EN

W jedności siła

Wydarzenia
Słońce, plaża i morze przywitały uczestników konferencji Fast Forward, która odbyła się w pierwszy dzień lata w sopockim Teatrze na Plaży. Piękna pogoda, ważni goście, aktywna publiczność – wszystko to sprawiło, że spotkanie branży było czystą przyjemnością

Gdynia, Sopot, Gdańsk – czyli nadmorskie trio – to obszary, które obecnie rozwijają się bardzo szybko. Warto zwrócić uwagę, że duża część projektów rozpoczęła się z inicjatywy samorządów. To właśnie ich przedstawiciele powitali gości konferencji Fast Forward i życzyli im udanej dyskusji oraz miłego pobytu nad Bałtykiem. Gospodarzem spotkania był Bartosz Piotrusiewicz, wiceprezydent Miasta Sopotu, władze samorządowe reprezentowali też: Ryszard Świlski, członek zarządu Województwa Pomorskiego, oraz Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta ds. polityki przestrzennej Miasta Gdańska.
Pierwszym tematem dyskusji była integracja metropolii. Głos zabrali: Ryszard Świlski, Wiesław Bielawski, Maciej Dobrzyniecki (Loża Gdańska BCC), Wojciech Zemła (sekretarz Miasta Sopotu) oraz Piotr Świąc (TVP Gdańsk), który moderował panel. Omówiono największe inwestycje na terenie Trójmiasta: Pomorską Kolej Metropolitalną, stadion PGE Arena, Targi Gdańskie, powstanie takich organizacji, jak Invest in Pomerania, gdański Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy, przedstawiono również plany dotyczące budowy lotniska w Gdyni. Ryszard Świlski stwierdził, że obecnie liczy się, oprócz twardych przedsięwzięć, także innowacyjność. Jako przykład podał spółkę Bio Baltica, której funkcjonowanie opiera się na współdziałaniu samorządu i uczelni. Z kolei Maciej Dobrzyniecki podkreślił, że wymierne efekty to tylko te, które są policzalne. Wszystkie działania inwestycyjne mają bowiem przynieść korzyści firmom, a przez to całej społeczności. Wiesław Bielawski położył natomiast nacisk na współdziałanie władzy z biznesem i edukacją. Zwłaszcza ta ostatnia kwestia oraz szkolenie nowej kadry – znającej języki – są dla Trójmiasta bardzo ważne, ponieważ regionem interesują się międzynarodowe korporacje z branży BPO/SSC. Natomiast Wojciech Zemła dodał, że także sami mieszkańcy popierają integrację i jedność metropolii.
Następnie Alan Aleksandrowicz (InvestGda) zaprezentował tereny inwestycyjne miasta Gdańska. Pierwszym z omówionych projektów była Wyspa Spichrzów, dla której obecnie zmieniany jest plan zagospodarowania przestrzennego. Deweloper, który zdecyduje się na inwestycje na tej działce, już nie będzie zobowiązany do budowy parkingu. Południowa dzielnica Gdańska posiada natomiast tereny pod budownictwo mieszkaniowe, ale jest również pomysł na stworzenie w tym miejscu kompleksowej minidzielnicy. Na zbycie czekają też nieruchomości MTG w Gdańsku-Oliwie, gdzie już są realizowane przedsięwzięcia mieszkaniowe. Miasto planuje sprzedać cały teren konsorcjum inwestorów lub podzielić nieruchomość na mniejsze parcele. Z kolei w Gdańsku-Wrzeszczu na opracowanie koncepcji zagospodarowania czeka tzw. Wysepka. Jednym z najciekawszych pomysłów gdańskich urzędników jest realizacja Narodowego Centrum Sportów Motorowych: na około 190 ha mogłyby powstać tory samochodowe i kartingowe. Ogłoszono już międzynarodowy konkurs na zagospodarowanie tego terenu. Na usługi, centrum handlowe czy hotel czeka natomiast bezpośrednie otoczenie stadionu PGE Arena oraz tzw. Młode Miasto.
Na mapie Trójmiasta wyróżnia się jeszcze jedna inwestycja – DCT Gdańsk. Powstanie terminala kontenerowego stymuluje bowiem rozwój rynku logistycznego na tym terenie. Dominik Landa (DCT Gdańsk) zauważył, że terminal przynosi znaczne wpływy z importu towarów i działa prężnie, odbierając klientów np. terminalowi w Hamburgu. Zapowiedział on także rozbudowę i powstanie DCT2. Maciej Madejak (Goodman Poland) wskazał, że rynek rozwijałby się jeszcze prężniej, gdyby firmy i inwestorzy zmienili swoją strategię logistyczną oraz przyzwyczajenia związane z lokowaniem biznesu magazynowego. Całą dyskusję poprowadził Krzysztof Kienorow (Colliers International).
W rozmowach o Pomorzu nie obyło się bez tematów dotyczących projektów zapowiadanych bądź będących w realizacji. Prezentację przedstawił Marcin Piątkowski (Invest in Pomerania). Wspomniano budowę kompleksu biurowo-mieszkaniowego Dalmor w Gdyni, którego inwestorem jest Polski Holding Nieruchomości. Paweł Laskowski-Fabisiewicz (PHN) potwierdził, że dla firmy to kluczowa inwestycja rozłożona na wiele lat. Powstanie tam 120-150 tys. PUM-u oraz 70-80 tys. mkw. biur. PHN podpisał list intencyjny z władzami Gdyni odnośnie budowy dróg dojazdowych. Teraz spółka jest w trakcie wyboru partnera, z którym będzie realizować projekt. Z kolei dyskusja o wielofunkcyjnym kompleksie Forum Radunia dotyczyła kwestii zasad współdziałania władz samorządowych z prywatnymi przedsiębiorstwami w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Tomasz Matusiak (Multi Development Poland) pochwalił samorząd Gdańska za bardzo dobre przygotowanie do inwestycji i podkreślił, że to partner prywatny ponosi ryzyko finansowe i jest zobowiązany do rozpoczęcia projektu. Prowadzący debatę Marek Kański (TVP Gdańsk) zwrócił uwagę na rolę, jaką w trójmiejskim biznesie odgrywają specjalne strefy ekonomiczne.
Dużo mówiono o Gdańsku, ale swoje zalety inwestycyjne zaprezentowała również Gdynia. Tomasz Banel (Urząd Miasta Gdynia) przedstawił listę nieruchomości na sprzedaż, w tym budynek po słynnym lokalu Maxim, a także: Nowe Orłowo, gdzie już teraz Invest Komfort buduje mieszkania i biura, czy działkę przy ulicy Przemyskiej, która może zostać wykorzystana pod budowę magazynów i obiektów handlowych.
Do tablicy wywołano także Sopot – miasto-gospodarza konferencji. Joanna Wiśniewska z wydziału strategii miasta przedstawiła szczegółową prezentację projektu modernizacji dworca kolejowego w Sopocie. Oprócz Miasta Sopotu oraz Polskich Kolei Państwowych, w przedsięwzięciu bierze udział spółka deweloperska BGI. Inwestycja, co podkreślali przedstawiciele stron, układa się pomyślnie i wkrótce Sopot będzie miał odnowiony dworzec i ponownie zagospodarowany dwupoziomowy plac miejski. Adam Meszczyński (kancelaria Meszczyński i Wspólnicy, BGI) zapewnił, że wszystko jest gotowe i rozpoczyna się budowa. Natomiast Mariusz Wiórek (PKP) poinformował, że docelowo jedynie 220 dworców w Polsce pozostanie w rękach PKP – reszta zostanie sprzedana.
Poruszono także wątek finansowania inwestycji z unijnej inicjatywy JESSICA. Piotr Ciechowicz (Agencja Rozwoju Pomorza) podkreślił, że będą kolejne programy pomocowe tego typu. Równie gorącym tematem była obecność międzynarodowych firm z sektora BPO w Trójmieście. Mariusz Wiśniewski (CBRE) zaprezentował dane świadczące o sile tego biznesu. W Trójmieście wpływy z obecności koncernów sięgają około 60 mln zł rocznie (700 mln zł w całej Polsce). Bardzo dobre recenzje za swoją działalność zebrała inicjatywa Invest in Pomerania, którą chwalił m.in. Dariusz Bazeli (Geoban), lider lokalnego oddziału ABSL. – Dzięki takim organizacjom poprawiają się znacznie relacje z inwestorami – dodał. Z pochwały ucieszył się Łukasz Żelewski z Agencji Rozwoju Pomorza, która jest odpowiedzialna za pozyskiwanie inwestorów. Agata Witczak (Thomson Reuters) stwierdziła natomiast, że Trójmiasto przyciąga najemców BPO, ponieważ jest piękne i zostawia po sobie znakomite wrażenie. Podkreśliła również, że w Gdańsku i Gdyni powstają bardzo dobre budynki biurowe, nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. To zdanie podzielił Maciej Grabski (Olivia Business Center), dodając, że należy nieustannie starać się o ściągnięcie do Trójmiasta jak najwięcej nowych inwestorów. Dyskusję prowadził Łukasz Kałędkiewicz (CBRE).
Ostatnim tematem poruszonym przez panelistów konferencji Fast Forward był handel. Rozmowę moderowała Marta Augustyn (Jones Lang LaSalle). Trójmiasto nie dla wszystkich jest handlowym eldorado. Dariusz Nowaczyk (Tesco) powiedział, że hipermarkety tej sieci lepiej radzą sobie w lokalizacjach podmiejskich. W miastach wzrasta natomiast sprzedaż przez internet, którą obecnie Tesco silnie rozwija. Swoimi inwestycjami chwalili się: Małgorzata Słowik (Multi Development Poland, deweloper Forum Radunia) oraz Andrzej Jarosz (Mayland Real Estate, rozbudowa CH Riviera). Tym, co wyróżnia Trójmiasto pod względem handlowym, jest sezonowość tego biznesu i obecność turystów. Daje się także zauważyć nasilony ruch klientów z obwodu kaliningradzkiego.

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia