EN

Skanska zwalnia, ale nie przestaje budować

Budownictwo
POLSKA Skanska planuje zwolnienie 1150 osób w Polsce. Piotr Janiszewski, prezes zarządu Skanska, zapewnił jednak, że obecna sytuacja nie ma wpływu na inne spółki z grupy.

W oświadczeniu przesłanym do redakcji szef firmy budowlanej pisze: Naszym priorytetem są dobre, rentowne i stabilne projekty oraz podnoszenie efektywności spółki. Od kilku miesięcy obserwujemy zmniejszenie liczby przetargów publicznych oraz generalnie gorszą koniunkturę budowlaną. Reagujemy na zmiany i dopasowujemy Skanska do otoczenia rynkowego, w celu utrzymania konkurencyjności i zachowania pozycji rynkowej. Podjęliśmy decyzję o optymalizacji, która łączy się ze zwolnieniem do 1150 pracowników w skali kraju. Rozpoczęliśmy rozmowy ze związkami zawodowymi. Po zakończeniu konsultacji przedstawimy ustalenia z partnerami społecznymi. Dołożymy wszelkich starań, by proces zwolnień grupowych był przeprowadzony w sposób transparentny i tak, by wszyscy pracownicy mieli poczucie, że zostali potraktowani uczciwie i z szacunkiem. Skanska to firma z wieloletnim doświadczeniem, potencjałem i zapleczem. Zakończyła ubiegły rok sprzedażą na poziomie 4,7 mld zł. Portfel zamówień na ten rok po pierwszym półroczu wynosi 3,2 mld zł. Wszystkie zobowiązania, zarówno dotyczące pracowników, jak i podwykonawców czy dostawców realizujemy w terminie. Mimo zwolnień grupowych Skanska pozostanie największą firmą budowlaną w Polsce. Obecna sytuacja nie ma wpływu na inne spółki grupy działające w Polsce – zapewnił Piotr Janiszewski.

Skanska odciąży Bolesławiec

Firma nie rezygnuje z pozyskiwania nowych kontraktów. Skanska podpisała umowę z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei we Wrocławiu na realizację przebudowy DW 297 – powstanie południowo-wschodnie obejście Bolesławca oraz rondo turbinowe w Kruszynie. Wartość kontraktu przekracza 22 mln zł netto. – W tym roku rozpoczniemy etap polegający na budowie południowo-wschodniej obwodnicy Bolesławca w ciągu DW 297 (km 0+000 – 3+998,10) (etap III) – mówi Paweł Kurkowski, kierownik robót drogowych, Skanska. – Zgodnie z formułą, w jakiej będzie realizowany ten odcinek – „optymalizuj i wybuduj” rozpoczynamy od dostosowania zaprojektowanych elementów drogi do aktualnych warunków technicznych i optymalizacji projektów organizacji ruchu wg aktualnych wymagań i przepisów. Następnie wybudujemy czterokilometrowy odcinek drogi o szerokości 8 metrów i dwa ronda: na drodze wojewódzkiej nr 363 Bolesławiec-Złotoryja oraz na drodze wojewódzkiej nr 297 Bolesławiec-Lwówek Śląski. Przebudujemy również skrzyżowanie z drogą powiatową nr 2280D. W celu zapewnienia bezkolizyjnego przejazdu drogą gminną wykonamy wiadukt drogowy o długości 21 m i szerokości 8,70 m – dodał Paweł Kurkowski. Projekt ronda turbinowego zostanie wykonany do wiosny 2017 roku, a potem ruszą prace realizacyjne.

Fabryka dysz do odkurzaczy

Na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Jaszkowej Dolnej z kolei wmurowano kamień węgielny pod zakład firmy Wessel-Poliamid. W nowym obiekcie, który wzniesie Skanska, prace ma znaleźć co najmniej 150 osób. Inwestycja obejmuje budowę zakładu produkcyjno-magazynowego z częścią biurowo-socjalną. Hala produkcyjna pomieści także magazyny surowców i materiałów gotowych, natomiast w dwukondygnacyjnej części biurowej, poza pomieszczeniami socjalnymi, znajdzie się magazyn form, laboratorium wytrzymałościowe oraz małe archiwum. Powstanie również budynek ochrony, drogi wewnętrzne, plac manewrowy, nowa infrastruktura techniczna i technologiczna oraz uzbrojenia terenu. Autorem projektu i generalnym wykonawcą jest Skanska.

Wiecha na budynku, który połączy pokolenia

Wiecha zawisła nad innym projektem realizowanym przez Skanskę – powstającym na warszawskim Wilanowie Międzypokoleniowym Centrum Edukacji. Obiekt budowany jest przy ul. Radosnej 11. – W budynku o powierzchni użytkowej blisko 3 tys. mkw. i kubaturze prawie 13 tys. m sześc. znajdą się: filia Biblioteki Publicznej, filia Centrum Kultury Wilanów, przedszkole i pomieszczenia dla wilanowskich seniorów – dodaje Ludwik Rakowski. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Skanska, która stawia budynek w ramach kontraktu o wartości 12,3 mln zł. – Realizację kontraktu rozpoczęliśmy w maju 2015 roku – z końcem sierpnia 2015 roku złożyliśmy dokumentację do projektu budowlanego, w październiku uzyskaliśmy pozwolenie na budowę, następnie zorganizowaliśmy plac budowy i w listopadzie ruszyliśmy z budową MCE – wylicza Marcin Bargłowski, kierownik budowy w Skansce. – Przed nami jeszcze zagospodarowanie terenu, wykonanie przyłączy mediów oraz prace wykończeniowe. Powstanie zieleń, elementy małej architektury, place zabaw z urządzeniami dostosowanymi do wieku dzieci, wydzielone niską zielenią rekreacyjną. Place zabaw wyposażymy m.in. w piaskownice, domki, bujaki i zjeżdżalnie. Potem przekażemy centrum inwestorowi – zapowiada Marcin Bargłowski. Inwestycja ma być gotowa w listopadzie tego roku.

Kategorie