EN

Kolejne półrocze rekordów w mieszkaniówce

Rynek mieszkaniowy
POLSKA Wyniki sprzedaży mieszkań w pierwszej połowie i drugim kwartale tego roku znów nastrajają hurraoptymistycznie. Schyłek MdM-u i zapowiedzi hamowania gospodarki nie przeszkodziły deweloperom w biciu kolejnych rekordów i w deklarowaniu jeszcze ambitniejszych wyników, którymi ma się zakończyć 2017 rok. Oto zestawienie danych przesłanych nam przez największych graczy na krajowym rynku.

Ciasno w czołówce

Rekordzistą pierwszego półrocza 2017 roku (podobnie jak całego 2016) okazał się Robyg, który zakontraktował w tym okresie 1693 lokale netto w Warszawie i Gdańsku. To o ponad 23 proc. więcej rok do roku. Grupa deweloperska szacuje, że w 2017 roku jej kontraktacja osiągnie poziom około 3,3 tys. lokali. Tylko w drugim kwartale spółka zakontraktowała imponujące 756 lokali, czyli o niemal 17 proc. więcej niż w tym samym okresie 2016 roku. Po piętach Robygowi depcze Dom Development, który w pierwszym półroczu sprzedał 1656 lokali (1316 rok wcześniej, wzrost o 26 proc. rok do roku). W drugim kwartale deweloper sprzedał rekordową liczbę 850 lokali netto, poprawiając rezultat z drugiego kwartału poprzedniego roku o 21 proc. – Popyt nadal był wspierany utrzymującymi się niskimi stopami procentowymi, korzystną sytuacją na rynku pracy oraz wysoką dostępnością kredytów hipotecznych. Dużą część sprzedaży (jak w kilku poprzednich kwartałach) stanowiły zakupy lokali przez klientów „gotówkowych” (około 40 proc. sprzedaży Dom Development w tym okresie) – komentuje Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development. Na najniższym stopniu podium znalazła się Grupa Murapol, która od stycznia do końca czerwca zakontraktowała 1609 lokali mieszkalnych (o ponad 24 proc. więcej rok do roku), zaś w drugim kwartale podpisała 795 umów (rok wcześniej 593). Cały rok 2017 Murapol zamierza zakończyć wynikiem sprzedaży na poziomie 4 tys. mieszkań. – Blisko 60 proc. sprzedaży tego okresu zrealizowaliśmy w trzech głównych miastach naszej działalności. W drugiej połowie roku zamierzamy zaoferować lokale w inwestycjach powstających także w innych miastach – zapowiada Michał Sapota, prezes zarządu Murapol. Wynik powyżej 1 tys. odnotował w minionym półroczu także Atal, który sprzedał w tym okresie 1364 lokale, co oznacza wzrost o niemal 16 proc. rok do roku. W drugim kwartale tego roku sprzedaż wyniosła 690 mieszkań. – W pierwszym kwartale 2017 roku wypracowaliśmy marżę brutto ze sprzedaży na poziomie 28,67 proc. – to nieosiągalne dla innych firm z branży notowanych na GPW – zapewnia Mateusz Juroszek, wiceprezes Atal. Spółka zapowiada, że w całym 2017 roku liczba podpisanych umów deweloperskich ma wynieść od 2,7 do 2,9 tys.

Mniejsi także z rekordami

Tabelę pierwszej ligi (bo ci powyżej to ekstraklasa) otwiera warszawski Dantex, który w pierwszym półroczu znalazł chętnych na 619 mieszkań, zaś w drugim kwartale – na 386 lokali. Ten drugi wynik jest wyższy o 60 proc., licząc rok do roku. – W kolejnych miesiącach będziemy się koncentrować na kontynuacji rozpoczętych etapów poszczególnych inwestycji – zapowiada Marek Roefler, prezes Danteksu. Niewiele niższy półroczny wynik zanotował ligowy beniaminek, czyli Echo Investment – spółka sprzedała w tym okresie 554 mieszkania, co oznacza blisko 80-procentowy wzrost rok do roku (w pierwszej połowie 2016 roku zawarto 309 umów). – Dynamika sprzedaży w ostatnich kwartałach pokazuje również, że w ciągu 2-3 lat jesteśmy w stanie osiągnąć nasz cel strategiczny, jakim jest zajęcie dominującej pozycji wśród deweloperów mieszkaniowych w Polsce – zapowiada Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment. Z kolei sprzedaż spółki Ronson Development w drugim kwartale 2017 roku osiągnęła 180 lokali, czyli o 15 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku, natomiast w całym pierwszym półroczu tego roku sprzedaż wyniosła 439 lokali, co oznacza wzrost o 21 proc. rok do roku. Wynik gorszy tylko o jeden lokal odnotował Lokum Deweloper, który sprzedał w pierwszym półroczu 438 lokali, a to oznacza 42-procentowy wzrost rok do roku. Jeszcze bardziej spektakularnym wzrostem może poszczycić się wrocławski Archicom, który w pierwszych sześciu miesiącach tego roku podpisał 341 aktów notarialnych, co oznacza wzrost o 191,5 proc. rok do roku. Z kolei sprzedaż brutto dewelopera w pierwszych sześciu miesiącach tego roku wyniosła 601 lokali. – Osiągnęliśmy już połowę wyznaczonego na ten rok celu sprzedażowego, który wynosi 1,2 tys. mieszkań, pobijając tym samym wynik analogicznego okresu w 2016 roku o 37 proc. – mówi Dorota Jarodzka-Śródka, prezes zarządu Archicom. Świetnym wynikiem pochwalił się także Polnord, który od stycznia do końca czerwca tego roku sprzedał netto 317 lokali (według danych ważonych udziałami Polnord w poszczególnych spółkach grupy). To wynik o 17 proc. wyższy rok do roku. Sprzedaż netto w spółkach w 100 proc. zależnych od Polnordu wyniosła w drugim kwartale 2017 roku 239 lokali (203 lokale sprzedane w analogicznym okresie 2016 roku). W 2017 spółka planuje wprowadzić do sprzedaży około 1450 mieszkań, a sprzedać – około 1250 lokali.

Kategorie