EN

15 lat i ciągle rośnie

Small talk
Grzegorz Chmielak, dyrektor działu rynków kapitałowych i wycen, Axi Immo

Czy polski rynek inwestycji w nieruchomości w końcu znów nabiera rozpędu po mniej więcej rocznym zastoju? Co spowodowało spadek wolumenów i dlaczego teraz mogą się one poprawiać?

Polski rynek nieruchomości zaczyna nabierać rozpędu po około rocznym zastoju, który był wynikiem wysokich stóp procentowych i niepewności makroekonomicznej. Spadek wolumenów inwestycyjnych był spowodowany ostrożną postawą dużych graczy oraz przewagą transakcji oportunistycznych. Jednakże, dzięki obniżkom stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny i stabilizacji wskaźników rynkowych, inwestorzy instytucjonalni zaczynają wracać na rynek.

Jakich wolumenów transakcji spodziewa się Pan w tym roku? Czy zostały one ostatnio skorygowane w górę?

Biorąc pod uwagę, że pierwszą połowę roku zamknęliśmy z wynikiem na poziomie ponad 1,7 mld euro. Liczymy, że ożywienie widoczne w II kwartale 2024 roku pozostanie z nami na dłużej. Duże znaczenie mają tutaj ogłoszone w czerwcu i wrześniu przez EBC oraz FED obniżenie wysokości stóp procentowych. Liczymy, że te decyzje pozytywnie wpłyną na inwestorów i będziemy świadkami większej liczby transakcji portfelowych, a docelowo jeszcze lepszego 2025 roku.

Jakie najważniejsze transakcje zostały do tej pory zrealizowane w tym roku? Czy przed końcem 2024 roku powinniśmy spodziewać się większej liczby takich transakcji o podobnej skali?

Rynek jest płynny, największymi transakcjami na koniec I pół. 2024 r. były m.in. przejecie przez czeskiego inwestora Star Capital Finance portfela sześciu nieruchomości handlowych od Cromwell Property Group za 285 mln EUR. Następnie Sona Asset Management, brytyjski podmiot inwestycyjny, zakupił mniejszościowy pakiet w spółce zależnej CPIPG, gdzie przedmiotem transakcji był portfel 11 nieruchomości biurowych oraz dwóch handlowych za 250 mln EUR. Wobec rosnącego zainteresowania sektorami office i retail, sektor magazynowy przesunął się na trzecie miejsce pod względem całkowitego wolumenu transakcji. Niemniej jednak długoterminowe czynniki wzrostu nadal powodują, że inwestorzy z uwagą obserwują okazje do zakupu assetów na tym rynku.

Skąd pochodzą obecnie główni inwestorzy? Jakimi produktami są zainteresowani?

Obecnie głównymi inwestorami na rynku nieruchomości komercyjnych są fundusze private equity, inwestorzy instytucjonalni oraz inwestorzy z CEE, Europy Zachodniej oraz USA. Wzrasta również rola polskiego kapitału, który dzięki lepszemu zrozumieniu rynku i gotowości do podejmowania większego ryzyka, zyskuje na znaczeniu, szczególnie w obliczu ostrożniejszej postawy globalnych graczy. Inwestorzy koncentrują się na sektorach magazynowych oraz rozwijających się niszach, takich jak SBU, PRS i PBSA, które oferują konkurencyjne stopy zwrotu i potencjał wzrostu.

Jakie są perspektywy dla ustawodawstwa umożliwiającego tworzenie polskich REIT-ów? Jak duży może to być przełom?

Perspektywy dla ustawodawstwa umożliwiającego tworzenie polskich REIT-ów są obiecujące i mogą stanowić istotny przełom dla rynku nieruchomości. REIT-y zwiększą płynność i transparentność rynku, umożliwiając szerszy dostęp do inwestycji w nieruchomości komercyjne, dotychczas zarezerwowane dla zamożniejszych inwestorów. Wprowadzenie takich regulacji pozwoli na pozyskanie nowego kapitału, co wzmocni rozwój rynku oraz fundusze instytucjonalne. Kluczowe będzie zapewnienie odpowiednich regulacji dotyczących sponsorów i nadzoru nad realizacją polityki inwestycyjnej.

Axi Immo obchodzi w tym roku 15-lecie działalności. Jak świętowaliście lub będziecie świętować ten jubileusz?

W połowie czerwca zaprosiliśmy Klientów, Partnerów Biznesowych i współpracowników na huczne świętowanie naszych 15 urodzin podczas okazjonalnego koktajlu w jednej z restauracji w kompleksie Fabryki Norblina. Wtedy też ogłosiliśmy, że zostaniemy koproducentem drugiej części filmu Vinci.

Jak się czujesz po dwóch latach pracy w Axi Immo? Czy również będziesz to świętować?

To z pewnością bardzo dynamiczne dwa lata. Wraz z zespołem, którym udało mi się stworzyć i mam przyjemność prowadzić pokazaliśmy swoją wartość. Dość szybko, bo już w pierwszym roku działalności jako nowy podmiot na rynku przekonaliśmy wielu między narodowych Klientów oraz banki, którzy zaufali nam i powierzyli wyceny swoich aktywów (w ramach spółki Axi Immo Valuation & Advisory). Oprócz tego doradzaliśmy w kilku transakcjach inwestycyjnych oraz udało się pozyskać wyłączność na prowadzenie nowych, co pozwala patrzeć z optymizmem na dalszy rozwój.

Kategorie