EN

Po raz dziesiąty najlepsi

Nagrody Eurobuild Awards
Podczas jubileuszowej, dziesiątej gali Eurobuild Awards przyznano nagrody firmom i obiektom, które wywarły największy wpływ na rynek nieruchomości i budownictwa w 2019 roku w naszej części Europy. Wcześniej jury, złożone z ponad 250 ekspertów, wyłoniło najlepszych. Goście gali także wskazali swoje typy

W warszawskim hotelu DoubleTree by Hilton, 3 grudnia 2019 roku na uroczystej gali będącej finałem zmagań o nagrody Eurobuildu, spotkało się blisko tysiąc osób. Nagrody dla najlepszych projektów, firm i profesjonalistów zarówno w Polsce, jak i w Europie Środkowej są słusznie postrzegane jako wyraz uznania ze strony samej branży. Dobrą reputację konkurs w dużej mierze zawdzięcza doskonałemu jury, które składa się z profesjonalistów z wiodących firm nieruchomościowych. Jak co roku, również i teraz w każdej z 23 kategorii konkursu głosowało oddzielne jury. W sumie głosy oddała rekordowa liczba 252 jurorów. Głosowanie odbyło się elektronicznie, a nad jego poprawnością czuwała firma KPMG. Kto wygrał, dowiedzieliśmy się dopiero podczas gali, gdy zwycięzcy po odbiór statuetek wzywani byli na scenę przez prowadzących – Ewę Andrzejewską i Piotra Kraśkę – przy pełnym energii akompaniamencie big-bandu Dziubek Band.

Aż trzy statuetki (Dział Handlowy Roku w Polsce, Dział Magazynowy Roku w Polsce i Firma Roku z Sektora Doradztwa dla Branży Budowlanej) zgarnęła firma JLL. Również trzy razy triumfowało CBRE (Dział Biurowy Roku oraz Dział Inwestycyjny Roku, Firma Roku z Sektora Property Management). Elektrownia Powiśle wygrała tytuł Nowego Biurowca Roku, Park Polkowice zwyciężył w kategorii Nowy Mały Format Handlowy Roku, a Moxy Warsaw Praga w kategorii Nowy Hotel Roku w Polsce. Na scenę po odbiór nagród zaproszono także Crido (Firma Roku z Sektora Doradztwa Podatkowego i Finansowego), Skanskę (Najlepsza Firma Budowlana Roku), Ghelamco Poland (Deweloper Obiektów Biurowych Roku) i Atrium Poland Real Estate Management (Deweloper Obiektów Handlowych Roku). Warszawę wybrano Najbardziej Przyjaznym Inwestorom miastem w Polsce, a kancelarią roku został Dentons. Przyznano także cztery nagrody środkowo-europejskie. Panattoni Europe wygrał w kategorii Magazynowy Deweloper Roku w Europie Środkowo-Wschodniej. Globalworth został inwestorem roku, a za najlepszą transakcję uznano zakup biurowca Warsaw Spire przez Immofinanz, Helaba triumfowała jako Instytucja Finansowa Roku.

Eurobuild Awards to również głosowanie publiczności. Tak było i tym razem. Osobowością Roku według uczestników gali Eurobuild Awards 2019 jest Magdalena Kowalewska z Immofinanz. Publiczność w głosowaniu elektronicznym wskazała zwycięzców w trzech kategoriach. Za Największe Osiągnięcie Pozabiznesowe Roku zgromadzeni na sali uznali charytatywny turniej siatkówki plażowej, zorganizowany przez firmę JLL. Z kolei w kategorii Debiut Roku nagrodę otrzymał Wework.

O artystyczną oprawę wydarzenia zadbali artyści – w tym roku zespoły Cleo oraz Electric Girls. Tradycyjnie już gala Eurobuild Awards miała również aspekt dobroczynny. Goście – zachęceni przez znanego warszawskiego winiarza i restauratora Roberta Mielżyńskiego, wspierającego fundację Iskierka – przyłączyli się do charytatywnej zbiórki pieniędzy dla podopiecznych fundacji. W sumie w wyniku licytacji oraz do puszek zebrano blisko 141 tys. zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tę szlachetną akcję, a teraz głos oddajemy zwycięzcom.

Debiut Roku w Polsce

WeWork

Mikhail Konoplev, dyrektor generalny Wework na Europę Środkowo-Wschodnią

Do czego motywuje Państwa ta nagroda?

Jesteśmy naprawdę wdzięczni za to wyróżnienie, szczególnie w tak szerokiej kategorii i biorąc pod uwagę tak dużą liczbę interesujących firm wchodzących na polski rynek. Polska jest dla nas ważnym obszarem, a otrzymana nagroda to wspaniały wyraz uznania dla tego, jak pozytywnie odbierane są w polskim środowisku biznesowym nasze piękne, funkcjonalne powierzchnie. Mamy dziś cztery otwarte budynki i wiele zapowiedzianych, i nadal widzimy silne zapotrzebowanie ze strony działających tu firm międzynarodowych i lokalnych.

W 2020 roku planujemy...

Planujemy nadal realizować misję polegającą na zmienianiu sposobu pracy i zapewnianiu naszym członkom niezrównanych doświadczeń – będziemy skoncentrowani na potrzebach naszych klientów w jeszcze większym stopniu niż dotąd!

Co było najważniejszym wydarzeniem 2019 roku w nieruchomościach? Dlaczego?

Z naszego punktu widzenia, zaobserwowana zmiana – z firm działających w tradycyjnym modelu przedsiębiorstwa w kierunku zapotrzebowania na elastyczną powierzchnię do pracy – jest zmianą dogłębną. Rynek powierzchni biurowych jest rynkiem bardzo tradycyjnym i trudno jest go zaburzyć, zmienia się jednak sposób, w jaki organizacje myślą o swoich pracownikach i ich powierzchni do pracy. Z ekscytacją obserwujemy, że coraz więcej dużych firm – począwszy od branż takich, jak IT, bankowość czy handel detaliczny – zmienia myślenie o sposobie własnej pracy. Duże przedsiębiorstwa obserwują istotne korzyści z oferowanej przez nas elastyczności i sposobności rozwijania działalności na całym świecie; korzystają również z tego, że są częścią społeczności, w której działa wiele dynamicznych startupów i która oferuje rozliczne możliwości biznesowe.

Nowy Mały Format Handlowy Roku

Park Polkowice

Jakub Puchalski, prezes zarządu MGC Inwest

Do czego motywuje Pana ta nagroda?

Nagroda, którą otrzymaliśmy w kategorii Nowy Mały Format Handlowy Roku 2019, to dla nas wielkie wyróżnienie. Cieszymy się, że zostaliśmy docenieni przez zacne grono jury. Jak to zwykle z nagrodami bywa, one nie tylko sprawiają radość, ale również motywują do dalszych działań. Park Polkowice to wyjątkowe miejsce pod wieloma względami – nowoczesna architektura, świetna lokalizacja w ścisłym centrum miasta, zaawansowane technologie, proekologiczne rozwiązania, ale przede wszystkim to dobrze dopasowana oferta, dobra relacja z naszymi najemcami i dobra komunikacja z klientami.

W 2020 roku planujemy…

Planujemy umacniać pozycję zarządzanych przez nas obiektów na lokalnych rynkach, nieustannie podnosić jakość naszych obiektów, a tym samym odpowiadać na oczekiwania naszych najemców oraz klientów.

Co było najważniejszym wydarzeniem 2019 roku w nieruchomościach? Dlaczego?

Nie chcę wybierać jednego najważniejszego wydarzenia roku, skłaniam się raczej ku stwierdzeniu, że aktualnie jesteśmy w procesie ciągłych zmian. Nowe technologie, uwarunkowania społeczne oraz e-commerce odciskają mocny ślad również na rynku nieruchomości. Grunt to umiejętnie odczytywać sygnały i podążać za nowymi trendami.

Nowy Biurowiec Roku w Polsce

Elektrownia Powiśle

Bartosz Prytuła, managing partner Poland, White Star Real Estate

Do czego motywuje Pana ta nagroda?

Nagroda to dla nas ogromne wyróżnienie, jednak nie spoczywamy na laurach – Elektrownia Powiśle to nie tylko biura, ale również rewitalizowane budynki historyczne, w których już wiosną 2020 roku będzie tętnić życie. To tu na klientów czekać mają unikatowe marki modowe, pop-upy i concept store’y, jakich dotąd w Polsce jeszcze nie było, restauracje serwujące kuchnię z wielu zakątków świata oraz pierwszy w Polsce innowacyjny koncept Beauty Hall. Wciąż udoskonalamy naszą ofertę, zapraszamy do Polski nieobecne wcześniej marki, starannie dobieramy najemców.

W 2020 roku planujemy...

Oficjalne otwarcie całego wielofunkcyjnego projektu Elektrowni Powiśle. Nie możemy się już doczekać wiosny, która dla nas będzie wyjątkowo gorąca. W kolejnych miesiącach będziemy również intensywnie pracować przy budowie nowego, czterogwiazdkowego hotelu z grupy Barceló, którego otwarcie zaplanowano na 2021 rok.

Co było najważniejszym wydarzeniem 2019 roku w nieruchomościach? Dlaczego?

Ciężko wymienić jedno wydarzenie, które miało największy wpływ na rynek nieruchomości. Cieszy nas fakt, że Polska cały czas znajduje się w ścisłej czołówce europejskich rynków postrzeganych przez inwestorów jako atrakcyjna lokalizacja dla przyszłej ekspansji firm i wydaje się, że ten trend powinien utrzymać się przez kolejne kilka lat. Dla nas najważniejszym wydarzeniem w tym kontekście były debiuty międzynarodowych marek, które zdecydowały się po raz pierwszy otworzyć swoje sklepy w Polsce.

Matt Lunt, executive director, Tristan Capital Partners

Do czego motywuje Pana ta nagroda?

Nagroda dla Elektrowni Powiśle w kategorii Nowy Biurowiec Roku pokazuje, że obiekty wielofunkcyjne są zauważane, doceniane i wyróżniane. Trzy budynki biurowe Elektrowni Powiśle oferują blisko 22 tys. mkw. powierzchni biurowej klasy A. Są prawie w całości wynajęte i idealnie wkomponowane w historyczne otoczenie. Cieszymy się, że jako inwestor możemy być częścią tego projektu.

W 2020 roku planujemy...

Portfolio inwestycji Tristan Capital Partners w Polsce obejmuje nieruchomości biurowe, handlowe oraz magazyny. Bacznie obserwujemy rynek i wciąż szukamy nowych możliwości rozwoju w Polsce. Naszym priorytetem na 2020 rok jest oczywiście otwarcie części handlowej Elektrowni Powiśle.

Co było najważniejszym wydarzeniem 2019 roku w nieruchomościach? Dlaczego?

W grudniu z sukcesem przeprowadziliśmy transakcję sprzedaży legendarnego budynku biurowego Warsaw Financial Center na rzecz CPI Property Group. Kiedy staliśmy się właścicielem WFC, przeprowadziliśmy gruntowną modernizację holu wejściowego i powierzchni recepcyjnej. Prowadziliśmy intensywne działania leasingowe, tak aby doprowadzić do komercjalizacji na poziomie 99 proc. W gronie najemców WFC znajdują się uznane polskie i międzynarodowe korporacje – m.in. Google, CMS Cameron McKenna, Bloomberg, Bank Światowy czy Kompania Piwowarska. Obecnie WFC jest wysoce pożądanym i rozpoznawalnym produktem inwestycyjnym, oferującym nowoczesny design i spełniającym wyśrubowane wymagania w zakresie standardów środowiskowych.

Nowy Hotel Roku w Polsce

Moxy Warsaw Praga

Magdalena Bartkiewicz-Podoba,prezes zarządu Liebrecht & Wood

Do czego motywuje Panią ta nagroda?

Do dalszego eksplorowania nowych, niezbadanych dotąd kierunków na rynku nieruchomości. Grupę Liebrecht & Wood tworzą „learning lovers” – każdy kolejny projekt to dla nas porcja świeżej wiedzy i doświadczeń. Moxy Warsaw Praga to najlepszy dowód na to, że umiemy tak działać. Kiedy startowaliśmy z inwestycją Centrum Praskiego Koneser ponad dekadę temu, koncept obiektów omnifunkcjonalnych nie był jeszcze zbyt popularny w Polsce. Przekonaliśmy się jednak, że warto wyprzedzać i przewidywać zmieniające się oczekiwania użytkowników, gdyż dziś ta wielofunkcyjność jest zaletą. Widać to na przykładzie naszych najemców biurowych, których pracownicy – często przedstawiciele pokolenia Y – mogą tu w pełni realizować podejście work-life balance.

W 2020 roku planujemy...

Konsekwentnie iść naprzód według założeń naszej strategii. Obecnie realizujemy budowę dwóch budynków biurowych na działce przyległej do Centrum Praskiego Koneser w Warszawie, inwestycja już na tym etapie cieszy się wielkim powodzeniem wśród najemców. Nadal wiele uwagi poświęcamy też samemu Koneserowi. To projekt miastotwórczy, nie tylko pod względem architektury, lecz także codziennego zarządzania. Bardzo dużo energii wkładamy w budowanie relacji z najemcami i użytkownikami naszego centrum – w tworzenie zaangażowanej społeczności.

Co było najważniejszym wydarzeniem 2019 roku w nieruchomościach? Dlaczego?

Mijający rok w nieruchomościach to w Polsce bardzo widoczne skoncentrowanie się branży na projektach wielofunkcyjnych jako na dominującym i powszechnie uznanym trendzie. Widać to zarówno w prasie, agendach konferencji branżowych czy aktywnościach podejmowanych przez władze największych polskich miast. Kiedy zaczynaliśmy prace nad projektem Centrum Praskiego Koneser, nie wszyscy wróżyli nam sukces. Pytano, czy można na jednej przestrzeni połączyć aż 10 różnorodnych funkcji, czy są one w stanie dobrze ze sobą współistnieć i czy użytkownicy będą z tego zadowoleni. Dziś wiemy, że zarówno inwestorzy, jak i deweloperzy idą naszym śladem. Z naszej perspektywy kluczowe dla kształtu dzisiejszego rynku nieruchomości, zwłaszcza w stolicy, było także otwarcie Pragi dla biznesu.

Michał Skotnicki, prezes zarządu BBI Development

Do czego motywuje Pana ta nagroda?

Nagroda dla hotelu Moxy by Marriott to ogromne wyróżnienie nie tylko dla nas, BBI Development i Liebrecht & Wood, inwestorów projektu, ale także mieszkańców Konesera i władz m.st. Warszawy. To dzięki zaangażowaniu wszystkich stron w 2018 roku oddaliśmy do użytku inwestycję, która stała się kołem zamachowym rozwoju Pragi, a w 2019 roku mogliśmy hucznie świętować otwarcie wyjątkowego miejsca, jakim jest hotel Moxy. To ukoronowanie naszej ponad 12-letniej pracy. Mam satysfakcję, że w 2007 roku byliśmy pierwszą i jedyną firmą, która uwierzyła w projekt rewitalizacji Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser.

W 2020 roku planujemy...

Podobnie jak w poprzednich latach, będziemy pracowali nad wymagającymi inicjatywami, które zmieniają oblicze naszego miasta. Zaangażowanie, które włożyliśmy w realizację Centrum Praskiego Koneser, przekładamy na kolejne inwestycje. Projekt, jakim jest Roma Tower, może stać się symbolem nowoczesnej Warszawy. Mamy nadzieję, że nasza dotychczasowa filozofia przyniesie kolejne ciekawe realizacje w następnych latach.

Co było najważniejszym wydarzeniem 2019 roku w nieruchomościach? Dlaczego?

Dla całej branży najważniejszym wydarzeniem jest niesłabnący popyt – zarówno na rynku mieszkaniowym, jak i biurowym. W Warszawie wskaźnik powierzchni niewynajętej na koniec 2018 roku wyniósł 8,7 proc. To najniższa wartość od sześciu lat. Taka sytuacja dobrze wróży nowym projektom, takim jak Roma Tower.

Nowy Budynek Magazynowy Roku w Polsce

Panattoni Amazon BTS

Marek Dobrzycki, dyrektor zarządzający Panattoni Europe

Do czego mobilizuje Pana firmę ta nagroda?

Dla mnie osobiście przyznanie tej nagrody to mobilizacja do starania się o najbardziej zaawansowane i skomplikowane projekty. Realizacja gliwickiego Amazona pokazała skalę możliwości działania Panattoni, a to dopiero – mam nadzieję – początek.

W 2020 roku planujemy...

…rozwijać własne lokalizacje na głównych rynkach i tworzyć nowe, zwłaszcza na tych wschodzących. Ważny jest dla nas również rozwój konceptu City Logistics, a więc parków położonych w granicach miast. Oczywiście nie zapomnimy o obiektach szytych na miarę.

Co było najważniejszym wydarzeniem 2019 roku w nieruchomościach? Dlaczego?

Osobiście to oczywiście realizacja tej rekordowej inwestycji dla firmy Amazon w Gliwicach. Sama powierzchnia 210 tys. mkw. robi wrażenie, a jeśli dodamy do tego specyfikację techniczną – chociażby 4 funkcjonalne kondygnacje wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania – skala projektu rośnie z każdym elementem. Podobnie ważna była dla mnie rozbudowa Panattoni Central European Logistics Hub w Łodzi o planowanej powierzchni 600 tys. mkw. – w połowie roku zbliżyliśmy się do półmetka. Hub stał się nie tylko ogromnym koncentratorem i swoistym klastrem biznesowym logistyki i przemysłu, ale był także inspiracją do powstania Nowej Dzielnicy Przemysłowej Łodzi.

Dział Inwestycyjny Roku w Polsce

CBRE

Sean Doyle, szef Działu Rynków Kapitałowych, CBRE

Do czego motywuje Państwa ta nagroda?

Nagroda zmotywuje nas do dalszego osiągania wyników na poziomie światowym dla naszych klientów – nasi konkurenci będą się doskonalić, więc my też musimy.

W 2020 roku planujemy…

Mamy plany, ale są one poufne, powiemy tylko, że mamy duże plany.

Co, było najważniejszym wydarzeniem 2019 roku w nieruchomościach? Dlaczego?

Sprzedaż Warsaw Spire była najważniejszą transakcją roku, ponieważ pokazała, że duże aktywa w Warszawie charakteryzują się płynnością, co zdecydowanie napędziło rynek inwestycyjny.

Dział Biurowy Roku w Polsce

CBRE

Mikołaj Sznajder, director, head of A&T Office, CBRE

Łukasz Kałędkiewicz, senior director, head of Advisory & Transaction Services, head of Office Sector, CBRE

Do czego motywuje Panów ta nagroda?

Mikołaj Sznajder: Nagroda Eurobuild jest dla nas bardzo ważna, ponieważ wybór zwycięzcy nie jest oparty jedynie o twarde wyniki, ale odzwierciedla także opinię ponad 250 ekspertów rynkowych na temat firmy. Otrzymanie tej nagrody mobilizuje nas do kontynuowania świadczenia usług na wysokim poziomie, aby wraz z dobrym wynikiem nadal być wysoko ocenianym, także pod tym kątem.

W 2020 roku planujemy...

Mikołaj Sznajder: Poza dalszym rozwojem na terenie całej Polski planujemy dalszy rozwój przede wszystkim w obszarze proptech, rozwój dotychczasowych aplikacji oraz wprowadzenie nowych narzędzi wspierających współpracę z klientami.

Co było najważniejszym wydarzeniem mijającego roku w nieruchomościach? Dlaczego?

Łukasz Kałędkiewicz: Odruchowo można zastanawiać się, czy byłaby to jedna z tych największych transakcji najmu o powierzchniach przekraczających 40 tys. mkw., czy może spektakularne zakupy dokonywane na rynkach kapitałowych. Nam wydaje się jednak, że w 2019 roku być może najważniejsza, a na pewno najciekawsza, była dynamika rozwoju sektora coworkingowego w Polsce. Jego masywny wzrost widoczny na początku roku, a następnie weryfikacja konceptu ze strony długoterminowych inwestorów i jednocześnie powolny, ale stabilny wzrost strony popytowej spowodowały, że po wielu turbulencjach branża coworkingowa wejdzie w kolejny rok w stanie stabilnym.

Dział Handlowy Roku w Polsce

JLL

Anna Wysocka, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Handlowych, JLL

Do czego motywuje Panią ta nagroda?

Nagrodę Eurobuild traktujemy przede wszystkim jako potwierdzenie jakości naszej pracy. To bardzo ważny dowód uznania dla całorocznych efektów naszych działań, z których zespół JLL jest bardzo dumny. Tym bardziej, że 2019 rok wydaje się być jeszcze bardziej dynamiczny niż poprzedni, a to wymagało od nas elastyczności, jeszcze większej innowacyjności i otwartości na nowe trendy. Na co dzień mobilizujemy siebie nawzajem, jako że praca zespołowa napędza nas najbardziej.

W 2020 roku planujemy...

Na takie pytanie wielu odpowiada – planujemy być jeszcze lepsi. Jednak poziom usług JLL od wielu lat jest rynkowym punktem odniesienia, a swoją pracę wykonujemy najlepiej, jak umiemy. Nie inaczej będzie w 2020 roku – profesjonalizm i reagowanie na najświeższe trendy na globalnym rynku handlowym to nasze cele na nadchodzące miesiące.

Co było najważniejszym wydarzeniem 2019 roku w nieruchomościach? Dlaczego?

2019 rok charakteryzował się bardzo dużą dynamiką zmian – postępująca polaryzacja sektora, nowe koncepty gastronomiczne, wejście do Polski tak popularnych i długo wyczekiwanych marek jak Primark, rosnąca rola projektów wielofunkcyjnych i oczywiście – wszechobecne technologie. Powiedziałabym, że „różnorodność” to słowo klucz, które najlepiej oddaje charakter ostatnich 12 miesięcy.

Dział Magazynowy Roku w Polsce

JLL

Tomasz Mika, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce, JLL

Do czego motywuje Pana ta nagroda?

To drugi rok z rzędu, kiedy to mieliśmy zaszczyt odebrać statuetkę Eurobuildu, więc to tym większa motywacja, aby i w przyszłym powtórzyć to osiągnięcie. Uznanie ze strony wiodących przedstawicieli branży jest bardzo mobilizujące i sprawia, że chcemy podnieść poprzeczkę. Najbardziej jednak zależy nam, aby znakomite wyniki biznesowe nadal łączyć ze świetną atmosferą pracy w naszym zespole. To w końcu team JLL jest autorem tego sukcesu.

W 2020 roku planujemy...

Naszym priorytetem jest przede wszystkim utrzymanie dotychczasowego tempa rozwoju biznesu JLL i poziomu świadczonych przez nas usług. Ważnym obszarem naszej działalności jest także aktywność na polu analitycznym, planujemy zatem kolejne raporty pokazujące kierunki rozwoju rynku i trendy w sektorze nieruchomości magazynowo-przemysłowych. 2020 zapowiada się bardzo interesująco.

Co było najważniejszym wydarzeniem 2019 roku w nieruchomościach? Dlaczego?

W branży nieruchomości magazynowo-przemysłowych w tym roku działo się bardzo dużo i nie jest łatwo wskazać jedno wydarzenie definiujące sektor. Bardzo wysoka aktywność deweloperów i najemców – ale tym razem nie tyle w obszarze spektakularnych transakcji, ile mniejszych umów – czy wzrost znaczenia tzw. wschodzących lokalizacji to tylko niektóre z elementów rynku zasługujących na szczególną uwagę.

Deweloper Obiektów Biurowych Roku w Polsce

Ghelamco Poland

Jarosław Zagórski, commercial and business development director, Ghelamco Poland

Do czego motywuje Państwa ta nagroda?

10. edycja Eurobuild Awards była dla nas szczególna. Jesteśmy dumni z otrzymanej nagrody dla Dewelopera Dziesięciolecia, lecz także nagrody Dewelopera Roku, ponieważ dla Ghelamco 2019 był rokiem sukcesów i wzmacniania pozycji lidera i najbardziej innowacyjnego gracza w tym segmencie rynku.

W 2020 roku planujemy...

Nie spoczywamy na laurach i wdrażamy niesamowite nowe projekty. Obecnie budujemy cztery wieżowce w samym centrum nowej dzielnicy biznesowej Warszawy, którą pomogliśmy stworzyć dzięki realizacji Warsaw Spire.

Co było najważniejszym wydarzeniem 2019 roku w nieruchomościach? Dlaczego?

No cóż, może nie jestem obiektywny, ale przekształcenie terenu wokół Warsaw Spire w nowe biznesowe centrum miasta. W nasze ślady poszło wielu deweloperów – a dziś wszyscy główni gracze na rynku nieruchomości inwestują tutaj. Biuro z adresem przy rondzie Daszyńskiego stało się czymś modnym i prestiżowym. Nic dziwnego – trudno dziś znaleźć w Warszawie lepsze miejsce do pracy.

Deweloper Handlowy Roku

Atrium Poland Real Estate Management

Anna Dafna, deputy CEO & CFO,Atrium Poland Real Estate Management

Do czego motywuje Pani firmę ta nagroda?

Nagroda Deweloper Powierzchni Handlowych Dekady oraz Roku jednocześnie to nie tylko uznanie w branży, ale ogromna mobilizacja i duża odpowiedzialność. Zdajemy sobie sprawę, że centra Atrium znajdują się w sercu polskich miast i stanowią często centrum lokalnych społeczności. Będziemy je nadal ulepszać i dbać o to, aby odwiedzający mogli w nich znaleźć idealne miejsce zakupów, odpoczynku, rozrywki, zabawy i edukacji. Chcemy nadal tworzyć wspaniałe miejsca dla naszych klientów oraz najemców.

W 2020 roku planujemy...

W ostatnich latach byliśmy bardzo zajęci rozbudową naszych obiektów, sprzedażą niektórych obiektów i kupnem nowych, konsekwentnie realizując założoną strategię. Kolejny rok to okres intensywnej pracy nad kontynuacją naszych planów rozbudowy obiektów, wprowadzanie innowacji z myślą o naszych klientach, silniejsza współpraca z najemcami, aby w efekcie kreować jak najwyższą wartość tego biznesu dla naszych udziałowców.

Co było najważniejszym wydarzeniem 2019 roku w nieruchomościach? Dlaczego?

W 2019 roku bardzo dużo się działo. Z radością powitaliśmy debiuty nowych marek handlowych w Polsce. Polscy klienci chcą nowych twarzy i zagraniczne sieci to zauważyły. Nie sposób też nie dostrzec ogromnej aktywności inwestorów. Oprócz nowych pieniędzy z Azji warto odnotować mobilizację lokalnego, regionalnego kapitału, co mamy nadzieję, przyczyni się do silniejszej pozycji regionu na europejskim rynku nieruchomości.

Firma Roku z Sektora Property Management w Polsce

CBRE

Piotr Karpiński, senior director, head of Property Management, CBRE

Do czego motywuje Pana ta nagroda?

To już trzecie wyróżnienie dla CBRE dla najlepszej firmy zarządzającej w Polsce, przyznane w ramach Eurobuild Awards. Każda z tych nagród mobilizowała i mobilizuje do rozwoju naszych usług, wyróżniania się naszą ofertą na tle konkurencyjnych firm zarządzających nieruchomościami, otaczania klientów szczególnymi względami oraz dbania o fantastyczny zespół profesjonalistów, dzięki któremu świadczymy usługi na rozpoznawalnym, wysokim poziomie.

W 2020 roku planujemy...

Nie spoczywać na laurach. Kontynuujemy pracę, rozwijamy wachlarz usług i dostosowujemy nasze działania do zmieniającego się rynku nieruchomości. To duże wyzwanie ze względu na dynamikę rynku pracy, zmiany w prawie (np. niedziele niehandlowe), zmianę nawyków konsumpcyjnych (e-commerce), intensywny rozwój sektora biurowego oraz logistycznego. Do tego uwzględnijmy jeszcze rozwój technologii oraz chęć wdrażania rozwiązań proekologicznych – to wszystko sprawia, że przyszły rok z pewnością będzie dla nas rokiem intensywnej pracy.

Co było najważniejszym wydarzeniem mijającego roku w nieruchomościach? Dlaczego?

Rok 2019 obfitował w wydarzenia i zapewnił nam wiele emocji. Z jednej strony mógłbym wskazać na otwarcie centrum handlowego Młociny, jako przykład jednostkowy, ale mam wrażenie, że aspektem, który obecnie elektryzuje nasz rynek, jest intensywny rozwój rynku nieruchomości logistycznych oraz biurowych. Wejście do Polski takich inwestorów, jak Mapletree, M&G potwierdza ponad wszelką wątpliwość atrakcyjność produktu, jakim są magazyny. Cieszy nas również rozwój nieruchomości biurowych, ale nie tylko w Warszawie. Przykładem mogą być inwestycje ISOC czy Niam, które zaangażowały duże fundusze w nowoczesne nieruchomości biurowe.

Kancelaria Prawna Roku w Polsce

Dentons

Piotr Szafarz, partner i szef praktyki warszawskiego biura Dentons w segmencie nieruchomości

Do czego motywuje Państwa ta nagroda?

Nagroda Eurobuild jest dla nas szczególnie ważna z dwóch powodów. Po pierwsze, przyznaje ją niezależne jury w imieniu naszych klientów. Jesteśmy zadowoleni, mogąc pomagać inwestorom i deweloperom w realizacji ich celów biznesowych, cieszy nas, że dostrzegają prawdziwą wartość naszej pracy i ufają nam w sprawie swoich projektów – ich zadowolenie jest czymś, co nadaje naszej pracy znaczenie. Po drugie fakt, że otrzymaliśmy tę nagrodę już po raz dziewiąty stanowi potwierdzenie silnej pozycji na rynku oraz jakości udzielanych przez nas porad – co nie byłoby możliwe bez zaangażowania i ciężkiej pracy naszych prawników.

W 2020 roku planujemy...

Jestem optymistą. Zamierzamy utrzymać wiodącą pozycję w sektorze nieruchomości, trzymać się bieżącej strategii i sposobu podejścia do projektów. Żyjemy w trudnym i dynamicznym świecie, w którym na rynek inwestycyjny wpływają m.in. zmiany prawne, sytuacja gospodarcza oraz napływ inwestycji zagranicznych. Aby zachować konkurencyjną pozycję na rynku, musimy być elastyczni i szybko reagować na potrzeby klientów, aby umożliwić im realizację ich celów.

Co było najważniejszym wydarzeniem 2019 roku w nieruchomościach? Dlaczego?

W 2019 roku obserwowaliśmy zwiększone zainteresowanie ze strony inwestorów azjatyckich – szczególnie pochodzących z Korei – zarówno transakcjami związanymi z udziałami, jak i obiektami w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem rynku polskiego. Daje to ogromne możliwości, ponieważ tendencja ta może wzmocnić się w przyszłości.

Firma Budowlana Roku w Polsce

Skanska

Marcin Hutyra, dyrektor obszaru, Budownictwo Ogólne, Skanska

Do czego motywuje Pana ta nagroda?

Do jeszcze większej pracy. Zdajemy sobie sprawę, że aby pozostać na szczycie na tym bardzo konkurencyjnym rynku, przez cały czas trzeba rozwijać swoje produkty i dostarczać projekty na coraz wyższym poziomie. Dlatego w spółce Skanska nieustannie będziemy stawiać na proekologiczne rozwiązania i dzielić się know-how na poziomie różnych jednostek. Chcemy wzmocnić wizerunek generalnego wykonawcy, który buduje efektownie, efektywnie, ale także bezpiecznie, terminowo i z troską o środowisko. Wiemy, że za rok poprzeczka będzie wisiała jeszcze wyżej, ale mamy fantastyczny zespół, ogromne doświadczenie i kompetencje, które dają nam realne podstawy, by wierzyć, że za kilkanaście miesięcy znów ją przeskoczymy.

W 2020 roku planujemy...

…konsekwencję. W ramach strategii „Budujemy miasta” naszym celem będzie koncentracja biznesu w dużych aglomeracjach miejskich, silne zaangażowanie w realizację kompleksowych projektów oraz bliska współpraca z deweloperskimi spółkami Skanska. Będziemy stawiać na lokalizacje i segmenty rynku z potencjałem długoterminowego wzrostu – mieszkania, biura, obiekty przemysłowe, wyselekcjonowane projekty publiczne oraz inżynierię lądową w miastach. Swoją działalność, tak jak teraz, skupimy wokół siedmiu głównych miast Polski: Warszawy, Poznania, Łodzi, Krakowa, Wrocławia, Gdańska i Katowic. Skoncentrujemy się na kontraktach, które pozwolą nam wnieść wartość dodaną zarówno dla partnerów biznesowych, jak i lokalnych społeczności. Celem firmy Skanska będzie również podtrzymanie statusu lidera i pioniera innowacyjnych, proekologicznych rozwiązań w budownictwie oraz wykonawcy inwestycji przyjaznych rodzinom, dzieciom i osobom z niepełnosprawnościami.

Co było najważniejszym wydarzeniem 2019 roku w nieruchomościach? Dlaczego?

Rok 2019 należał do rynków regionalnych. Oczywiście, Warszawa wciąż pozostaje najważniejszym miejscem na mapie rynku nieruchomości biurowych (jako Skanska SA realizujemy tam biurowce Spark i Generation Park), ale to właśnie w innych regionach najmocniej zauważalne są zmiany w branży. Potwierdzają to także liczby. Według Cushman & Wakefield w pierwszych trzech kwartałach 2019 roku wolumen inwestycyjny na rynkach regionalnych wyniósł 1,06 mld euro. To tyle ile w całym 2018 roku. Tym samym, według prognoz analityków, wynik z 2019 roku może być nawet o 40 proc. lepszy niż w roku poprzedzającym. Dynamiczne wzrosty na rynku sprawiły, że w ośmiu głównych miastach regionalnych zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej osiągnęły już 5,39 mln mkw., a w budowie pozostaje kolejnych 930 tys. mkw. W regionie tempo powstawania nowych inwestycji stoi na rekordowym poziomie i cieszymy się, że jako Skanska SA możemy mieć w tym istotny udział, poprzez realizację takich inwestycji, jak Brama Miasta (Łódź), Nowy Targ i Centrum Południe (Wrocław), Nowy Rynek (Poznań), Wave (Gdańsk) czy High5ive (Kraków).

Firma Roku z Sektora Doradztwa Podatkowego i Finansowego w Polsce

Crido

Paweł Toński, managing partner, Crido

Do czego motywuje Pana ta nagroda?

Nagroda to kolejny „mobilizator” do dalszej pracy. Ale także, a może przede wszystkim, mobilizuje nas do pamiętania, aby cieszyć się z zespołem z jego sukcesów, dziękować za jego pracę, która je umożliwia, a także szanować zaufanie klientów.

W 2020 roku planujemy...

Planujemy to co zawsze: szanować zespół i klientów, myśleć w sposób otwarty i nieszablonowy o projektach, szukać nowych możliwości i klientów. A zwykle wychodzi z tej kombinacji... po prostu dużo pracy!

Co było najważniejszym wydarzeniem 2019 roku w nieruchomościach? Dlaczego?

Z wąskiej, podatkowej perspektywy to było wprowadzenie, częściowe zawieszenie, ponowne częściowe zawieszenie i wreszcie ponowne częściowe zawieszenie wraz z obietnicą kolejnych zmian nowych przepisów o podatku u źródła. Z szerszej perspektywy rynku z pewnością ważnym procesem było rosnące zainteresowanie Polską kapitału azjatyckiego oraz nabycie Echo przez Wing.

Firma Roku z Sektora Doradztwa dla Branży Budowlanej w Polsce

JLL

Paweł Warda, dyrektor, Dział Zarządzania Projektami, JLL

Do czego motywuje Pana ta nagroda?

Po raz pierwszy w historii nagród Eurobuildu statuetka w kategorii Building Consultancy powędrowała do zespołu agencji doradczej. Co to oznacza? Potwierdza się, że oczekiwania klientów rosną, a firmy poszukują partnerów łączących kompetencje techniczne z wiedzą z różnych segmentów rynku nieruchomości. Cieszymy się, że to właśnie zespół JLL najlepiej odpowiedział na te potrzeby. Gdy zaczynaliśmy piętnaście lat temu, takie podejście nie było oczywiste i wielu wątpiło w to, że uda nam się zbudować solidny, duży zespół, który świadczy usługi na projektach inwestycyjnych o różnej skali. Ta nagroda potwierdza, że zmierzamy w dobrym kierunku i jest zarazem mocną motywacją dla całego zespołu.

W 2020 roku planujemy...

Uważnie obserwujemy rynek pod względem potencjału do rozwoju i – tak jak w przeszłości – będziemy skupiali się na wzmacnianiu odpowiednich kompetencji zespołu oraz narzędzi, żeby móc oferować usługi jak najlepiej dopasowane do potrzeb naszych klientów. Równolegle pracujemy nad wprowadzeniem nowych technologii do procesów, które są częścią naszej działalności, i wierzę, że wkrótce będzie to dawało wymierne korzyści naszym klientom.

Co było najważniejszym wydarzeniem 2019 roku w nieruchomościach? Dlaczego?

Nie jest to łatwy wybór ze względu na dynamikę 2019 roku. Z racji zaangażowania JLL wskazałbym jednak na podwójną transakcję sprzedaży/kupna budynku Warsaw Spire.

Miasto Najbardziej Przyjazne Inwestorom w Polsce

Warszawa

Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy

Do czego motywuje Pana ta nagroda?

Wygrana Warszawy mobilizuje nas przede wszystkim do dalszej intensywnej pracy nad rozwojem miasta. Atuty stolicy Polski to szeroki wachlarz najwyższej jakości nieruchomości biurowych, magazynowych i handlowych, ale przede wszystkim wysoka jakość życia oraz wciąż rosnąca pula wykwalifikowanych pracowników. Pracodawcy mogą liczyć tu na wysoką dostępność talentów, której to wzrost musi być jednak systematycznie podtrzymywany

W 2020 roku planujemy...

Mimo trudności budżetowych, wynikających ze zmian w PIT oraz CIT, Warszawa planuje w 2020 roku dalszą realizację kluczowych inwestycji. Należy wśród nich wymienić konsekwentną rozbudowę II linii metra (obejmującą otwarcie trzech nowych stacji), budowę Szpitala Południowego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Parkingu P+R na Żeraniu, a także szereg inwestycji drogowych i rewitalizacyjnych. Rok 2020 to także rozpoczęcie transformacji centrum Warszawy .

Co było najważniejszym wydarzeniem 2019 roku w nieruchomościach? Dlaczego?

Z punktu widzenia wygody życia codziennego mieszkańców, bez wątpienia kluczowym było oddanie do użytku północno-wschodniego odcinka II linii metra. Nie należy jednak zapominać o innych zrealizowanych projektach, choćby takich, jak budowa odcinka Trasy Świętokrzyskiej czy rozbudowa Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. Jeśli natomiast chodzi o komercyjny rynek to należy wyróżnić następujących liderów: Atrium European Real Estate (kupiło Wars Sawa Junior), Immofinanz (Warsaw Spire), Mapletree (West Station), Globalworth (WTT, Skylight&Lumen), Credit Suisse (Ethos, Astoria) i GLL (Browary Warszawskie, Cedet).

Największe Osiągnięcie Pozabiznesowe Roku w Polsce

Charytatywny Turniej Siatkówki Plażowej JLL

Tomasz Trzósło, dyrektor zarządzający JLL w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, JLL

Do czego motywuje Pana ta nagroda?

Zeszłoroczny rekord Charytatywnego Turnieju Siatkówki Plażowej JLL – blisko 1,2 mln zł zebranych dla Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową – motywuje chyba nie tylko JLL, ale i cały sektor, aby powtórzyć ten nieprawdopodobny sukces. Choć nie o rekordy tak naprawę tu chodzi, a o hojność uczestników tej wyjątkowej imprezy. Od momentu pierwszych rozgrywek chodziło o to, aby branża nieruchomości zyskała przestrzeń do integracji i szansę, żeby wspólnie działać w szczytnym celu. Kolejne edycje imprezy udowadniają, że założenie to zostało osiągnięte w 200 proc. JLL będzie w tym obszarze z pewnością działać nadal – do zobaczenia w La Playa na przełomie lipca i sierpnia.

W 2020 roku planujemy...

Zespół JLL planuje już kolejną edycję turnieju. Jest to organizacyjnie spore przedsięwzięcie, a przygotowania zajmują kilka miesięcy. Prace więc już się rozpoczęły. Wierzymy, że ponownie cała branża nieruchomości podejmie rękawicę i wspólnie ponowimy spektakularne wyniki ostatnich lat.

Co było najważniejszym wydarzeniem 2019 roku w nieruchomościach? Dlaczego?

Oczywiście pobicie rekordu zebranych pieniędzy podczas ostatniego turnieju siatkówki, a także wspaniałe afterparty po turnieju.

Osobowość Roku w Polsce

Magdalena Kowalewska

Magdalena Kowalewska, country manager Immofinanz w Polsce

Do czego motywuje Panią ta nagroda?

To wyjątkowa nagroda, ponieważ o jej przyznaniu decyduje szerokie gremium graczy na polskim rynku nieruchomości. Stanowi ona dla mnie dodatkowe potwierdzenie, że sposób, w jaki działam, jest właściwy. Sukces jest dla mnie pojęciem zintegrowanym i wynika ze skupienia się w długim terminie na kilku najważniejszych obszarach w życiu, tj. karierze zawodowej, życiu rodzinnym, pasji i dbaniu o siebie. Nagroda ta mobilizuje mnie do dalszego działania na tych pozytywnych, wysokich wibracjach.

Magazynowy Deweloper Roku w Europie Środkowo-Wschodniej

Panattoni Europe

Robert Dobrzycki, CEO, Panattoni Europe

Do czego mobilizuje Pana ta nagroda?

Do jeszcze cięższej pracy, zwłaszcza na rzecz promocji i postrzegania polskiego sektora logistyczno-przemysłowego za granicą.

W 2020 roku planujemy...

Dalej robić swoje – podążać za oczekiwaniami klientów, co jest związane z dostarczaniem najlepszych z możliwych powierzchni przemysłowych w strategicznych dla naszych partnerów lokalizacjach, i to w całej Europie. Będziemy kontynuować naszą dotychczasową strategię w Polsce, w Niemczech, w Czechach i w Wielkiej Brytanii i jednocześnie rozwijać ogłoszoną niedawno ekspansję Panattoni w Holandii. To jednak nie wszystko. Rok 2020 zapowiada się pracowicie. Już w lutym planujemy wejść na kolejny rynek w Europie – do Hiszpanii.

Co było najważniejszym wydarzeniem mijającego roku w nieruchomościach? Dlaczego?

Z mojej perspektywy dla Panattoni w 2019 roku najważniejszymi wydarzeniami były: ponowne zajęcie pozycji największego dewelopera w Europie, w rankingu Top Property Developer magazynu PropertyEU; realizacja rekordowej inwestycji Panattoni dla Amazon w Gliwicach. Oprócz ogromnej powierzchni – 210 tys. mkw. (w tym 7,5 tys. mkw. na biura) – budynek ma też cztery funkcjonalne kondygnacje wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania, w tym w technologię Amazon Robotics i 3,9 tys. robotów transportowych. Ponadto na początku grudnia ogłosiliśmy wejście do Holandii – to drugi największy rynek logistyczny w Europie po Niemczech. I ostatnie, ale równie ważne – zostaliśmy uznani przez Eurobuild za największego Dewelopera Magazynowego Dekady w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, w ciągu ostatnich 10 lat dostarczyliśmy aż 5,1 mln mkw. powierzchni. Bardzo dziękujemy za to wyróżnienie!

Transakcja Inwestycyjna Roku

Sprzedaż Warsaw Spire

Magdalena Kowalewska, country manager polskiego oddziału Immofinanz

Do czego motywuje Państwa ta nagroda?

To był ważny rok dla Immofinanz w Polsce z kilku powodów. Dzięki Warsaw Spire zdołaliśmy jeszcze bardziej wzmocnić nasz portfel i zdolność do generowania stabilnych zysków. Budynek reprezentuje optymalne połączenie wysokiej jakości, najlepszej infrastruktury oraz grupy najemców będących znanymi firmami. Co więcej, dzięki tej atrakcyjnej inwestycji jeszcze mocniej zaznaczyliśmy swoją pozycję wśród największych inwestorów na rynku inwestycyjnym i rozwinęliśmy cały portfel na poziomie korporacyjnym do ponad 5 mld euro.

W 2020 roku planujemy...

... koncentrować się na doskonaleniu marki Myhive, która będzie oferować dodatkową elastyczność naszym najemcom – elastyczność pod względem okresu użytkowania, wielkości i lokalizacji. Będziemy także wdrażać Myhive w części budynków Empark. Jednak 2020 będzie także ważnym rokiem dla sektora handlu detalicznego w Polsce. Planujemy koncentrować się na rozwoju portfela Stop Shop. Obecnie jesteśmy w trakcie budowy największego Stop Shopu w Polsce, w Siedlcach, o całkowitej powierzchni ponad 14 tys. mkw. – który zostanie otwarty wiosną 2020 roku.

Co było najważniejszym wydarzeniem 2019 roku w nieruchomościach? Dlaczego?

Gala Nagród Eurobuild, która od lat jest dla nas bardzo ważnym wydarzeniem. Ponieważ odbywa się pod koniec roku, czyli w czasie, kiedy biznes nieco zwalnia, daje nam możliwość podsumowania roku i najważniejszych zdarzeń, oraz spotkania ze wszystkimi tymi osobami, z którymi pracowaliśmy w ciągu miesięcy prowadzących do tego wydarzenia.

Instytucja Finansowa Roku w Europie Środkowo-Wschodniej

Helaba Landesbank Hessen-Thüringen Girozentrale

Martin Erbe, szef Międzynarodowego Działu Finansowania Nieruchomości w Europie Kontynentalnej, Helaba Landesbank Hessen-Thüringen Girozentrale

Do czego motywuje Pana firmę ta nagroda?

Nagroda stanowi zarówno potwierdzenie, jak i motywację. Potwierdzenie znakomitych wyników działania całego zespołu w ubiegłym roku, ale także zachętę do osiągnięcia jeszcze lepszych wyników w 2020 roku i być może ponownego zdobycia nagrody.

W 2020 roku planujemy...

Rok 2020 będzie dla Helaby wielkim wyzwaniem. Bank ma przejść planowaną restrukturyzację, która pozwoli mu skoncentrować się w jeszcze większym stopniu na efektywności i nastawieniu na klienta. Dzięki temu wszyscy pracownicy będą wykazywać jeszcze większą motywację, szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej, która jest jednym z naszych podstawowych rynków. Przeprowadzone dotąd rozmowy z klientami, podpisane już wstępne warunki transakcji finansowania i zatwierdzone transakcje potwierdzają, że 2020 będzie kolejnym owocnym rokiem dla klientów i dla banku.

Co było najważniejszym wydarzeniem 2019 roku w nieruchomościach? Dlaczego?

Było wiele ważnych wydarzeń dla polskiego rynku nieruchomości, a gala Eurobuild jest z pewnością jednym z nich. Wydarzenie jest z roku na rok coraz lepsze, co widać choćby po liczbie uczestników. Nie chodzi jednak tylko o liczbę uczestników, ale też o to, kto jest obecny. Spotykamy wiele osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji w różnych firmach, co umożliwia intensywną wymianę. Można nie tylko rozmawiać, ale także się bawić, co nie jest bez znaczenia.

Inwestor Roku w Europie Środkowo-Wschodniej

Globalworth

Łukasz Duczkowski, head of investments, Globalworth

Do czego motywuje Pana ta nagroda?

Drugi z rzędu tytuł Inwestora Roku to dla nas powód do dumy i potwierdzenie słuszności naszej strategii rozwoju. Nagroda mobilizuje nas przede wszystkim do utrzymania konsekwentnego tempa wzrostu portfela nieruchomości poprzez kolejne interesujące akwizycje. Czujemy również odpowiedzialność za rosnącą społeczność użytkowników i gości naszych 21 budynków w Polsce.

W 2020 roku planujemy…

Kontynuację strategii opartej na dynamicznym wzroście portfela poprzez atrakcyjne akwizycje, dbaniu o obecnych najemców i pozyskiwaniu nowych. Chcemy utrwalać pozycję Globalworth jako lidera transformacji technologicznej.

Co było najważniejszym wydarzeniem 2019 roku w nieruchomościach? Dlaczego?

Ważnym rynkowym wydarzeniem jest niesłabnąca aktywność inwestorów, w tym coraz większy udział kapitału azjatyckiego, m.in. z Korei Południowej czy Singapuru. Prognozuje się, że 2019 rok na inwestycyjnym rynku nieruchomości komercyjnych nad Wisłą zamknie się absolutnym rekordem 3,6 mld euro. Jako Globalworth mieliśmy w tym niemały udział.

Kategorie