EN

Przygotowani, do biegu...

Biura i projekty wielofunkcyjne
Avestus zapowiedział kilka nowych inwestycji, m.in. w Łodzi. Kiedy startuje budowa Imagine?
Mariusz Frąckiewicz, director Poland, Avestus Real Estate: Otrzymaliśmy wszelkie niezbędne decyzje do pozwolenia na budowę i już w lipcu złożyliśmy odpowiedni wniosek. Jesienią powinniśmy uzyskać prawomocny dokument i od razu wystartować z budową.

Tak duże jest zainteresowanie?

Marta Wybrańska, leasing director, Avestus Real Estate: Łódź jest bardzo dynamicznym rynkiem. Za naszym projektem przemawia też jeszcze jeden kluczowy argument – będzie powstawał w ramach specjalnej strefy ekonomicznej. To dodatkowa zachęta dla najemców, którzy mogą liczyć na związane ze strefą benefity ekonomiczne. Cały czas prowadzimy rozmowy z najemcami i odnotowujemy duże zainteresowanie projektem.

Mariusz Frąckiewicz: Dopóki nie otrzymamy prawomocnego pozwolenia na budowę nie będziemy podpisywać umów. Mamy jednak nadzieję, że po uprawomocnieniu się dokumentu będziemy mogli poinformować o pierwszych transakcjach.

Czy Avestus będzie sam realizował Imagine? Nad warszawskim i krakowskim projektem pracujecie z innymi podmiotami.

Mariusz Frąckiewicz: Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Prawdopodobnie będziemy realizować przedsięwzięcie sami, ale nie wykluczamy wejścia w spółkę z innym podmiotem, ponieważ istnieje duże zainteresowanie tym projektem wśród inwestorów. Jesteśmy przygotowani na oba warianty, a rozstrzygnięcia zapadną niedługo.

Kiedy zaczną się prace nad inwestycją Cube przy ul. Postępu w Warszawie?

Marta Wybrańska: Obecnie na tej działce istnieje jeszcze budynek Eiffage. Prowadzimy jednak, wspólnie z Cushman & Wakefield, rozmowy dotyczące komercjalizacji tego przedsięwzięcia. Mamy już kilka zapytań ofertowych. Służewiec jest dość specyficznym rejonem, jeśli chodzi o najem. Budynki wynajmuje się tam na około rok przed ich ukończeniem. Postanowiliśmy jednak zacząć już teraz. Rozmawiamy o powierzchniach zarówno biurowych, jak i zlokalizowanych na parterze przestrzeniach handlowych, a także tych przeznaczonych pod usługi medyczne czy też fitness. Chcemy wygenerować przednajmy na powierzchniach handlowych – co już teraz jest możliwe – a następnie skompletować podczas budowy najem powierzchni biurowych.

Mariusz Frąckiewicz: Jest tutaj jeszcze jeden niuans. Ten projekt, ze względu na swoją specyfikę, jest atrakcyjny także dla operatorów hotelowych. Naszym zadaniem jest skoordynowanie najmu biur z realizacją hotelu. Rozmowami z operatorem hotelowym zajmuje się nasz partner – Eiffage – który jest na ostatniej prostej, jeśli chodzi o pozyskanie operatora hotelowego. Chcemy rozpocząć i zakończyć w jednym czasie budowę obydwu typów powierzchni. To bardzo ważne, ponieważ trwająca budowa hotelu mogłaby być postrzegana przez najemców jako duża niedogodność. Analogicznie – goście hotelowi z pewnością nie życzyliby sobie widoku pracujących za oknem żurawi. W tym roku powinniśmy rozpocząć budowę obu części inwestycji. Prace potrwają najprawdopodobniej do drugiego kwartału 2019 roku.

Czy projekt Enterprise Park w Krakowie jest już ukończony?

Mariusz Frąckiewicz: Budynek E jest już gotowy i przekazany głównemu najemcy – firmie Aon – który prowadzi obecnie prace wykończeniowe. Budynek F będzie natomiast gotowy, razem z wykończeniem powierzchni, w listopadzie i wtedy przejmie go Delphi.

Będą kolejne budynki w Krakowie?

Mariusz Frąckiewicz: Będą, nawet dwa etapy. Poszukujemy atrakcyjnych gruntów i prowadzimy zaawansowane rozmowy w celu ich zabezpieczenia. Wraz z powstawaniem kolejnych inwestycji biurowych, znalezienie odpowiedniej lokalizacji staje się coraz trudniejsze i co najważniejsze, cały proces wymaga czasu. Jesteśmy jednak cierpliwi i celujemy wyłącznie w grunty, które charakteryzują się dogodnym dostępem do zróżnicowanej infrastruktury i szybkim połączeniem z kluczowymi rejonami Krakowa – takie, jak np. właśnie Zabłocie.

Czy firma zerka też na inne miasta?

Mariusz Frąckiewicz: Patrzymy intensywnie na Wrocław. Finalizujemy tam rozmowy w sprawie nowego, samodzielnego projektu.

Inne plany na najbliższą przyszłość?

Mariusz Frąckiewicz: Nasz irlandzki właściciel, Avestus Capital Partners, jest w Dublinie jednym z wiodących właścicieli mieszkań na wynajem. Mamy, wspólnie z funduszami private equity, w swoim portfelu ponad 900 mieszkań i domów. Być może będziemy próbowali powtórzyć ten model w Polsce. Obecnie bardzo aktywnie rozglądamy się za odpowiednimi lokalizacjami. Naszym zdaniem dobra lokalizacja jest kluczowa w tym przypadku. Przy obecnych cenach gruntów znalezienie atrakcyjnej pod każdym względem lokalizacji nie jest łatwym zadaniem, ale jak najbardziej wykonalnym. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli ogłosić nową linię biznesową Avestus Real Estate w Polsce.

Kategorie