Miejski najemca dworca
Obiekty użyteczności publicznejProjekt aranżacji wnętrza i wyposażenia przygotowała wrocławska pracownia projektowa ReaDesign. – Kierunek i pomysł na przestrzeń nowej filii nawiązuje do jej lokalizacji – dworzec to miejsce obsługi podróżnych, to początek, koniec lub chwilowy przystanek od dalszej podróży, obsługa pasażerów, hol recepcyjny, kasy biletowe, poczekalnie, bary. Biblioteka na dworcu to przystanek i odpoczynek w podróży w atmosferze apartamentu – mówi projektantka, Agnieszka Opiela.
– Przy projektowaniu konieczne było zachowanie oryginalnego układu pomieszczeń ze względu na historyczną wartość obiektu. Adoptowana przestrzeń zachowała elementy oryginalnego wystroju, m.in. kształt stolarki drzwiowej i okiennej, ażurowe podciągi, a w centralnej części lokalu – pomieszczenie z zachowanymi kwiatowymi polichromiami. Dworzec Wrocław Główny słynie z odkryć konserwatorskich, pieczołowicie odzyskiwanych i doskonale widocznych na terenie całego naszego obiektu – opowiada Tadeusz Szulc, dyrektor oddziału gospodarowania nieruchomościami we Wrocławiu w PKP. – Warto też podkreślić, że wykorzystanie części powierzchni dworców pod tego typu działalność to sprawdzone i cieszące się dużą popularnością rozwiązane. Jako przykład może posłużyć uznana przez jury American Library Association za najpiękniejszą bibliotekę, Stacja Kultura w Rumi. Podobnie obiekty dostępne są również między innymi na dworcach w Rabce-Zdrój i Obornikach Śląskich – dodał Tadeusz Szulc.
Biblioteka proponuje zasób około 20 tys. woluminów, w tym kolekcję książki mówionej, gry planszowe oraz kolekcję ponad 1,5 tys. tytułów komiksów manga. – Manga to nasza odpowiedź na oczekiwania, zainteresowania i potrzeby młodzieży, która w bibliotece widzi nie tylko magazyn książek, ale miejsce wypoczynku, relaksu, rozwijania własnych zainteresowań i nawiązywania kontaktów z rówieśnikami – zaprasza Daria Waszczuk, kierownik nowej filii, która mangę kompletuje od 2013 roku.
Czytelnicy będą mogli także korzystać z czterech stanowisk komputerowych z dostępem do bezpłatnego internetu, przeglądać czasopisma i gazety oraz piękne książki dla dzieci wydane w latach 1945-1980, a zgromadzone w tzw. Kuchni Literackiej.
Dzieci zadomowią się w klimatycznym zakątku z pluszową leżanką, stanowiskiem komputerowym, a przede wszystkim bogatą kolekcją książek dla różnych poziomów czytelniczych – od książek-zabawek po pierwsze czytanki i lektury rozwijające umiejętność czytania.
Nearshoring: jaka część usług i produkcji przypadnie Polsce?
Nearshoring: jaka część usług i produkcji przypadnie Polsce?
Walter Herz
Strategiczne rozproszenie usług dla biznesu Na rynku możemy obserwować obecnie trend, w którym firmy z sektora BPO/SSC, ale także z branży technologicznej, konsultingowej i finans ...
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Baker McKenzie
Rosnący wolumen transakcji na warszawskim rynku nieruchomości biurowych, powrót inwestorów spoza regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz wzrost wynajętych powierzchni sygnalizują w ...
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...