Zwycięzcy konkursu Eurobuild Awards w Architekturze
Wydarzeniadziennikarz
W konkursie wzięły udział inwestycje oddane do użytku w 2014 i 2015 roku. Oceniało je jury złożone z architektów oraz deweloperów i inwestorów.
Centrum handlowe roku
W kategorii Centrum handlowe roku wygrał projekt lubelskiej galerii Tarasy Zamkowe – autorstwa Bolesława Stelmacha we współpracy z Markiem Zarzecznym, Zbigniewem Wypychem i Rafałem Szmigielskim.
Inwestorem i deweloperem projektu jest firma Immofinanz, a generalnym wykonawcą Warbud. Jurorzy podkreślili, że architektom udało się z sukcesem umieścić ten obiekt w jego kontekście architektonicznym, jaki stanowią pobliskie Wzgórze Zamkowe z zabytkową częścią miasta oraz rzeka Czechówka. Pochlebnie wyrażano się także o funkcjonalności centrum. Samo głosowanie przyniosło wymierne potwierdzenie pochlebnych wypowiedzi. Ze średnią głosów 7,5 pkt na 10 projekt zajął pierwsze miejsce w tej kategorii. Centrum o powierzchni całkowitej 119 tys. mkw., w tym 51,5 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowej, zostało ukończone w marcu 2015 roku.
Tarasy Zamkowe wyprzedziły nieznacznie centrum handlowe Ferio Wawer zaprojektowane przez studio Kuryłowicz & Associates. Deweloperem przedsięwzięcia był RE Project Development, inwestorem BHK Kraków joint venture, a generalnym wykonawcą Porr. Na trzecim miejscu znalazł się katowicki obiekt Dom Handlowy Supersam położony w centrum Katowic. Autorem projektu jest Konior Studio, deweloperem Griffin Real Estate, a generalnym wykonawcą Hochtief.
Biurowiec roku
Spośród 20 zgłoszonych obiektów w kategorii biurowej największe uznanie jury zdobył kompleks Ubiq 34 przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu.
Autorem zwycięskiego projektu jest studio CDF Architekci, z głównym architektem Karolem Fiedorem, architektem prowadzącym Robertem Broniarzem i zespołem w składzie Dominik Banaszak, Bartosz Małecki, Katarzyna Osipowicz, Agata Ślósarz, Szymon Trzebiatowski, Agnieszka Antczak i Joanna Szawłowska. Inwestorem jest spółka reprezentowana przez architekta Karola Fiedora, a generalnym wykonawcą Skanska. Nieduży obiekt o powierzchni biurowej 3,5 tys. mkw. znajduje się na terenie dawnych koszar, w których w okresie międzywojennym stacjonował między innymi 15. Pułk ułanów poznańskich. Cały obszar, wraz z istniejącym budynkiem, wpisany jest do rejestru zabytków. Budynek otrzymał w głosowaniu jury średnią 7,57 na 10 możliwych punktów.
Drugie miejsce przypadło łódzkiemu biurowcowi Ericpol Software Pool Office Building, zaprojektowanemu przez zespół Horizone Studio Project w składzie Dominik Darasz, Bartłomiej Kisielewski, Robert Strzeński, we współpracy z Jagodą Bogusławską, Krystianem Wawerem i Nuno Oliveirą. Na trzecim miejscu, choć niemal z tą samą liczbą punktów co Ericpol, znalazł się warszawski biurowiec GreenWings Offices zaprojektowany przez pracownię Jems Architekci. Pracował nad nim zespół w składzie Olgierd Jagiełło, Maciej Miłobędzki, Marek Moskal, Marcin Sadowski i Jerzy Szczepanik-Dzikowski. Siedmiopiętrowy budynek z blisko 20 tys. mkw. powierzchni użytkowej, w tym 8,5 tys. mkw. powierzchni biurowej klasy A+, został wybudowany przez Okre Development z pomocą generalnego wykonawcy CFE Polska.
Rewitalizacja Roku
Ubiq 34 to jedyny projekt, który w pierwszej edycji konkursowej, triumfował dwa razy. Zwyciężył nie tylko jako biurowiec, ale też jako obiekt rewitalizowany. Jak stwierdził jeden z jurorów podczas obrad konkursowych, to jeden z tych przypadków, „kiedy mimo istniejących między nami różnic, my deweloperzy i inwestorzy, zgadzamy się całkowicie z wami architektami”. Padło wiele pochlebnych głosów w trakcie dyskusji. Budynek doceniano nie tylko za walory estetyczne, ale i za funkcjonalność. Obiekt zaprojektowany przez studio CDF Architekci ponownie zdobył średnią ocen powyżej siedmiu punktów w dziesięciopunktowej skali.
Drugie miejsce zajęła rewitalizacja Willi Neumanna w Gliwicach, część kompleksu biurowego Aquarium. Autorem projektu jest studio Zalewski Architecture group z zespołem w składzie Krzysztof Zalewski, Adam Gil i Paweł Zalewski. Na trzecim miejscu znalazło się warszawskie centrum handlowe Ferrio Wawer autorstwa Kuryłowicz & Associates docenione wcześniej w kategorii obiektów handlowych (drugie miejsce). To rewitalizacja obiektu przemysłowego w warszawskim Wawrze. Jej istotnym elementem jest połączenie zabytkowych hal dawnej fabryki Ferio Wawer z czterokondygnacyjną częścią nowoprojektowaną.
Przestrzeń Publiczna Roku
W cieszącej się dużym zainteresowaniem kategorii przestrzeni publicznych zdecydowanym zwycięzcą okazało się całoroczne Centrum Rekreacyjno-Sportowe nad jeziorem Ukiel, zaprojektowane przez konsorcjum trzech olsztyńskich pracowni. Zwycięski projekt w głosowaniu jury otrzymał najwyższą średnią ocen (8,21/10 pkt) nie tylko spośród projektów nominowanych w tej kategorii, ale w ogóle spośród wszystkich, które wzięły udział w konkursie. W ramach inwestycji przeprowadzonej przez Gminę Olsztyn oddano do użytku plażę miejską, zaprojektowaną przez studio Dżus GK Architekci z zespołem w składzie Grzegorz Dżus, Katarzyna Orzechowska-Dżus, Małgorzata Sender, Agnieszka Adamczyk i Tamara Zawadzka. Częścią kompleksu jest także Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego zaprojektowane przez Restudio Architektury w składzie Maciej Jacaszek, Rafał Jacaszek, Grzegorz Porębski, Alicja Jacaszek, Piotr Karaś i Piotr Flisikowski, a także Olsztyńskie Centrum Kajakarstwa autorstwa Studio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna, której architektami są Piotr Mikulski-Bąk, Anna Mikulska-Bąk, Natalia Hasso-Agopsowicz oraz zespół projektowy w składzie Ryszard Bąk, Agnieszka Mogielnicka, Tomasz Szymański i Mariusz Przytuła. Częścią infrastruktury są promenady, mola, platformy widokowe, kawiarnie i restauracje, plaże, kąpieliska, place zabaw, boiska do różnych dyscyplin, sale konferencyjne, sauny, siłownie, skate park i snow park.
Drugie miejsce zajął Plac Teatralny w Lublinie autorstwa Bolesława Stelmacha we współpracy z Markiem Zarzecznym, Zbigniewem Wypychem, Rafałem Szmigielskim i Sławomirem Kłosem. Projekt o powierzchni całkowitej ponad 9,5 tys. mkw. obejmował ogólnodostępne przestrzenie wokół Centrum Spotkania Kultur z Teatrem Operowym. Pełnią one różne funkcje, które się uzupełniają – komunikacyjną, reprezentacyjną, rekreacyjną, są miejscem wernisaży, wystaw i głośnych koncertów, ale też na co dzień miejscem spotkań i zabawy deskorolkowców. Inwestorem projektu jest Marszałek Województwa Lubelskiego. Trzecie miejsce zajął projekt pracowni Jems Architekci – Royal Wilanów, który był jedynym obiektem komercyjnym wśród nominowanych w tej kategorii. Deweloper Grupa Capital Park, zorganizował ogólnodostępną przestrzeń wokół budynku z zielenią i elementami małej architektury oraz boiskami sportowymi i placami zabaw.
Obiekt Proekologiczny Roku
W kategorii Proekologiczny obiekt sprzyjający komfortowi użytkowania wygrało Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach zaprojektowane przez WXCA. Obiekt o powierzchni użytkowej 6 tys. mkw. pełni funkcję edukacyjną oraz posiada centrum hotelowo-konferencyjne z zapleczem naukowym. Głównym źródłem ciepła i chłodu dla budynku są pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym (glikol-woda), a dolne źródło składa się z 91 odwiertów do 120 m głębokości. Nawierzchnie dróg wewnętrznych i opaski wokół budynków zostały wykonane ze skały pozyskanej przy tworzeniu wykopów pod budynki.
Drugie miejsce w ocenie jury zajęło położone ledwie kilka kilometrów od zwycięskiego projektu Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim, którego inwestorem jest Regionalne Centrum Naukowo-Techniczne Kielce. Obiekt ukończony w 2014 roku został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną EM4 z zespołem w składzie Marcin Brataniec, jako główny projektant, Urszula Forczek-Brataniec, Maciej Gozdecki, Damian Mierzwa, we współpracy z Pauliną Nosalską, Pawłem Burskim, Norbertem Wysockim i Tomaszem Batorem. Generalnym wykonawcą była firma Anna-Bud. W budynku o powierzchni użytkowej ok. 4 tys. mkw. zastosowano zielony dach o dużej bezwładności termicznej. Dzięki prostej geometrycznej bryle architektonicznej ograniczono straty ciepła przez zminimalizowanie powierzchni ścian zewnętrznych, zastosowano odzyski ciepła z wentylacji, a także dołożono starań, aby ograniczyć wpływ budowy obiektu na środowisko.
Trzecie miejsce zajęło Centrum Rekreacyjno-Sportowe nad Jeziorem Ukiel, zaprojektowane przez konsorcjum trzech olsztyńskich pracowni DżusGK Architekci, Studio Projekt Ryszard Bąk oraz Restudio.
Aranżacja Miejsca Pracy
W silnie obsadzonej kategorii Aranżacja Miejsca Pracy spośród 19 zgłoszonych prac jury konkursowe wybrało projekt siedziby trzech firm z grupy Skanska w budynku Atrium 1 przy ul. Jana Pawła II 17 w Warszawie. Autorem zwycięskiego projektu jest warszawskie studio projektowe Medusa Group. Biuro o powierzchni 1,1 tys. mkw. zostało zaprojektowane przez architektów w składzie Przemo Łukasik, Łukasz Zagała, we współpracy z Justyną Siwińską-Pszoniak, Tatianą Pachą, Dorotą Palą, Anną Struską, Lechosławem Słomką, Konradem Basanem i Michałem Sokołowskim. Aranżacja zgodna jest z założeniem, że miejsca nie są przypisane do osób, ale do realizowanych zadań. Są więc przestrzenie do pracy kreatywnej, pracy cichej, sale konferencyjne, pomieszczenia do rozmów telefonicznych, telekonferencji, pokój gier i kuchnia. Jak podkreśla najemca projekt biura powstał w oparciu o wartości firmy Skanska i stał się showroomem spółki w Polsce.
Drugim nagrodzonym projektem była modernizacja sześciokondygnacyjnego atrium, będącego bazą wieży warszawskiego biurowca Warsaw Trade Tower. W atrium stworzono efektowne przestrzenie dla integracji użytkowników, m.in. wstawiono meble do siedzenia, donice z drzewami i wprowadzono podium z fortepianem. Za projekt odpowiedzialna była pracownia APA Wojciechowski z zespołem w składzie Michał Sadowski, Aleksandra Pawłowska, Karol Pawłowski, Daria Zając, Piotr Gałecki, Aneta Decyk, Maciej Trzciński i architekt krajobrazu Katarzyna Myczkowska. Trzecim miejscem wyróżniony został projekt biura firmy Netizens przy ul. Porcelanowej w Katowicach. Jego autorem jest gliwicka pracownia projektowa DNA Works. Na potrzeby biura wynajęto poprzemysłową powierzchnię w Fabryce Porcelany, dwa piętra o powierzchni około 800 mkw.
Jury konkursowe
Grzegorz Stiasny, przewodniczący jury, architekt, krytyk architektury, współzałożyciel studia architektonicznego ARE Stiasny/Wacławek i wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Mieczysław Godzisz, prezes zarządu firmy Hines, związany z nią od 1997 roku.
Aleksandra Zentile-Miller, dyrektor firmy architektonicznej Chapman Taylor z siedzibą w Londynie oraz dziewiętnastoma biurami na świecie.
Ewa Maria Kuryłowicz, prof. dr hab. inż. architekt, wiceprezes firmy architektonicznej Kuryłowicz & Associates.
Szymon Wojciechowski, architekt, prezes zarządu pracowni APA Wojciechowski.
Zbigniew Pszczulny, architekt, współwłaściciel warszawskiej spółki JSK Architekci oraz Slapa Oberholz Pszczulny Architekten w Düsseldorfie.
Anna Duchnowska, prezes polskiego biura Invesco Real Estate.
Tomasz Konior, architekt i urbanista, założyciel autorskiego biura projektów Konior Studio i jego główny architekt.
Marek Tryzybowicz, architekt, współzałożyciel i dyrektor projektowania w międzynarodowej firmie architektonicznej Bose International Planning and Architecture z biurami w Warszawie, Santa Fe (USA), Delhi (Indie), Dubaju (UAE) oraz Szanghaju (Chiny).
Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland.
Michał Skotnicki, prezes zarządu BBI Development, a także spółek: Złota 44, NPU, PW oraz członek rady nadzorczej Pocztylion-Arka Powszechne Towarzystwo Emerytalne.
Leszek Sikora, dyrektor zarządzający ECE Projektmanagement Polska.
Krzysztof Giemza, prokurent Echo Investment.
Brian Patterson, założyciel i dyrektor zarządzający White Star Real Estate.
Marek Borkowski, architekt, inżynier, założyciel i partner firmy IMB Asymetria.
Tomasz Tondera, senior partner Griffin Real Estate, ekspert z zakresu rynku inwestycyjnego oraz finansowania nieruchomości.
Marcin Sadowski, architekt, od 1993 roku pracownik, a od roku 1996 partner i wspólnik w Jems Architekci.
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Walter Herz
W ostatnim czasie znacznie więcej dzieje się na warszawskim rynku biurowym niż na rynkach regionalnych, zarówno jeśli chodzi o popyt, jak i nowe inwestycje. W porównaniu do ubiegłe ...
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Spectis
Jak wynika z raportu Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce 2024-2031”, pomiędzy 2016 a 2024 rokiem wartość rynku budowlanego wzrosła ze 177 mld zł do ponad 3 ...
Najem zwrotny nabiera rozpędu
Najem zwrotny nabiera rozpędu
INWI
Rosnąca stabilnie, lecz niegwałtownie i długo utrzymująca się inflacja przyspiesza rozwój rynku najmu zwrotnego nieruchomości. To jedna z najbezpieczniejszych metod uzyskania finan ...