EN

Jeśli nie Tesco, to co?

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
W październiku 2021 roku zostały w Polsce zamknięte ostatnie markety pod szyldem Tesco i po ponad 25 latach brytyjska sieć zakończyła działalność operacyjną nad Wisłą. Znaczną część dawnych placówek firma Salling Group przekształca w sklepy Netto, ale nie tylko ta sieć rozgościła się w miejscach po Tesco

W I kwartale 2021 roku prezes UOKiK wydał zgodę na przejęcie Tesco Polska przez Salling Group, właściciela sklepów Netto. Skąd pomysł na tego typu inwestycje? Radosław Bartkowiak, head of construction w Netto Polska, tłumaczy, że jego firmą kierowała oczywiście chęć rozwoju. – Przez 26 lat naszej obecności w Polsce rośliśmy w stabilnym tempie, dziś mamy blisko 400 sklepów. Konwersja Tesco pozwala nam w krótkim czasie w efektywny sposób zwiększyć zasięg sieci oraz zmienić jej charakter – z regionalnego na ogólnopolski. Netto pojawia się w lokalizacjach, w których do tej pory było nieobecne, co pozwala w pełni wykorzystać potencjał naszej sieci, ale również potencjał rynku handlowego w Polsce, który wciąż pozostaje chłonny, jeśli chodzi o rozwój powierzchni handlowej – tłumaczy Radosław Bartkowiak.

Netto skończy na początku roku

Transakcja przejęcia sklepów Tesco przez Salling Group zakłada konwersję łącznie około 250 sklepów. – Do tej pory przekształciliśmy już ponad 150 placówek (tę liczbę – półmetek procesu – osiągnęliśmy w połowie listopada), a do końca roku będzie ich 188, przy czym rok 2021 zamkniemy z bilansem 200 otwartych sklepów, biorąc pod uwagę zrealizowany wzrost organiczny – podlicza Radosław Bartkowiak. – W efekcie sieć Netto liczyć będzie na koniec grudnia blisko 600 sklepów [tekst powstawał pod koniec 2021 roku – przyp. red.]. Zakończenie procesu konwersji planowane było początkowo na połowę 2022 roku, jednak tempo wprowadzania zmian w przejętych sklepach i otwierania Netto 3.0 w nowych lokalizacjach przekracza nasze pierwotne założenia. W efekcie spodziewamy się zakończyć całe przedsięwzięcie znacznie wcześniej – w I kwartale 2022 roku. Wówczas sieć w naszym kraju będzie liczyła około 650 sklepów – zapewnia przedstawiciel Netto Polska.

Parki i małe centra handlowe

Nie tylko Netto dostrzegło w likwidacji Tesco szansę na rozwój dla swojej sieci czy uruchomienie nowej. Spółka EDS Retail Park wygrała konkurs ofert na zakup sześciu sklepów, na przejętych nieruchomościach gdański deweloper zamierza wybudować parki handlowe o łącznej powierzchni ponad 29 tys. mkw. GLA. Michał Nowak, prezes zarządu, EDS Retail Park, zwraca uwagę na fakt, że marka Tesco wchodziła do Polski w momencie, gdy podaż gruntów w dobrych lokalizacjach była wysoka, dzięki czemu obiekty tej sieci były budowane pod bardzo korzystnymi dla handlu adresami. – Obecnie to doskonałe miejsca dla retail parków – zapewnia prezes. Z okazji skorzystała też firma 4FI, która wprowadziła na rynek markę retailową Mozaika. – Jeden z modeli biznesowych grupy 4FI opiera się na inwestowaniu w starsze obiekty handlowe, a następnie dawaniu im nowego życia. Inwestując w nie, podnosimy ich wartość – tłumaczy Radosław Trzepla, head of Polish operations w firmie 4FI. – Formuła przebudowy centrum Mozaika w Krakowie była wynikiem analizy rynkowej, wskazującej na konkretne zapotrzebowanie klientów w otoczeniu – dodaje. W 2022 roku ma być także gotowy park handlowy realizowany przez DOR Group na miejscu dawnego Tesco w Częstochowie przy ul. Drogowców.

DIY też korzysta

Dawne lokalizacje Tesco to atrakcyjne punkty także dla innych formatów, z czego korzysta sieć marketów budowlanych Leroy Merlin. – W ramach planów rozwojowych kupiliśmy osiem sklepów należących do Tesco, z których trzy już zostały otwarte pod nowym szyldem – są to obiekty w Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy oraz Gdyni – wylicza Maksymilian Pawłowski, menedżer ds. komunikacji, Leroy Merlin. Jak przekonuje, lokalizacje Tesco pozwoliły na to, by marka Leroy Merlin pojawiła się bliżej klientów oraz w miejscach, na których sieci szczególnie zależało. – W najbliższym czasie planujemy kolejne otwarcia – jeszcze w roku 2021 otworzy się nasz sklep na łódzkich Bałutach. W kolejnych latach planujemy otwarcia sklepów: Warszawa Połczyńska, Głogów, Poznań Serbska oraz w Wałbrzychu – wylicza Maksymilian Pawłowski.

Odnowa, przebudowa…

Rewitalizacja czy przebudowa istniejącego obiektu bywa często droższa i bardziej skomplikowana niż stawianie budynku od zera. A jak jest w przypadku przekształcania dawnych placówek Tesco w nowe sklepy? Radosław Bartkowiak z Netto przyznaje, że proces konwersji jest złożony. – Zakłada on przecież przebudowę około 250 placówek w całej Polsce – zarówno w miastach, w których Netto jest obecne od lat, jak i miejscowościach, w których nas wcześniej nie było. Trudność procesu konwersji zależy od indywidualnych parametrów placówek, jak np. wielkość czy stan techniczny. W niektórych wykonujemy bardzo dogłębne remonty, podczas gdy inne obiekty nie wymagają znaczącego nakładu prac. Remont jednego sklepu trwa od 6 do 11 tygodni – wyjaśnia Radosław Bartkowiak. – Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że budowanie każdego obiektu najlepiej zacząć od green fieldu – uważa Michał Nowak z EDS Retail Park. – W każdej z sześciu nowych lokalizacji musimy zmierzyć się z przebudową, co na pewno przysporzy nam sporo niespodzianek mogących generować dodatkowe koszty. Jesteśmy jednak dobrze przygotowani do inwestycji i mamy odpowiednie rezerwy na ten cel – zapewnia Michał Nowak i deklaruje, że wszystkie placówki w dawnych obiektach Tesco powinny być gotowe do końca 2022 roku. O skomplikowanych operacjach, związanych z przystosowaniem obiektów Tesco do nowych standardów, mówi także Maksymilian Pawłowski z Leroy Merlin. – Prace obejmują m.in. likwidacje zapleczy, gdzie produkowano żywność i były zlokalizowane chłodnie. Konieczne jest również wzmocnienie podłóg oraz – ze względów bezpieczeństwa – budowa nowego, bardziej wydajnego systemu instalacji tryskaczowych – wymienia ekspert DIY. Radosław Trzepla z 4FI podkreśla z kolei, że przemiana Tesco w Mozaikę odbywała się na wielu płaszczyznach. – Przede wszystkim obejmowała sferę projektowo-budowlaną, która przy obiektach starszego typu bywa wyzwaniem – przyznaje. Innym aspektem w przypadku krakowskiej Mozaiki było przedłużenie umów z najemcami i uzupełnienie ich składu. Mimo wszystko obiekt był gotowy po półrocznych pracach. Przemiany w innych placówkach są na różnym etapie zaawansowania – np. w I kwartale 2022 roku zakończy się repozycjonowanie lubelskiego obiektu, choć niektórzy nowi najemcy (Kaufland, Maxi Zoo i Action) już tu działają.

Chcą jeszcze więcej

Trudności związane z realizacją tego typu projektów nie odstraszają jednak od podejmowania kolejnych przedsięwzięć. Michał Nowak z EDS Retail Park zapewnia, że jeśli tylko będzie możliwość nabycia kolejnych obiektów Tesco, na pewno firma wystąpi z ofertą. Również grupa 4FI bierze pod uwagę możliwość zakupu innych lokalizacji brytyjskiej sieci.

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia