EN

Park jak park

Biura i projekty wielofunkcyjne
POLSKA Hradczany, Złota Uliczka, most Karola... ach ta Praga. Jej urok, zabytki oraz - przez niektórych uznawane za najlepsze na świecie - czeskie piwo doceniają rocznie miliony turystów. Szefowie AIG/Lincoln do powodów, dla których warto odwiedzić czeską stolicę, dodają także inwestycję The Park.

Zrealizowany w pięciu etapach kompleks biurowców mieści 115 tys. mkw. powierzchni biurowych. - Jeśli ktoś chce zobaczyć park biurowy z prawdziwego zdarzenia, a nie tylko z nazwy, powinien udać się do Pragi. Kompleks ten jest stworzony tak, by pracownicy czuli się nim dobrze i pracowali efektywnie, czyli znajdziemy tam niską zabudowę, dużo terenów zielonych, gdzie można się zrelaksować, usługi ułatwiające codzienne życie, takie jak restauracje i kawiarnie, klub fitness, przedszkole, oddziały banków, fryzjer czy myjnia samochodowa. To samowystarczalny park biznesowy - zapewnia Mirosław Szydelski, członek zarządu AIG/Lincoln Polska. Podobny kampus wyrasta w Warszawie. Pierwszy budynek (około 11 tys. mkw.) będzie gotowy do końca tego roku. Obecnie na placu budowy, która rozpoczęła się w październiku minionego roku, pracuje Porr Polska. Docelowo w zespole 10 kameralnych biurowców będzie czekać na najemców około 110 tys. mkw. powierzchni. - Tempo realizacji projektu jest uzależnione od potrzeb rynku. Myślę jednak, że przebiegnie ona szybciej niż w Pradze, w której The Park był inwestycją pionierską - uważa Mirosław Szydelski. Pierwszy z budynków czeskiego kampusu (siedziba koncernu IBM) został oddany do użytku w 2003 roku, a ostatni z piątej fazy przedsięwzięcia ukończono w 2009 roku. Warszawski The Park, którego projekt przygotowała stołeczna pracownia APA Wojciechowski, wyrasta na działce o powierzchni prawie 8 ha w obrębie ulic Łopuszańskiej, Orzechowej i Krakowiaków.

Biura przyjazne pracownikom i... naturze
Poleczki Business Park firm UBM i CA Immo oraz Business Garden Warszawa szwedzkiego SwedeCenter to dwie inwestycje, które pierwsze nasuwają się na myśl o konkurencji. Podobna lokalizacja (PBP powstaje przy ulicy Poleczki, a BGW przy skrzyżowaniu ulic Żwirki i Wigury oraz 1 Sierpnia), koncepcja oparta na realizacji kompleksu niedużych biurowców, wprowadzenie usług oraz dbałość o tzw. zielone kwestie. - Każdy z obiektów zdobędzie certyfikat BREEAM na poziomie Very Good. By klienci czuli się dobrze w naszej inwestycji, co najmniej 6 proc. powierzchni budynków przeznaczymy na tzw. funkcje uzupełniające - zapowiada Mirosław Szydelski. Obecnie deweloper szuka najemców. Kiedy będą pierwsze efekty? Niedługo - deklaruje. Tymczasem SwedeCenter ogłosiło zdobycie pierwszego najemcy Business Garden. Adidas zajmie 2,8 tys. mkw. Dwa budynki z pierwszego etapu o łącznej powierzchni 32 tys. mkw. będą gotowe w trzecim kwartale tego roku. Docelowo szwedzki deweloper dostarczy około 90 tys. mkw. powierzchni najmu. Natomiast w czerwcu zostanie oddana do użytku druga faza Poleczki Business Park (łącznie około 21 tys. mkw.), która jest precertyfikowana w systemie LEED na poziomie Gold. Jak informują firmy zaangażowane w projekt, rozmowy z kolejnymi najemcami są finalizowane. Udało się wynająć lub podpisać listy intencyjne na 52 proc. powierzchni.

Magazynowe wsparcie
Lincoln Park to kolejna inwestycja biurowa, nad którą pracuje AIG/Lincoln w Polsce. Zespół 6 biurowców (7-piętrowych z jedną 10-piętrową dominantą) mieszczących łącznie ponad 55 tys. mkw. powierzchni najmu powstanie przy ulicy Sasanki, niedaleko ulicy Wirażowej na warszawskim Służewcu. Deweloper ma już pozwolenie na budowę pierwszego biurowca o powierzchni około 10 tys. mkw. Trwa wybór generalnego wykonawcy. Niedługo zostanie także wyłoniony wykonawca projektu biurowo-magazynowego w podwarszawskim Ursusie. W parku technologicznym Diamond Business Park Ursus, który powstanie na terenie o powierzchni ponad 9 ha, deweloper zaplanował 43 tys. mkw. powierzchni magazynowej oraz 6,5 tys. mkw. powierzchni biurowej. Pierwszy budynek pomieści 17,2 tys. magazynów i 6,5 tys. mkw. biur. Pierwsza łopata na budowie przy skrzyżowaniu ulic Posag 7 Panien i Szamoty powinna zostać wbita w ciągu najbliższych tygodni. Oddanie do użytku zaplanowano na koniec tego roku. W portfelu AIG/Lincoln pojawi się jeszcze jeden obiekt magazynowy. W Diamond Business Park Stryków (15 km od Łodzi) przybędzie jeszcze jedna hala o powierzchni 10 tys. mkw. Jest to ostatni element kończący realizację pierwszej fazy przedsięwzięcia. W Strykowie powstały już centra dystrybucyjne Lidla i firmy spedycyjnej DPD.

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia