Nagroda za dostępność
Wydarzeniaschedule 14 maja 2019
Opr./edited by AZ
Pierwsza edycja konkursu architektoniczno-urbanistycznego Lider Dostępności odbyła się w 2015 roku
1 / 1
POLSKA Znamy już wyniki 4. edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego Lider Dostępności organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich.
W tym roku nagrodę zdobyli: Uniwersytet Warszawski, Jems Architekci, oddziały BNP Paribas Bank Polska, Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni z Muzeum Łazienki Królewskie, przedszkole Żółty Słonik w Suwałkach, Kärcher Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych, Dom Studencki Hanka UAM i Muzeum Warszawy.
Lider Dostępności to konkurs architektoniczno-urbanistyczny Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich, organizowany pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja "Eurobuild CEE". Jego celem jest promocja projektowania i architektonicznych rozwiązań pod kątem dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb niepełnosprawnych. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2015 roku. W tym roku kapituła przyznała Grand Prix, siedem nagród i cztery wyróżnienia.
Grand Prix otrzymał Uniwersytet Warszawski, który doceniono m.in. za kompleksowe, wieloletnie działania na rzecz usuwania barier architektonicznych w historycznych obiektach oraz za politykę wyrównywania szans edukacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami.
W kategorii: Architekt/urbanista zwyciężyli Jems Architekci. Budynki pracowni były wielokrotnie nominowane w poprzednich edycjach. W tym roku kapituła jednomyślnie zadecydowała o przyznaniu nagrody pracowni w uznaniu jej dotychczasowej działalności.
Oddziały BNP Paribas Bank Polska doceniono z kolei za najbardziej dostępną sieć placówek. Nagrodzono je za rozwiązania architektoniczne i sukcesywną modernizację oddziałów banku. W tym roku najbardziej dostępnymi obiektami kulturalnymi i edukacyjnymi zostały ponadto: Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Przedszkole Żółty Słonik w Suwałkach. W kategorii: obiekt usługowy zwyciężyła z kolei: Kärcher Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych. Wyróżnienie otrzymało też Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie” (CAM) w Warszawie. Najbardziej dostępnym obiektem mieszkalnym/hotelowym w stolicy jest natomiast Dom Studencki Hanka UAM.
Kapituła przyznała także wyróżnienie Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej – Zakładu Aktywności Zawodowej Słoneczne Wzgórze w Tarnowie. Za najbardziej dostępny obiekt zabytkowy w stolicy uznano z kolei Muzeum Warszawy. Wyróżnienie trafiło też do Muzeum Podgórza, w którym mieści się Oddział Muzeum Krakowa. W kategorii: przestrzeń publiczna nagrodzono natomiast przebudowę ulicy św. Marcin w Poznaniu
Organizatorzy konkursu zapraszają już do udziału w 5. edycji konkursu Lider Dostępności. Na zgłoszenia jest czas do 16 marca 2020 roku.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...