EN

Czas zwycięzców

Nagrody Eurobuild Awards
221 kandydatów w 34 kategoriach, 187 członków jury - oto statystyki dotyczące tegorocznej edycji nagród Eurobuild Awards. Wielu ma szansę zdobyć zaszczytny tytuł, ale kto ostatecznie wygra? Zapytaliśmy o to ekspertów rynku nieruchomości. Czy ich przewidywania się sprawdzą?

Szybkimi krokami zbliża się wielkie wydarzenie na rynku nieruchomości komercyjnych. W mikołajkowy wieczór najważniejsi ludzie z tej branży zbiorą się w hotelu Hilton na 18. Gali Eurobuild Awards. Ciekawość rośnie z każdą chwilą, więc nasza redakcja postanowiła wysondować, kto ma największe szanse na zdobycie nagrody. Pod lupę wzięliśmy pięć kategorii. Cztery z nich dotyczą Europy Środkowo-Wschodniej, a jedna (Firma Budowlana Roku) Polski.

Transakcja Inwestycyjna Roku
O palmę pierwszeństwa rywalizuje kilka ważnych zakupów: transakcja nabycia magazynów przez Hines Polska na rzecz Hines Global REIT od Prologisa, zakup dwóch budynków przy ulicy Mazowieckiej i placu Małachowskiego w Warszawie przez Kulczyk Silverstein Properties od Hochtief Development, Project Shamrock, czyli zakup przez Peakside Capital portfela nieruchomości należących do Allied Irish Bank, zmiana właściciela Galerii Tęcza w Kaliszu z Rank Progress na Blackstone Real Estate, sprzedaż hotelu InterContinental w Warszawie przez Warimpex firmie WestInvest InterSelect/Deka Immobilien, transakcja sprzedaży biurowca Warszawskie Centrum Finansowe przez Pramerica Real Estate Investors i CA Immo dwóm podmiotom: Allianz Real Estate i Curzon Capital Partners, przejście centrum handlowego Manufaktura z portfela Apsysa i Fonci?re Euris do firmy Union Investment oraz transakcja zakupu parków logistycznych Panattoni Park Pruszków i Panattoni Park Ożarów przez RREEF Real Estate. - Jurorzy przy wyborze najlepszej transakcji inwestycyjnej zmagali się z dylematem, co potraktować jako najważniejsze: liczbę nabywanych obiektów, cenę, skalę, stopień skomplikowania procesu czy wreszcie innowacyjność w podejściu do zakupu. Nie ferując wyroku, duże szanse na wysoką lokatę ma sprzedaż łódzkiej Manufaktury oraz warszawskiego biurowca WFC, a także transakcja Peakside Polonia Management dotycząca funduszy i formy zarządzającej - komentuje Łukasz Maciak, dyrektor inwestycji komercyjnych, BZ WBK TFI. Na Manufakturę stawia również Eric Dapoigny, prezes zarządu Yareal Polska. - Manufaktura zasługuje na wyróżnienie. Projekt wybija się wysoką jakością, lokalizacją w samym sercu Łodzi i potencjałem - ma wszystkie czynniki gwarantujące wzrost wartości dla inwestorów. Rewitalizacja postindustrialnej dzielnicy w centrum miasta pomogła je ożywić i wpłynęła na rozwój turystyki handlowej w regionie. Manufaktura jest sukcesem zarówno inwestora, jak i konsumenta - stwierdza szef Yareal Polska.

Deweloper Roku Nieruchomości Biurowych
Nagrodę może otrzymać tylko jedna z aż 18 firm, które zostały nominowane do tego wyróżnienia. Wśród nich: AFI Europe, AIG/Lincoln Polska, Avestus Real Estate, CTP, Echo Investment, Ghelamco Poland, Globe Trade Centre, HB Reavis Group, Mermaid Properties, Polnord, S+B Gruppe, Skanska Commercial Development Europe, SwedeCenter, TPS, Trigranit Development Corporation, Virako, Von der Heyden Group. - Rynek jest coraz lepiej rozwinięty i najemcy są coraz bardziej świadomi swoich potrzeb, projekty o wysokiej jakości, zaawansowane technologicznie, ale też dostosowane do otaczającego środowiska wygrywają najczęściej. Wydaje mi się, że swoje miejsce świetnie określiła firma Skanska Property Poland jako deweloper specjalizujący się w budynkach proekologicznych. Odpowiednio dobrana strategia marketingowa ma swoje odzwierciedlenie w inwestycjach, które szybko się wynajmują, nie tylko w Warszawie, ale też w innych miastach. Jest to widoczne na rynku i dlatego przypuszczam, że to Skanska ma duże szanse na zdobycie tego tytułu - komentuje Joanna Mroczek, dyrektor w dziale analiz i doradztwa CBRE.

Deweloper Roku Nieruchomości Handlowych
Kto w tym roku zasłużył na miano najlepszego dewelopera centrów handlowych? O nagrodę walczy osiem firm. Do grona wybranych należą: Apsys Polska, Atrium European Real Estate, Caelum Development, ECE Projektmanagement, Echo Investment, Globe Trade Centre (GTC), Rank Progress, TriGranit Development Corporation i ECE Projektmanagment. - Według mnie największe szanse ma firma Echo Investment, jeżeli jako kryterium przyjmiemy liczbę otwarć. Mogą pochwalić się swoim nowym konceptem: centrum wyprzedażowym otwartym w Szczecinie i planowanym do otwarcia, jeszcze w tym roku, centrum handlowym Olimpia w Bełchatowie. Innym moim mocnym faworytem jest firma GTC, która otworzyła jedyne w tym roku centrum handlowe w Burgas w Bułgarii oraz aktywnie przygotowuje się do realizacji dwóch tematów w Warszawie, konkretnie w Wilanowie i Białołęce - komentuje Tatiana Spencer, partner w firmie Aspenn.

Deweloper Roku Nieruchomości Magazynowych
AIG/Lincoln Polska, CTP, Goodman Poland, MLP Group, Panattoni Europe, PointPark Properties (P3), Prologis - to kandydaci, którzy walczą o zaszczytny tytuł Dewelopera Roku Nieruchomości Magazynowych. - Wielkość rynku logistyczno-magazynowego w Polsce to obecnie około 7,2 mln mkw. powierzchni magazynowo-przemysłowej klasy A. Mierząc sukces najprostszą metodą, czyli całkowitą ilością wybudowanej w danym roku powierzchni, jako potencjalnego zwycięzcę w kategorii Deweloper Roku Nieruchomości Magazynowych 2012 wytypowałbym firmę Panattoni Europe. Udało się jej rozbudować kilka ze swoich istniejących już parków dystrybucyjnych, jak również zrealizować wiele projektów typu BTS - powiedział Tomasz Kasperowicz, partner w Colliers International, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych. Nieco tajemniczy jest natomiast Michał Kuś, dyrektor międzynarodowych działań operacyjnych w Aedas Architects. - Jako architekt zaangażowany w projekty ze wszystkich sektorów nieruchomości komercyjnych, w tym magazynowych, wierzę, że nasz udział w jury wprowadza nieco inny punkt widzenia. Oddałem mój głos na kandydatów, którzy mają osiągnięcia w zakresie wykonania i wdrożenia dobrego projektu oraz dbania o kwestie zrównoważonego rozwoju w swoich inwestycjach - wyjaśnia Michał Kuś.

Firma Budowlana Roku, Polska
- Wyłonienie zwycięzcy nie będzie łatwe. Wszystkie firmy, które ubiegają się o nagrodę, mogą pochwalić się świetnymi wynikami osiągniętymi w mijającym roku oraz znakomitą reputacją, dlatego przed jury stoi nie lada wyzwanie. W tej kategorii konkurują ze sobą renomowane firmy: Erbud, GSE Polska, Kajima Poland, Skanska i Warbud, wśród których mam swojego faworyta. Już na początku grudnia poznamy wyniki głosowania i będziemy mogli pogratulować zwycięzcy - mówi tajemniczo Waldemar Witczak, dyrektor regionalny, Poznań, Segro. Swój typ ujawnia natomiast Krzysztof Kałuża, partner w EC Harris. - Uważam, że tytuł w tym roku powinna otrzymać Skanska ze względu na dużą aktywność w projektach biurowych i realizacje projektów z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju - wyjaśnia.

Kategorie