Ghelamco idzie po 250 milionów
Rynek inwestycyjny i finansowyJak przystało na jednego z największych deweloperów biurowych w Polsce, Ghelamco może pochwalić się imponującym programem inwestycyjnym. Mimo, że obecnie realizuje tylko dwa projekty w Warszawie: Warsaw Spire i Wołoska 24, w prospekcie emisyjnym, który zatwierdziła w ostatnich dniach Komisja Nadzoru Finansowego, aż roi się od informacji na temat projektów belgijskiego dewelopera.
Ghelamco informuje w prospekcie, że prowadzi negocjacje dotyczące wynajęcia powierzchni w projekcie Warsaw Spire, który dostarczy prawie 109 tys. mkw. powierzchni. Spółka prowadzi rozmowy z potencjalnymi najemcami: z sektora usług (w tym usług budowlanych) na około 6,5 tys. mkw., z sektora finansowego na łącznie około 34,5 tys. mkw., z sektora IT oraz nowych technologii około 31 tys. mkw., z branży usług doradczych na około 4 tys. mkw. oraz z firmami z sektora publicznego na łącznie około 12 tys. mkw. Jedyną umową najmu, jaką podpisało Ghelamco w tym projekcie, jest kontrakt zawarty w grudniu 2012 roku z Frontex – Europejską Agencją Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach państw członkowskich Unii Europejskiej, na wynajem 14,6 tys. mkw.
Na działkach obok Warsaw Spire Ghelamco może też potencjalnie wybudować około 50 tys. mkw. dodatkowej powierzchni biurowej i użytkowej. W bliżej niesprecyzowanym terminie w ramach projektu Spire powstać ma też wieżowiec mieszkalny Chopin Tower.
Ghelamco ma też pierwszego najemcę na projekt biurowy realizowany przy ul. Wołoskiej 24 na Służewcu Przemysłowym w Warszawie, który dostarczy na rynek 21,3 tys. mkw. powierzchni biurowej i usługowej. Pierwszy najemca zawarł kontrakt na wynajem prawie 2,5 tys. mkw. biur.
Następnym realizowanym przez Ghelamco projektem będzie najprawdopodobniej warszawski kompleks biurowy Sienna Towers, który firma planuje przy Rondzie Daszyńskiego na Woli. Deweloper ma już pozwolenie na budowę trzech wież biurowych (dwóch o wysokości 130 m i jednej wysokiej na 86 m) o łącznej powierzchni 84 tys. mkw. oraz części handlowej w podium, która zajmie 15 tys. mkw. W planach jest też parking na 1 tys. aut. Inwestycja ma być realizowana etapami. W pierwszej fazie powstać ma przestrzeń handlowa oraz jedna z wież biurowych. Deweloper prowadzi obecnie negocjacje z dużą międzynarodową, kluczową dla projektu firmą jako potencjalnym najemcą.
Kolejny wieżowiec o nazwie Spinnaker Ghelamco planuje postawić przy ul. Prostej na warszawskiej Woli. Na działce o powierzchni 3,2 tys. mkw. wyrosnąć ma 180-metrowa wieża o powierzchni 40 tys. mkw. przeznaczonych na biura. Deweloper posiada decyzję o warunkach zabudowy. Obecnie trwa regulacja stanu prawnego tej nieruchomości oraz prace planistyczne mające na celu wprowadzenie do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego parametrów z decyzji zabudowy.
Kolejnym wieżowcem w planach Ghelamco jest projekt Sobieski Tower. Na parceli o powierzchni 2,7 tys. mkw. niedaleko pl. Zawiszy w Warszawie deweloper chce postawić ponad 100-metrowy gmach z 35 tys. mkw. powierzchni biurowych i usługowych. Deweloper ma już decyzję o warunkach zabudowy i przygotowuje obecnie projekt budowlany do wystąpienia z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
Ghelamco pracuje też wraz z PKP nad planem zagospodarowania terenów dworca Warszawa Gdańska. W ramach projektu wybudowany ma zostać nowy dworzec kolejowy otoczony budynkami komercyjnymi. Powierzchnia całkowita zabudowy to około 165 tys. mkw. Wartość inwestycji szacowana jest na 1,5 mld zł. Pierwszy etap budowy rozpocząć się ma w 2015 roku i obejmować będzie przede wszystkim budowę nowego dworca kolejowego. Podpisana umowa inwestycyjna oczekuje na akceptację Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
Ghelamco ma również pozwolenie na budowę dwóch biurowców przy ul. Postępu na warszawskim Służewcu Przemysłowym. Projekt zakłada budowę kompleksu biurowego o około 29 tys. mkw. powierzchni biurowej i usługowej.
Belgijski deweloper pracuje też nad inwestycją mieszkalną w Warszawie składającą się z dwóch zabytkowych budynków (Foksal 13 i Foksal 15) zlokalizowanych na działce o powierzchni 2,2 tys. mkw. Inwestycja obejmuje 49 apartamentów o powierzchni mieszkalnej 6,2 tys. mkw. oraz 990 mkw. powierzchni użytkowej. Ghelamco złożyło wniosek o pozwolenie na budowę inwestycji i przygotowuje strategię marketingową i sprzedażową przedsięwzięcia.
W planach dewelopera jest też spora inwestycja biurowa przy ulicach: Horbaczewskiego i Na Ostatnim Groszu we Wrocławiu. Powstanie tam kompleks Synergy Business Park z dominantą w postaci czternastokondygnacyjnego biurowca. Cały kompleks dostarczy biura i punkty usługowe (m.in. supermarket). Zaplanowano też 1,4 tys. miejsc parkingowych. Pierwszy etap inwestycji to budynki B i C o łącznej powierzchni 15 tys. mkw. W drugim etapie powstanie budynek A o powierzchni 25 tys. mkw. Deweloper ma pozwolenia na budowę dla obu faz inwestycji i jest gotowy rozpocząć budowę pierwszego etapu projektu.
Ghelamco ma też w planach około 80-metrowy budynek biurowo-teatralny przy placu Grzybowskim w Warszawie oraz grunty pod inwestycje: przy ul. Daniłowiczowskiej (obok Senatora), na warszawskim Powiślu (najprawdopodobniej pod biura), a także na Żeraniu. Ghelamco rozpoczęło także proces komercjalizacji projektu handlowego Plac Vogla na warszawskim Wilanowie i otrzymało wstępne, niewiążące warunki finansowania budowy tego obiektu. Dwa podobne obiekty planuje też w Piasecznie i Łomiankach.
Ghelamco zastrzega, że realizacja poszczególnych projektów, jak i plan nowych inwestycji będzie dostosowywany do warunków rynkowych oraz możliwości pozyskiwania nowych atrakcyjnych lokalizacji.
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Walter Herz
Po zawieszeniu aktywności przez międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych na rynku nieruchomości w Europie Środkowej zmienił się krajobraz inwestycyjny. Miejsce zachodnich fund ...