EN

Polska Co zmienia magazyny

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Boom na magazyny trwa w najlepsze. W 2020 roku popyt na powierzchnie magazynowe sięgnął rekordowego poziomu 4,8 mln mkw. Eksperci spodziewają się też, że trend wzrostowy prawdopodobnie utrzyma się również w tym roku. Zwiększone zapotrzebowanie rodzi wiele możliwości, ale i wyzwań. Trendom przyjrzeli się eksperci z Proptech Foundation.

Jak wynika z analiz JLL, pod względem popytu Polska była w ubiegłym roku trzecim najbardziej aktywnym rynkiem magazynowym w Europie. Zapotrzebowanie na powierzchnie w tym sektorze generują przede wszystkim sieci handlowe, operatorzy logistyczni i producenci, głównie z sektora spożywczego i FMCG.

Rynek magazynowy bardzo dynamicznie rośnie, ale jednocześnie dojrzewa. Koszt wynajmu powierzchni i lokalizacja nadal są istotnymi czynnikami przy wyborze rozwiązania magazynowego, ale coraz częściej brane są pod uwagę aspekty środowiskowe i technologiczne.

Quick commerce

Jak pokazują analizy Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych, motorem wzrostu polskiego rynku są globalne trendy. Pierwszym jest rewolucja w globalnych łańcuchach dostaw i przenoszenie do Europy produkcji z Azji. Liczy się teraz bliskość rynku zbytu, nawet za cenę większego kosztu produkcji w Europie. Drugim jest wzrost zainteresowania małymi magazynami miejskimi, głównie na potrzeby e-commerce i szybkich dostaw w aglomeracjach miejskich (tzw. quick commerce).

Według badań Deloitte, już 37 proc. Polaków korzysta z opcji zakupów online z dostawą do domu. Taki odsetek konsumentów decydujących się na zakupy z dowozem to najwyższy wynik w historii badania Global State of the Consumer Tracker. Dlatego też sieci handlowe decydują się na inwestycje w magazyny miejskie - chcą skrócić czas potrzebny na dostarczenie produktu zamówionego online.

Magazyny obsługujące procesy quick commerce to jeden z najszybciej rosnących segmentów na rynku. Tego typu obiekty muszą nie tylko znajdować się w świetnej lokalizacji, ale zapewniać wysoki poziom automatyzacji procesów, aby retailerzy mogli zrealizować obietnicę dostawy zakupów w ciągu dwóch godzin od zamówienia.

Wydarzenia 2020 roku przyczyniły się do eskalacji trendów w globalnych łańcuchach dostaw, które postawiły na zabezpieczenie zapasów magazynowych jak najbliżej klienta docelowego. Wzrosło zainteresowanie magazynami ostatniej mili, zlokalizowanymi około 30 minut jazdy od centrów miast. Popyt na najemców i inwestorów na tego typu obiekty wciąż rośnie, zatem inwestujemy w atrakcyjne działki i rozwijamy sieć 7R City Flex. Obserwujemy także pierwsze przeniesienia fabryk z Dalekiego Wschodu do Europy w celu zabezpieczenia procesów produkcji na Starym Kontynencie, prognozowane po wybuchu pandemii. Ningbo Tuopu Group, dostawca wiodących światowych koncernów motoryzacyjnych, uruchomi pierwszą europejską fabrykę w Polsce, w naszym obiekcie 7R City Park Poznań - mówi Bartłomiej Krawiecki, członek zarządu, Head of Development w 7R.

Roboty

Wysoką automatyzację procesów w magazynach pozwalających zrealizować obietnice quick commerce zapewniają nie tylko odpowiednie systemy informatyczne do zarządzania zamówieniami i pracą, ale także roboty. Jak pokazują dane IFR (Międzynarodowej Federacji Robotyki), w 2019 roku (to najbardziej aktualne dane) Polska była 14 rynkiem na świecie pod względem sprzedaży robotów.

Roboty są wykorzystywane w sektorze magazynowym, aby usprawnić pracę dużych magazynów. Najemcy i właściciele powierzchni magazynowych działający w e-commerce coraz częściej decydują się na zastosowanie automatyki i robotyki dla usprawnienia operacji takich jak dostawy czy kompletowanie zamówień.

W magazynach działają przede wszystkim automatyczne sortery, skanujące produkty po kodach QR, czy koboty, czyli tzw. współpracujące roboty, które wybierają i kompletują paczkę. Wyręczając tym samym człowieka i minimalizując zapotrzebowanie na pracę zespołu magazynowego w nocy.

Zielone technologie

Dynamiczny wzrost, ale jak również profesjonalizacja sektora magazynowego oznaczają, że firmy z tego sektora odczuwają większą odpowiedzialność za środowisko, gospodarkę oraz społeczeństwo. Deweloperzy w sposób odpowiedzialny kształtują swoją obecność oraz wpływ na społeczność i środowisko lokalne, również w wymiarze estetyki.

Aby stale monitorować zużycie prądu i wody, a przez to ograniczając ich zużycie, zarządcy magazynów coraz częściej wykorzystują zaawansowane systemy BMS (systemy do zarządzania budynkami). Deweloperzy i inwestorzy stawiają też na zielone technologie, aby zmniejszać ślad węglowy.

Przykładem wdrożenia zielonych technologii przez dewelopera magazynowego jest projekt zrealizowany przez 7R dla firmy BWI. Budynek centrum badawczo-rozwojowego oraz logistycznego BWI wykorzystuje do produkcji energii system trigeneracji, dzięki któremu obiekt jest samowystarczalny energetycznie. Przy użyciu turbiny gazowej wytwarzana jest energia do zasilania, ogrzewania, chłodzenia i wentylacji całego obiektu.

Trend związany z sustainability w branży magazynowej będzie coraz silniejszy. Ma na niego wpływ nie tylko wszechobecna moda na klimat, ale też ESG, które “wdziera” się do branży real estate, legislacja i… pieniądze. Zielone technologie to po pierwsze oszczędności, a po drugie szansa na zaangażowanie w inwestycję funduszy, w tym tych europejskich - tłumaczy Klaudia Wojciechowska, programme manager Proptech Foundation, organizacji zrzeszającej liderów branży nieruchomości komercyjnych.

High bay czyli wyżej i wyżej

W polskich miastach cały czas rosną biurowce, ale w górę idą także magazyny. Inwestorzy i najemcy coraz częściej decydują się na realizację magazynów wysokiego składowania, tzw. high bay. Dzięki temu zyskują więcej powierzchni do składowania liczonej w metrach sześciennych, jednocześnie nie zwiększając powierzchni liczonej w metrach kwadratowych.

Tego typu magazyny muszą wykorzystywać rozwiązania automatyzujące i robotyzujące obsługę obiektu. Wymagają tego nie tylko względy optymalizacyjne, ale i bezpieczeństwa pracowników magazynów wysokiego składowania.

Przykładem magazynu high bay, które będzie wykorzystywał i zielone technologie, i rozwiązania automatyzujące procesy logistyczne jest centrum magazynowe tworzone przez 7R dla Żabki w podwarszawskim Radzyminie. Magazyn będzie zautomatyzowany, a jednocześnie efektywny energetycznie, by do minimum zredukować oddziaływanie na środowisko naturalne. Budynek w części high bay będzie czterokrotnie wyższy od standardowego magazynu.

Centra danych

Technologie chmur obliczeniowych, sztucznej inteligencji i 5G przyśpieszają rozwój sektora centrów danych na całym świecie. Zwiększony popyt na usługi informatyczne oraz dynamiczny rozwój e-commerce to główne czynniki mające bezpośredni wpływ na wzrost zainteresowania globalnych firm technologicznych regionem Europy Środkowo-Wschodniej (CEE).

Według analiz McKinsey & Company, pandemia przyspieszyła transformację cyfrową o 25 proc. Szybka migracja przedsiębiorstw do chmury oraz dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji czy cloud computing generują popyt na powierzchnie data center. Zdaniem DataCentrePricing.com, to między innymi w Polsce powstanie część z planowanej, liczącej 850 tys. mkw. łącznej europejskiej powierzchni serwerowej - wyjaśnia Bartłomiej Krawiecki z 7R.

Warszawa cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony hiperskalerów, deweloperów i całego większego ekosystemu, ponieważ każdy z tych podmiotów zastanawia się, jak najlepiej obsłużyć rzeczony region. Stolica Polski, jako największe miasto w kraju (i jedno z największych w CEE), przyciągnęła duże inwestycje globalnych firm, na czele z niedawną decyzją Microsoftu o zainwestowaniu ponad 1 miliarda dolarów w lokalną infrastrukturę, szkolenia i usługi w chmurze dla przedsiębiorstw i rządu.

Jesteśmy świadkami rewolucji pod hasłem „data center”. Duże firmy i administracje rządowe kontynuują transformację technologiczną na coraz szerszą skalę. Widać to również wyraźnie w liczbach – wydatki na hiperskalową infrastrukturę chmurową wynosiły w 2019 roku około 8,7 mld euro, natomiast zgodnie z szacunkami do 2024 roku wzrosną nawet do 50 mld euro. Paradoksalnie, kryzysowa sytuacja związana z pandemią koronawirusa może wspomnianą zmianę jeszcze przyspieszyć. Tym samym, na mapie Europy i świata pojawiają się nowe lokalizacje dla centrów danych. Zainteresowanie firm technologicznych koncentruje się dziś głównie na europejskich stolicach, przykładowo, Warszawie, Wiedniu, Madrycie, Berlinie czy Pradze. Pamiętajmy, że najemcy centrów danych nie wpisują się w standardy rynkowe pod kątem oczekiwań - obiekty tego typu muszą spełniać konkretne wymagania techniczne w zakresie bezpieczeństwa, dostępności mediów i odległości od centrów dużych miast - mówi Joanna Sinkiewicz, partner, head of Industrial & Logistics Agency CEE, Cushman & Wakefield.

Patrząc w przyszłość, można pokusić się o stwierdzenie, że potencjał inwestycji w centra danych w Polsce będzie wzrastał. Poza takimi atutami jak lokalizacja Polski na mapie Europy i konkurencyjne stawki sprzedaży gruntów na tle innych państw, dochodzą również takie kwestie jak rosnące doświadczenie wśród podmiotów realizujących tego typu inwestycje, ale także doświadczenie organów administracji i gestorów mediów, których rola jest kluczowa do realizacji tego typu przedsięwzięć - dodaje Kamil Żach, senior negotiator, Industrial & Logistics Agency, Cushman & Wakefield.

Nowa rola magazynów

Ostatnim, lecz wcale nie najmniej istotnym trendem, który ma wpływ na to jak w przyszłości będzie wyglądał sektor magazynowy w Polsce, jest zmiana i rozszerzenie roli jaką pełnią współczesne magazyny, zwłaszcza te zlokalizowane wcale nie tak daleko od centrów miast.

Jak wynika z najnowszego raportu JLL i Segro, podaż magazynów miejskich w Polsce wynosi około 1,6 mln mkw., co stanowi blisko 7,5 proc. całkowitej komercyjnej powierzchni logistycznej i przemysłowej w Polsce. Segment ten ma również duży potencjał dalszego wzrostu. W budowie jest kolejne 1,8 mln mkw. powierzchni logistyczno-magazynowej, z czego 80 proc. w największych aglomeracjach i wokół nich, a ponad 25 proc. wewnątrz miast - wyjaśnia Tomasz Mika, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych, JLL.

Według danych JLL, podaż powierzchni komercyjnej w nowoczesnych obiektach wielofunkcyjnych (tzw. mixed-use) w Polsce przekroczyła 1 mln mkw., z czego ponad połowa została oddana do użytkowania w ciągu ostatnich 5 lat. Do tej pory projekty mixed-use kojarzone były z obiektami łączącymi w sobie funkcje biurowe, handlowe i mieszkaniowe, ale do tego mixu dołączają również funkcje magazynowe. Co ważne, nieruchomości magazynowe, a w szczególności te zlokalizowane w granicach miast, coraz częściej łączą kilka funkcji. Przykładem mogą być obiekty oferujące nowoczesne powierzchnie magazynowe, czy takie na których rozwijana jest działalność badawczo-rozwojowa, jak w wypadku wspomnianej wcześniej firmy BWI. Magazyny to również idealna przestrzeń do lokalizacji showroomów czy pop up store’ów. Coraz więcej marek w kreatywny i optymalny sposób wykorzystuje swoje powierzchnie magazynowe.

Przemysł 4.0

Transformacja cyfrowa wywołała czwartą falę rewolucji przemysłowej, zmiany społeczne i technologiczne. W ostatnich latach nastąpiła rewolucja metod produkcji i koszyka zakupowego – wszystko dzięki informatyzacji, która zmieniła kształt łańcuchów dostaw, kontrolę nad produkcją i zwiększyła wydajność. Nowoczesne technologie na coraz większą skalę wykorzystywane są zarówno w centrach logistycznych, jak i w halach produkcyjnych. Same procesy produkcyjne odbywają się zaś na wysoce zautomatyzowanych maszynach i urządzeniach, a zarządzanie nowymi liniami coraz częściej oparte jest o najnowsze technologie z obszaru Przemysłu 4.0.

W nowoczesnych fabrykach funkcjonuje m.in. inteligentny system zarządzania budynkiem (BMS) oraz rozwiązania optymalizujące zużycie energii i zasobów. Coraz więcej zagranicznych i polskich producentów inwestuje z nowoczesne systemy klasy ERP, APS czy BI. Równocześnie rośnie popularność przemysłowego Internetu Rzeczy. Aby wykorzystanie technologii było ekonomicznie, kluczowa jest integracja sterowanych cyfrowo maszyn oraz pracowników z Internetem oraz technologiami informacyjnymi, wraz z ich dostosowaniem do specyfiki działalności przedsiębiorstwa. Korzyści z takich wdrożeń jest bardzo wiele, a do dwóch najważniejszych należą oszczędności i diametralnie zwiększona wydajność.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Nowe osiedle od Atala

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by AKL

W gdańskiej dzielnicy Jasień Atal buduje osiedle mieszkaniowe Przystań Jasień. Do oferty trafiły 154 mieszkania o metrażach 34-94 mkw. i zróżnicowanych układach od dwóch do czterech pokoi. Inwestycja powstaje przy ul. Życzliwej. Cena za mkw. zaczyna się od 7,4 tys. zł brutto.

Materiał partnera

Polska Twój nowy flex, Twoi nowi najemcy

schedule 21 lipca 2021
Eurobuild CEE

Popyt na coworking nieustająco rośnie, bo w niepewnych czasach najemcy doceniają krótkie umowy i gotowe rozwiązania. Wielu właściciele powierzchni dostrzegło na tym rynku szansę dla siebie. I właśnie do nich skierowana jest usługa tworzenia, komercjalizacji i zarządzania elastycznymi biurami, którą oferuje firma Własne B.

Infrastruktura

Polska Pięciu chętnych na kładkę

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by AKL

Między 89,9 mln zł a 228,3 mln zł wynosi przedział cenowy ofert w przetargu na budowę mostu pieszo-rowerowego, który połączy dwa brzegi Wisły w Warszawie. Zainteresowanych realizacją zadania jest pięć firm. Właśnie otwarto oferty w przetargu.

Infrastruktura

Polska Podziemna droga i nowy woonerf w Łodzi

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by MR

Podziemna droga w Łodzi będzie miała 10 m szerokości i ponad 4 m wysokości. Budowa trasy powstającej w ramach Nowego Centrum Łodzi zostanie zakończona do końca tego roku. Nad podziemną drogą powstanie pełna zieleni przestrzeń publiczna.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Będzie można kozłować i rzucać

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by AKL

Inpro w ramach współpracy z Gminą Miasta Gdańska sfinansuje i wybuduje ogólnodostępne boisko wielofunkcyjne. Inwestycja przy ulicy Osiedlowej w gdańskiej dzielnicy Kokoszki zostanie zrealizowana w ciągu najbliższych 12 tygodni.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Więcej logistyki w MLP Poznań West

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by MR

MLP Group wybuduje dla polskiej spółki logistyczno-transportowej Hart Logistics obiekt w formule BTS. Budowa inwestycji w ramach MLP Poznań West właśnie ruszyła. Przekazanie gotowego obiektu zaplanowane jest na I kwartał 2022 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Rekordowo niska aktywność deweloperów

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by AKL

Najemcy ostrożnie planują swoje strategie biurowe. W budowie jest najmniej powierzchni od 2010 roku, co zapowiada lukę podażową w 2023 roku. Firma JLL podsumowała sytuację na warszawskim rynku biurowym na koniec I półrocza 2021.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska NEPI z zielonym finansowaniem

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by MR

Międzynarodowa Korporacja Finansowa (International Finance Corporation, IFC) udzieliła firmie NE Property BV kredytu w wysokości 73 mln euro na rozwój zrównoważonych nieruchomości w Rumunii. Spółka w całości należy do NEPI Rockcastle.

Rynek mieszkaniowy

Polska Lato z połową Neo Jasieni

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by AKL

Dekpol Deweloper sprzedał ponad połowę mieszkań w nowej gdańskiej inwestycji. W ramach osiedla Neo Jasień powstaną łącznie 104 mieszkania o metrażach od 34 do 71 mkw. Zakończenie inwestycji planowane jest na IV kwartał 2022 roku.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Warszawski Koneser na sprzedaż

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by MR

BBI Development i Liebrecht & Wood rozpoczęły proces sprzedaży projektu Centrum Praskie Koneser na warszawskiej Pradze. Obie firmy przygotowują strategię sprzedaży budynków i identyfikacji potencjalnych nabywców.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Przybywa małych obiektów

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by AKL

Po pandemicznych zawirowaniach odwiedzalność obiektów handlowych rośnie, a inwestorzy chętnie realizują nowe projekty. W I połowie 2021 roku przybyło 110 tys. mkw. przestrzeni. Pojawiło się też kilka nowych marek sklepów. Obecnie w budowie jest 250 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej, z czego 200 tys. mkw. ma zostać oddanych do użytku jeszcze w tym roku. Większość z nich to obiekty małego formatu – wynika z najnowszego raportu CBRE.

Infrastruktura

Rumunia Strabag połączy miasto z autostradą

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by MR

Strabag wybuduje w Rumunii połączenie autostradowe między Oradeą a autostradą A3. Kontrakt dotyczy odcinka o długości około 19 km, a jego wartość to około 111 mln euro. Wykonawca ma na realizację 24 miesiące.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Skanska wybudowała laboratorium

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by MR

Po trzech i pół roku prac Skanska zakończyła realizację Centrum Badawczo-Rozwojowego Celon Pharma w Kazuniu Nowym. W  nowoczesnych laboratoriach będą prowadzone badania nad nowymi lekami.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Niemcy Wieżowiec One z kolejnym najemcą

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by MR

CA Immo podpisało z Baker Tilly 12-letnią umowę najmu w wieżowcu One we Frankfurcie. Firma doradcza zajmie w wieżowcu trzy kondygnacje o łącznej powierzchni około 4,5 tys. mkw. Budynek jest już wynajęty w 55 proc. Jego ukończenie jest zaplanowane na 2022 rok.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Stopniowe powroty do biur

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by AKL

W I półroczu 2021 roku zawarto w stolicy umowy na prawie 249,3 tys. mkw. powierzchni, co stanowiło 32,1 proc. średniej rocznej z lat 2015-2020, wynika z raportu firmy Cresa Polska „Office Occupier: Rynek biurowy w Warszawie”.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kooperatywy mieszkaniowe do konsultacji

schedule 26 lipca 2021
Opr./edited by MR

Ruszyły publiczne konsultacje społeczne projektu ustawy o kooperatywach mieszkaniowych. Rozwiązania, które przygotowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, pozwolą na uregulowanie sytuacji prawnej kooperatyw i stworzą mechanizmy współpracy z gminami.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Rusza dziesiąty magazyn w Kokotowie

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Deweloper 7R oddał do użytkowania dziesiąty obiekt magazynowy w ramach 7R Park Kraków w Kokotowie. Na powierzchni ponad 33,3 tys. mkw. działalność będą prowadzić: ESA logistika, Styler, a także spółki Answear.com i BrandBQ, właściciel marki Medicine.

Hotele

Polska Pierwszy Holiday Inn Resort w Polsce

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Grupa IHG Hotels & Resorts ogłosiła podpisanie umowy franczyzowej na Holiday Inn Resort Szklarska Poręba z firmą Akme Wiśniewski Szklarska Poręba. Otwarcie hotelu położonego w Dolinie Szczęścia planowane jest na rok 2022.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Kraków z milionami na inwestycje

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Kraków podpisał umowę z PKO Bankiem Polskim na emisję obligacji w wysokości 620 mln złotych. Środki mają być przeznaczone m.in. na budowę linii tramwajowej z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej, skrzyżowania na ul. Opolskiej i przebudowy stacji kolejowej SKA Kraków-Swoszowice.

Style i wnętrza

Polska Loft i neony, czyli biuro dla branży farmaceutycznej

schedule 23 lipca 2021
Opr./edited by MR

Przy przeprowadzce do nowego biura w Warszawie firma z branży farmaceutycznej zaprosiła do współpracy Massive Design. Architekci stworzyli wyjątkową przestrzeń do pracy, przyjazną i funkcjonalną, odchodzącą od koncepcji biura nine-to-five.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 26 lipca 2021

Więcej logistyki w MLP Poznań West

MLP Group wybuduje dla polskiej spółki logistyczno-transportowej Hart Logistics obiekt w formule BTS. Budowa inwestycji w ramach MLP Poznań West właśnie ruszyła. Przekazanie gotowego obiektu zaplanowane jest na I kwartał 2022 roku.

schedule 23 lipca 2021

Rusza dziesiąty magazyn w Kokotowie

Deweloper 7R oddał do użytkowania dziesiąty obiekt magazynowy w ramach 7R Park Kraków w Kokotowie. Na powierzchni ponad 33,3 tys. mkw. działalność będą prowadzić: ESA logistika, Styler, a także spółki Answear.com i BrandBQ, właściciel marki Medicine.

schedule 22 lipca 2021

Pierwsze magazyny od White Star Logistics

White Star Logistics uruchomiło realizację dwóch centrów logistycznych. Łączna powierzchnia nieruchomości zlokalizowanych na przedmieściach Nowego Konika i Raszyna wyniesie około 120 tys. mkw.

schedule 21 lipca 2021

TK Maxx tymczasowo w Nowym Kisielinie

Spółka TJX Europe, właściciel sieci sklepów TK Maxx uruchomiła tymczasowe centrum dystrybucyjne w Nowym Kisielinie koło Zielonej Góry. Obiekt o powierzchni 20 tys. mkw. pozwoli na opracowanie struktur i procesów, które zostaną ostatecznie wprowadzone w docelowej lokalizacji w Sulechowie.

schedule 21 lipca 2021

Garbe buduje w Saksonii i szuka najemców

Garbe Industrial Real Estate rozpoczęło budowę nieruchomości logistycznej w Harsum w Dolnej Saksonii. Nowy budynek zostanie oddany do użytku w II kwartale 2022 roku i będzie miał łączną powierzchnię 17,8 tys. mkw. Deweloper z Hamburga zainwestował w teren 14,8 mln euro.

schedule 21 lipca 2021

Komercjalizacja City Parku w rekordowym tempie

Zakończyła się komercjalizacja Ideal Idea City Parku na granicy Warszawy i Raszyna. Wszyscy kontrahenci zajęli swoje powierzchnie magazynowe oraz biurowe. Tym samym dobiegły końca etapy I i II inwestycji. Inwestor, po dokupieniu gruntów w Raszynie, planuje dodatkowy, III etap.

schedule 19 lipca 2021

MLP rozbuduje centrum w Dąbrówce

MLP Group podpisało umowę z poznańską spółką W.P.I.P. na rozbudowę centrum logistycznego MLP Poznań West w Dąbrówce. Generalny wykonawca wybuduje dwa nowe obiekty o powierzchni ponad 43 tys. mkw. Inwestycja będzie spełniać wymagania certyfikacji BREEAM. 

schedule 19 lipca 2021

Raben wynajmuje w Panattoni Park Gdańsk Airport

Do Panattoni Park Gdańsk Airport wprowadziła się firma Raben Logistics Polska. Operator logistyczny zajął prawie 7,6 tys. mkw. powierzchni. Panattoni Park Gdańsk Airport o powierzchni ponad 100 tys. mkw. jest już zrealizowany w 86 proc.

schedule 19 lipca 2021

Nowy terminal przeładunkowy pod Lublinem

Operator logistyczny Jas-FBG wybuduje w Trojaczkowicach koło Lublina nowy terminal do operacji cross-dockowych. Generalnym wykonawcą inwestycji jest FB Antczak. Prace budowlane zakończą się w IV kwartale tego roku.

schedule 19 lipca 2021

Accolade rozrasta się w Szczecinie

Firma Accolade nabyła dwie nowe lokalizacje przemysłowe w Szczecinie, z zamiarem zwiększenia portfolio o kolejne 73 tys. mkw. przestrzeni magazynowej klasy A. Łączna wartość inwestycji to 60 mln euro.

schedule 16 lipca 2021

Małe magazyny, wielki potencjał

Najwięksi gracze rynkowi coraz częściej dostrzegają potencjał formatu SBU, który w Polsce przez wiele lat funkcjonował w cieniu magazynów typu big box. Eksperci firmy Colliers analizują przyczyny przyspieszenia rozwoju tego sektora rynku i sprawdzają, dla kogo SBU jest atrakcyjny.

schedule 15 lipca 2021

Cushman reprezentuje Propco

Firma Cushman & Wakefield rozpoczyna współpracę z Propco, firmą deweloperską skupiającą się na małych obiektach magazynowych typy Small Business Units. Zadaniem Cushman & Wakefield będzie reprezentacja firmy w procesie komercjalizacji nowo powstających obiektów na południu Polski.

schedule 15 lipca 2021

Cyprys na wschód od Krakowa

Producent i dostawca gotowych systemów meblowych, firma Cyprys zdecydowała się na wynajęcie 5,6 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej w prywatnej inwestycji po wschodniej stronie Krakowa.

schedule 15 lipca 2021

Dla kuchni w Strykowie

Firma Kuchinox Polska, producent rozwiązań dla kuchni i łazienek, wynajęła ponad 6,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej w Segro Logistics Park Stryków. Nowa powierzchnia zastąpi dwie dotychczasowe lokalizacje magazynowe przedsiębiorstwa i będą w niej składowane wszystkie produkty z portfolio firmy.

schedule 15 lipca 2021

Commercecon buduje w Białogardzie

Halę produkcyjno-magazynową dla Korpo, firmy działającej w obszarze techniki napędowej, buduje Commercecon. W zakładzie w Białogardzie o łącznej powierzchni ponad 6 tys. mkw. zatrudnienie znajdzie ponad 100 osób.

schedule 15 lipca 2021

Na Dolnym Śląsku dla kierowców

W Żarskiej Wsi w woj. dolnośląskim powstaje baza transportowa. Niedaleko węzłów transgranicznych w Zgorzelcu i Jędrzychowicach ruszyła budowa kompleksu Hegelmann Hub Poland, dedykowanego polskim kierowcom.

schedule 14 lipca 2021

Garbe inwestuje koło Stuttgartu

Firma Garbe Industrial Real Estate kupiła kolejną nieruchomość w Badenii-Wirtembergii. Położona w Holzgerlingen w okolicy Stuttgartu działka o powierzchni około 100 tys. mkw. jest już częściowo zagospodarowana.

schedule 14 lipca 2021

Good Point kupuje pod Warszawą

Good Point, marka powołana przez Real Management, realizuje obraną strategię i kupuje grunty w podwarszawskich lokalizacjach. Każda z działek znajduje się w odległości do 30 km od Warszawy i przeznaczona będzie na obiekty wielkopowierzchniowe.

schedule 13 lipca 2021

Panattoni buduje pod Wrocławiem

Panattoni rozpoczął budowę Panattoni Park Wrocław S8 South, o powierzchni 18 tys. mkw. Pierwszy najemca, firma z sektora logistycznego, zajmie ponad 4,6 tys. mkw. Obiekt powstanie jeszcze w tym roku, w Nowej Wsi Wrocławskiej, przy Węźle Wrocław Południe łączącym autostradę A4 i drogę S8.

schedule 12 lipca 2021

Styler wprowadza się do Krakowa

Firma Styler wynajęła powierzchnię magazynowo-biurową w parku logistycznym 7R Park Kraków o 2,9 tys. mkw. Nowa lokalizacja będzie pełniła funkcję magazynu wyrobów gotowych oraz centrum dystrybucyjnego do wysyłki towarów do klientów w Polsce i za granicą.

Kategorie