EN

Pod jednym dachem

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
POLSKA Godzina 9:00, mija kolejna sobota, na zewnątrz pada śnieg, a Ty brniesz między jednym a drugim pawilonem przy ul. Bartyckiej w poszukiwaniu płytek do łazienki, zlewozmywaka do kuchni i kominka do salonu.

Taki koszmar senny ma niejeden warszawiak. Alternatywą może być hipermarket budowlany, np. Praktiker, Leroy Merlin czy Castorama albo... sieć obiektów pod szyldem Dom-Expo. Pierwszy z nich powstanie w Opolu. - Pod jednym dachem chcemy zgromadzić całą branżę budowlaną. Osoba, która chce zmienić lokum, znajdzie w jednym miejscu wszystko, czego potrzebuje: począwszy od deweloperów, projektantów, geodetów, architektów, przez firmy oferujące drzwi, płytki, aż do wyposażenia wnętrz, czyli mebli i oświetlenia. Jednocześnie nie chcemy powtarzać oferty standardowych marketów budowlanych. My stawiamy na rozwiązania i produkty innowacyjne - wyjaśnia Artur Braniec, dyrektor ds. komercjalizacji DomExpo.

Najpierw Śląsk, potem stolica
Koncept opiera się na stworzeniu powierzchni wystawienniczej (bez możliwości magazynowania), na której co najmniej kilkadziesiąt firm będzie mogło zaprezentować swoją ofertę. Na odwiedzających czekać ma także powierzchnia konferencyjna, wykorzystana m.in. do organizacji konferencji branżowych. Na czterech kondygnacjach powstanie łącznie około 15 tys. mkw. powierzchni najmu, z czego 2,5 tys. mkw. zajmie powierzchnia konferencyjna. Na klientów zmotoryzowanych czekać będzie ponad 400 miejsc parkingowych. DomExpo Opole powstanie w zaadaptowanym dawnym silosie zbożowym przy ulicy Budowlanych. Powierzchnia działki to 3 ha. Projekt centrum przygotowała autorska pracownia Bożeny Marszałkiewicz z Wrocławia we współpracy z warszawską pracownią Dwuznak Rafała Kolasińskiego. - Obecnie trwają prace rozbiórkowe i wybór generalnego wykonawcy. Budowa powinna rozpocząć się jesienią. Otwarcie planujemy na drugi kwartał przyszłego roku - dodaje Artur Braniec. Koszt opolskiej inwestycji szacowany jest na 65 mln zł. Kolejny obiekt pod szyldem DomExpo powstanie we Wrocławiu. Projekt zlokalizowany zostanie na zrewitalizowanym terenie Młyna Sułkowice przy ulicy Poprzecznej. Nieruchomość ma 4 ha powierzchni. - Obecnie trwa konkurs architektoniczny na projekt centrum wystawienniczo-biurowego. Powierzchnie wystawiennicze znajdą się na parterze i pierwszym piętrze, na wyższych kondygnacjach będą biura. Łącznie powstanie około 40 tys. mkw. powierzchni najmu, z których DomExpo zajmie około 28 tys. mkw. W ramach przedsięwzięcia przygotujemy także około 1,2 tys. miejsc parkingowych - wyjaśnia przedstawiciel operatora. Jest szansa, że budowa rozpocznie się na początku przyszłego roku, a zakończy w połowie 2014. Trzecia inwestycja powstanie na warszawskim Żeraniu.

Najemcy pilnie poszukiwani
Przekonanie do konceptu klientów nie wystarczy, najpierw trzeba przyciągnąć najemców. - Ponad 100 firm podpisało deklarację współpracy dotyczącą opolskiego przedsięwzięcia, ale zainteresowanych centrami DomExpo jest znacznie więcej. Jest to efekt sondowania rynku podczas targów budowlanych, na których byliśmy obecni. Nie są to jeszcze umowy najmu, gdyż dopiero teraz rozpoczynamy komercjalizację opolskiej inwestycji. Czynsze za 1 mkw. będą oscylowały w granicy około 40 zł - wyjaśnia Artur Braniec. O tym, że zgromadzenie najemców z branży wyposażenia wnętrz to wyzwanie, przypomina Marcin Materny, dyrektor działu centrów handlowych, projekty zagraniczne w Echo Investment. - Trzeba jednak pamiętać, że nie można traktować tego typu firm tak jak najemców z sektora mody czy gastronomii, gdyż są oni w stanie zapłacić tylko odpowiednio niższe czynsze - wyjaśnia przedstawiciel Echo Investment, które stworzyło w kieleckim centrum handlowym Galeria Echo Dekoradę. Na ostatnim piętrze rozbudowanego obiektu, otwartego w sierpniu 2011 roku, powstała na 5 tys. mkw. specjalnie zaprojektowana przestrzeń handlowa - przeznaczona dla najemców oferujących produkty i usługi związane z wyposażeniem i dekorowaniem wnętrz. Wśród nich są m.in. Cersanit, Opoczno, Fachowiec, Eurofirany, Flo, Mituu czy Dorma. - Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, gdyż uznaliśmy, że najemcy z tradycyjnych branż (jest ich około 250), będą przyciągać klientów, których łatwo zachęci się do odwiedzenia jeszcze jednej strefy handlowej. Kolejna Dekorada powstanie prawdopodobnie w naszym poznańskim projekcie Metropolis, planowanym przy ulicy Hetmańskiej. Liczymy, że zdobędziemy pozwolenie na jego budowę jeszcze w tym roku - zapowiada Marcin Materny.
Na polskim rynku działa mnóstwo obiektów gromadzących branżę budowlaną, mniej lub bardziej nowoczesnych, m.in. lubelska Gala Dom i Wnętrze, warszawskie TTW Opex czy sieć centrów meblowych pod szyldem TopShopping (w Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu i Łodzi). Jednak wydaje się, że prawdziwą konkurencją dla DomExpo będą pawilony starego typu, ale za to działające od lat w tym samym miejscu. Z drugiej strony rynek wciąż jest niedojrzały, więc miejsce powinno znaleźć się dla każdego.

Kategorie