EN

Dobry start Maratonu

Nagrody Eurobuild Awards
Poznański biurowiec Maraton wygrał zmagania z innymi budynkami w kraju. Najemcy wybrali go najlepszym biurowcem 2018 roku. To duże wyróżnienie i dobry prognostyk dla obiektu, który funkcjonuje na rynku od zaledwie dwóch lat

Najlepszy biurowiec 2018 roku może pochwalić się świetnym wynikiem głosowania – średnia 4,27 pkt na 5 pkt możliwych to najlepsze osiągnięcie w ostatnich trzech latach. To jednak nic dziwnego, poznański gmach zdystansował rywali w 14 z 35 kategorii. Budynek uzyskał komplet punktów m.in. w kategoriach: lokalizacja, wykończenie wnętrz, bezpieczeństwo energetyczne, jakość usług wliczonych w czynsz, wygląd lobby, standardy ekologiczne i architektura. – Maraton to po prostu świetny budynek biurowy, dostosowany do dzisiejszych potrzeb wielu najemców biurowych z różnych branż. To nie tylko miejsce do pracy, ale także przestrzeń, w której można się po prostu dobrze czuć. Powierzchnie w budynku są dobrze zaplanowane i oferują wiele różnych stref do odpoczynku i relaksu lub komunikacji w grupach. Ponadto Maraton ma doskonałe otwarte lobby, w którym najemcy i ich goście czują się mile widziani od pierwszej chwili – mówi Kirsten Felden, senior investment manager w Union Investment, która odpowiadała za przejęcie budynku w 2017 roku.

Najemcy chwalą

To, że właściciel komplementuje swój budynek, to w zasadzie nic nadzwyczajnego. Podobnego zdania są jednak najemcy. A nic tak dobrze nie świadczy o nieruchomości jak przedłużenie umowy na kolejny okres. Na taki krok zdecydowała się jesienią tego roku firma z branży BPO – Conectys. Spółka przedłużyła umowę najmu 100 stacji roboczych w funkcjonującym w budynku coworkingu Business Link. – Poszukiwaliśmy przestrzeni, która nie tylko leży w centrum Poznania, ale przede wszystkim zapewni naszemu międzynarodowemu zespołowi rozwojowe środowisko pracy i przyjazną atmosferę. Nasza pierwsza lokalizacja w Polsce w pełni spełnia nasze oczekiwania i doskonale wspiera akwizycję nowych talentów – tłumaczyła decyzję o przedłużeniu najmu Marlena Szymanek, country director firmy Conectys. Pochlebnych głosów najemców jest więcej. – Bardzo dużą zaletę stanowi lokalizacja, blisko centrum miasta, i dobre skomunikowanie budynku. Jest on również bardzo dobrze wykończony na zewnątrz i w środku, świetne wrażenie robią części wspólne. Plusem jest też parking dla rowerów z szatnią i prysznicami. Bardzo ważny, dla nas jako firmy, jest również certyfikat ekologiczny – mówi Monika Mura, administration manager w grupie Olx. – Natomiast brakuje kantyny. Poprzednia została zamknięta przed kilkoma miesiącami, a rozmowy z nowym operatorem jeszcze trwają – dodaje Monika Mura. Firma zarządzająca obiektem – Knight Frank – zapewnia jednak, że od połowy lutego kantyna będzie do dyspozycji najemców.

Droga do sukcesu

Zanim Maraton wypełnił się najemcami i znalazł nowego właściciela, na działce przy ul. Królowej Jadwigi prace rozpoczęła Skanska, która była deweloperem nieruchomości. Pierwsza łopata została wbita w styczniu 2015 roku. Jak to często bywa, gdy zaczyna się kopać, pojawić się mogą niespodzianki. Podczas prowadzonych prac budowlanych odkryto fragment XIX-wiecznego muru Twierdzy Poznań. Nie minął rok od wejścia na budowę, a umowy przednajmu zaczęli podpisywać najemcy obiektu – pierwszym była firma Duni. Gdy w marcu 2016 roku deweloper świętował zawieszenie wiechy, na biura w budynku czekały dwie kolejne firmy – APS i Bridgestone. Kolejne umowy okazały się kwestią czasu. Inwestycja szła tak dobrze, że Skanska znalazła chętnego na sześciokondygnacyjny biurowiec dwa miesiące przed oddaniem go do użytku. Nabywcą został fundusz zarządzany przez Union Investment, a wartość transakcji netto wyniosła 62 mln euro. Otwarcie Maratonu miało miejsce w maju 2017 roku. Gmach był już wtedy niemal w całości wynajęty, a wśród najemców znaleźli się: Naspers z grupą Olx, Sii, Bridgestone EBS, Duni European Finance Function czy Rehau Business Services, Arvato Rockwool i Business Link. Obecnie budynek jest w pełni skomercjalizowany.

Maraton znajduje się w południowej części centrum Poznania, niedaleko Starego Miasta. Ulica Królowej Jadwigi stanowi ważną arterię drogową miasta dla transportu prywatnego i publicznego. Biurowiec, którego projekt powstał na deskach pracowni CDF Architekci, oferuje 25 tys. mkw. powierzchni. Na jego parkingu może się zmieścić 301 aut, z czego 12 miejsc przeznaczono dla samochodów elektrycznych. Budynek został certyfikowany w systemie LEED na poziomie Platinum. – Zarządzanie w takim budynku jak Maraton jest zawsze wynikiem dobrej pracy zespołowej. Przede wszystkim chcemy podziękować Knight Frank za wspaniałą współpracę i zarządzanie nieruchomościami na miejscu. Kolejne podziękowania dla Skanski za wybudowanie tego wspaniałego budynku i zapewnienie doskonałego miksu najemców w początkowej fazie wynajmu. W tym czasie niewielu międzynarodowych inwestorów koncentrowało się na Poznaniu. Union Investment był przekonany o świetnej jakości budynku i dobrych warunkach inwestycyjnych, a nagroda jest doskonałym uznaniem dla naszej przyszłościowej strategii – piszą przedstawiciele Union Investment w podziękowaniach za statuetkę Eurobuild Awards.

Maraton

Data otwarcia: maj 2017 roku

Powierzchnia: 25 tys. mkw.

Liczba miejsc parkingowych: 301

Właściciel: Union Investment

Zarządca: Knight Frank

Architekt: CDF Architekci

Lokalizacja: Poznań, ul. Królowej Jadwigi 43

Najemcy: Rockwool, Sii, APS, Bridgestone, Century Link, Duni European Finance Function, Rehau Business Services, Naspers, coworking Business Link

Certyfikat: LEED Platinum

Kategorie