EN

Smart Spark i inni

Innowacje według Skanska
Biurowcom nie można już dokładać technologii, które nie zawsze są ze sobą zintegrowane i czasem komplikują życie zamiast je ułatwiać – potrzebne są systemy operacyjne w logiczny i przystępny sposób łączące te funkcje. Najbardziej wyrafinowane platformy nie tylko potrafią spełniać życzenia użytkowników, ale także je przewidywać

Do tych ostatnich należy Connected by Skanska, system operacyjny budynku biurowego, który działa już w ośmiu kompleksach dewelopera w Europie. To otwarta platforma, która łączy wszystkie inteligentne technologie w budynku, a przy okazji (a raczej: przede wszystkim) łączy jego użytkowników.

Przyjazna i całkowita kontrola

– System Connected by Skanska jest rewolucyjny pod wieloma względami – zapewnia Renata Nowakowska, menedżer ds. innowacji w Skanska Commercial Development. – Użytkownicy doceniają szczególnie możliwość elastycznego zarządzania miejscami parkingowymi w budynku, których – jak wiadomo – nigdy nie jest za dużo. W systemie przewidziano trzy kategorie użytkowników parkingu: pracownicy, goście i VIP. Tylko ci ostatni (zazwyczaj członkowie zarządu) mają miejsca przypisane do konkretnej osoby, w pozostałych przypadkach można swobodnie zmieniać proporcje stosownie do potrzeb. Jeśli mamy sezon urlopowy, część miejsc pracowniczych można przeznaczyć na potrzeby gości albo nawet podnająć. Każdy uprawniony pojazd, którego tablica rejestracyjna zostanie odczytana przy wjeździe, zostanie przez system czujników poprowadzony na przeznaczone dla niego miejsce – opisuje Renata Nowakowska.

Kolejną zaletą systemu jest pełna analityka – każda firma ma na wyciągnięcie ręki statystyki dotyczące korzystania z jej parkingu i na podstawie tych danych może decydować o użytkowaniu miejsc postojowych. Connected by Skanska oferuje także wirtualną recepcję. Gościowi zapraszanemu do biura można wysłać na smartfon elektroniczną przepustkę, która jest ważna przez ściśle określony czas i umożliwia wejście tylko do ograniczonej części budynku (np. do konkretnego biura czy na daną kondygnację). Gospodarz nie musi zatem czekać na przyjazd gościa w lobby, albo – co gorsza – gość nie musi czekać na gospodarza przy bramce wejściowej do budynku. – Connected by Skanska ma tak naprawdę dwie platformy. Dla codziennych użytkowników biurowca system jest dostępny przez aplikację w telefonie. Osoby administrujące biurem mają dodatkowo dostęp do platformy webowej przez przeglądarkę internetową – wylicza Renata Nowakowska. – Opracowaliśmy różne poziomy dostępu uzależnione od charakteru wykonywanej pracy – zarządca budynku będzie miał dostęp do innych informacji niż np. pracownik działu HR czy IT – dodaje.

System wychodzi naprzeciw przepisom RODO, ukrywając pewne dane, jeśli danemu użytkownikowi nie są niezbędne. Np. kierownik techniczny budynku nie widzi nazwisk pracowników firm mających tu swoje siedziby, ale jedynie numery ID tych osób. – Już dziś staramy się przewidywać kierunki rozwoju technologii i przygotowujemy się na zmiany. Connected by Skanska umożliwia poruszanie się po budynku osobom wyposażonym w kartę plastikową lub wirtualną (zapisaną w smartfonie), ale zakładamy, że za 5-10 lat w użyciu będą wyłącznie te drugie – przewiduje Renata Nowakowska.

System nie ogranicza się też do samych budynków – karty dostępu używane przez osoby zatrudnione w krakowskim biurowcu High5ive są zintegrowane z kartami miejskimi, które umożliwiają m.in. korzystanie z komunikacji miejskiej. Z nieco innej beczki: warto wspomnieć, że budynki wyposażone w Connected by Skanska są już w pełni przygotowane na obsługę samochodów autonomicznych, które w ciągu kilku lat mają pojawić się na naszych ulicach – po sczytaniu tablicy rejestracyjnej i wpuszczeniu samochodu na podziemny parking system czujników poprowadzi auto bez kierowcy na wyznaczone miejsce. – Kiedy mówię naszym klientom o możliwościach systemu, zazwyczaj mają tylko jedno pytanie: „Kiedy możemy to mieć?” No dobrze… o koszty też pytają – przyznaje ze śmiechem Renata Nowakowska. – Oczywiście jest mnóstwo zmiennych, od których zależy cena wdrożenia, ale mogę zdradzić, że w przypadku naszego budynku Spark na opracowanie i wdrożenie wszystkich innowacji wydaliśmy około 1,5 mln euro, w tym na Connected by Skanska – około 300 tys. – podaje Nowakowska.

Budynek biurowy jest elementem tkanki miejskiej, a więc także elementem układanki pod nazwą Smart City, o której wszyscy chętnie mówią, ale z ociąganiem realizują. – Tymczasem Connected by Skanska umożliwia na przykład budynkowi komunikowanie się z innymi budynkami – mówi Renata Nowakowska. – Choćby wspomniane parkingi – wolne miejsca można podnajmować użytkownikom z innych budynków, których parkingi są pełne. Biurowce wymienią się informacjami o wolnych miejscach. Albo inny przykład: firmy coworkingowe, które otwierają oddziały w różnych dzielnicach miasta, będą informować się wzajemnie o wolnych przestrzeniach do pracy, a pracownicy będą mogli wybrać najbliższe biuro.

Warszawska siedziba firmy Skanska w Sparku

Wszystko dla ludzi

System Connected by Skanska nie jest jedynie kolejną nowinką techniczną, ale rozbudowaną, a jednocześnie przyjazną w obsłudze platformą, która ma zapewnić dobre samopoczucie i odpowiedni komfort pracy użytkownikom budynku. Na tych samych celach skupia się system certyfikacji Well, któremu został poddany biurowiec Spark. – Tworzenie budynków, które spełniają warunki certyfikacji Well, to naturalna konsekwencja naszej działalności – od lat zwracamy uwagę na dobrostan osób, które pracują w naszych obiektach – zapewnia Adam Targowski, menedżer ds. zrównoważonego rozwoju (sustainability manager) w Skanska Commercial Development Europe. Dowód? Skanska przeprowadziła audyt budynków wzniesionych przez siebie już jakiś czas temu – Atrium 1 i Atrium 2 – w których sprawdzono m.in. parametry powietrza, światła i wody. Analiza wykazała, że obiekty te spełniają zdecydowaną większość wyśrubowanych norm wprowadzonych po latach przez Well. – Mamy świadomość tego, jak długi jest cykl życia budynku, dlatego już na etapie projektowania dbamy o to, żeby warunki określone przez Well były możliwe do spełnienia także po latach – zapewnia Adam Targowski. Na przykład wentylacja musi zostać tak zaprojektowana, by był do niej dostęp umożliwiający czyszczenie bez używania agresywnych środków chemicznych. Well umożliwia certyfikację nie tylko całych budynków, ale także poszczególnych biur czy kondygnacji (kategoria: Commercial Interiors), co Skanska testuje na własnej skórze i już wkrótce zamierza uzyskać ten certyfikat dla swojej warszawskiej siedziby w biurowcu Spark. – Mamy tu m.in. system zaopatrywania pracowników w wodę, który pozwala korzystać z niej w każdym punkcie biura. Warta uwagi jest także identyfikacja wizualna przyjazna obcokrajowcom – tabliczki informacyjne są sporządzane w dwóch językach, a system piktogramów jest widoczny i czytelny dla każdego. Ponadto system Connected by Skanska umożliwia gościom wsparcie przy poruszaniu się po biurze bez błądzenia – wylicza Adam Targowski z firmy Skanska.

Stałym elementem budynków dewelopera jest infrastruktura sprzyjająca aktywności fizycznej – nie tylko siłownie na świeżym powietrzu czy pod dachem, ale także zaplecza dla rowerzystów. Na przykład osoby pracujące w Sparku mają do dyspozycji parking dla rowerów, do którego prowadzi oddzielna, zewnętrzna winda. Ponadto parking ma punkty ładowania rowerów elektrycznych. – Ale nie zapominamy o osobach, których możliwości ruchowe są z jakichś względów ograniczone – wszystkie nasze budynki cechuje całkowita dostępność architektoniczna, potwierdzona certyfikatem „Obiekt bez Barier”, który – po wnikliwym audycie – wydaje Fundacja Integracja – podsumowuje Adam Targowski z firmy Skanska. ν

Wydanie 10 (234) październik 2018

Więcej w tym wydaniu arrow_forward

Kategorie