EN

Tchną nowe życie

Architektura
POLSKA Około 9,5 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej znajdzie się w wieżowcu przy ulicy Moniuszki 1A w sercu Warszawy po modernizacji, która rozpocznie się wkrótce. Dawny narodowy telekom po latach konsoliduje biura i wyprowadza się z dotychczas wynajmowanych obiektów. Jego nowy adres to Miasteczko Orange, Aleje Jerozolimskie 160. Co zatem stanie się z biurowcem przy ulicy Moniuszki 1A? – Budynek ten powstał w 2001 roku jako siedziba Zarządu i Dyrekcji Telekomunikacji Polskiej, w związku z czym wyposażony został w rozwiązania techniczne odbiegające od stosowanych zarówno wówczas, jak i obecnie typowych standardów biurowych.

Przede wszystkim chodzi tu o bezpieczeństwo zasilania obiektu – poza dwiema niezależnymi liniami średniego napięcia budynek posiada generator oraz potężną baterię UPS-ów zdolną zapewnić napięcie gwarantowane dla wszystkich stanowisk pracy. Ponadto biurowiec wyposażono w wydajny system wentylacyjno-klimatyzacyjny dystrybuujący 50 metrów sześciennych powietrza na osobę na godzinę oraz infrastrukturę telekomunikacyjną zdolną zapewnić przyszłym najemcom w zasadzie dowolną przepustowość przesyłu danych, dostępną przy dzisiejszym stanie rozwoju technologicznego. Po modernizacji do już wymienionych dojdą kolejne nowinki techniczne takie, jak m.in.: podniesione podłogi, sufity podwieszane, wysoko wydajne oświetlenie LED, instalacja ładowania samochodów elektrycznych itp. Ponadto po remoncie budynek będzie miał wyjątkowo niski współczynnik powierzchni wspólnych – poniżej 3 proc. Projekt będzie ubiegać się o nadanie certyfikatu BREEAM – dodaje Jakub Szczepanik, szef project managementu na Europę Centralną w Catalyst Capital, który zarządza funduszem Catalyst European Property Fund, który przejął budynek w 2011 roku.

Być na krótkiej liście
Wnętrza wieżowca, o charakterystycznej niebieskiej, szklanej fasadzie (która pozostanie bez zmian), zostaną wyremontowane tak, by spełniać wymogi dla budynków klasy A. Nowy wygląd zyskają: lobby z recepcją, hole windowe, łazienki oraz powierzchnie biurowe. Projekt architektoniczny został powierzony konsorcjum projektowemu pod kierunkiem firmy Delap&Waller specjalizującej się w projektowaniu i doradztwie w dziedzinie budownictwa zrównoważonego. W jego skład wchodzą takie biura, jak: WAW Architekci, KiS Projekt, Protect (ochrona przeciwpożarowa) oraz MIT Architekci (odpowiedzialni za wnętrza). – To unikalny biurowiec. Jednym z powodów jest jego lokalizacja. W centrum stolicy nie powstanie wiele nowych inwestycji, a w najbliższym otoczeniu tego budynku – żadna. Postaramy się, by za kilka miesięcy adres Moniuszki 1A pojawiał się na każdej krótkiej liście firmy, która szuka prestiżowej lokalizacji na biuro w centralnym obszarze biznesu. Rozmowy z zainteresowanymi najemcami już się rozpoczęły – zapewnia Rafał Mateusiak, prezes zarządu agencji NAI Estate Fellows, która wspólnie z CBRE jest odpowiedzialna za komercjalizację biurowca. – Zakup ten znakomicie wpisał się w strategię inwestycyjną naszego funduszu. Budynek jest bardzo dobrze zlokalizowany, a po otwarciu nowej ulicy Świętokrzyskiej i II linii metra status lokalizacji jeszcze się poprawi. Atutem projektu jest jego kameralność wynikająca z małego metrażu typowego piętra, który wynosi od 450 do 550 mkw. – podkreśla Tomasz Doktór, dyrektor warszawskiego biura Catalyst Capital. Firma, która w Polsce zarządza także biurowcami w Łodzi (około 25 tys. mkw.) oraz centrum handlowym w Kielcach (13 tys. mkw.), ma na swoim koncie podobne realizacje. Ostatnim przykładem jest modernizacja paryskiego biurowca Les Ateliers du Parc, który został wynajęty takim najemcom, jak m.in. Amazon i McCann. Remont warszawskiego wieżowca, który ma 22 kondygnacje naziemne oraz dwie podziemne, zakończy się pod koniec drugiego kwartału 2014 roku. Do dyspozycji najemców będzie 60 miejsc parkingowych, w tym 41 w garażu podziemnym oraz 19 na powierzchni.

Kategorie