EN

Mieszkaniowe żniwa

Rynek mieszkaniowy
POLSKA Z pól uprzątnięto już tegoroczne zbiory. Zakończyły się żniwa i przyszedł czas podsumowań. Rolnicy już wiedzą, ile zarobią na sprzedaży plonów w tym roku. Wiedzą również deweloperzy mieszkaniowi, którzy pierwszy kwartał tego roku ogłosili rekordowym pod względem sprzedaży mieszkań.

Rekord za rekordem

Grupa Robyg przewodzi stawce deweloperów, którzy najwięcej sprzedali przez pierwsze sześć miesięcy tego roku. Firma chwali się wynikiem na poziomie 1056 sprzedanych mieszkań. To o połowę więcej niż w tym samym czasie przed rokiem. Dewelopera to jednak nie zadowala i chce pobić rekord, kontynuując pozytywny trend zauważalny od kilku kwartałów. – Spółka chciałaby rok 2014 zamknąć kontraktacją na poziomie około 2 tys. lokali. Pod warunkiem, że dotychczasowe tendencje zostaną utrzymane – jest to cel możliwy do realizacji – powiedział Oscar Kazanelson, przewodniczący Rady Nadzorczej Robyg. Ręce zaciera również inny deweloper – Marvipol. W pierwszej połowie tego roku firma zawarła 400 umów sprzedaży mieszkań i lokali usługowych. To wynik niemal o 100 proc. wyższy od osiągniętego w pierwszym półroczu 2013 roku. Dużą popularnością cieszy się nowy projekt Marvipolu – Central Park Ursynów. W ciągu niespełna sześciu miesięcy od wprowadzenia tej inwestycji do sprzedaży Grupa Marvipol podpisała 232 umowy sprzedaży lokali mieszkalnych i usługowych – połowę z powstających w ramach pierwszego etapu. – Zgodnie z przyjętym na 2014 rok planem, chcemy zamknąć rok z rekordowym wynikiem co najmniej 650 zakontraktowanych mieszkań i lokali użytkowych z satysfakcjonującą marżą – informuje Mariusz Książek, prezes zarządu Marvipol. Równie dobrze radzi sobie Ronson Development, który w tym czasie sprzedał 416 mieszkań netto. Dotychczas najlepsze wyniki deweloper odnotował w okresie od stycznia do czerwca 2013 roku, kiedy to nabywców znalazło 295 lokali. Wzrost sprzedaży mieszkań zauważyła także firma Dom Development. Po drugim kwartale deweloper może pochwalić się 463 sprzedanymi mieszkaniami netto, czyli o 20 proc. więcej niż w drugim kwartale 2013 roku (386 mieszkań sprzedanych). Największą sprzedaż spółka odnotowała na projektach: Saska, Derby, Żoliborz Artystyczny oraz Wilno. Dobre wyniki notuje również Grupa Kapitałowa Inpro, która w ciągu siedmiu miesięcy 2014 roku podpisała 243 umowy przedwstępne netto, czyli o 35 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Natomiast spółka Inpro odnotowała wzrost sprzedaży mieszkań o 26 proc., podpisując 201 umów netto wobec 159 rok wcześniej.

Mieszkaniówka pręży muskuły

Skąd aż tak wysokie wyniki? – W ostatnich czterech kwartałach sprzedano na analizowanych rynkach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) blisko 41,9 tys. lokali, o ponad 16 proc. więcej niż w rekordowym dotychczas roku 2007. Aby sprzedaż była tak wysoka, mieszkania musieli kupować nabywcy z wielu różnych grup. Zarówno ci korzystający z dopłat w ramach programu MdM (Mieszkanie dla Młodych), jak i ci, którzy kupowali mieszkania za ceny mieszczące się w limicie, choć nie korzystali z dopłat. Aktywni byli nabywcy dokonujący zakupu za gotówkę lub korzystający ze zwykłego kredytu bankowego. Wciąż zauważalną grupę stanowiły osoby kupujące lokale na cele inwestycyjne – pod wynajem. Dobrej sprzedaży sprzyjały nadal niskie stopy procentowe – i relatywnie niskie ceny, ale także przekonanie, że oferta kurczy się, a ceny zaczynają rosnąć – dodaje Katarzyna Kuniewicz, dyrektor działu badań i analiz rynku w REAS. – Pozytywne impulsy makroekonomiczne oraz utrzymujący się od początku 2013 roku trend wzrostowy koniunktury konsumenckiej stanowią mocne fundamenty dla długookresowego zrównoważonego wzrostu sektora deweloperskiego. Zgodnie z naszymi przewidywaniami, wzrost limitów cenowych kwalifikujących mieszkania do programu Mieszkanie dla Młodych pozytywnie wpłynął na popyt rynkowy. Wciąż jednak, zarówno w Warszawie, jak i we Wrocławiu, limity te są znacznie niższe od średnich cen rynkowych, co istotnie ogranicza naszą ofertę w tym programie (obecnie około 6 proc.). W minionym kwartale zaobserwowaliśmy stopniowe podnoszenie marż przez banki, które przełożyło się na wzrost kosztów kredytów hipotecznych – powiedział Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development. Dobry czas na sprzedaż swojej oferty deweloperzy chcą wykorzystać maksymalnie, stąd rosnąca liczba lokali wprowadzanych na rynek. W okresie kwiecień-czerwiec na rynek trafiło ponad 14 tys. mieszkań. To prawie 50 proc. więcej niż w poprzednim kwartale. – Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest korzystna, klienci chętnie kupują nowe mieszkania. W związku z tym w drugim półroczu zamierzamy uruchomić kolejne projekty, w tym przede wszystkim dwie nowe lokalizacje w Warszawie, tj. przy ulicy Jaśminowej oraz przy ulicy Skierniewickiej, jak również trzeci etap projektu Espresso (również w Warszawie) oraz nową inwestycję przy ulicy Kościelnej w Poznaniu na Jeżycach – mówi Tomasz Łapiński, dyrektor finansowy Ronson Development. ν

Kategorie