EN

Portfel projektów z duszą

Rynek mieszkaniowy
POLSKA Co łączy miłośnika boksu i byłego szefa działu projektów mieszkaniowych Echo Investment oraz dawnego wiceprzewodniczącego Rady Giełdy Papierów Wartościowych, który zasłynął m.in. z transakcji połączenia Vistuli i Wólczanki, czyli Piotra Laszkiewicza i Macieja Wandzla? Po pierwsze warszawski kompleks Soho Factory, po drugie też stołeczny projekt biur w dawnej fabryce Polskich Zakładów Optycznych, po trzecie Cracovia Property...

Praskie enklawy
Piotr Laszkiewicz, który był związany z kielecką spółką deweloperską Michała Sołowowa od 1998 roku, przeprowadził się do Warszawy, zmienił pracę i pracodawcę. Jego cel to realizacja projektów deweloperskich, za którymi stoi Black Lion NFI, fundusz inwestycyjny notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, którego większościowym udziałowcem jest Maciej Wandzel. - Potencjał nieruchomości, które są w portfelu Black Lion, to powód, dla którego zjawiłem się w Warszawie. Zapewni on pracę na kilka, a może nawet kilkanaście lat. W samym Soho Factory może powstać docelowo około 100-130 tys. mkw. powierzchni użytkowej mieszkań - wyjaśnia Piotr Laszkiewicz, prezes zarządu spółki Pamvest, która została powołana przez akcjonariuszy Black Lion do obsługi inwestycyjnej banku ziemi posiadanego bezpośrednio przez fundusz, jak również przez jego spółki zależne. Prawobrzeżna Warszawa to dwa projekty: Soho Factory przy ulicy Mińskiej oraz PZO przy ulicy Grochowskiej. Na działce o powierzchni około 8 ha, gdzie w okresie międzywojennym działały Zakłady Amunicyjne "Pocisk", a po wojnie Warszawska Fabryka Motocykli produkująca skutery Osa, dziś mieszczą się m.in. biura funduszu Black Lion, pracownie architektoniczne Konkret i WWAA, Muzeum Neonów, showroomy, gruzińska restauracja Gemo, a pofabryczne hale są wynajmowane przez organizatorów pokazów mody, sesji zdjęciowych, a czasem na imprezy dla osób z branży... nieruchomości. Właściciel deklaruje, że idea praskiego Soho Factory to ?powołanie do życia warszawskiego odpowiednika nowojorskiego Soho, w którym artyści zamienili pofabryczne budynki na galerie sztuki i lofty, gdzie duch Warhola obecny jest do dzisiaj". Wkrótce także wprowadzą się tu pierwsi mieszkańcy. Trwa bowiem budowa pierwszego bloku mieszkalnego - Rebel One, którego projekt powstał na deskach pracowni WWAA i Konkret (projektant wiodący). - Z 41 lokali sprzedaliśmy już prawie wszystkie: z ostatnich czterech dwa są już zarezerwowane. Na 1 mkw. dostępnych jeszcze mieszkań trzeba wyłożyć około 8,3 tys. zł. Ostatecznie mieszkań będzie mniej, gdyż część klientów zdecydowała się na połączenie lokali. Budynek zostanie ukończony w połowie 2013 roku. Realizacja drugiego obiektu, o nazwie Kamion Cross, rozpocznie się jesienią. Obecnie trwa procedura wyboru generalnego wykonawcy. Na chętnych do zamieszkania na Pradze czekać będzie około 170 mieszkań - wylicza Piotr Laszkiewicz.

Biura wyparły lofty
Fabryka przy ulicy Grochowskiej zmieni się w biurowiec. Nad projektem czuwa pracownia Konkret. Choć jeszcze kilka lat temu, w czasach boomu w mieszkaniówce, Zachodni Fundusz Inwestycyjny (który później po połączeniu z Narodowym Funduszem Inwestycyjnym Progress utworzył Black Lion NFI) zamierzał stworzyć tam modne lofty. - PZO ma ogromny potencjał biurowy. Docelowo powstanie tam około 16,5 tys. mkw. biur. Pozwolenie na budowę, które już mamy, obejmuje pierwszy etap, czyli około 8 tys. mkw. Jednocześnie staramy się zdobyć warunki zabudowy dla drugiej fazy. W międzyczasie na finiszu są procedury zmierzające do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania. Praca wre - podsumowuje Piotr Laszkiewicz. I dodaje, że budynki objęte są ochroną konserwatorską, więc ich walor historyczny jest ściśle związany z nazwą. - Nazwa Fabryka PZO funkcjonuje już w świadomości warszawiaków, więc powinna pozostać. Jednak za wcześnie, by o tym przesądzać - zastrzega szef Pamvestu.

Najmniej zaawansowanym projektem jest inwestycja mieszkaniowa w Krakowie. Spółka celowa Cracovia Property jest właścicielem działki o powierzchni 5,6 ha przy ulicy Bochenka w południowej części miasta. Deweloper ubiega się o wydanie warunków zabudowy dla nieruchomości.

Kategorie