EN

Rondo jak wino

Nagrody Eurobuild Awards
W ubiegłym roku szklana wieża przy warszawskim Rondzie ONZ świętowała 10. urodziny. Przez tę dekadę w okolicy wyrosła jej silna konkurencja, co nie przeszkodziło Rondu 1 zgarnąć tegoroczną nagrodę Eurobuildu w kategorii Najlepszy Biurowiec Roku według najemców

Kompleks Rondo 1, wybudowany przez Hochtief Development Poland w 2006 roku, ma łączną powierzchnię najmu 66 tys. mkw. i żadnych problemów z pustostanami – niemal od początku istnienia biurowiec jest wynajęty w grubo ponad 90 proc., a najemcy regularnie przedłużają swój pobyt w szklanej wieży przy Rondzie ONZ. Powodzeniem cieszy się także – wchodzący w skład kompleksu – 10-kondygnacyjny budynek mieszczący m.in. parking na 500 aut oraz powierzchnie handlowo-usługowe. Od 2014 roku właścicielem Rondo 1 jest spółka Deutsche Asset Management, która nie zadowala się podziwianiem perły w koronie – w ubiegłym roku budynek przeszedł recertyfikację LEED: z kategorii Gold (zdobytej w 2011 roku) awansował do Platinum, zajmując najwyższą pozycję w amerykańskiej certyfikacji ekologicznej budynków. Zdaniem Marka Jakubiaka, szefa działu Real Estate, Central & Eastern Europe firmy Deutsche Asset Management, recertyfikacja wpisuje się w realizowaną przez firmę politykę zrównoważonego rozwoju. – Współpracujemy z najemcami w zakresie tzw. zielonych rozwiązań i promujemy proekologiczne zachowania. Prace aranżacyjne i rearanżacyjne zarówno na powierzchniach wspólnych, jak i najmu prowadzone są według wytycznych LEED, czyli przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów, z uwzględnieniem ścisłej polityki gospodarowania odpadami – podkreśla Marek Jakubiak. Recertyfikację przeprowadziła firma JLL, która od lutego 2015 r. jest zarządcą nieruchomości. – O ponad 6 proc. wzrosła efektywność energetyczna budynku w stosunku do poprzedniej certyfikacji. Rondo 1 znajduje się w gronie najbardziej efektywnych obiektów biurowych w bazie Energy Star – 100 proc. energii elektrycznej zużywanej w budynku posiada certyfikaty energii odnawialnej, ponad 61 proc. odpadów w Rondo 1 poddawane jest ponownemu przetworzeniu, ponadto biurowiec zużywa o ponad 30 proc. mniej wody pitnej niż standardowe obiekty – wylicza Regina Gul, starszy project manager w JLL, która prowadziła proces recertyfikacji.

I budynek, i człowiek uhonorowany

Nie od rzeczy będzie wspomnieć, że nagrodę Eurobuild Awards zdobył w tym roku także zarządca Rondo 1 – tytuł Zarządcy Roku 2016 przyznano Magdalenie Kuran-Piszczek, która stoi na czele zespołu zarządzającego budynkiem z ramienia JLL. – To jasny sygnał, że dostarczanie najwyższej klasy rozwiązań jest wciąż cenione, a wiek budynku ma znaczenie zdecydowanie drugorzędne – komentuje Marek Jakubiak. Jakie, jego zdaniem, cechy powinien mieć idealny zarządca biurowca klasy A+? – Dobry zarządca nieruchomości to osoba właściwie reprezentująca budynek i wychodząca naprzeciw oczekiwaniom najemców – odpowiada bez namysłu Marek Jakubiak. – Proaktywność oraz najwyższe standardy zarządzającego są przez naszych najemców doceniane, ponieważ staramy się pomagać im w bieżącej, codziennej działalności. Property manager jest niezmiernie ważny także w relacjach pomiędzy najemcą a właścicielem budynku, gdyż – w większości przypadków – jest pierwszą osobą reagującą na zaistniałe potrzeby. Deutsche Asset Management stawia sobie za cel długofalowe, bardzo dobre relacje z najemcami, dlatego z taką pieczołowitością dbamy o jak najlepszy, bieżący kontakt ze wszystkimi naszymi property managerami, którzy rozumieją nasze DNA – dodaje szef w Deutsche Asset Management.

Nie boi się konkurencji

Nie da się ukryć, że Rondo 1 wchodzi już w wiek dojrzały i zapewne czuje na plecach oddech młodszej konkurencji. Jednak – jak widać choćby po przyznawanej przez najemców nagrodzie Eurobuildu – klienci nadal lubią Rondo 1. – W przypadku nieruchomości niezmiennie liczą się lokalizacja, jakość budynku i dostarczane usługi. Jestem przekonany, że najemcy naszego budynku bardzo wysoko oceniają wszystkie te elementy. Budynki klasy A+ wręcz wyznaczają nowe, najwyższe standardy – Rondo 1 jest właśnie takim przykładem najwyższej jakości rynku biurowego – mówi Marek Jakubiak. Podobnego zdania są najemcy, którzy nieustająco dobrze wyrażają się o budynku. Siedzibę chwalą sobie także ci kluczowi najemcy, do których zalicza się CBRE. – Mimo wieku standard Rondo 1, efektywność, tenant mix, lokalizacja i zakres usług zabezpieczonych dla najemców powodują, że obiekt wciąż niewątpliwie utrzymuje swój prestiż oraz poziom premium, nic więc dziwnego, że nadal uznawany jest powszechnie za najlepszy obiekt w swojej klasie – komentuje Łukasz Kałędkiewicz, starszy dyrektor działu Advisory & Transaction Services CBRE, przestrzega jednak przed spoczywaniem na laurach. – Wyzwaniem dla właściciela może być utrzymanie tego statusu w ciągu kolejnych lat ze względu na planowane projekty wieżowe o zbliżonej lokalizacji oraz najnowocześniejszych rozwiązaniach użytkowo technologicznych – mówi dyrektor CBRE.

Plany Deutsche Asset Management na ten rok są jasne – kontynuacja strategii właściwego doboru możliwości inwestycyjnych i dalsze powiększanie portfolio w Polsce i Czechach. – Jednocześnie systematycznie realizujemy nasze plany, utrzymując wynajem naszego portfolio na wysokim poziomie, dostarczając funduszom stabilny, atrakcyjny cash-flow – zapewnia Marek Jakubiak. – DAM stara się być liderem w wyznaczaniu najwyższych standardów oferowanych usług i powierzchni wynajmowanej. Obecnie wypracowujemy nowe zasady, których celem ma być dalsze podwyższanie jakości oferowanego serwisu – podkreśla.

Rondo 1

Data otwarcia: 7 marca 2006 roku

Powierzchnia użytkowa: 66 tys. mkw.

Wybrani najemcy:
Volkswagen Bank Polska, Open Finance, Squire Patton Boggs, CBRE, Credit Suisse Luxembourg, Ernst & Young, Domanski Zakrzewski Palinka, Baker & McKenzie, Dentons, Aareal Bank, Allen&Overy, Innova Capital

Właściciel: Deutsche Asset Management

Facility manager: JLL

Architekt: JLarry Oltmanns (Skidmore, Owings and Merrill)

Certyfikat ekologiczny: LEED Platinum

Lokalizacja: Rondo ONZ 1, Warszawa

Kategorie