Optymizm inwestorów nie słabnie
Rynek inwestycyjny i finansowyPopyt inwestorów widoczny jest we wszystkich sektorach rynku nieruchomości. Największą aktywność wykazują inwestorzy z USA i Wielkiej Brytanii, fundusze niemieckie oraz z Republiki Południowej Afryki (RPA) i Azji. Całkowita wartość transakcji inwestycyjnych w pierwszym półroczu 2019 roku wyniosła 2,58 mld euro. To drugi najlepszy wynik po równie dobrej pierwszej połowie 2018 roku. W 57 transakcjach sprzedano 75 budynków. W nieruchomości biurowe zainwestowano łącznie 1,62 mld euro, co stanowi ponad 60 proc. całkowitego poziomu obrotów. Z kolei rynek handlowy osiągnął wartość 0,45 mld euro, co obejmuje 18 proc. udziału w rynku. Część transakcji była kontynuacją umów zawartych w 2018 roku. Około 0,36 mld euro zainwestowano w magazyny (14 proc.). Nowe, alternatywne sektory rynku, takie jak hotele i domy studenckie przyniosły blisko 150 mln euro (co stanowi 6 proc. wszystkich transakcji).
Około 1,17 mld euro inwestorzy ulokowali w Warszawie, która cieszy się największym zainteresowaniem w Europie Środkowo-Wschodniej. Z kolei wartość samych inwestycji biurowych w stolicy wyniosła 1 mld euro – sprzedano 25 budynków w 19 transakcjach – co stanowi nowy rekord półrocza. Firma Mapletree przejęła m.in. od HB Reavis kompleks West Station za około 190 mln euro, zaś Warsaw Trade Tower został sprzedany firmie Globalworth za blisko 133 mln euro. Z kolei Credit Suisse zakupił budynek biurowy Ethos w Warszawie za 115 mln euro. – Warszawa umocniła swoją pozycję jako kluczowa lokalizacja dla inwestycji biurowych w regionie przyciągając nowy kapitał – krajowy, europejski i zza oceanu – komentuje Piotr Mirowski, senior partner i director head of Investment Services w Colliersie.Inwestorzy byli aktywni również w regionach. Wartość transakacji na regionalnych rynkach wyniosła w pierwszym półroczu 1,42 mld euro (55 proc. w rynku). Ekspansję kontynuowali zwłaszcza inwestorzy z Dalekiego Wschodu. W pierwszej połowie roku w dwóch największych transakcjach ISOC Holding (inwestor z Filipin) poszerzył swoje aktywa biurowe nabywając Business Garden Wrocław od firmy Vastint za około 95 mln euro oraz biurowiec Argon od firmy Torus za blisko 92 mln euro, obiekt jest zlokalizowany w trzeciej fazie trójmiejskiego kompleksu Alchemia. Ponadto EPP zakupiło drugą fazę portfela Chariot za 214 mln euro, po zamknięciu transakcji JV z Henderson Park. Była to jak dotąd największa transakcja handlowa w bieżącym roku.
Zdaniem Marcina Mędrzeckiego pełniącego funkcję associate directora w Colliersie wydarzeniem na rynku było również zamknięcie pierwszej transakcji inwestycyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej w segmencie domów studenckich. Kajima, instytucjonalny inwestor z Japonii, zakupił od Oaktree większościowy pakiet udziałów w Student Depot oferującym 2 tys. łóżek w pięciu polskich miastach za około 60 mln euro. Eksperci Colliersa oczekują dużego napływu kapitału również w drugiej połowie 2019 roku, zwłaszcza w sektorze biurowym. Ich zdaniem nieruchomości alternatywne (domy studenckie, projekty z mieszkaniami na wynajem, domy seniora) będą budzić coraz większe zainteresowanie inwestorów.
Według Colliersa rozwijająca się infrastruktura drogowa, lotnicza oraz porty morskie wytyczają kierunki spekulacyjnych zakupów gruntowych na rynku magazynowym i przemysłowym. Największym akwizycjom w tym segmencie coraz częściej towarzyszą również projekty z gotowym najemcą. Dominująca pozycja nielicznej grupy deweloperów aktywnych na rynku przemysłowo-magazynowym spowolniła nieznacznie procesy transakcyjne. Obecnie ten rynek szuka odpowiedzi na zapotrzebowanie logistyczne sektora e-commerce i skupia się na projektach BTS dla dużych najemców. – Rynek gruntów inwestycyjnych pozostaje rozgrzany, w szczególności w sektorach mieszkaniowym i przemysłowym. Mimo ograniczonej podaży gruntów gotowych do procesu inwestycyjnego ceny działek we wszystkich sektorach pozostają na stabilnym poziomie – informuje Emil Domeracki dyrektor działu gruntów w Colliersie. Jego zdaniem widoczny jest również wzrost zainteresowania zakupem gruntów pod budowę retail parków w mniejszych miejscowościach. Zarówno deweloperzy jak i inwestorzy oraz operatorzy zagraniczni prowadzą obecnie poszukiwania gruntów pod budowę akademików, apart-hoteli, mieszkań na wynajem i domów seniora.
Eksperci Colliersa prognozują także dalszy rozwój rynku magazynowo-przemysłowego, przy czym według nich znacząco zyska zwłaszcza Trójmiasto i co stanowić będzie okazję dla innych regionów nadmorskich. Ich zdaniem rynek handlowo-usługowy zdominują mieszane rewitalizacje w stylu warszawskiej Hali Koszyki i uzupełnianie luk na mapie mniejszych miejscowości oraz przedmieść. Konkurencyjną pozycję względem pozostałych usług utrzyma także sektor hotelarski. Uwagę inwestorów zwracają również nowe, mniejsze rynki, gdzie nieco łatwiej jest pozyskać pracowników. – Parki i centra zakupów codziennych, które zapełniają istniejące „białe plamy” na mapie handlowej Polski, znajdują się obecnie w centrum uwagi deweloperów oraz najemców z ofertą convienience – ocenia Katarzyna Michnikowska associate director w Colliersie.
Kolejnym, widocznym trendem jest rosnąca liczba projektów o funkcjach mieszanych typu „life style” zarówno w Warszawie (Elektrownia Powiśle, ArtN, Browary Warszawskie), jak i innych aglomeracjach (Off Piotrkowska, Monopolis, Fuzja w Łodzi).
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...