EN

Peakside szturmuje Polskę

Rynek inwestycyjny i finansowy
POLSKA/WĘGRY Do końca czerwca powinna zostać zatwierdzona transakcja przejęcia AIB PPM - przewiduje spółka Peakside Capital. AIB PPM to spółka zależna Allied Irish Banks, zajmująca się zarządzaniem funduszem nieruchomości w Polsce. Peakside chce dokonać jej przejęcia za pośrednictwem Peakside Real Estate Fund I.

W najbliższym czasie spodziewa się także zatwierdzenia kolejnej transakcji - zakupu w ramach joint venture 50:50 ze szwajcarską Partners Group - 9,87 proc. udziałów w Polonia Property Fund LP oraz 7,5 proc. udziałów w Polonia Property Fund II.
Aby transakcje doszły do skutku konieczne jest spełnienie tzw. warunków zawieszających, z których najważniejsze to uzyskanie zgody inwestorów oraz spełnienie wymogów przepisów dotyczących uczciwej konkurencji. Jak twierdzi Roger Barris, partner i założyciel Peakside Capital, spełnienie ostatniego warunku jest poza kontrolą spółki. - Mamy jednak nadzieję, że nastąpi to do końca czerwca. Z kolei zatwierdzenie transakcji przez inwestorów wciąż nie jest przesądzone. Jesteśmy jednak przekonani, że transakcja (przejęcie AIB PPM - przyp. red.) z punktu widzenia funduszy naprawdę ma sens. Dlatego jesteśmy optymistami. Przeprowadziliśmy już rozmowy z wybraną grupą większych inwestorów i wkrótce przedstawimy szczegóły dotyczące transakcji pozostałym udziałowcom. Odbędzie się to podczas walnego zgromadzenia, choć wniosek o zatwierdzenie transakcji zostanie wystosowany już po zgromadzeniu - mówi Roger Barris.
O zamiarze przejęcia AIB PPM Peakside poinformował już w kwietniu. Poprzez nabycie platformy funduszy inwestycyjnych spółka przejęłaby portfel aktywów o wartości około 600 mln euro brutto. Składa się on z pięciu biurowców w Warszawie: Atrium Plaza, Atrium Centrum oraz trzy budynki (C, D oraz F) w kompleksie Wiśniowy Business Park. Poza tym w portfelu są również Poznań Financial Center oraz Lubicz Office Center w Krakowie. Do AIB PPM należą też dwa obiekty logistyczne - stołeczne Warsaw Distribution Center oraz Diamond Business Park w Łodzi a także dwa obiekty biurowe w Budapeszcie: Óbuda Gate oraz East-West Business Center.

Polska to zdrowy rynek
Peakside powstało we wrześniu 2010 roku wydzieliwszy się z European Real Estate Principal Investments, dywizji Bank of America Merrill Lynch. Według stanu na koniec ubiegłego roku, spółka zarządzała 34 obiektami w siedmiu europejskich krajach. Dzięki ostatniej transakcji, wartość brutto zarządzanych przez nią obiektów przekroczy 2 mld euro.
Pojawia się pytanie, dlaczego Peakside postanowił wkroczyć na polski rynek teraz i w ten właśnie sposób? - Z punktu widzenia geografii, takie posunięcie jest całkowicie uzasadnione - wyjaśnia Roger Barris. - Wejście na polski rynek to dla nas bardzo ważna decyzja strategiczna. Polska ma zdrowy rynek i stabilną gospodarkę oraz jest stosunkowo dużym krajem. Wiemy, że interesują się nią inwestorzy instytucjonalni. Aktywa, które kupujemy, są zasadniczo dość stabilne, lecz mamy świadomość, że niektóre z nich wymagają pewnej pracy. Inwestorzy interesują się w Polsce produktami podstawowymi i wyższej klasy, dlatego uważamy, że uda nam się zgromadzić środki na inwestycje w tym kraju - dodaje. Skąd zainteresowanie AIB PPM? - To dobry zespół bez znaczących zaszłości. Jest to dla nas istotne, ponieważ nie chcieliśmy znaleźć się w niepewnej sytuacji - wyjaśnia Roger Barris.
W przypadku przejęcia AIB PPM, Peakside jest jedynym nabywcą. W przypadku funduszy Polonia działa w porozumieniu z partnerem. - Udziały w Polonia Property Fund LP oraz Polonia Property Fund II chcemy przejąć przy współpracy z Partners Group, na zasadach wspólnej inwestycji 50:50. Powodem takiej decyzji była chęć uniknięcia potencjalnego konfliktu, który mógłby powstać, gdybyśmy sami dokonali obu transakcji - mówi Roger Barris.

Portfele, nie platformy
Obecnie Peakside nie planuje dalszych zakupów platform działających w regionie, lecz bierze pod uwagę możliwość nabycia portfeli. - Mogą to być aktywa biurowe lub ewentualnie handlowe. Chcemy działać w konkretnym regionie geograficznym, kupując różne rodzaje nieruchomości. W przeszłości, w Europie Środkowej byliśmy właścicielem około 20-30 obiektów. Zanim większość z nich sprzedaliśmy, należały do różnych portfeli - opowiada Roger Barris.
Założyciel Peakside Capital nie chce mówić o tym, jak dużo Peakside planuje zainwestować w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Wspomniał jedynie, że firma będzie inwestować środki nie tylko zgromadzone za pośrednictwem Polonii, lecz także poprzez inne fundusze, którymi zarządza. - Najbardziej interesuje nas Polska, Czechy, Słowacja oraz Węgry. Jednak inwestowanie na Węgrzech musiałoby być uzasadnione szczególnymi okolicznościami, ponieważ obecna sytuacja w tym kraju jest o wiele mniej stabilna. Polska jest dla nas kluczowym rynkiem. Planujemy na nim działać w długiej perspektywie - zapowiada Roger Barris.
Sieć Peakside (ma biura w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu oraz na Kajmanach) powiększy się wkrótce o biuro w Warszawie. Spółka przygotowuje się bowiem do sprzedaży w nadchodzących latach aktywów należących do AIB PPM. Również nieruchomości funduszy Polonia trafią na sprzedaż. Pierwszy z nich ma według obecnego harmonogramu zakończyć działanie w lipcu 2013, a drugi w 2015 roku.

Kategorie