EN

100 mln do wydania

Rynek inwestycyjny i finansowy
POLSKA Wikana - lubelska spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - ma ambitne plany na ten rok.

Jej szefowie myślą o przebudowie portfela nieruchomości nabytych od Redevco, zamierzają ukończyć realizowane projekty handlowe oraz biurowiec Wikana Business Park w Lublinie. W czerwcu i lipcu spółka chce także rozpocząć nowe inwestycje mieszkaniowe. Ponadto lubelska firma ostrzy sobie zęby na sektor turystyczny. Ze spółką Uzdrowiska Polskie będzie budować apartamenty uzdrowiskowe. Wartość inwestycji planowanych do rozpoczęcia w tym roku oraz trwających obecnie przekracza 100 mln zł. Ponad połowa tej kwoty przypada na sektor mieszkaniowy.

Zdrowe inwestycje

Spółka wchodzi przede wszystkim w nowy biznes ? będzie partnerem firmy Uzdrowiska Polskie. ? Podpisaliśmy umowę o współpracy ze spółką zarządzającą czterema uzdrowiskami, na mocy której Wikana pełnić będzie rolę dewelopera przy budowie apartamentów uzdrowiskowych na gruntach należących do uzdrowisk w: Konstancinie-Jeziornie, Iwoniczu, Kamieniu Pomorskim i Nałęczowie. Wypracowana marża będzie dzielona między uzdrowisko a Wikanę. Realizacja pierwszego projektu rozpocznie się w tym roku na terenie Uzdrowiska Nałęczów. Obiekt będzie miał około 70-80 lokali ? komentuje Tomasz Grodzki, wiceprezes zarządu Wikany. Pomysł polega na realizacji apartamentów mieszkaniowych, które oferują ich lokatorom także pakiet zabiegów zdrowotnych. ? Ten model może zainteresować np. starszych ludzi, którzy chcieliby zamieszkać w ośrodkach z możliwością skorzystania z opieki zdrowotnej. Jest to dobra inwestycja także dla osób zainteresowanych inwestycją w lokale w miejscowościach turystycznych. Można będzie również kupić apartament w systemie odwróconej hipoteki ? tłumaczy Tomasz Grodzki. Lokale w apartamentowcach uzdrowiskowych nie będą duże ? średnio około 40 mkw. Firmy ustaliły, że stworzą wspólnie spółki celowe (z udziałami po 50 proc.) odpowiedzialne za realizację inwestycji. Jednak całość przygotowania formalności należy do Uzdrowisk Polskich.

W stronę handlu

Wikana zamierza również rozwijać się na rynku powierzchni handlowych. Chce przebudować obiekty, które odkupiła od Redevco. To sześć nieruchomości w: Inowrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim, Kaliszu, Krakowie, Lesznie i Łodzi, o łącznej powierzchni 9,88 tys. mkw. Ich głównym najemcą są sklepy Komfort. Partnerzy będą prowadzić negocjacje na temat warunków umów najmu. Być może w niektórych lokalizacjach obok Komfortu pojawią się nowi najemcy. ? Będziemy wprowadzać nowe sklepy. Myślimy m.in. o operatorach spożywczych, sklepach RTV/AGD ? mówi Tomasz Grodzki. Sprawa przebudów jest w toku. ? Ewentualne rozbudowy obiektów wystartują najwcześniej w 2013 roku ? dodaje wiceprezes Wikany. Deweloper pracuje także nad własnymi projektami handlowymi. Koncept opiera się na supermarkecie z minigalerią. ? Trzy przedsięwzięcia zlokalizowane w: Nowym Sączu przy ul. Pierwszej Brygady, Krośnie przy ul. Hallera i Tarnobrzegu przy ul. Kościuszki są w trakcie budowy i będą zakończone jeszcze w tym roku. Jeden projekt ? również zlokalizowany w Tarnobrzegu, przy ul. Targowej ? jest na etapie uzyskiwania niezbędnych pozwoleń i zakończenie jego realizacji przesunie się na rok 2013 ? uściśla wiceprezes Wikany.

Koniec i początek

W grudniu tego roku firma zamierza ukończyć, trwającą od stycznia, budowę pierwszego segmentu biurowego Wikana Business Park przy ulicy Grygowej w Lublinie. W czerwcu deweloper rozpocznie także budowę magazynu o powierzchni 14 tys. mkw., który powstanie w drugim etapie tej inwestycji. Powierzchnia całego projektu (części biurowej i magazynowej) Wikana Business Park to 28 tys. mkw. Firma zamierza także rozpocząć realizację trzech inwestycji mieszkaniowych: Morelowego Sadu w Jarosławiu (pierwszy budynek pomieści 42 mieszkania) oraz dwóch projektów w Lublinie: Unicka (104 lokale) oraz Nowy Świat (53 lokale). Wikana będzie także kontynuować budowę obiektów w Miasteczku Wikana w Lublinie (dwa budynki z 74 mieszkaniami łącznie).

Kategorie