EN

Zielona szkoła mniej kosztuje

Zielone budownictwo
POLSKA Ekologiczne rozwiązania w budownictwie stają się coraz powszechniejsze. Sięgają po nie już nie tylko deweloperzy obiektów komercyjnych, ale także samorządy. W podwarszawskich Markach powstanie niezwykła, ekologiczna szkoła.

- Obserwując stale rosnące ceny energii oraz udział tych kosztów w kolejnych budżetach naszego miasta, zdecydowaliśmy, że musimy postawić na bardzo wysokie wymagania energetyczne planowanych budynków - mówi Marcin Piotrowski, przewodniczący Rady Miasta Marki. Pierwszym budynkiem spełniającym wysokie normy energetyczne będzie właśnie szkoła przy ul. Wspólnej. Koncepcja architektoniczna - wyłoniona w konkursie - powstała na deskach biura CJK Pracownia Architektury i Designu Piotr Kuś. Cały kompleks liczyć ma 17 tys. mkw. W jego skład wejdzie gimnazjum na 800 uczniów, szkoła średnia na 400 uczniów, biblioteka miejska, hala sportowa z basenem i kompleksem odnowy biologicznej, infrastruktura sportowa oraz miasteczko ruchu drogowego. - Liczymy, że budowa ruszy na początku przyszłego roku i potrwa około 18-24 miesięcy. Wartość inwestycji szacowana jest dziś na 54 mln zł netto. Zostanie sfinansowana za pomocą emisji obligacji celowej spółki komunalnej Mareckie Inwestycje Miejskie, która w przyszłości będzie zarządzać kompleksem - zapowiada Marcin Piotrowski.

Bo liczą się koszty
Stosowanie przyjaznych środowisku rozwiązań w budownictwie wymusza po części prawo unijne, po części chęć oszczędności na przyszłym zużyciu energii; o trosce o środowisko nie wspominając. - Planowany przez nas kompleks będzie przyjazny dla budżetu naszego miasta w przyszłości. Wstępne obliczenia określają wysokość kosztów eksploatacji zarówno budynków oświatowych, jak i rekreacyjnych (hala sportowa, basen) na poziomie około 400 tys. zł rocznie. To pionierskie i chyba jedno z pierwszych przedsięwzięć tego typu w Europie ­- zachwala projekt Marcin Piotrowski. Dążenie do ideału, jakim jest budowanie obiektów, które praktycznie nie potrzebują zewnętrznych źródeł energii, nie jest łatwym zadaniem. - Wyzwaniem dla tego projektu jest pogodzenie kluczowych dla jakości procesu dydaktycznego parametrów budynku, czyli zapotrzebowania na światło naturalne, z jednoczesnym utrzymaniem niskiego poziomu emisji dwutlenku węgla. Artykuł 9 unijnej Dyrektywy 2010/31/UE mówi o tym, by od 2018 roku wszystkie budynki publiczne charakteryzowały się niemal zerowym zużyciem energii - zauważa architekt Piotr Kuś z CJK Pracownia Architektury i Designu. Czy to w ogóle możliwe? - Naszym zdaniem, przy obecnym poziomie technologii, nie ma możliwości zaprojektowania tak dużego obiektu sportowego z kompleksem basenów, przy podanych w warunkach konkursu kosztach budowy. Tym niemniej, dzięki zastosowanym technologiom, udało nam się zaprojektować kompleks, którego roczne koszty zużycia energii będą kilkakrotnie niższe w porównaniu z innymi podobnymi obiektami - mówi Piotr Kuś.

Pionierzy w Konstancinie
Szkoła w Markach nie będzie jednak pierwszą placówką oświatową, w której tak mocno zaakcentowano ekologiczne rozwiązania. Pierwsza to prywatna American School w Konstancinie-Jeziornie. Niedawno zakończono budowę jej drugiego etapu. Wykonawcą była firma Skanska. Rozbudowa została przeprowadzona zgodnie z amerykańskim systemem certyfikacji LEED. Obiekt wyposażono w system monitorowania CO2, sygnalizujący jego dopuszczalne stężenie w pomieszczeniach; w celu zmniejszenia zużycia wody pitnej do celów sanitarnych będzie wykorzystywana deszczówka. Zostanie również zamontowany system do kontroli i optymalizacji oświetlenia oraz turbina wiatrowa do produkcji energii. W budynku znalazła się także instalacja solarna służąca do podgrzewania wody użytkowej oraz kotłownia na biomasę. Na budynku powstał zaś zielony dach, na którym również zainstalowano zbiorniki na wodę.

Kategorie