EN

Strzał w dziesiątkę

Biura i projekty wielofunkcyjne
POLSKA Wkroczyli w nowy rok z przytupem. Sfinalizowali negocjacje dotyczące 12,1 tys. mkw. powierzchni najmu oraz przekonali bank Pekao, żeby udzielił im 105 mln euro kredytu na warszawski projekt biurowo-handlowy Plac Unii. Wybrali także generalnego wykonawcę części naziemnej inwestycji - firmę Warbud, która otrzyma za swoje prace 49,8 mln euro.

Kompleks trzech budynków, przy których prace budowlane rozpoczęto jeszcze pod koniec 2010 roku, to wspólne przedsięwzięcie spółki BBI Development NFI oraz firmy Liebrecht & Wood. Kluczowy najemca to trzy spółki z Grupy ING: ING Bank Śląski, ING Securities i ING Lease, które przez 10 lat będą zajmować 11 pięter (w tym 10 najwyższych) 90-metrowej wieży o nazwie ING Tower. - Zapewnienie sobie najemcy, nawet z dyskontem w postaci np. wakacji czynszowych i aranżacji wnętrz (co przy tak znaczących transakcjach jest powszechne), to strzał w dziesiątkę. Rozdźwięk między stawkami wywoławczymi czynszów a efektywnymi jest spory, więc tu także była zapewne różnica między 20 euro za mkw. (prawdopodobną stawką wywoławczą) a około 15 euro (stawką efektywną). Choć wyniki najmu za miniony rok są bardzo dobre, to jednak nie ma wystarczających danych, żeby stwierdzić, że najbliższy rok będzie równie udany. Zatem zapewnienie sobie kluczowego najemcy, który jest konieczny do otrzymania finansowania na realizację obiektu, było dobrym posunięciem - wyjaśnia jeden z agentów. Transakcja ta będzie zapewne jedną z największych w tym roku. Dla porównania, największe zeszłoroczne umowy to m.in. wynajęcie przez Telekomunikację Polską w Miasteczku Orange 43,7 tys. mkw. (umowa przednajmu), renegocjacja umowy przez Ernst & Young na 11 tys. mkw. w Rondo 1, umowa przednajmu 9,1 tys. mkw. PKN Orlen w Senatorze i umowa Nordei, która zajmie około 7 tys. mkw. w Green Corner.

Dzięki transakcji z Grupą ING część biurowa Placu Unii (41 tys. mkw.) jest wynajęta w około 30 proc. Część handlowa, czyli Galeria Miejska, która będzie liczyć 15,5 tys. mkw., ma zapewnionych dwóch lokatorów, o których informuje inwestor. Jednym z nich jest oddział ING Banku, a drugi to delikatesy Supersam (inwestycja przy Placu Unii Lubelskiej powstaje na terenie po pochodzącym z lat 60. XX w. Supersamie). - Zainteresowanie wynajmem powierzchni jest duże, ale na razie nie mogę zdradzić nazw kolejnych firm, z którymi zawarliśmy umowy - mówi Michał Skotnicki, prezes zarządu BBI Development NFI.

Praski Koneser
Finansowanie inwestycji zapewnił bank Pekao, udzielając firmie 105 mln euro kredytu, który może zostać zwiększony do 120 mln euro. Obecnie BBI Development NFI negocjuje z tym samym partnerem warunki pożyczki na realizację pierwszych projektów mieszkaniowych, planowanych na terenie dawnych zakładów Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser. Obecnie na warszawskiej Pradze gotowy jest pierwszy obiekt biurowy o powierzchni 1,2 tys. mkw. - Czekamy na pozwolenie na budowę loftów w budynku dawnej mennicy (o łącznej powierzchni 1,5 tys. mkw.) oraz pierwszego budynku mieszczącego soft lofty. Nowo wybudowany obiekt, stylizowany na poprzemysłowy, pomieści około 5 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej. Otrzymanie pozwoleń to - mam nadzieję - kwestia najbliższych miesięcy - wyjaśnia Michał Skotnicki. W pierwszym półroczu przyszłego roku inwestor zabierze się za realizację kwartału centralnego, czyli biurowców o powierzchni około 20 tys. mkw., oraz powierzchni handlowych, które w kilku budynkach zaoferują także około 20 tys. mkw. Docelowo w Koneserze powstanie około 70 tys. mkw. powierzchni użytkowej.

Wierzą w wieże
Na liście planowanych przedsięwzięć BBI Development NFI jest także ponad 160-metrowy wieżowiec, który stanie na działce widocznej z okien gabinetu prezesa. Biurowiec mieszczący około 55-60 tys. mkw. powierzchni powstanie u zbiegu ul. Emilii Plater i ul. Nowogrodzkiej (jest to wspólne przedsięwzięcie z Archidiecezją Warszawską i parafią św. Barbary). Wstępną koncepcję przygotował Juvenes - Projekt, spółka powiązana z inwestorem. W tej chwili prowadzone są rozmowy z przedstawicielami miasta. Na rynku huczy także o apetycie BBI Development na działkę położoną naprzeciwko, gdzie obecnie znajduje się liceum im. Hoffmanowej. Miasto od kilku lat przymierza się do sprzedaży terenu, na którym miałyby stanąć dwie ponad 200-metrowe wieże. BBI Development czeka także na wydanie warunków zabudowy dla biurowca Sezam, który stanie w centrum stolicy, przy skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej, na przecięciu dwóch linii metra. - W tym przypadku czekamy na decyzję ratusza. Procedury administracyjne idą sprawnie - zapewnia Michał Skotnicki. Biurowiec o powierzchni 13 tys. mkw. to wspólne przedsięwzięcie z WSS Społem Śródmieście. Jeszcze bardziej mglisty jest projekt budowy inwestycji na Muranowie. U zbiegu ulic Długiej i Bohaterów Getta miałby powstać sześciopiętrowy gmach mieszczący apartamenty oraz powierzchnie biurowe i usługowe, nawiązujący formą do istniejącego przed wojną w tym miejscu niepowtarzalnego gmachu Pasażu Simonsa.

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia