EN

Biuro jak nowe

Small talk
O zmianach personalnych na szczytach firmy, trendach na rynku aranżacji wnętrz biurowych oraz wykorzystywaniu AI przy projektowaniu – opowiada Marcin Łapiński, dyrektor zarządzający Tétris Poland

Julia Cudowska, "Eurobuild CEE": W strukturze firmy zaszły ostatnio zmiany, proszę nam o nich opowiedzieć.

Marcin Łapiński, dyrektor zarządzający, Tétris Poland: Tétris może pochwalić się nowym zarządem, w którego składzie znalazły się Aneta Zembowicz, Hanna Ruszkowska-Świąder i Anna Malarczyk-Arcidiacono. Zarząd kieruje zespołem 130 specjalistów z zakresu realizacji, projektowania i wycen aranżacji powierzchni komercyjnych – w ubiegłym roku zrealizowaliśmy blisko 160 projektów w różnych regionach Polski, w których działają lokalne zespoły Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań i Łódź.

Jakie plany ma firma na 2024 rok?

Chcemy skupić się na poszerzeniu zakresu usług i wykorzystać nasze przewagi konkurencyjne, czyli rozbudowaną usługę „Design & Build”, zwłaszcza w kierunku formuły „Design to Cost”. Planujemy też rozwijać integrację z JLL, co pozwoli na poszerzenie naszej oferty. Dla klienta będzie oznaczać to pełen zakres usług w ramach jednego dostawcy. Skupiamy się na projektach biurowych, PRS i retail, w ramach których wspieramy naszych klientów w realizacji ich strategii, włącznie z celami w zakresie ESG popartymi certyfikatami LEED, BREEAM i WELL.

Jakie podejście do fit-outów i aranżacji biur reprezentują obecnie zarządcy nieruchomości, zmagający się z trudnymi warunkami gospodarczymi i poszukujący oszczędności?

Patrząc na wzrost kosztów materiałów i wykonawstwa w ostatnich latach, widzimy, że oczekiwania najemców i właścicieli budynków dotyczące obniżenia kosztów aranżacji biur często zderzają się z wymagającymi realiami rynkowymi. Skutkiem takiej sytuacji jest optymalizacja kosztów w zakresie stosowanych materiałów i urządzeń. W niektórych przypadkach może się to przełożyć na niski komfort korzystania z biura i wzrost liczby usterek zgłaszanych przez pracowników. Korzystnym rozwiązaniem jest wówczas powierzenie projektowania i wykonawstwa jednemu partnerowi, który od początku zastosuje rozwiązania, które nie obniżą komfortu korzystania z biura, a jednocześnie wpiszą się w założony budżet.

Jakie w Pana ocenie będą najważniejsze trendy w aranżacji biur w roku 2024?

Nowoczesne biura są aranżowane pod kątem hybrydowego modelu pracy, co wpływa na wprowadzane udogodnienia, sposób rozplanowania przestrzeni i jej wielkość. Pracodawcy ograniczają metraż biur i dopasowują je do zróżnicowanych potrzeb pracowników. Na znaczeniu zyskuje aspekt neuroróżnorodności, a co za tym idzie – dostarczanie rozwiązań dla różnych grup pracowników, np. aranżacji zapewniających komfort akustyczny. Rośnie popularność aspektów ESG, co widzimy już na poziomie wykończenia biura np. w obszarze zastosowanych materiałów – coraz powszechniej wpisują się one w gospodarkę cyrkularną o niskim śladzie węglowym i są produkowane na bazie lokalnych surowców. Widzimy również coraz większy wpływ technologii na to, jak projektowane i zarządzane są biura. Projektując nowe przestrzenie, opieramy się na badaniu trendów, ale także na danych z monitorowania sposobów, w jakie pracownicy korzystali z dotychczasowej powierzchni, co pozwala zastosować rozwiązania zwiększające produktywność. Natomiast dzięki monitoringowi korzystania z przestrzeni możemy zastosować czujniki obecności, które służą do sterowania światłem czy wentylacją, polepszając komfort pracy i obniżając zużycie energii. Zaczynamy również wykorzystywać do projektowania sztuczną inteligencję, np. narzędzia qbiq czy Midjourney.

Jakie są najważniejsze cechy biura postpandemicznego? Czym najczęściej próbuje się przyciągnąć pracowników z powrotem?

Obecnie praca hybrydowa jest już normą – w różnym stopniu dla poszczególnych branż czy firm – jednak możemy wyraźnie wskazać, że wspólnym elementem „przyciągania” pracowników do biura jest zagospodarowanie ich szerokich i zróżnicowanych potrzeb. Kluczem stają się kompleksowe usługi fitoutowe i badanie potrzeb, które pozwala na wdrożenie rozwiązań specyficznych dla analizowanej grupy. Jednocześnie firmy muszą modyfikować przestrzenie biurowe zgodnie z wymaganiami pracowników, którzy doświadczyli już komfortu pracy w domu. Potrzebne im są zarówno przestrzenie do pracy – wspólnej i indywidualnej – jak i strefy czy pokoje ciszy. Z drugiej strony największą zaletą pracy w biurze jest budowanie poczucia przynależności i otwieranie przed pracownikami możliwości współpracy – pracodawcy powinni o to zadbać, zapewniając przestrzenie wspólne, które będą sprzyjać zarówno współpracy, jak i odpoczynkowi.

A w jakich wnętrzach Panu pracuje się najlepiej?

Kluczowe są dla mnie komfort i wygoda. Zależy mi na tym, żeby w biurze mieć przestrzeń zarówno na formalne spotkania, jak i luźną rozmowę, nawet w większej grupie. Lubię jasne i przestronne wnętrza urządzone z zastosowaniem naturalnych materiałów. Ważna jest dla mnie także elastyczność w podziale przestrzeni biurowej, którą można uzyskać dzięki zastosowaniu ruchomych elementów i naturalnej zieleni.

Kategorie