Nowy standard w magazynach
Powierzchnie magazynowe i produkcyjneW 2020 roku w Brześciu Kujawskim firma LPP rozpocznie budowę swojego nowego centrum dystrybucyjnego. Obiekt ma być gotowy do 2022 roku. Będzie to zarazem pierwszy w Polsce magazyn posiadający międzynarodowy certyfikat Well opracowany przez International Well Building Institute. Bierze on pod uwagę takie czynniki, jak: stan powietrza, oświetlenia i wody, a nawet jakość posiłków. Do tej pory Well był zarezerwowany głównie dla biurowców. Teraz pojawi się również w obiekcie magazynowym. Certyfikat Well na poziomie Gold zdobył już budynek DC5 zlokalizowany na terenie kompleksu Prologis Park Tilburg w Holandii. Znajdują się w nim m.in. zielone ściany i balustrady z roślin. Obiekt wyposażony jest ponadto w biodynamiczne oświetlenie, czujniki monitorowania jakości powietrza i kraniki z pitną wodą. Do jego wykończenia zastosowano również materiały o niskim poziomie emisji. Zdaniem Pawła Sapka, senior vice presidenta i country managera w firmie Prologis w Polsce, parki logistyczne stają się dla wielu firm elementem budowania marki pracodawcy i miejscem walki o utrzymanie pracownika. – Deweloperzy mają dziś realny wpływ na kształtowanie środowiska pracy, budowanie wizerunku pożądanego pracodawcy i przyciąganie wartościowych pracowników – przekonuje Paweł Sapek.
Jego zdaniem w tym kontekście przyszłość należy do magazynów budowanych według standardów Well. – System Well oparty jest na wydajności i służy do pomiaru, certyfikacji i monitorowania aspektów, które mają wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi. Są to takie czynniki, jak: powietrze, woda, odżywianie, światło, kondycja fizyczna i komfort. Kluczowe jest to, że inwestowanie w budynki oparte na Well jest opłacalne. Lepszy klimat wewnątrz budynków i duża ilość naturalnego światła wiążą się z mniejszą liczbą nieobecności w pracy, wyższą wydajnością i lepszym stanem zdrowia – wylicza Paweł Sapek.
W kompleksie Prologis Park Tilburg w Holandii pełno jest zieleni. W obiekcie są m.in. zielone ściany i balustrady z roślin
Siłownia i bar pod jednym dachem
Z danych firmy Prologis wynika, że obecnie w magazynach znajdujących się na terenie Unii Europejskiej zatrudnionych jest łącznie około 3,3 mln osób. Przeciętnie w takim obiekcie pracuje 100 osób na 10 tys. mkw. powierzchni, zaś ośrodki typu e-fulfilment zatrudniają o 10 razy więcej pracowników w porównaniu z podmiotami zajmującymi się tradycyjną sprzedażą. Ponadto liczba zatrudnionych w magazynowym sektorze systematycznie rośnie, nic więc dziwnego, że jakość środowiska pracy w tym segmencie rynku jest coraz ważniejsza. – Standardem staje się np. zapewnienie pracownikom magazynów optymalnych połączeń transportowych, aby skrócić im do minimum czas spędzony na dojazdach. Dużą wagę przywiązujemy także nie tylko do budowy i rozbudowy ścieżek rowerowych i pasów autobusowych, ale także do tworzenia aplikacji mobilnych zachęcających pracowników do wspólnych przejazdów samochodem. Udane projekty pilotażowe z wykorzystaniem usługi carsharingu wdrożono już m.in. w Wielkiej Brytanii i na Węgrzech – informuje Paweł Sapek.
Jego zdaniem liczy się także dostęp do różnorodnych posiłków, dlatego na terenie parków logistycznych pojawiają się np. bary, restauracje i pojazdy typu food truck serwujące posiłki w czasie przerwy na lunch, które zyskują na popularności w wielu krajach, a zwłaszcza w Niemczech i Holandii. Coraz większego znaczenia nabierają również wewnętrzne i zewnętrzne tereny wspólne oraz rekreacyjne. – Przykłady można mnożyć. Niektóre parki na Węgrzech oferują np. miejsca do grillowania, a z kolei obiekty w Szwecji wyposażone są np. w sauny i kręgielnie, we Włoszech powodzeniem cieszą się natomiast bary kawowe. W Holandii, na Węgrzech i Słowacji popularne są również miejsca do uprawiania sportów, takich jak piłka nożna czy koszykówka. Obecne są także siłownie na świeżym powietrzu – dodaje Paweł Sapek.
– Inwestowanie w budynki oparte na Well jest opłacalne. Lepszy klimat wewnątrz budynków i duża ilość naturalnego światła wiążą się z mniejszą liczbą nieobecności w pracy, wyższą wydajnością i lepszym stanem zdrowia – wylicza Paweł Sapek, senior vice president i country manager na Polskę, Prologis
Przez żołądek do serca
O przyjazne środowisko pracy w swoich obiektach dba również firma MLP. – Staramy się na bieżąco słuchać potrzeb naszych klientów i zapewniać im ciekawe rozwiązania i udogodnienia – zapewnia Agnieszka Góźdź, head of leasing department w MLP. W obiektach magazynowych firmy standardem jest m.in. oświetlenie LED oraz klimatyzacja. – Ponadto budujemy powierzchnie biurowe na zewnątrz magazynów, dzięki czemu przestrzenie te nie są zlokalizowane w narożnikach magazynów, tylko w osobnym budynku doświetlonym z trzech stron światłem dziennym. Maksymalne doświetlenie uzyskujemy też dzięki zastosowaniu przeszkleń wewnątrz biur – informuje Agnieszka Góźdź.
Kolejnym udogodnieniem w obiektach spółki są kantyny, które cieszą się popularnością zarówno wśród pracowników, jak i klientów parku. – Zaczęliśmy to rozwiązanie wprowadzać w naszym centrum dystrybucyjnym w Pruszkowie, a ponieważ spotkało się z aprobatą klientów, wprowadzamy je do naszych pozostałych parków – dodaje Agnieszka Góźdź.
Jej zdaniem bardzo ważną funkcję pełnią dzisiaj również tereny zielone, które nie tylko kojarzą się z wypoczynkiem, ale poprawiają także estetykę obiektów. – Staramy się, aby zagospodarowanie zielenią było ważnym elementem kompleksu i by nigdy nie zabrakło w nim miejsca na rośliny i na rekreację. Dla jednego z naszych klientów zaprojektowaliśmy i wybudowaliśmy blisko 200-metrowy taras na dachu biura. Dbamy też o to, aby pracownicy naszych budynków mieli zapewniony dostęp do wynajmu rowerów publicznych, natomiast tym, którzy preferują komunikację miejską zapewniamy obecność przystanków autobusowych zlokalizowanych przed naszymi obiektami. Dzięki lokalizacjom usytuowanym przy głównych drogach i bliskiej odległości od miasta znaczna część pracowników, pomimo dobrego transportu publicznego, korzysta jednak z samochodów osobowych. W niedługiej przyszłości zainstalujemy w naszych obiektach punkty ładowań samochodów elektrycznych. Rozumiemy, że nasi klienci starają się stworzyć bardziej przyjazne miejsca pracy, aby zatrzymać pracowników na dłużej, dlatego pomagamy im w tym najlepiej, jak umiemy – zapewnia Agnieszka Góźdź.
– Staramy się, aby zagospodarowanie zielenią było ważnym elementem kompleksu – zapewnia Agnieszka Góźdź, head of leasing department w MLP
Ekologia i oszczędności
Deweloperzy magazynowi coraz większą wagę przykładają również do ekologicznych standardów i zasad zrównoważonego rozwoju. Jednym z najbardziej ekologicznych obiektów, które powstały w ostatnim czasie, jest budynek zrealizowany w Czechach przez firmę Goodman w ramach kompleksu Goodman Mladá Boleslav Logistics Centre. Do obiektu położonego 50 km na północ od Pragi wprowadziła się niedawno firma Clarios, jeden z największych producentów akumulatorów samochodowych na świecie. Budynek jest pierwszym tego rodzaju magazynem w Czechach, któremu przyznano certyfikat ekologiczny LEED v4. Nowoczesny obiekt, obejmujący 22 tys. 100 mkw. przestrzeni magazynowej i 1,3 tys. mkw. biurowej, został zaprojektowany z uwzględnieniem potrzeb firmy Clarios, takich jak podwyższony poziom bezpieczeństwa i rygorystyczne wymogi w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dzięki inteligentnej symulacji zużycia energii, w budynku ograniczono koszty energii o 36,5 proc. w porównaniu z innymi podobnymi obiektami. Było to możliwe m.in. dzięki użyciu energooszczędnego oświetlenia LED w połączeniu z czujkami ruchu oraz monitoringiem światła dziennego. Jeśli jego natężenie jest odpowiednie, oświetlenie sztuczne jest automatycznie ściemniane. System wentylacyjny w budynku odzyskuje z kolei ciepło z powietrza. Ponadto zużycie wody pitnej zostało w nim ograniczone o 50 proc. Zainstalowano również bezwodne pisuary i toalety z dwustopniowym spłukiwaniem, które zmniejszyły ilość spłukiwanej wody o około 58 proc. Do spłukiwania wykorzystywana jest również magazynowana deszczówka, która nawet w okresie standardowych opadów pokrywa 100 proc. zapotrzebowania na wodę w budynku. Zużycie wody w kranach łazienkowych, kuchennych i prysznicach zostało również ograniczone. Dodatkowo woda deszczowa jest wykorzystywana do nawadniania zieleni wokół budynku, który otaczają lokalne odmiany roślin i mieszanki traw o niskim zapotrzebowaniu na wodę.
Rynek pracownika i nowe wyzwania
Na ekologiczne rozwiązania zwraca uwagę również firma Panattoni. Deweloper wybudował m.in. obiekt w formule BTS dla firmy H&M w Grodzisku Mazowieckim. Magazyn powstał zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, jest certyfikowany w systemie LEED na poziomie Silver. O ekologicznym charakterze inwestycji dla H&M świadczy m.in. nowoczesna konstrukcja hali magazynowej, ekologiczność zastosowanych materiałów, energooszczędność i dogodna lokalizacja. To już drugi obiekt wybudowany dla tego klienta przez dewelopera. Poprzedni powstał w Gądkach na terenie Panattoni Park Poznań I i był pierwszym w portfolio Panattoni Europe, w którym na szeroką skalę zastosowano ekologiczne rozwiązania.
– Rynek pracownika sprawia, że pracodawcy oczekują dziś od deweloperów „udomowienia” nie tylko przestrzeni biurowych, ale także powierzchni socjalnych w magazynach – uważa Waldemar Witczak, dyrektor regionalny firmy Segro
Zdaniem Waldemara Witczaka, dyrektora regionalnego firmy Segro, lokalizacja, jakość nieruchomości oraz oferowane przez nią udogodnienia są coraz ważniejsze dla pracowników magazynowych obiektów. Z kolei przedsiębiorcy coraz częściej traktują te elementy jako naturalną część działań budowania marki pracodawcy i oferty nakierowanej na utrzymanie kadry. Dostrzegają też, że odpowiednio zmotywowany pracownik jest cennym zasobem dla każdej firmy. – Rynek pracownika sprawia, że pracodawcy oczekują dziś od deweloperów „udomowienia” nie tylko przestrzeni biurowych, ale także powierzchni socjalnych w magazynach. W efekcie powstają np. przestronne szatnie z nowoczesnymi węzłami sanitarnymi, duże stołówki oferujące wybór dań z bufetu, nowoczesne sale konferencyjne czy przestrzenie wypoczynkowe. Jednym z ostatnio zrealizowanych przez nas projektów była np. wymiana filtrów w systemach wentylacji na filtry o wyższej klasie filtracji. Zmiana ta pozwoliła na skuteczniejsze oczyszczanie powietrza. W kontekście rosnącego zanieczyszczenia powietrza i coraz większego problemu ze smogiem zmiany tego typu, choć należące już do podwyższonego standardu, są konieczne, wynikają z troski o komfort pracy naszych klientów i ich pracowników – zauważa Waldemar Witczak.
Jego zdaniem kierunek, w jakim będą podążać deweloperzy magazynowi, jest uwarunkowany zmieniającymi się potrzebami pracodawców i rosnącymi wymaganiami pracowników. – Nie wykluczamy, że w niedalekiej perspektywie nasi klienci będą oczekiwali projektów, które w tym momencie wydają nam się jeszcze futurystyczną wizją. Jeśli jednak taki scenariusz stanie się rzeczywistością, to będziemy elastyczni i odpowiemy na nowe wyzwania – podsumowuje Waldemar Witczak.