EN

Polska Axi Immo i cztery trendy

Biura i projekty wielofunkcyjne
Nastroje na polskim rynku nieruchomości biurowych po pierwszej połowie 2020 roku, pomimo pandemii, wydają się być bardzo optymistycznie. Całkowite zasoby sektora wynoszą obecnie nieco ponad 11,3 mln mkw., w którym zdecydowanym liderem pozostaje Warszawa, natomiast wśród miast regionalnych Kraków.

W ciągu pierwszej połowy 2020 roku na polskim rynku nieruchomości biurowych mogliśmy zaobserwować rozwój czterech trendów, które będą nam towarzyszyć najprawdopodobniej przez kilka najbliższych miesięcy. Pierwszym z nich jest przyspieszony rozwój pracy zdalnej, który w wielu firmach w modelu hybrydowym powinien pozostać na stałe. Nowa sytuacja na rynku powoduje, że część najemców nie wypełniając w 100 proc. zarezerwowanej powierzchni rozważa jej podnajem dla innych podmiotów. To rozwiązanie mogłoby pomóc najemcom w ograniczeniu części kosztów. Według naszych szacunków, oferta podnajmu tylko dla samej Warszawy może obecnie być wielkości około jednego procenta jej całkowitych zasobów. Dla wielu firm będzie to sygnał, aby na nowo przemyśleć swoją strategię rozwoju i zadecydować, czy chcą wynająć jedno duże biuro, czy skorzystać z kilku mniejszych. W drugiej części roku spodziewamy się ograniczenia nowej podaży, a obecna na rynku duża oferta powierzchni w ramach podnajmu zwiastuje wzrost stopy pustostanów. Możliwą konsekwencją tej sytuacji będzie presja ze strony najemców na redukcję wyjściowych stawek czynszu – mówi Martin Lipinski, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, Axi Immo.

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie na zakończenie czerwca 2020 roku powiększyły się o około 100,1 tys. mkw. i wynoszą obecnie około 5 687 800 mkw. Największym z czterech oddanych obiektów w okresie od kwietnia do czerwca był Varso II (HB Reavis) oferujący 40 tys. mkw. Wśród pozostałych zrealizowanych inwestycji znalazły się Chmielna 89 (Cavatina Holding, 25,2 tys. mkw.) Biura przy Willi (Echo Investment, 15 tys. mkw.) i DSV HQ (Capital Park, 20 tys. mkw.). Natomiast na analizowanych ośmiu regionalnych rynkach biurowych całkowite zasoby biurowe wynoszą około 5 679 600 mkw. Tradycyjnie największym lokalnym rynkiem pozostaje Kraków (1 483 300 mkw.) przed Wrocławiem (1 186 100 mkw.) i Trójmiastem (868 400 mkw.). W strukturze nowej podaży (176,6 tys. mkw.) najwięcej powierzchni dostarczono w Krakowie 39 proc. (około 69,1 tys. mkw.), Katowicach 18 proc. (31,1 tys. mkw.) oraz Trójmieście 17 proc. (29,9 tys. mkw.). Największymi z oddanych lokalnie 15 projektów były gdańska Olivia Prime B (Olivia Business Center, 25 tys. mkw.), krakowski High 5ive (Skanska, 23,5 tys. mkw.) i katowicki Face 2 Face A (Echo Investment, 19,6 tys. mkw.).

Pomimo trwającej pandemii na rynku obserwowana jest duża aktywność najemców. Łącznie w Warszawie (334,8 tys. mkw.) i na rynkach regionalnych (333 tys. mkw.) wynajęto około 667,8 tys. mkw. powierzchni biurowej. Na uwagę zasługuje również Kraków, w którym podpisano umowy na 114,7 tys. mkw. Za popyt w analizowanym okresie w największym stopniu odpowiadały nowe umowy (62 proc. Warszawa, 54 proc. regiony), następnie renegocjacje (30 proc. Warszawa, 32 proc. regiony), a na trzecim miejscu ekspansje (8 proc. Warszawa, 14 proc. regiony). Największą zrealizowaną do końca czerwca transakcją była rekordowa umowa przed najmu PZU w Generation Park Y w Warszawie na 46,5 tys. mkw. Natomiast na pozostałych miejscach znalazły się: nowa umowa najmu DSV na 20 tys. mkw. w budynku DSV HQ (Warszawa), odnowienie umowy ABB w biurowcu Axis w Krakowie (20 tys. mkw.), renegocjacja i ekspansja Poczty Polskiej (19,8 tys. mkw.) w Domaniewska Office Hub w Warszawie i umowa przed najmu Fujitsu Technology Solutions w budynku Fuzja w Łodzi (16,3 tys. mkw.). Siedem z 12 transakcji przekraczających 10 tys. mkw. zrealizowano na rynkach regionalnych, a najaktywniejszym sektorem były „Usługi i produkty IT”.

Tonując nieco optymistyczne wyniki popytu za pierwszą połowę 2020 roku musimy pamiętać, że są to negocjacje, które rozpoczęły się przed pandemią Covid-19. Fakt tak dużej aktywności najemców to efekt zaplanowanych działań. Firmy najczęściej robią badanie rynku pod względem dostępnej powierzchni i opcji na około półtora do dwóch lat przed wygaśnięciem ich umowy. Obecnie ze względu na jeszcze trwającą pandemię najemcy ostrożniej decydują o ewentualnej zmianie biura. Coraz większe znaczenie ma również kwestia związana z cyrkulacją powietrza, a także bezpieczeństwem i higieną pracy. Przed nami czas dużej ostrożności, jednak nowa sytuacja, a przede wszystkim otwarcie rynku na niespotykaną dotychczas ofertę podnajmu może wpłynąć na decyzję części najemców o tym, aby w dotychczas niedostępnej lokalizacji poszukać dla siebie miejsca do rozwoju. Dodatkowo spodziewamy się, że część firm, zamiast tradycyjnego biura będzie wybierać wariant typu flex ze względu na większą elastyczność i możliwość szybszej rezygnacji z umowy – dodaje Martin Lipinski.

Na zakończenie pierwszego półrocza na polskim rynku nieruchomości dostępnych od ręki jest ponad milion mkw. powierzchni biurowej. W przypadku Warszawy jest to około 448 tys. mkw. (7,9 proc. + 0,4 pp. kwartał do kwartału), natomiast dla regionów 571,6 tys. mkw. (10,2 proc. + 0,7 pp. kwartał do kwartału), wśród których najwięcej wolnej powierzchni znajduje się w Krakowie 164,4 tys. mkw. i Wrocławiu 13,7 tys. mkw. Natomiast przyjmując procentowe wartości pustostanów najwyższy współczynnik odnotowano w Poznaniu – 14,5 proc., a najniższy w Trójmieście i Katowicach – 6,1 proc. Ponadto, w analizowanym okresie na większości rynków nie zaobserwowano zmian w średniej stawce czynszów bazowych.

Ostatnie nowości

Budownictwo

Polska Rewitalizacja przy Rewolucji 1905

schedule 18 września 2020
Opr./edited by AKL

Część kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku w Łodzi musiała zostać rozebrana. Teraz trwają intensywne prace przy jej odbudowie. W budynku powstaną mieszkania komunalne i lokale biurowe.

Artykuł sponsorowany

Polska PGNiG sprzedaje biurowiec

schedule 08 września 2020

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA z siedzibą w Warszawie ogłasza przetarg ustny na sprzedaż łódzkiego budynku biurowego przy ul. Uniwersyteckiej 2/4, cena wywoławcza netto wynosi 19,14 mln zł.

Infrastruktura

Polska Przetarg nad Bugiem

schedule 18 września 2020
Opr./edited by AKL

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wysłała do publikacji w Dzienniku Urzędowym UE ogłoszenie o przetargu na zaprojektowanie i budowę kolejnego odcinka S19, tym razem Malewice - Chlebczyn o długości 25 km. To najbardziej na południe wysunięty fragment S19 na Podlasiu, przekraczający rzekę Bug i wchodzący na obszar województwa mazowieckiego w rejonie miejscowości Chlebczyn i Sarnaki.

Rynek mieszkaniowy

Polska Postępy przy Opolskiej

schedule 18 września 2020
Opr./edited by AKL

Budowa komunalnego osiedla przy ulicy Opolskiej w Poznaniu idzie szybciej niż zakładał pierwotny plan. Drugi etap inwestycji rozpoczął się z prawie trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Rynek mieszkaniowy

Polska Victoria Dom z debiutem w Krakowie

schedule 18 września 2020
Opr./edited by AKL

Victoria Dom wprowadza do sprzedaży osiedle Viva Piast w Krakowie. W ofercie znajdzie się 140 mieszkań. To pierwsza inwestycja dewelopera w stolicy Małopolski.

Budownictwo

Polska Nautic Park nad Bałtykiem rośnie

schedule 17 września 2020
Opr./edited by GŚ

Przy plaży w Darłowie postępuje budowa kompleksu apartamentów wakacyjnych Nautic Park. Niemal wszystkie z 68 lokali będą miały widok na Bałtyk. W ramach projektu powstanie też zewnętrzny basen, lobby oraz podziemna hala garażowa i boksy rowerowe.

Infrastruktura

Polska Varso Place z ładowarkami do hulajnóg

schedule 17 września 2020
Opr./edited by GŚ

W odpowiedzi na szybko rozwijający się trend mikromobilności innogy Polska opracował stację do ładowania hulajnóg elektrycznych, z której będą mogli bezpłatnie korzystać pracownicy biurowca Varso Place.

Rynek mieszkaniowy

Polska Ruszył II etap Osiedla Przy Jeziorach w Poznaniu

schedule 17 września 2020
Opr./edited by GŚ

Deweloper More Place rozpoczął sprzedaż domów w ramach II etapu inwestycji Osiedle Przy Jeziorach w Poznaniu.

Zasoby ludzkie

Polska Praca bez barier

schedule 17 września 2020
Opr./edited by GŚ

Z dnia na dzień coraz bardziej przyzwyczajamy się do pracy zdalnej. Okazało się, że formuła wymuszona przez pandemię przynosi wiele korzyści zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Boom na pracę zdalną to też świetna szansa dla osób niepełnosprawnych, by z większym powodzeniem ubiegać się o wymarzoną posadę.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowy najemca w Warsaw Spire

schedule 17 września 2020
Opr./edited by GŚ

Verbis, dostawca oprogramowania, wynajął 250 mkw. w Warsaw Spire na warszawskiej Woli. W transakcji najmu doradzała Kancelaria Brochocki.

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Knight Frank Na Ostatnim Groszu

schedule 17 września 2020
Opr./edited by AKL

Knight Frank został wybrany na zarządcę budynku przy ul. Na Ostatnim Groszu, którego właścicielem jest Echo Investment. Biurowiec o powierzchni całkowitej 21 tys. mkw. jest pierwszym etapem, wybudowanym w ramach kompleksu biurowego West 4 Business Hub we Wrocławiu.

Infrastruktura

Polska Szybciej koleją do Białegostoku

schedule 17 września 2020
Opr./edited by AKL

Rozpoczęła się modernizacja ostatniego odcinka na trasie kolejowej z Warszawy do Białegostoku. Ponad 70-kilometrowy odcinek pomiędzy Czyżewem i Białymstokiem, o wartości ponad 800 mln euro, powstanie przy wsparciu środków unijnych.

Wydarzenia

Polska Pierwsza Polka wiceprezesem AIJA

schedule 17 września 2020
Opr./edited by AKL

Anna Wyrzykowska, szefowa praktyki nieruchomości i partner WKB, została pierwszą Polką ze stanowiskiem wiceprezesa w międzynarodowej organizacji prawniczej AIJA.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Panattoni znów w Bydgoszczy

schedule 17 września 2020
Opr./edited by AKL

Panattoni rozpoczął budowę Panattoni Park Bydgoszcz III o planowanej powierzchni 43 tys. mkw. Pierwszym najemcą jest Reconext – przedsiębiorstwo świadczące usługi serwisowe urządzeń elektronicznych, które zajmie 12,8 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Bezpiecznie w biurowcach Ghelamco

schedule 17 września 2020
Opr./edited by AKL

Firma Ghelamco jako pierwsza w Polsce zgłosiła swoje inwestycje do programu WELL Health-Safety Rating, który został opracowany w odpowiedzi na pandemię COVID-19 i związane z nią wyzwania w zakresie bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Więcej mody w Jankach

schedule 17 września 2020
Opr./edited by AKL

Do oferty sklepów w Centrum Janki dołączył salon Betty Barclay, a sklep Sizeer prawie czterokrotnie powiększył swoją powierzchnię.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kolejne lata z audiobookami

schedule 17 września 2020
Opr./edited by AKL

W warszawskim kompleksie biurowym Park Rozwoju umowę najmu o kolejne 5 lat przedłużyła Audioteka, największy w Polsce serwis z audiobookami i słuchowiskami online.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Action wchodzi do Chorzowa

schedule 17 września 2020
Opr./edited by AKL

Sieć dyskontów niespożywczych Action otworzyła swój pierwszy sklep w Chorzowie, przy ul. 3 Maja 169 na klientów czeka ponad 6 tys. produktów z 14 kategorii.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska PHN: więcej z najmu

schedule 17 września 2020
Opr./edited by AKL

W pierwszym półroczu 2020 roku skorygowana EBITDA grupy kapitałowej PHN wzrosła o ponad 30 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku i wyniosła 37,2 mln PLN. W tym czasie przychody z najmu wzrosły o 13 proc. do 92,8 mln, a zysk z najmu do 51,2 mln zł. W pierwszym półroczu grupa osiągnęła zysk z działalności deweloperskiej, który wyniósł 14,1 mln zł.

Rynek mieszkaniowy

Polska Archicom sprzedaje we Wrocławiu

schedule 17 września 2020
Opr./edited by AKL

Archicom sprzedał ponad 2100 mieszkań w ramach inwestycji Olimpia Port we Wrocławiu. W planie jest jeszcze kilka etapów osiedla.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 17 września 2020

Nowy najemca w Warsaw Spire

Verbis, dostawca oprogramowania, wynajął 250 mkw. w Warsaw Spire na warszawskiej Woli. W transakcji najmu doradzała Kancelaria Brochocki.

schedule 17 września 2020

Bezpiecznie w biurowcach Ghelamco

Firma Ghelamco jako pierwsza w Polsce zgłosiła swoje inwestycje do programu WELL Health-Safety Rating, który został opracowany w odpowiedzi na pandemię COVID-19 i związane z nią wyzwania w zakresie bezpieczeństwa w miejscu pracy.

schedule 17 września 2020

Kolejne lata z audiobookami

W warszawskim kompleksie biurowym Park Rozwoju umowę najmu o kolejne 5 lat przedłużyła Audioteka, największy w Polsce serwis z audiobookami i słuchowiskami online.

schedule 16 września 2020

DL Invest Group wynajął 11,5 tys. mkw.

W pierwszym półroczu br. firma DL Invest Group podpisała 32 umowy najmu, obejmujące powierzchnię 11,5 tys. mkw., w ramach portfela kampusów biurowych funkcjonujących pod marką DL Center Point. Wśród kontrahentów znaleźli się m.in.: iSTA Shared Services Polska, Travcorp Poland, Sandvik Polska, Asseco Business Solutions, Beumer Group Poland i Eniq.

schedule 16 września 2020

West 4 Business Hub gotowy

Echo Investment zakończyło prace przy budowie pierwszego etapu wrocławskiego kompleksu West 4 Business Hub, jako pierwsi do budynku wprowadzili się pracownicy Sii Polska.

schedule 16 września 2020

Albo zdalnie, albo wcale!

Koronawirus zmienił podejście do pracy zdalnej. W 75 proc. firm patrzy się na nią przychylnie, a zdecydowana większość pracowników chce w ten sposób wykonywać swoje obowiązki co najmniej raz w tygodniu. Co więcej, aż 9 na 10 osób szukających nowego zatrudnienia sprawdza możliwość pracy zdalnej i traktuje to jako warunek przystąpienia do rekrutacji – wynika z danych Grafton Recruitment oraz CBRE.

schedule 14 września 2020

Budapest One dla dwóch

Kolejnym krokiem w integracji firm Vodafone Hungary i UPC będzie ich przeprowadzka do wspólnej siedziby w parku biurowym Budapest One, co nastąpi jesienią 2022 roku. Kompleks jest realizowany przez Futureal.

schedule 14 września 2020

Wiecha na kawałku lasu

Niższy budynek kampusu biurowego Forest, realizowanego przez HB Reavis w Warszawie, ma już docelową wysokość, a konstrukcja sąsiedniej wieży liczy obecnie ponad 10. pięter.

schedule 14 września 2020

Elastyczne Własne B. w Katowicach

Firmy Własne B. i Develia stworzyły pierwszy wspólny projekt – przestrzeń z elastycznymi biurami w Katowicach. Na krótkoterminowy najem przeznaczono około 900 mkw. powierzchni położonej na czwartym piętrze budynku Silesia Star.

schedule 14 września 2020

Interaktywnie w Fabryce Norblina

Fabryka Norblina zyskała nowego najemcę. Grupa Capital Park podpisała umowę na blisko 800 mkw. powierzchni, na której pojawi się interaktywna, cyfrowa galeria sztuki Art Box Experience.

schedule 14 września 2020

Budowa EQ2 na półmetku

W budynku biurowym EQ2, realizowanym przez grupę Waryński w Warszawie u zbiegu ulicy Wschowskiej z Ordona, rozpoczęły się prace związane z wykończeniem wnętrz części wspólnych. Ku końcowi zmierza również montaż szklanej elewacji.

schedule 10 września 2020

Rośnie nowa Andersia

Von der Heyden Group ogłosił rozpoczęcie budowy wieży Andersia Silver, która będzie najwyższym biurowcem klasy A w Poznaniu. Koszt inwestycji ma przekroczyć ćwierć miliarda euro.

schedule 09 września 2020

Prawnicy nadal chcą do centrum

Pomimo upływu lat kancelarie prawnicze nie zmieniają swoich przyzwyczajeń co do lokalizacji biura w Warszawie. W przeprowadzonej analizie teleadresowej blisko 8 na 10 firm z tego sektora wybrało stołeczne Śródmieście. Spejcaliści z Axi Immo przyjrzeli się bliżej tej grupie najemców.

schedule 07 września 2020

Bezpiecznie na Służewcu

Cromwell Property Group wdrożył modelowe procedury sanitarne w związku z pandemią w biurowcach Innova Work Station i Signum Work Station. Model bezpiecznego biurowca został opracowany we współpracy z doradcami z firmy CBRE.

schedule 07 września 2020

Mieszkańcy Wilanowa mają głos

Ceetrus rozpoczyna prace nad szczegółowym projektem warszawskiego Wilanów Parku, pod koniec września ruszają spotkania z mieszkańcami, a następnie zostanie ogłoszony konkurs na projekt architektoniczny.

schedule 04 września 2020

Atlas Copco na dłużej przy Badylarskiej

Atlas Copco Polska, producent produktów dla górnictwa i budownictwa, przedłużył na kolejne lata umowę najmu budynku biurowego o powierzchni 2 370 mkw.

schedule 03 września 2020

CitySpace rośnie

CitySpace otworzył dodatkowe biura w Warszawie i powiększa centra we Wrocławiu i Gdańsku. W planach są otwarcia dwóch kolejnych lokalizacji i wejście na nowy rynek.

schedule 03 września 2020

Elastyczni spece od rowerów

Kross, firma z branży rowerowej, przeniosła część swoich zespołów do biur typu flex Business Linku w warszawskiej Astorii. Wynajęta powierzchnia umożliwia m.in. rotacyjne korzystanie z przestrzeni biurowej.

schedule 03 września 2020

Biura w Cesarskiej gotowe

Zakończono renowację zabytkowego budynku Dyrekcji Stoczni Gdańskiej, co stanowiło pierwszy etap rewitalizacji Stoczni Cesarskiej. Prace trwały 16 miesięcy i kosztowały 6 mln euro, najemcy przestrzeni biurowych zaczną się wprowadzać w tym miesiącu.

schedule 03 września 2020

Rodowicz i Podsiadło nagrają w Elektrowni

Sony Music Entertainment Poland wynajęło 1,6 tys. mkw. powierzchni biurowej w kompleksie Elektrownia Powiśle. Firma przeniesie się do nowego warszawskiego biura do końca 2020 roku.

Kategorie