EN

PHN zwiększa zasięg

Biura i projekty wielofunkcyjne
W 2017 roku PHN ogłosił założenia strategii na lata 2017-2023. Na ile są one realne do spełnienia?

Maciej Jankiewicz, prezes PHN: W listopadzie 2017 roku dokonaliśmy podsumowania naszych działań w ciągu ostatniego półtora roku. W tym czasie osiągnęliśmy m.in. najniższy wskaźnik powierzchni niewynajętej w sześcioletniej historii Grupy Kapitałowej PHN, uzyskując w październiku 2017 roku poziom 14,6 proc., co stanowi spadek o 43 proc. w porównaniu ze styczniem roku 2016 (25,7 proc.). Zoptymalizowaliśmy również poziom kosztów administracyjnych, dzięki czemu ich stosunek do wartości naszych aktywów inwestycyjnych wyniósł 1,2, podczas gdy w roku 2015 wynosił 1,6 – a strategia zakłada osiągnięcie tego wskaźnika na poziomie 0,7 w roku 2023.

Grupa ogłosiła ostatnio plany przejęcia firmy budowlanej Doraco. Po co PHN-owi wykonawca? Kiedy zakup ma zostać sfinalizowany?

Chcemy wzmocnić potencjał wykonawczy z racji skali planowanych inwestycji w segmencie biurowym i mieszkaniowym, jak i rosnących kosztów wykonawstwa czy trudności z dostępem do siły roboczej. Przede wszystkim tylko kluczowe projekty komercyjne i mieszkaniowe prezentowane w strategii Grupy Kapitałowej PHN na lata 2017-2023 to capex w łącznej wysokości około 1 mld zł, a będzie ich znaczenie więcej. Przy tak intensywnym programie inwestycyjnym poza Grupę Kapitałową PHN oddalibyśmy co najmniej kilkadziesiąt mln zł marży generalnym wykonawcom. Podmiot świadczący usługi generalnego wykonawcy wchodzący w skład Grupy Kapitałowej PHN pozwoli na pozostawienie tych pieniędzy wewnątrz grupy, jak również przyśpieszy procesy inwestycyjne. Na podobnej zasadzie na rynku nieruchomości działa wiele firm, jak chociażby Griffin, Skanska, Hochtief, czy ostatnio Murapol, który zdobył kontrolę nad spółką generalnego wykonawstwa Awbud itd. Po drugie zaczynamy świadczyć usługi inwestorstwa zastępczego dla innych podmiotów, np. dla spółki Chopin Airport Development na budowę hotelu Marriott Moxy w Poznaniu, jak również bierzemy udział w innych projektach. Posiadanie własnego generalnego wykonawcy byłoby dodatkowym atutem. Po trzecie, ewentualny przedmiot naszej transakcji to renomowany wykonawca i rentowna spółka, co jedynie może przyczynić się do wzrostu wartości Grupy Kapitałowej PHN. Na finalne wypracowanie warunków transakcji, uzyskanie zgód UOKiK i korporacyjnych daliśmy sobie czas do 9 lutego 2018.

Jakie są plany PHN dotyczące zakupu nowych nieruchomości?

Zgodnie z naszą strategią, zakładamy przeznaczenie 700 mln zł na akwizycje. Istotne dla nas jest, żeby budynek był w pełni skomercjalizowany, a średni czas najmu był równy co najmniej 5 lat. Równie istotna jest dla nas dobra lokalizacja – skupiamy się przede wszystkim na dużych miastach regionalnych, bo w Warszawie posiadamy własne grunty pod realizację inwestycji. Są jednak jeszcze takie miasta, jak Wrocław czy Kraków, gdzie nasza obecność powinna zostać zainicjowana – przede wszystkim na rynku nieruchomości biurowych.

PHN podpisał list intencyjny w sprawie zagospodarowania gruntów przy lotnisku im. Chopina w Warszawie. Na jakim etapie jest ten projekt?

Zarówno Chopin Airport Development, jak i my realizujemy szereg projektów, przy których moglibyśmy nawiązać współpracę – i mam tutaj na myśli nie tylko działki na warszawskim Okęciu. Teren przy lotnisku jest bardzo interesujący, zwłaszcza że Warszawa cały czas nie ma zaplecza kongresowo-konferencyjnego. Obszar ten wydaje się naturalnie predestynowany do takiego właśnie zagospodarowania. Trzeba jednak pamiętać, że toczy się dyskusja na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego i w tym kontekście przyszłość Okęcia jest rozważana. Są różne scenariusze. Gdyby zrezygnowano tam w ogóle z lotniska, zostałby uwolniony pod zagospodarowanie bardzo duży teren.

Kiedy możemy się spodziewać rozpoczęcia inwestycji przy ul. Świętokrzyskiej 36 w Warszawie? Jak będzie wyglądał wieżowiec, który zastąpi rozebrany biurowiec?

Projekt finalny będzie bardzo zbliżony do tego, który prezentowaliśmy na dotychczasowych wizualizacjach. Oczywiście, jeśli chodzi o detale, to prace jeszcze trwają. Cały czas zabiegamy nie tylko o zakup sąsiednich działek, ale również o powiększenie powierzchni planowanego wieżowca. Mamy prawomocne pozwolenie na budowę łącznika z metrem i czekamy na pozwolenie na budowę budynku – sądzę, że lada miesiąc powinniśmy je uzyskać. Trwają również rozmowy z potencjalnymi najemcami, zatem myślimy już również o komercjalizacji. Budowę inwestycji przy ul. Świętokrzyskiej 36 zamierzamy etapować – najpierw powstanie część niższa (około 10 tys. mkw.), a w niedługim czasie od jej rozpoczęcia wystartuje realizacja części wysokościowej. W sumie inwestycja liczyć będzie łącznie co najmniej około 40 tys. mkw., a pierwsi najemcy będą mogli wprowadzić się w 2021 roku.

To nie jest jedyny projekt biurowy PHN-u w Warszawie...

Jesteśmy w trakcie projektowania m.in. budynku biurowego przy al. Prymasa Tysiąclecia 83 w Warszawie. Pracujemy również nad budynkiem biurowym przy al. Wilanowskiej 372. Kolejnym naszym warszawskim projektem jest Intraco Prime. Za rok planujemy uzyskać pozwolenie na budowę. Inwestycja dostarczy łącznie około 13 tys. mkw. powierzchni, będzie gotowa w 2020 roku.

Kategorie