EN

Kompania braci

CEE Region
APP-Projekt zaczynał 15 lat temu. Wówczas była to praktycznie jednoosobowa działalność, dziś firma liczy prawie 140 pracowników i służy doradztwem przy największych i najbardziej spektakularnych projektach inwestycyjnych w Polsce.

Założyciel firmy, Piotr Korwin-Małaszyński, przepracował wiele dekad w międzynarodowych korporacjach budowlanych jak Hochtief czy Porr, nabył więc ogromnego doświadczenia w dziedzinie zarządzania projektami dla największych Inwestorów. Ostatecznie postanowił pójść własną drogą i w 2005 roku założył APP-Projekt – jednoosobowy biznes wspierany przez kilku specjalistów. Dziś firma ma prawie 140 pracowników, członkami zarządu są synowie pana Piotra, Jacek i Michał, kierujący operacyjnie coraz bardziej rozrastającym się rodzinnym biznesem.

Start z wysokiego C

Pierwsze szlify APP-Projekt zdobywał na placu budowy Justin Center – kompleksu wielofunkcyjnego we Wrocławiu, którego budowę rozpoczęto w 2006 roku. Inwestor projektu, SJM Development, powierzył APP rolę inwestora zastępczego, a także uczynił spółkę odpowiedzialną za koordynację najemców i kontrolę kosztów. Kompleks o wartości ponad 100 mln zł powstał w znakomitej lokalizacji – na wrocławskim Starym Mieście, naprzeciwko Galerii Dominikańskiej. Budynek o powierzchni 37 tys. mkw. składa się z mieszkań (w tym wynajmowanych) o powierzchni od 26 do 114 mkw., na parterze działają lokale usługowe, w tym restauracja, a na piętrze – biura. – Nadal po latach jesteśmy z niego dumni – można powiedzieć, że projekt wytrzymał próbę czasu i nie stracił nic ze swojego prestiżu, który wzmacniają unikalna lokalizacja i oryginalna architektura – mówi Michał Małaszyński, członek zarządu APP-Projekt.

Oryginalność i solidność projektów stała się znakiem rozpoznawczym APP-Projekt. Po 15 latach aktywnej działalności firma ma na swoim koncie wiele efektownych inwestycji, a dla wielu Zleceniodawców została stałym partnerem inwestycyjnym. Na przykład firma Jeronimo Martins Poland powierzyła APP-Projektowi zarządzanie projektem i nadzór techniczny nad budową siedmiu centrów logistyczno-dystrybucyjnych w całej Polsce. Obiekty o łącznej powierzchni ponad 180 tys. mkw. wybudowano kosztem prawie pół miliarda złotych. – Firma Jeronimo Martins powierzyła nam także budowę swojej warszawskiej siedziby – zarządzaliśmy tą inwestycją, dbaliśmy o kontrolę kosztów, nadzór inwestorski oraz koordynację najemcy. Kilka lat później inny potentat z branży FMCG zlecił nam wsparcie budowy siedziby głównej sieci Żabka w Poznaniu, w ramach kwartału Nowy Rynek realizowanego przez firmę Skanska. Obaj zleceniodawcy byli bardzo wymagający – dbali o szczegóły, bo budowali na własne potrzeby. My to doskonale czujemy i rozumiemy, bo specjalizujemy się w „jakościowych” obiektach, z których możemy być potem dumni – zapewnia Michał Małaszyński.

Niezmiennym od lat zaufaniem obdarza firmę także Panattoni, które powierzyło APP-Projekt obowiązki koordynatora budowy i inspektora nadzoru przy budowie centrów logistyczno-dystrybucyjnych w sześciu wielkopolskich miejscowościach – łączna powierzchnia tych obiektów przekroczyła 400 tys. mkw., a wartość tych inwestycji – 700 mln zł. APP-Projekt od wielu lat współpracuje także z Hillwoodem, jedną z wiodących globalnych firm branży nieruchomości komercyjnych, dla której firma rodziny Małaszyńskich nadzorowała budowę ponad 200 tys. mkw. powierzchni magazynowej. APP-Projekt od wielu lat współpracuje także z deweloperami mieszkaniowymi – wśród zleceniodawców są Ronson Development, Okam, REF Eastern Oportunities i Bouygues Immobilier Polska, a także ogromna liczba spółek o zasięgu lokalnym.

Pieczenie Gąsek

Na początku 2019 roku APP-Projekt przejął kompleksową realizację zespołu mieszkaniowego w Gąskach niedaleko Mielna. Inwestorem jest spółka Premium Properties 1, który nabywając działkę pod inwestycję powierzył APP-Projektowi wykonanie raportu due dilligence, a następnie inwestorstwo zastępcze, projektowanie i generalne wykonawstwo kompleksu. W dwóch etapach tuż przy bałtyckiej plaży zaplanowanych zostało ponad 300 mieszkań – pierwsza faza (90 mieszkań) właśnie wychodzi z ziemi, APP zakończyło właśnie strop nad garażem podziemnym. – Lokalizacja jest unikalna, w związku z tym wymaga wielu dodatkowych procedur oraz uzgodnień z urzędami – przyznaje Michał Małaszyński. – Ponieważ projekt powstaje w pierwszej linii brzegowej i niektóre budowle muszą zostać umieszczone w pasie technicznym wybrzeża, każde działanie – czy chodzi o budowę drogi dojazdowej, doprowadzenie przyłącza czy ustawienie stojaka rowerowego – musi zostać uzgodnione z Urzędem Morskim. Na szczęście przy odpowiednim planowaniu można te działania odpowiednio skoordynować i przewidzieć, dzięki czemu inwestycja przebiega zgodnie z harmonogramem – dodaje Michał Małaszyński.

Ze względu na kurortowy charakter miejscowości nie można także prowadzić swobodnie prac budowlanych, zwłaszcza tych głośniejszych w okresie letnim. Na przykład betonowanie jest możliwe tylko dwa razy w tygodniu i to w określonych godzinach. Ale to nie jedyny wkład APP-Projekt w rekreację i wypoczynek w Polsce.

Tuż po wysłaniu tego wydania Eurobuildu do drukarni został oficjalnie otwarty największy w Polsce park wodny pod dachem – Suntago Wodny Świat, który powstał we Wręczy niedaleko Mszczonowa szacowanym kosztem 170 mln euro.

- APP pełni tu funkcję doradcy technicznego i finansowego. W tej drugiej roli nasz zespół analityków monitorował część kosztową przedsięwzięcia współpracując z bankami finansującymi. Także jako doradca techniczny mieliśmy mnóstwo pracy, bo to unikalny, ogromny i bardzo wymagający projekt, z niezliczonymi wyzwaniami technicznymi do rozwiązania – opowiada Jacek Korwin-Małaszyński.

Gigantyczny kompleks powstawał pośrodku pola, co już na początku wymagało m.in. wybudowania 3-kilometrowej drogi dojazdowej i 8-kilometrowej linii energetycznej zasilającej obiekt. Same uzgodnienia dotyczące prowadzenia sieci przez działki prywatne wymagało zaangażowania sztabu specjalistów. A potem było jeszcze ciekawiej.

- Pamiętam zwłaszcza montaż jednych z najdłuższych w Polsce i przenikających się wzajemnie zjeżdżalni wodnych – to jak robienie na drutach, ale zamiast wełny inwestor użył rur – wyjaśnia półserio Jacek Korwin- Małaszyński.

Obiekt oferuje 18 basenów o łącznej powierzchni 3,5 tys. mkw., a także 32 zjeżdżalnie, 10 saun oraz urządzenie umożliwiające surfowanie pod dachem. Atmosferę tworzy także 740 palm sprowadzonych z egzotycznych zakątków świata, a także bary i restauracje. Gotowa jest także Suntago Village, czyli miasteczko składające się prawie z setki w pełni wyposażonych bungalowów ze strefą zabaw dla dzieci, strefą grillowania, centralnym budynkiem z recepcją oraz mini-sklepem.

Warto wspomnieć, że APP-Projekt angażuje się nie tylko w budowę obiektów sportowo-rekreacyjnych, ale i aktywnie je testuje: bracia Jacek i Michał od najmłodszych lat pasjonują się tenisem. Podobno Michał ma całą szafę pełną trofeów (w tym za Akademickie Mistrzostwo Polski), zaś Jacek – „tylko” całą półkę. Ramię w ramię bracia walczą podczas corocznego turnieju tenisowego Eurobuildu, którego są także współorganizatorami. Jednak już nie zdobywają trofeów dla siebie, ale dla APP-Projekt.

Najlepsze biura pod nadzorem

Ale ponieważ nie samą rekreacją człowiek żyje, firma rodziny Małaszyńskich może się poszczycić także znaczącymi zleceniami na zarządzanie budowami najbardziej spektakularnych biurowców w Polsce. – Od lat współpracujemy z firmą Echo Investment, inwestor kilkakrotnie powierzał nam ten sam zakres prac – zarządzanie budową, nadzór inwestorski , zarządzanie kosztami oraz koordynację najemcy – przy swoich inwestycjach biurowych we Wrocławiu. Obecnie pracujemy przy budowie kompleksu West 4 (około 15 tys. mkw. GLA), a całkiem niedawno Echo zleciło nam te same obowiązki w kolejnym projekcie – największym kompleksie biurowym w historii Łodzi o nazwie React – mówi z dumą Jacek Korwin-Małaszyński.

Wiosną 2019 roku Echo Investment rozpoczęło realizację projektu u zbiegu ul. Kilińskiego i al. Piłsudskiego, cały kompleks zaoferuje blisko 50 tys. mkw. powierzchni, a pierwsi najemcy wprowadzą się już w drugiej połowie tego roku. W pierwszym etapie powstanie budynek mieszczący 15 tys. mkw. powierzchni. Jego sercem będzie dwupoziomowa część wejściowa z recepcją i strefą chillout. Na antresoli znajdzie się bar kawowy, a w najbliższym otoczeniu – strefy dla integracji i wypoczynku. W projekcie znalazło się miejsce m.in. na ogródek kantyny oraz specjalna przestrzeń, w której będzie można oglądać filmy. – To będzie doskonałe miejsce dla biznesu oraz pracowników ze względu na dobrą architekturę, świetną lokalizację i rozwiązania proptechowe. Jesteśmy pewni, że budynek wyznaczy trendy w rozwoju rynku biurowego w tym mieście – przekonuje Michał Małaszyński.

APP-Projekt działa aktywnie także w swym macierzystym Poznaniu. W czerwcu 2019 roku Skanska sfinalizowała sprzedaż biurowca wybudowanego dla Franklin Templeton Investments (FTI ) w ramach kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu. Wartość transakcji to 73 mln euro. – Na zlecenie nabywcy, czyli Franklin Templeton Investments, nasza firma zarządzała projektem, pełniła rolę nadzoru jakościowego, kontroli kosztów, jak również koordynatora wykańczania pod klucz powierzchni najmu – wylicza członek zarządu APP-Projekt. Biurowiec należący do Franklin Templeton Investments jest pierwszym oddanym do użytku budynkiem kompleksu Nowy Rynek, mieszczącym się na terenie dawnego dworca PKS w centrum Poznania. Nieruchomość oferuje 27 tys. mkw. powierzchni biurowej na sześciu piętrach i zostanie nową siedzibą funduszu. Na terenie nowego obiektu zaplanowano nowoczesne przestrzenie sprzyjające pracy oraz miejsca, w których znajdzie się m.in. kantyna, siłownia czy parking dla rowerów. Franklin Templeton Investments to jedna z największy firm inwestycyjnych na świecie, zarządzająca aktywami ponad 24 mln inwestorów prywatnych i instytucjonalnych. W Poznaniu firma zatrudnia prawie 1 tys. pracowników, około 10 proc. światowego zespołu, i jest to największa lokalizacja FTI w Europie.

Nieduża, rodzinna, operatywna

Co prawda APP-Projekt liczy obecnie jedynie około 140 pracowników, jednak większość pracuje tu od lat, a rotacja w firmie jest praktycznie zerowa. – Myślę, że nasi pracownicy doceniają wsparcie zarządu firmy, i – ponieważ jesteśmy firmą rodzinną – ojcowskie podejście. Mamy świadomość, że każdy ma również życie prywatne, które jest warte wsparcia pracodawcy – zapewnia Michał Małaszyński.

Pracownicy (a także klienci) korzystają także z płaskiej struktury zarządzania, która zapewnia szybkość podejmowania decyzji i dobry przepływ informacji. Czy APP-Projekt śni czasem o przekształceniu się w korporację? – Zamierzamy się rozwijać, bo bez tego w branży ani rusz, ale cenimy sobie obecną skalę działalności – zapewnia ona zarówno mobilność działania, jak i komplementarność usług – uważa Jacek Korwin-Małaszyński.

Kategorie