EN

Ostrożnie i z wyczuciem

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
EUROPA ŚRODKOWO-WSCHODNIA Dziesięć lat temu powstała austriacka firma Raiffeisen evolution. Dziesięć lat temu odziedziczyła po jednym z udziałowców grunt pod centrum handlowe w warszawskim Wawrze. Dziś jej szefowie świętują 10. urodziny spółki oraz rychły start długo wyczekiwanej inwestycji handlowej.
W realizacji i w planach
Obecnie Raiffeisen evolution jest w trakcie realizacji wielofunkcyjnego kompleksu Floreasca City Center w Bukareszcie. W ramach inwestycji ukończono już biurowce FCC Office oraz Sky Tower (16 tys. mkw. powierzchni), a w październiku zostanie otwarte centrum handlowe Promenada (55 tys. mkw. powierzchni). Część biurową Floreasca City Center firma już sprzedała grupie Raiffeisen Property Holding International, która wraz z Raiffeisen Bank Romania wynajmuje powierzchnię w budynku i przeprowadziła się właśnie do nowej siedziby. W 2008 roku zakup 11-hektarowej działki w północnej części Bukaresztu pod projekt Floreasca był jedną z największych tego typu transakcji na rynku. Potem przyszedł kryzys, który zmienił znacznie tamtejszy rynek. Przedstawiciele firmy jednak nie żałują decyzji. - Oczekiwaliśmy, że rynek w Europie Środkowo-Wschodniej będzie się rozwijał szybciej, niż to miało miejsce w rzeczywistości. Myśleliśmy, że w 2012 roku rynki powrócą na drogę stabilnego rozwoju, ale uważamy, że nastąpiło to tylko częściowo. Obecnie rynek rosyjski radzi sobie dobrze i ma przed sobą obiecujące perspektywy. Obserwujemy także, że powoli powraca spokój na rynku rumuńskim. Tak niestety nie dzieje się na Ukrainie i w Bułgarii - twierdzi Markus Neurauter, dyrektor zarządzający Raiffeisen evolution. W Kijowie spółka przygotowuje projekt wielofunkcyjny Sholudenko, który - w zależności od wariantu - może łączyć funkcje: biurową, handlową i mieszkaniową. Natomiast w Sofii w 2009 roku ukończono inwestycję mieszkaniową, znajdującą się obecnie w sprzedaży. - W Bułgarii również mamy dwie działki, ale one czekają na lepsze czasy - dodaje Gerald Beck, dyrektor zarządzający Raiffeisen evolution. Na stabilizację sytuacji ekonomicznej oczekują także węgierskie plany austriackiego dewelopera. - Zamierzamy tam wskrzesić nasze projekty, ale sytuacja musi się ustabilizować - twierdzą szefowie Raiffeisen evolution. Na razie jednak firma stawia na pewniaków: Austrię i Polskę. - Czekamy, aż rynek w Europie Środkowo-Wschodniej wyzdrowieje. Wtedy będziemy myśleć o zainwestowaniu naszych pieniędzy. Jesteśmy w tym zakresie bardzo elastyczni. Obecnie inwestujemy w rynek mieszkaniowy w Austrii i rynek handlowy w Polsce - zaznacza Markus Neurauter.


Wyczekana inwestycja
Austriaków w Polsce reprezentuje RE Project Development na czele z Maciejem Krenkiem. Historia firmy na polskim rynku jest związana z siecią centrów handlowych typu convenience pod marką Ferio. Obiekty te powstały w Koninie, Legnicy, we Wrocławiu i w Puławach (pod nazwą Galeria Zielona), a następnie zostały sprzedane. Obecnie przyspieszyły prace przy warszawskiej inwestycji handlowej w Wawrze - Ferio Wawer. Po blisko dziesięciu latach deweloper doczekał się uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. - Mamy już komplet dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. W drugim kwartale 2013 powinien trafić do władz dzielnicy - zapowiada Maciej Krenek, członek zarządu RE Project Development. Obiekt powstanie u zbiegu ulic Szpotańskiego i Żegańskiej. Będzie to częściowa rewitalizacja hal na terenach byłych Zakładów Wytwórczych Aparatury Wysokiego Napięcia (ZWAR). Powierzchnia najmu wyniesie 12,5 tys. mkw. - Zaprojektowaliśmy 40-50 sklepów, ale ich ostateczna liczba będzie zależeć od negocjacji z najemcami. Prowadzimy już zaawansowane rozmowy z głównymi sieciami handlowymi, ale na razie nie mogę jeszcze zdradzić, o które marki chodzi. Zainteresowanie jest duże, bo Wawer to "handlowa pustynia" - podkreśla Maciej Krenek. Kiedy tę niszę wypełni działające Ferio Wawer? - Budowa może się rozpocząć pod koniec trzeciego kwartału 2013. Centrum byłoby gotowe do otwarcia na początku 2015 roku - informuje szef RE Project Development. Taki scenariusz byłby pomyślny także dla innej inwestycji RE Project Development - Ferio Pogodno w Szczecinie. Budowa nie może nabrać rozmachu ze względu na toczący się spór między deweloperem a sprzedającym działkę. Całkowita powierzchnia obiektu wyniesie 44,2 tys. mkw., a powierzchnia najmu - 31,5 tys. mkw. W centrum zaplanowano ponad 100 sklepów.

Z tradycjami
Raiffeisen evolution działa prężnie w Austrii, ale jest znany także na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma prowadzi projekty w Rumunii, Polsce, Czechach, Bułgarii, Rosji, Serbii, na Ukrainie, na Węgrzech i na Słowacji. - Mamy doświadczenie sięgające 20-25 lat wstecz. Nasze korzenie wywodzą się z grupy bankowej Raiffeisen oraz firmy Strabag, co daje nam stabilne podstawy do prowadzenia działalności deweloperskiej. Do tej pory zrealizowaliśmy 4,7 tys. mieszkań, 1,3 tys. pokoi hotelowych w różnych kategoriach: od hoteli ekonomicznych po obiekty luksusowe. Razem daje to około 660 tys. mkw. powierzchni całkowitej. Nasz portfel jest wart 1 mld euro - podsumowują Gerald Beck oraz Markus Neurauter.

Kategorie