Różnorodność to wyróżnik
Small talkObserwujemy trend ku dywersyfikacji branży nieruchomości, tymczasem portfolio AFI Europe obejmuje szerokie spektrum: nieruchomości biurowe, handlowe, mieszkaniowe oraz projekty wielofunkcyjne, zarówno ultranowoczesne, jak i obiekty zabytkowe. Czy któryś z tych sektorów ma szczególne miejsce w strategii firmy? Czy we wszystkich rodzajach inwestycji czujecie się równie swobodnie?
Rzeczywiście, w portfelu mamy zarówno biurowce klasy A i projekty mixed-use, zrealizowane w duchu zrównoważonego rozwoju, jak i obiekty zabytkowe, które rewitalizujemy w nowej odsłonie premium. Równocześnie szybko rośniemy w segmencie PRS, który charakteryzuje się dużą perspektywą wzrostu w Europie Środkowo-Wschodniej. Czujemy się równie swobodnie w roli dewelopera i inwestora, jak i zarządcy posiadanych aktywów. Sądzę, że takie kompetencje i różnorodność to wyróżnik, który pozwala nam rozwijać się przy obecnej kondycji rynku, na którą wpływa wiele zawirowań makroekonomicznych, geopolitycznych i społecznych.
Jak ocenia Pan kondycję rynku PRS w Polsce?
Grupa AFI Europe koncentruje się głównie na nieruchomościach generujących przychody z wynajmu. Wcześniej był to głównie wynajem biurowców i obiektów handlowych, a dzisiaj jednym z najważniejszych założeń strategii firmy jest wzrost obecności w sektorze PRS. Pod marką AFI Home – działającą w Polsce, Czechach, Serbii i Rumunii – w regionie powstało już około 3 tys. apartamentów na wynajem. Uważamy, że rynek PRS, który nadal stanowi ułamek zasobów mieszkaniowych w Polsce, będzie się stabilnie rozwijać. Sprzyja temu ograniczona oferta mieszkań na sprzedaż w największych aglomeracjach, przy jednoczesnej niskiej dostępności kredytów hipotecznych, a także wzrost liczby imigrantów zarobkowych czy uchodźców z Ukrainy. Operatorzy PRS z gotowymi projektami lub zabezpieczonymi gruntami w centralnych, dobrze skomunikowanych lokalizacjach nie będą mieć problemu z zainteresowaniem klientów. Alternatywne rozwiązanie, jakim jest wynajem w pełni wyposażonego mieszkania w fachowo zarządzanym budynku, zamiast zakupu na własność, przemawia do coraz szerszego grona osób. Rosnąca mobilność społeczeństwa i zmiana stylu życia, a równocześnie długa droga, jaka czeka tradycyjny rynek mieszkaniowy przed powrotem do pełnej równowagi, to czynniki, które grają na naszą korzyść.
Czy bierzecie pod uwagę wejście na rynek inwestycji typu senior living?
Dokładnie monitorujemy wszystkie alternatywne możliwości, jakie pojawiają się na rynku mieszkaniowym, choć na tę chwilę skupiamy się przede wszystkim na rozwoju oferty PRS. Niewątpliwie rynek mieszkań senioralnych w Polsce, choć obecnie niszowy, ma potencjał rozwoju ze względu na starzejące się społeczeństwo oraz związane z tym konsekwencje. Wzrost liczby osób w wieku emerytalnym sprawia, że coraz popularniejsze będą stawać się mieszkania z ułatwionym dostępem do usług medycznych, rehabilitacyjnych i społecznych. Nie wykluczamy naszego zaangażowania w takie projekty w przyszłości.
A jakie są plany firmy na najbliższe lata?
W 2025 roku nasz portfel powiększy się o ponad 550 gotowych lokali w kolejnym projekcie w Warszawie – AFI Home Metro Zachód. Po sukcesie Złotej 83 przygotowujemy się też do rewitalizacji XIX-wiecznej kamienicy Natansona na Nowym Świecie, tuż przy pl. Trzech Krzyży. Jednym z naszych wyróżników jest zaangażowanie się we wspólne projekty o dużej skali z innymi doświadczonymi deweloperami. Jeszcze jesienią tego roku oddajemy do użytku PRS-ową część lifestylowej inwestycji Bohema, realizowanej przez Okam Capital na warszawskiej Pradze. Z kolei na warszawskiej Woli, wspólnie z Echo Investment i Archicom, realizujemy projekt Towarowa 22. To nowoczesny, przyjazny i wygodny do życia kwartał, w którym powstaną biura (pierwszy budynek Office House zostanie oddany już w I połowie 2025 roku), mieszkania na wynajem z logo AFI Home, mieszkania na sprzedaż, lokale gastronomiczne, usługi. Łączna powierzchnia użytkowa budynków wyniesie około 200 tys. mkw. Towarowa 22 wpisuje się w strategiczne założenia rozwoju Warszawy, tworząc przestrzeń wielkomiejską, ale też promującą zrównoważony rozwój. To dla nas jako inwestora istotne kryterium budowania portfela nieruchomości. Nie rezygnujemy też z poszukiwania atrakcyjnych działek oraz budynków o przeznaczeniu biurowym i mieszkaniowym.