EN

Każda literka na wagę złota

ESG
Działania ESG wielu organizacji koncentrują się na inicjatywach z zakresu „E”, czyli środowiska naturalnego. Oznaczone literą „S” kwestie społeczne wydają się niekiedy schodzić na dalszy plan. Nie zapominajmy jednak, że każda firma funkcjonuje w otoczeniu – swoich pracowników, partnerów biznesowych i społeczności lokalnych, dlatego ten obszar powinien stanowić integralną część strategii

Dysproporcja, o której mówimy, jest wyraźnie widoczna w liczbach. Jak wynika z „ESG Survey 2023” (Deutsche Bank Wealth Management), kwestie środowiskowe są uważane za filar zasługujący na najwyższy poziom uwagi (ocenia go tak 43 proc. inwestorów). Obszar społeczny („S”) jest postrzegany jako najistotniejszy przez 25 proc. respondentów. Co jest tego przyczyną?

Powodem takiej sytuacji mogą być nakładane na organizacje obowiązkowe cele klimatyczne, w których priorytetem jest właśnie troska o środowisko naturalne, czy też wyzwania związane z mierzalnością skuteczności działań społecznych. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba traktować ich równoważnie. Dobrze gdyby przybierały one formę bardziej kompleksową niż udział w pojedynczych projektach, związanych np. z Międzynarodowym Dniem Wolontariusza.

Na początku diagnoza

Programy społeczne powinny powstawać po zdiagnozowaniu potrzeb lokalnych społeczności. Potrzeby te mogą się różnić w zależności od specyfiki regionu, w którym chcemy działać, więc uniwersalność nie może być główną cechą tego typu projektów. Pamiętajmy, że nie chodzi o sam akt wspierania lokalnych społeczności, lecz o jego efekty. Dlatego niezwykle istotna jest współpraca z odpowiednio dobranymi partnerami, np. organizacjami pozarządowymi, które specjalizują się w inicjatywach związanych z celami wybranymi przez firmę. Dzięki rozbudowanej sieci kontaktów mogą one szybciej i efektywniej dotrzeć do innych podmiotów zainteresowanych korzystaniem z projektów. Przykładowo przy programie Akademia Segro, w ramach którego organizowane są gry negocjacyjne w języku angielskim dla uczniów szkół średnich, współpracujemy z Fundacją Innowatorium. Dzięki jej wiedzy i doświadczeniu łatwiej nawiązać kontakt ze szkołami i dotrzeć do nauczycieli z lokalnych placówek edukacyjnych.

Razem możemy więcej

W swoich działaniach warto wykorzystywać już istniejące relacje. Pracownicy, klienci i partnerzy biznesowi zwykle chętnie biorą udział w realizacji projektów społecznych, co sprawia, że ich skala może znacząco się powiększyć. Jednocześnie firmę z jej interesariuszami zaczynają łączyć nie tylko tematy okołobiznesowe, ale także wspólne cele społeczne. Współpracując z gronem, które znamy, nie musimy obawiać się, czy inicjatywa przyniesie oczekiwany rezultat i czy zaangażuje się w nią wystarczająca liczba osób. Najlepiej sprawdzą się tu nieskomplikowane pomysły i mechanizmy. Na przykład w realizowanym w 2023 r. trzeci rok z rzędu wyzwaniu sportowo-charytatywnym Aktywnie z Segro wzięła udział rekordowa liczba ponad 500 zawodników – byli to wyłącznie partnerzy biznesowi i pracownicy firmy. Tak duża liczba uczestników pozwoliła zebrać sumę aż 60 tys. zł na stworzenie plaftormy e-learningowej służącej aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Kwotę tę udało się zgromadzić dzięki kilometrom pokonanym w okresie dwóch miesięcy przez chodzących, biegających lub jeżdżących na rowerach uczestników.

Dbałość o całe otoczenie

To, że kwestie społeczne powinny być traktowane z większą uwagą, nie oznacza, że mamy przestać troszczyć się o środowisko naturalne. Wiele działań wpisuje się w oba obszary, niosąc ze sobą jeszcze więcej korzyści.

Rozpisany na lata program Odpowiedzialne Segro, obejmujący inwestowanie w lokalne społeczności i środowisko naturalne, łączy wiele wątków. Poprzez wspomniane wyzwanie sportowe firma nie tylko edukuje na temat zdrowego trybu życia, ale również promuje alternatywę dla jazdy samochodem (z korzyścią dla środowiska). Ponadto od kilku lat instalujemy w szkołach i obiektach sportowych w Łodzi i Gliwicach bezdotykowe źródełka wody, dzięki czemu dzieci nabywają zdrowego nawyku picia wody i nie kupują napojów w plastikowych butelkach. Z kolei akcje zbierania odpadów przy brzegach rzek w ramach Operacji Czysta Rzeka łączą troskę o środowisko z możliwością wspólnego spędzenia czasu i integracją. Przykładów jest wiele. Niektóre organizacje pozarządowe co roku publikują informacje o dobrych praktykach biznesowych, którymi można się zainspirować.

Dzielmy się tym, co nam bliskie

Jeśli dla zarządu (w coraz większym stopniu – zgodnie z danymi z barometru Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej, 2023 – zaangażowanego w strategię ESG) sprzątanie zbiorników wodnych czy wyzwania sportowe są zbyt odległe biznesowo, możemy postawić na edukację społeczności lokalnych w zakresie reprezentowanej przez firmę branży.

Przykładem są wspomniane wcześniej gry symulacyjne dla młodzieży stworzone na potrzeby Akademii Segro: negocjacyjna, w której uczniowie negocjują warunki najmu magazynu, oraz planszowa, polegająca na optymalnym zarządzaniu powierzchnią magazynową. Przy okazji młodzi ludzie mogą doskonalić umiejętności językowe – rozgrywki odbywają się bowiem w języku angielskim. Uczestnicy i uczestniczki zdobywają wiedzę na temat branży magazynowo-produkcyjnej, a zwycięzcy otrzymują w nagrodę kursy nauki języka angielskiego.

Dobrym pomysłem są także szkolenia zawodowe obejmujące umiejętności interpersonalne, przedsiębiorczość oraz przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych. Co prawda bezrobocie w Polsce utrzymuje się na niskim poziomie, ale nadal istnieją grupy społeczne, które potrzebują wsparcia w znalezieniu zatrudnienia. Tak jest na przykład w Gliwicach, gdzie realizujemy tego typu szkolenia we współpracy z Fundacją Rozwoju Świętochłowic. Kolejną zagrożoną bezrobociem grupą są osoby cudzoziemskie, którym można zapewniać kursy językowe, wsparcie prawne czy warsztaty pomocne w znalezieniu zatrudnienia na polskim rynku pracy.

„S” jak strategia

Firmy skupiające się dotąd głównie na obszarach związanych z ochroną środowiska naturalnego z powodzeniem mogą wykorzystać swoje doświadczenie również w zakresie inicjowania i realizowania programów społecznych. Budowanie długofalowych strategii oscylujących wokół tematów społecznych wzmacnia postrzeganie organizacji jako otwartych i dbających o dobrostan członków lokalnych społeczności oraz adresujących ich aktualne potrzeby. Dzięki rozpisanym na lata i konsekwentnie realizowanym działaniom firmy mają szansę budować i umacniać więzi z lokalnymi społecznościami, władzami, klientami, partnerami biznesowymi oraz inwestorami.

***

Komunikacja nie tylko miejska

Agnieszka Zaczyńska jest ekspertką w zakresie komunikacji i marketingu posiadającą 14 lat doświadczenia w marketingu B2B, w tym ponad osiem lat na rynku nieruchomości komercyjnych. W pracy zawodowej zajmuje się między innymi obszarem inwestowania w lokalne społeczności i środowisko naturalne, w tym tworzeniem i implementacją programów skierowanych do społeczności lokalnych w ramach strategii ESG firmy oraz komunikacją z organizacjami pozarządowymi. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku dziennikarstwo oraz studiów podyplomowych Marketing Internetowy oraz Zarządzanie Marką w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia