EN

Innowacje to moje drugie imię

Wydarzenia
Proptech to przyszłość sektora magazynowego. Wciąż potrzebna jest jednak edukacja – stwierdzili zgodnie uczestnicy spotkania zorganizowanego przez Segro i miesięcznik „Eurobuild CEE”

Prezentacja wspólnego raportu firmy Segro i miesięcznika „Eurobuild CEE” o rozwiązaniach proptechowych w magazynach była celem spotkania, jakie odbyło się w drugiej połowie listopada w restauracji SEN w budynku Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego nad Wisłą. Na brunch biznesowy przybyli najemcy obiektów magazynowych, firmy technologiczne i przedstawiciele Segro – jednego z liderów rozwiązań proptechowych w sektorze magazynowym. Wybrane ustalenia raportu przedstawił na wstępie Marek Bednarczyk, senior property manager firmy Segro, odpowiedzialny za wiele technologicznych wdrożeń w firmie. – Nasze zabiegi czynione już od wielu lat dały nam podstawę do zadania sobie pytania, czy kierunek, w którym idziemy, czy te zmiany, których dokonujemy w naszych nieruchomościach, są właściwe? – tłumaczył powody stworzenia raportu Marek Bednarczyk. Prezentacja pokazywała też obszernie, jak postrzegane są nowoczesne technologie w branży nieruchomości przez przedsiębiorców. Okazuje się, że około 68 proc. ankietowanych uważa, że proptech ma pozytywny wpływ na środowisko (koronnym przykładem są LED-y), 56 proc. twierdzi, że pozytywnie wpływa na ład organizacyjny w firmie (np. automatyka kontroli dostępu, która usprawnia ruch przy bramie i zwiększa bezpieczeństwo), 34 proc. uważa, że proptech ma dobry wpływ na praktyki z zakresu środowiska pracy (automatyczne ewidencjonowanie czasu pracy, kontrola czasu pracy), 26 proc. uznaje, że technologie wspierają uczciwe praktyki operacyjne (np. systemy pomiaru zużycia mediów zwiększające transparentność rozliczeń). Zaskakujące mogło wydawać się to, jak wielowymiarowy jest wpływ proptechu na życie – z prezentacji wynikało bowiem, że oddziałuje on także na kwestie związane z rozwojem społeczności lokalnej, zagadnieniami konsumenckimi, a nawet z ochroną praw człowieka.

Prezentacja była wstępem do dyskusji, która początkowo skupiła się na wdrożeniach proptechowych stosowanych przez Segro. – Jeszcze kilka lat temu standardem były świetlówki. Oczywiście z roku na rok stosowano coraz lepsze systemy, coraz lepsze oprawy. Ale może trudno o tym dziś pamiętać, że przed 2016 rokiem, kiedy to zaczęliśmy wymieniać u nas oświetlenie na terenach zewnętrznych na LED-y, nie było to jeszcze powszechne rozwiązanie, zresztą nadal nie wszyscy deweloperzy stosują LED-y w standardzie – powiedziała Joanna Janiszewska, dyrektor regionalna w firmie Segro. Zwróciła także uwagę, że inicjatywa – jeśli chodzi o wdrażanie innowacji – leży często po stronie zarządców nieruchomości, którzy mają na co dzień kontakt z najemcami i często lepiej rozumieją ich potrzeby. Przy tym polski oddział Segro jest tu, można powiedzieć, w awangardzie. Oczywiście są także przedsięwzięcia na poziomie całej grupy, ale wiele z nich to pomysły lokalne. – Zostaliśmy trzy lata temu poproszeni przez Segro o zoptymalizowanie ruchu kołowego na wjeździe. Stwierdziliśmy, że technologia rozpoznawania tablic rejestracyjnych jest naturalnym sposobem rozwoju systemu wjazdowego. Stworzyliśmy też aplikację, która daje najemcom możliwość zajrzenia do systemu, zawizowania się samodzielnie, przejrzenia tych raportów. Nie wymaga dodatkowej pracy od pracowników ochrony. Wszystkie dane są na kliknięcie, znamy liczbę przejazdów w każdym parku. Dziennie robimy 50 tysięcy odczytów tablic – opowiadał Adam Szulc, współwłaściciel firmy VCN oferującej m.in. automatykę odczytu tablic rejestracyjnych. Z kolei Wojciech Znojek, wiceprezes zarządu firmy Sabur specjalizującej się m.in. w systemach monitoringu mediów, zwrócił uwagę na fakt, że rynek nadal potrzebuje edukacji. Świadomość bowiem korzyści płynących z zastosowań proptechowych nie jest wciąż duża. Krzysztof Wasilewski, prezes zarządu firmy Enelion, która instaluje ładowarki do samochodów elektrycznych w parkach Segro, zwrócił uwagę, że przyszłość to ładowanie nie tylko samochodów, którymi przyjeżdżają pracownicy (obecnie ledwie poniżej 1 proc. przebadanych najemców używa ładowarek), ale także samochodów dostawczych, które dowożą ładunki do parków. Jego zdaniem sektor będzie się musiał zmierzyć z wdrożeniem tej technologii w ciągu pięciu do dziesięciu lat. Przyszłością są także alternatywne źródła energii. – Panele fotowoltaiczne w małej skali stosujemy już od lat. Liczymy się jednak z tym, że gdy ceny energii elektrycznej zostaną uwolnione, inne pilotażowe programy, które prowadzimy, staną się opłacalne. Mamy takie rozwiązania w Hiszpanii, we Włoszech, w południowej Francji – powiedział Waldemar Witczak, dyrektor regionalny Segro. Na koniec zwrócono uwagę, że kolejne technologie czekają w kolejce, by się upowszechnić, w tym systemy korzystające ze sztucznej inteligencji, IoT oraz big data.

Spotkanie zakończył brunch i networking, które zatrzymały w tym miłym lokalu z widokiem na rzekę i lewobrzeżną Warszawę znaczną część uczestników.

Wydanie 12 (246) grudzień 2019

Więcej w tym wydaniu arrow_forward

Kategorie