EN

Szwedzi radzą sobie na Zachodzie

Biura i projekty wielofunkcyjne
POLSKA Firma deweloperska Vastint Poland zakończyła budowę pierwszego etapu kompleksu biurowego Business Garden przy ulicy Legnickiej we Wrocławiu i otrzymała pozwolenie na użytkowanie. W ramach tej fazy przedsięwzięcia powstały trzy budynki biurowe oraz pawilon restauracyjny, wszystko otoczone ogrodem.

W sumie do użytku oddano blisko 37 tys. z planowanych 110 tys. mkw. powierzchni najmu. Sześciokondygnacyjne biurowce, posadowione na płycie wspólnego garażu podziemnego, zostały zaprojektowane jako modułowe budynki w kształcie litery H. Powierzchnia najmu pierwszego z nich wynosi 10,7 tys. mkw., natomiast dwóch pozostałych, połączonych wspólnym łącznikiem, 25,9 tys. mkw. Przestrzeń między budynkami zajmuje ogród, w którym powstały strefy relaksu, sportu i pracy z dostępem do sieci Wi-Fi. Szwedzki deweloper chce uzyskać dla trzech oddanych budynków certyfikat w systemie LEED na poziomie platynowym. – Pierwsi najemcy wprowadzą się do kompleksu wiosną tego roku. [...] Zainteresowanie ze strony potencjalnych klientów, zarówno tych obecnych we Wrocławiu, jak i tych rozważających wejście na rynek dolnośląskiej stolicy, potwierdza, że decyzja o szybkim rozpoczęciu realizacji kolejnego etapu inwestycji na początku 2017 roku jest uzasadniona. Planujemy realizację kolejnych trzech budynków biurowych, w tym najwyższego obiektu w kompleksie o wysokości 55 metrów – zapowiada Roger Andersson, dyrektor zarządzający Vastint Poland.

Idą najemcy

Najemcą wrocławskiego kompleksu biurowego będzie m.in. firma Becton Dickinson (BD), spółka operująca w branży technologii medycznych zajmie około 5,6 tys. mkw. powierzchni biurowej. Becton Dickinson wprowadzi się do Business Garden Wrocław w kwietniu 2017 roku. – Centra SSC/BPO, wraz z rozwojem swoich struktur i umacnianiem się na rynku, relokują się do nowoczesnych, elastycznych budynków biurowych, które dają zarówno opcję ekspansji w przyszłości, jak też stanowią atut i wyróżnik dla firmy podczas procesu rekrutacji. Centrum BD we Wrocławiu od czasu otwarcia w 2012 roku odgrywa ważną rolę w rozwoju biznesu firmy ze względu na jakość usług świadczonych na rzecz klientów, dostawców czy pracowników Becton Dickinson – mówi Ewa Kaucz, wiceprezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. – Jesteśmy dumni z tempa i kierunku rozwoju Wrocławia. Nie byłoby to oczywiście możliwe bez aktywności obecnych w mieście inwestorów wiążących ze stolicą Dolnego Śląska długofalowe plany biznesowe – dodaje Ewa Kaucz. – Decyzja Becton Dickinson o przeniesieniu operacji do Business Garden pokazuje coraz silniejszy trend w stronę konsolidacji firm z sektora usług dla biznesu do nowych projektów biurowych – dodaje Katarzyna Krokosińska, kierująca wrocławskim oddziałem agencji JLL. W procesie poszukiwania lokalizacji oraz negocjowania umowy najmu spółkę reprezentowali eksperci z firmy doradczej JLL. – Decyzja Becton Dickinson o przeniesieniu operacji do Business Garden pokazuje coraz silniejszy trend konsolidacji firm z sektora usług dla biznesu w nowych projektach biurowych – wyjaśnia Katarzyna Krokosińska. Również firma Ceneo wybrała wrocławski Business Garden szwedzkiego dewelopera. Najemca przejmie powierzchnię 2,2 tys. mkw. w marcu 2017 roku. Przy zawarciu transakcji najemcę reprezentowała agencja Savills. – Jednym z naszych priorytetów było zawsze zapewnienie przyjaznych i dobrze wyposażonych miejsc pracy – wiadomo przecież jak dobra atmosfera, wygodne wnętrza i niebanalne rozwiązania wpływają na kreatywność i integrację całego zespołu. Jestem przekonany, że nasi pracownicy znajdą w nowej siedzibie efektywne i inspirujące środowisko – mówi Marcin Łachajczyk, dyrektor zarządzający Ceneo.pl.

Silesia idzie do Szwedów

W Katowicach z kolei Vastint Poland podpisał przedwstępną umowę na zakup działki inwestycyjnej o powierzchni ponad 9 tys. mkw. przy ul. ks. Piotra Skargi. Na terenie stanowiącym przedmiot transakcji stoi zamknięty w 2006 roku hotel Silesia. Deweloper planuje wyburzenie obiektu i wybudowanie w jego miejsce zespołu budynków o funkcji hotelowo-biurowej. – Mamy uzgodnione z prywatnym właścicielem działki wstępne warunki zakupu. Liczymy, że transakcja zostanie zamknięta do końca 2017 roku. To pierwszy teren inwestycyjny, który Vastint planuje pozyskać w Katowicach, ale mam nadzieję, że transakcji będzie więcej. Jesteśmy zainteresowani zakupem kolejnych działek w mieście, co pozwoli nam na umocnienie naszej pozycji na tym rynku lokalnym – zapowiada Roger Andersson, dyrektor zarządzający Vastint Poland. Budowa kompleksu nie rozpocznie się jednak natychmiast. Deweloper spodziewa się będzie mógł rozpocząć prace w 2018 roku.


Kategorie