EN

Tam na błoniu błyszczy… Prologis

Nagrody Eurobuild Awards
Tegoroczna statuetka Eurobuild Awards w kategorii Magazyn Roku 2019 trafiła do Prologis Park Błonie. Najemcy docenili m.in. bardzo dobre warunki pracy, udogodnienia związane z parkowaniem i usprawnienia wprowadzane przez właściciela w obiekcie. Bardzo wysoko oceniono także pracę zarządcy kompleksu

Badanie zostało przeprowadzone przez Kantar Millward Brown online i telefonicznie w październiku 2019 roku, najemcy 22 parków magazynowych wypełniali kwestionariusz składający się z 30 pytań dotyczących rozmaitych aspektów funkcjonowania ich obiektów. Za najważniejsze czynniki wpływające na wysoką ocenę ankietowani uznali kolejno: wysokość czynszu i opłat, lokalizację obiektu oraz sam obiekt (oferowane warunki techniczne, udogodnienia i jakość). Ankietowani oceniali nieruchomości w skali od -5 do 5 (bez zera). Najwyższą łączną ocenę zdobył Prologis Park Błonie, minimalnie wyprzedzając Panattoni Park Gliwice III i MLP Pruszków I. – To bardzo ważne wyróżnienie, zwłaszcza jeśli uwzględnić fakt, że Prologis Park Błonie I to najstarszy kompleks w naszym portfelu. Pierwszy budynek powstał już w 1999 roku, a kolejne pojawiały się rok po roku aż do 2008. Oczywiście przez 20 lat funkcjonowania zmieniło się w Błoniu niemal wszystko – mówi Anna Zoń, property manager firmy Prologis, która zarządza obiektem Prologis Park Błonie, a ma pod opieką budynki o łącznej powierzchni ponad 330 tys. mkw. – dwie lokalizacje w Strykowie, Żerań, Staniewicką (Warszawa II) oraz właśnie Błonie.

Chętnych nie brakuje

Park w Błoniu oferuje przestrzenie magazynowe i biurowe. Lokalizacja na terenie aglomeracji warszawskiej umożliwia dystrybucję towarów zarówno w stolicy, jak i poza nią. W październiku 2018 roku sąsiedni park Prologisu (oznaczony numerem II) został sprzedany singapurskiej firmie inwestycyjnej Mapletree w rekordowej transakcji – nabywca przejął od Prologisu 86 magazynów w Europie i Stanach Zjednoczonych za 1,1 mld dolarów.

– Prologis Park Błonie jest dużym i bardzo dobrze rozplanowanym obiektem – ma dwa wjazdy i przylega bezpośrednio do drogi krajowej. Mamy wielu klientów z różnych branż, którzy generują duży ruch kołowy, mimo to transport na terenie obiektu odbywa się płynnie. Najemcy czują się tu dobrze, co przejawia się choćby w tym, że w ciągu ostatnich 3-4 lat, od kiedy zajmuję się parkiem w Błoniu, mamy właściwie stały skład. Obecnie siedem hal zajmowanych jest przez dwunastu najemców – podaje Anna Zoń.

Tajemnica sukcesu

Prologis deklaruje, że jest firmą nastawioną na długoterminowe zarządzanie swoimi obiektami, więc inwestuje intensywnie w modernizacje parków. Najstarszy budynek w Błoniu przeszedł np. ostatnio kompleksową wymianę instalacji elektrycznej, a wszystkie źródła światła zostały wymienione na LED-y. Ponadto udoskonalono system ogrzewania – każdy z najemców może regulować temperaturę zgodnie ze swoimi potrzebami, co znacznie podnosi komfort i oczywiście generuje znaczące korzyści – i dla portfela, i dla środowiska.

– Tajemnica powodzenia? Najistotniejsza jest bliska współpraca z klientami i transparentność działań zarządcy – uważa Anna Zoń z Prologisu. – Jeśli zgłaszają problemy i proponują własne rozwiązania, a moim zdaniem nie jest to np. ekonomicznie uzasadnione, to mówię im o tym szczerze i dokładnie tłumaczę, dlaczego tak sądzę. Nie można w takich sytuacjach udzielać wymijających odpowiedzi, zwlekać z działaniem czy bagatelizować problemu. Ważna jest także obecność zarządcy – wprawdzie w każdym parku mamy ekipy techniczne, które błyskawicznie reagują i usuwają zgłaszane awarie, ale zarządca musi być obecny podczas codziennego funkcjonowania parku i na bieżąco śledzić to, co dzieje się na terenie obiektu – podsumowuje zarządca z Prologisu.

Prologis Park Błonie

Realizacja pierwszego budynku: 1999

Powierzchnia: 152 tys. mkw.

Liczba budynków: 7

Wysokość budynków w świetle: 10 metrów

Zarządca: Prologis

Lokalizacja: Kopytów 44, 05-870 Błonie

Najemcy: Arvato Polska , DeCare, Vesta Polska, Iron Mountain Polska, DTW Logistics, PPG Deco Polska, Orbico Beauty, Agraf, Grupa Allegro, Reprograf-Grafikus, Procan Logistyka

Kategorie