EN

Osobowość przez duże O

Nagrody Eurobuild Awards
Podczas przyznawania Eurobuild Awards wyjątkowe emocje budzi kategoria Osobowość Roku – by zostać do niej nominowanym, trzeba mieć nie tylko wybitne CV, ale i pokonać olbrzymią konkurencję ze wszystkich segmentów rynku nieruchomości.

Kategoria jest wyjątkowa także dlatego, że kandydatów nominują do niej dziennikarze Eurobuildu, na co dzień mający do czynienia z największymi rynkowymi graczami. Trójkę finalistów wyłoni – bezstronne, liczne i kontrolowane przez KPMG – jury. Tę najbardziej charakterną Osobowość Roku 2019 wybiorą wszyscy uczestnicy grudniowej gali Eurobuild Awards poprzez głosowanie elektroniczne za pomocą pilotów.

Przedstawiamy Państwu jedenastkę nominowanych wraz z krótką charakterystyką postaci. Nie od rzeczy będzie przypomnieć, że sama nominacja do tak wąskiego i zaszczytnego grona stanowi wyjątkowe wyróżnienie.

Karolina Kaim – charyzmatyczna prezeska Tacit Investment, firmy działającej w sektorze ekskluzywnych inwestycji mieszkaniowych i hotelowych. Karolina uzyskała nominację za aktywne działanie na rynku hoteli, m.in. otwarcie wrocławskiego The Bridge na Ostrowie Tumskim, ale przede wszystkim wprowadzenie na polski rynek ekskluzywnej marki Nobu – pięciogwiazdkowy obiekt powstający przy skrzyżowaniu Wilczej i Koszykowej w Warszawie będzie pierwszym hotelem tej sieci w Europie Środkowo-Wschodniej.

Magdalena Kowalewska – country manager polskiego oddziału Immofinanz, od lat związana z tą firmą i wielokrotnie awansująca w jej strukturach. Obecnie odpowiada za wszystkie działania operacyjne, w tym asset management, leasing, development oraz center management. Nadzoruje także sfery marketingu i zasobów ludzkich. Z jej udziałem Immofinanz dokonał kilku spektakularnych transakcji zakupu (m.in. nabycia Warsaw Spire), a także dynamicznie rozwija sieć centrów handlowych pod marką Stop Shop.

Małgorzata Turek – świeżo upieczona członkini zarządu Echo Investment, pierwsza kobieta w zarządzie tej spółki. Małgorzata odpowiada za dział inwestycji, sprzedaży nieruchomości oraz planowania i przygotowania projektów. Ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w branży nieruchomości zdobyte w firmach inwestycyjnych, deweloperskich i międzynarodowych kancelariach prawnych (m.in. pięć lat jako członek zarządu i COO Skanska Property Poland).

Richard Aboo – człowiek niemal od zawsze kojarzony z jedną firmą: Cushman & Wakefield, gdzie pełnił funkcję m.in. partnera oraz dyrektora Działu Powierzchni Biurowych w Polsce, a potem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jest ekspertem w dziedzinie wielkometrażowych i złożonych transakcji najmu, zakupu oraz pozyskiwania finansowania. We wrześniu tego roku został uhonorowany znaczącym awansem – od tego momentu zajmuje stanowisko chair of EMEA office agency. Polski dział biurowy zostaje pod pieczą Krzysztofa Misiaka, a Richard zajmie się nadzorowaniem pracy 550 specjalistów ds. biur, którzy w ubiegłym roku doradzali przy transakcjach otyczących 4 mln mkw.

Filip Dziuda * – dyrektor komercjalizacji i akwizycji Cavatiny, rodzinnej firmy z Krakowa, która coraz śmielej rozpycha się na rynku ogólnopolskim, a jej ambicje wykraczają daleko poza granice naszego kraju. Póki co spółka deklaruje, że w ciągu najbliższych trzech lat zrealizuje w stolicy Małopolski blisko 78 tys. mkw. biur, ponadto uruchomi nowe projekty w Katowicach, Łodzi, Gdańsku i Bielsku-Białej. W lipcu tego roku Cavatina sprzedała brytyjskiemu funduszowi Benson Elliot wrocławski biurowiec Diamentum Office za prawie 20 mln euro, prawie gotowy jest także warszawski obiekt firmy – zlokalizowana w centrum stolicy Chmielna 89.

Stanislav Frnka – wieloletni szef HB Reavis w Polsce, niepoprawny miłośnik polskiego rynku nieruchomości: po odejściu z HB Reavis zdecydował się tu zostać i dołączyć do Griffin Real Estate jako senior partner, wspierający firmę wieloletnim doświadczeniem deweloperskim. Współtwórca startupu ProperGate, który opracował system zarządzania procesem realizacji projektu budowlanego – stała kontrola pomaga zniwelować opóźnienia spowodowane brakiem materiałów budowlanych i kontrolować zaawansowanie budowy poprzez rzeczywiste wykorzystanie materiałów budowlanych.

Menno van der Horst – członek zarządu holenderskiej firmy MVGM, która w lipcu przejęła działalność JLL związaną z zarządzaniem nieruchomościami w krajach Europy kontynentalnej. Szczegóły finansowe transakcji są poufne, ale wejście do pierwszej piątki największych europejskich graczy na tym rynku nie mogło być tanie. W efekcie transakcji powstał także największy zarządca nieruchomości w Holandii i w Niemczech, a portfel nieruchomości zarządzanych przez MVGM (6,4 mln mkw. w tych dwóch krajach) zwiększył się trzykrotnie. Transakcja stworzyła również firmie MVGM przyczółek do rozwoju w ośmiu innych państwach: w Polsce, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Luksemburgu, Czechach, Rumunii i na Słowacji.

Czarek Jarząbek – szef i współtwórca Golub Gethouse ma za sobą bardzo pracowity rok. W czerwcu ogłosił powstanie marki Inspirentals, w ramach której będą realizowane projekty w sektorze mieszkań na wynajem. Pod tym szyldem powstaną na początek dwie warszawskie inwestycje: Postępu Apartments i Liberty Tower (łącznie prawie 900 mieszkań). W lipcu Czarek sfinalizował rekordowy najem w historii polskiego rynku biurowego – Mbank zajmie 45,6 tys. mkw. w Mennica Legacy Tower. A ponieważ latem miał trochę wolnego czasu, we wrześniu do spółki z CA Ventures otworzył akademik LivinnX Kraków, pierwszą europejską inwestycję tej amerykańskiej firmy.

Kazimierz Kirejczyk – gdyby był starszy, można byłoby powiedzieć, że jest nestorem polskiego rynku mieszkaniowego. Ekspert, doradca i pracownik naukowy, twórca i prezes firmy Reas, uznawanej przez niektórych za jedyną wiarygodną agencję doradczą na rynku mieszkaniowym. Tegoroczną nominację Kazimierz zdobył za doprowadzenie do włączenia Reasa w struktury międzynarodowej agencji doradczej JLL.

Daniel Puchalski – ekspert rynku, specjalista od obrotu gruntami inwestycyjnymi, autor i współautor największych transakcji na rynku, o których – jak to u superagentów bywa – mówi skąpo i rzadko. Karierę zawodową zaczynał na Wybrzeżu, ale dopiero w Warszawie pokazał, co naprawdę potrafi. Początkowo dyrektorował w barwach Colliersa, potem w JLL, od niedawna partner zarządzający Knight Frank.

Jarosław Zagórski – dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland odpowiedzialny za sprawne i skuteczne realizowanie planów inwestycyjnych firmy. A jest co ogarniać – tylko w rejonie ronda Daszyńskiego na warszawskiej Woli belgijski deweloper realizuje cztery wieżowce w ramach kompleksów The Warsaw Hub i Warsaw Unit. W tym szaleństwie może być metoda, o czym świadczy przeprowadzona przez Ghelamco transakcja inwestycyjna roku – sąsiednia Warsaw Spire Tower została sprzedana Immofinanzowi za 386 mln euro.

Jak widać, także w tym roku konkurencja w kategorii Osobowość Roku jest niezwykle mocna. Kto zyska najwyższą ocenę i uznanie około 250 jurorów, a potem uczestników Gali Eurobuildu – przekonamy się 3 grudnia w warszawskim hotelu Doubletree by Hilton.

Zdjęcia: Jarosław Zagórski, Ghelamco Poland;

Kazimierz Kirejczyk, Reas;

Karolina Kaim, Tacit Investment;

Małgorzata Turek, Echo Investment;

Richard Aboo, Cushman & Wakefield;

Daniel Puchalski, Knight Frank;

Magdalena Kowalewska, Immofinanz;

Czarek Jarząbek, Golub Gethouse;

Menno van der Horst, MVGM; Stanislav Frnka, Griffin Real Estate. * Zamiast Filipa Dziudy nominowany jest Daniel Draga, członek zarządu i dyrektor finansowy w spółce Cavatina Holding.

Daniel odpowiedzialny jest za planowanie i koordynację działań operacyjnych całej Grupy Kapitałowej. Wcześniej pracował jako manager w dziale Doradztwa Transakcyjnego w EY Poland (Warszawa) oraz pełnił rolę managera w dziale Audytu w EY Poland (EY Assurance, Audit and Accounting Services). Posiada ponad 10-letnie doświadczenie zawodowe, które zdobył w działach i branżach corporate finance, rachunkowości, audytu i doradztwa transakcyjnego w EY. Ukończył Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach z tytułami magistra finansów i rachunkowości oraz wiele specjalistycznych kursów z zakresu rachunkowości, sprawozdawczości i podatków, audytu, MSSF, doradztwa biznesowego i innych w EY w Polsce i za granicą. Zakończył także proces postępowania kwalifikacyjnego na biegłego rewidenta w Polsce. Jest również uczestnikiem programu kwalifikacyjnego ACCA. Posiada bogate doświadczenie w zakresie finansów przedsiębiorstw, zarządzania, projektowania i realizacji polityki finansowej i podatkowej oraz strategii dla grupy kapitałowej. Posiada doświadczenie w zakresie audytu (badania) jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych sporządzanych zgodnie z polskimi standardami rachunkowości, MSSF i US GAAP. Realizował projekty due diligence w różnych sektorach, takich jak: kolej, nieruchomości, budownictwo, energetyka i usługi komunalne, e-commerce, produkty przemysłowe. Prowadził także projekty doradcze wspierające przygotowanie prospektów emisyjnych podczas procesów IPO (SPO), wdrażanie MSSF oraz budowę centrów usług wspólnych.


Kategorie