EN

Wyścig wieżowców trwa

Biura i projekty wielofunkcyjne
Gdy oddawaliśmy ten numer Eurobuildu do druku, dwa budowane w Warszawie wieżowce były już bardzo blisko przekroczenia wysokości 200 metrów.

POLSKA W Warszawie trwa wyścig deweloperów wznoszących biurowce na Woli i w Śródmieściu. Skyliner budowany przez Warbud dla Karimpolu osiągnął docelową wysokość – 195 metrów. Wieża będzie się składać z 30 poziomów biurowych (łącznie 45,4 tys. mkw. biur) oraz czterech ogólnodostępnych, przeznaczonych na cele handlowo-usługowe – na ponad 3,5 tys. mkw. znajdą się m.in. sklepy, restauracje, kawiarnie czy fitness. Dodatkowo na wysokości 165 m są planowane dwa poziomy Skybaru. Projekt gmachu powstał w pracowni APA Wojciechowski. Przedsmak powierzchni biurowej zobaczyć można w reprezentacyjnym, 120-metrowym showroomie, który powstał na 23. piętrze wysokościowca z widokiem na rondo Daszyńskiego. Najemcy Skylinera będą mieli do dyspozycji także dedykowaną aplikację budynkową, dzięki której możliwe będzie np. wysyłanie zaproszeń do gości biurowca, co zniesie potrzebę rejestrowania wizyt w recepcji. Na parkingu zainstalowany zostanie system kamer odczytujący numery rejestracyjne samochodów, a płatność online poprzez aplikację zastąpi tradycyjne bilety parkingowe.

Dla każdej generacji

Docelową wysokość 140 metrów osiągnął również Generation Park Y, wieżowiec zlokalizowany przy rondzie Daszyńskiego i jednocześnie najwyższy projekt biurowy Skanski w Europie Środkowo-Wschodniej. Nazwami budynków – X,Y,Z – kompleks nawiązuje do następujących po sobie generacji. Ostatni z nich, czyli Y, jest zarazem najwyższy w całym kompleksie. Wieża ma 37 kondygnacji naziemnych i cztery podziemne, w których znajdą się parkingi z 325 miejscami postojowymi, każde wyposażone w gniazdka do ładowania aut elektrycznych oraz 187 miejsc na rowery. Oddanie do użytku niebotyku zaplanowano na pierwszy kwartał 2021 roku. – Istotnym wyróżnikiem budynku będzie z pewnością zdobiąca lobby żywa, zielona ściana o powierzchni 330 mkw. Dzięki przeszklonej elewacji, ścianę będzie można podziwiać również z zewnątrz. Natomiast na 35. piętrze, czyli na wysokości 127 metrów nad poziomem ulicy, znajdzie się zielony taras z widokiem na centrum Warszawy – zapowiada Rafał Stoparczyk, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanski. Po ukończeniu Generation Park Y będzie ubiegał się o trzy certyfikaty. Projekt gmachu powstał w pracowni Jems Architekci.

Dwa razy dwieście

Gdy oddawaliśmy ten numer Eurobuildu do druku, dwa kolejne budowane w Warszawie wieżowce były już bardzo blisko przekroczenia wysokości 200 metrów. Jako pierwszy tę granicę miała osiągnąć konstrukcja wieży powstającej w ramach kompleksu Varso. 230-metrowy niebotyk HB Reavis (310 metrów z iglicą) ma być gotowy pod koniec 2021 roku. W czerwcu 200 metrów miał także osiągnąć gmach Warsaw Unit, który przy rondzie Daszyńskiego stawia Ghelamco. Niedługo później na budowie wieży miała pojawić się wiecha, jako że wysokość całego budynku tylko o kilka metrów przekroczy 200 metrów. Całkiem niedaleko belgijski deweloper buduje inny obiekt biurowy – The Warsaw Hub, którego 57 tys. mkw. powierzchni biurowej ma być gotowe na początku 2021 roku. W ramach inwestycji powstają trzy budynki: 86-metrowy obiekt hotelowy oraz dwie 130-metrowe wieże biurowe, które połączy pięciokondygnacyjne podium. Na powierzchni 113 tys. mkw. znajdą się przestrzenie biurowe i coworkingowe, centrum konferencyjne, hotele, lokale handlowo-usługowe, klub fitness oraz centrum współpracy startupów i korporacji. Inwestycja zaoferuje m.in. dostęp do budynku i nawigację za pomocą smartfonu, system rozpoznawania samochodów w podziemnym parkingu oraz stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Zarządcą biurowca została właśnie wybrana firma Cushman & Wakefield, która zajmie w obiekcie blisko 2,5 tys. mkw. na swoją warszawską siedzibę. Agencja jest także odpowiedzialna za przygotowanie obiektu do komercjalizacji.

Chmielna najszybsza

Intensywne prace wykończeniowe wokół i wewnątrz warszawskiego biurowca Chmielna 89 prowadzi z kolei Cavatina, która szykuje się już na przyjęcie głównego najemcy – 14-kondygnacyjny budynek będzie siedzibą banku PKO BP, który na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku zajmie wszystkie kondygnacje biurowe o łącznej powierzchni ponad 25 tys. mkw. Dopełnieniem funkcji biurowej będą lokale usługowe na parterze budynku, w tym kantyna, sklep i kawiarnia. Wyróżniającą cechą projektu są zielone tarasy o łącznej powierzchni 370 mkw. Wokół obiektu została już ukończona nawierzchnia chodników i stanęły elementy małej architektury, m.in drewniane siedziska oraz – zaprojektowane specjalnie dla tej inwestycji – donice z rodzimymi gatunkami drzew. Donice dodatkowo pełnią funkcję lamp – u ich podstawy zastosowano liniowe oświetlenie LED.

Wydanie 7 (250) lipiec 2020

Wydanie 7 (250) lipiec 2020

Więcej w tym wydaniu arrow_forward

Kategorie