EN

Polska Do kosmetyczki i po kwiaty chwilę od domu

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
Najemcy reagują na zmianę preferencji klientów, stawiają na różnorodność i coraz częściej wybierają lokale użytkowe w nowoczesnych osiedlach mieszkaniowych. Jak sprawdził JLL na przykładzie Miasteczka Wilanów w Warszawie, w 2021 roku liczba lokali w parterach wzrosła o ponad 100, czyli prawie 25 proc. w porównaniu z 2018 rokiem. Trend ten nie ogranicza się do stolicy.

Boom na rynku mieszkaniowym w Polsce trwa w najlepsze – w ciągu ostatniej dekady liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła o 69 proc., a w samej Warszawie aż o 152 proc. (według GUS, 2020 vs. 2011). Rozwój tego sektora w połączeniu z trendem miasta 15-minutowego oraz ewolucją preferencji klientów w kierunku lokalności sprawiają, że alternatywne lokalizacje handlowe – w tym lokale użytkowe w parterach budynków mieszkalnych – stają się istotnym elementem na mapie handlu.

Pandemia niewątpliwie wzmocniła trend dywersyfikacji i lokalności. Rosnącą aktywność zakupową w bliskiej odległości od miejsca zamieszkania, zwłaszcza w sklepach i punktach znajdujących się na terenie nowo powstających osiedli, obserwujemy jednak już od kilku lat. Potwierdzają to dane JLL, według których udział inwestycji mieszkaniowych z lokalami użytkowymi w parterze wzrósł z 25 proc. w latach 2001-2010 do 36 proc. w ostatniej dekadzie - wylicza Anna Wdowiak, dyrektor w Dziale Wynajmu Powierzchni Handlowych, JLL.

Na całym świecie na znaczeniu zyskuje koncepcja 15-minutowych miast, w myśl której odchodzi się od tworzenia monofunkcyjnych dzielnic na rzecz zabudowy wielofunkcyjnej. W praktyce oznacza to, że w obrębie osiedla czy dzielnicy można zaspokoić większość codziennych potrzeb związanych m.in. z pracą, edukacją, zakupami czy rozrywką. W trakcie 15-minutowego spaceru czy jazdy rowerem mieszkańcy mogą dotrzeć do przychodni, parku, szkoły, urzędu czy sklepu. Dodatkowo, małe odległości pozwalają zaoszczędzić czas na przejazdach i zmniejszyć natężenie ruchu samochodowego, co przekłada się na zwiększenie komfortu mieszkańców i bardziej zrównoważone wykorzystanie zasobów. Koncept 15-minutowego miasta przyczynia się też do wzrostu znaczenia lokalnej, osiedlowej oferty handlowej, usługowej i gastronomicznej.

Właściwie zaplanowana oferta handlowo-usługowa w budynkach mieszkalnych może być czynnikiem miastotwórczym, zwiększającym atrakcyjność samego projektu i najbliższego sąsiedztwa, przyciągającym także okolicznych mieszkańców. Myślenie o roli tych przestrzeni powinno zatem wykraczać poza horyzont realizacji inwestycji, ale także poza granice działki, na której będzie ona realizowana. Wytworzenie konkurencyjnej oferty handlowo-usługowej wymaga jednak odpowiedniego przygotowania oraz uwzględnienia różnorodnych funkcji już na etapie planowania inwestycji - komentuje Jan Jakub Zombirt, dyrektor Działu Doradztwa Strategicznego, JLL.

Niezbędne jest również, aby wspomniane plany były weryfikowane i dopasowane do aktualnych potrzeb mieszkańców także na etapie funkcjonowania kompleksu. To, w połączeniu z większą otwartością najemców na lokalizacje w dzielnicach mieszkaniowych i zwiększeniu oferty dostosowanych do ich potrzeb lokali, otwiera dla handlu nowe możliwości dotarcia do potencjalnych klientów - dodaje Anna Wdowiak.

Wyzwaniem dla branży handlowej jest obecnie ograniczanie skutków Covid-19. Rozwinięcie aktywności zakupowej na osiedla mieszkaniowe jest jednym ze sposobów na zdywersyfikowanie kanałów dystrybucji i zmitygowanie potencjalnych ryzyk związanych z dalszym rozwojem sytuacji pandemicznej. Według ankiety zrealizowanej przez JLL w 2021 roku, do najważniejszych elementów branych pod uwagę przez sieci handlowe przy rozpatrywaniu nowych lokalizacji na osiedlach mieszkaniowych należą wielkość danego osiedla (potencjał rynku) oraz konkurencja.

Tak jak zmieniają się osiedla mieszkaniowe i preferencje kupujących, tak zmienia się również oferta handlowo-usługowa, która – zwłaszcza w młodszych dzielnicach mieszkaniowych – charakteryzuje się większą liczbą salonów urody i punktów health & beauty, medycyny estetycznej, sklepów ze zdrową żywnością czy szkół języków obcych, a także zróżnicowaną ofertą kawiarnianą i restauracyjną. Jednocześnie rosną również oczekiwania mieszkańców wobec jakości zaplecza handlowo-usługowego w pobliżu miejsca zamieszkania - wyjaśnia Joanna Tomczyk, starszy analityk rynku, JLL.

Potwierdzeniem tych trendów może być przykład jednej z młodszych dzielnic Warszawy – Wilanowa, a konkretniej jednego z jej osiedli, czyli Miasteczka Wilanów.

Z danych JLL wynika, że na fali rozwoju rynku mieszkaniowego, liczba lokali usługowych w parterach budynków mieszkaniowych na terenie Miasteczka Wilanów wzrosła względem 2018 roku o ponad 100 przy jednoczesnym spadku poziomu udziału lokali niewynajętych - wylicza Joanna Tomczyk.

Zgodnie z analizą JLL, w parterach budynków mieszkaniowych na terenie Miasteczka Wilanów znajduje się aktualnie 564 lokali użytkowych o łącznej powierzchni około 45 tys. mkw. Najwięcej, bo 31 proc. lokali użytkowych, jest wykorzystywanych pod szeroko pojętą działalność usługową, m.in. salony kosmetyczne, fryzjerskie, szkoły językowe, biura podróży, kwiaciarnie, pralnie, czy kantory. Z kolei kawiarnie i restauracje są drugą najbardziej liczną grupą najemców (14 proc. wszystkich lokali), a na trzecim miejscu z udziałem ponad 13 proc. znajdują się sklepy spożywcze. Aż 87 proc. powierzchni handlowo-usługowej w Miasteczku Wilanów jest wynajęte.

Z porównania badań prowadzonych w 2018 i 2021 roku wynika, że w ciągu ostatnich 3 lat w Miasteczku Wilanów przybyło ponad 100 nowych lokali handlowych (564 vs. 459), co oznacza wzrost na poziomie 23 proc.

Struktura lokali przy ulicach osiedlowych uległa niewielkim zmianom w porównaniu z naszym pierwszym badaniem przeprowadzonym w 2018 roku. Widoczny jest wzrost liczby sklepów spożywczych o 2 p.p. W nieco mniejszym stopniu wzrosło znaczenie kategorii zdrowie i uroda oraz gastronomii i usług. Spadł natomiast udział banków i instytucji finansowych oraz mody - tłumaczy Joanna Tomczyk.

Przykład Miasteczka Wilanów pokazuje, że lokale w parterach budynków mieszkalnych z łatwością dopasowują się do aktualnych realiów rynku. Uwzględniając podobne osiedla mieszkaniowe wyraźnie widać potencjał milionów mkw. na mapie handlowej w całej Polsce. A to może oznaczać mocny impuls do rozwoju dla tego segmentu.

W tak trudnym dla rynku handlowego roku, udział lokali niewynajętych na terenie Miasteczka Wilanów spadł z 15 do 13 proc. To wyjątkowe i wyróżniające się zjawisko na tle tych obserwowanych w centrach handlowych czy na głównych ulicach handlowych. Średnio tylko co ósmy lokal w tej części dzielnicy pozostaje niewynajęty, co potwierdza wyraźny zwrot w kierunku lokalności i wygody. Zakupy chcemy robić szybko i blisko domu, przynajmniej te zaspokajające nasze podstawowe potrzeby - wyjaśnia Joanna Tomczyk.

Ostatnie nowości

Wydarzenia

Polska Oktoberfest tribute to Michał Sternicki

schedule 28 września 2021
Eurobuild CEE

W warszawskiej Elektrowni Powiśle odbyła się impreza charytatywna „Oktoberfest tribute to Michał Sternicki”. Podczas wydarzenia członkowie branży nieruchomości wspominali Michała Sternickiego, który niedawno zmarł na Covid-19. Środki zebrane dzięki eventowi zostaną przekazane na cele związane z edukacją dzieci Michała.

Zielone budownictwo

Polska Terminal DB Schenker na zielono

schedule 28 września 2021
Opr./edited by AKL

Kolejny terminal przeładunkowy DB Schenker w Polsce uzyskał certyfikat BREEAM. To oddany do użytku w I kwartale 2021 roku obiekt na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów-Dworzysko.

Materiał partnera

Polska Gdyńska Marina Yacht Park wpisuje się w światowe trendy urbanistyczne

schedule 02 września 2021
Eurobuild CEE

Na Molo Rybackim w centrum Gdyni powstał nowatorski projekt architektoniczny, łączący funkcje miejskie i rekreacyjne. Ta niedostępna wcześniej część miasta przekształca się w nowoczesną nadmorską dzielnicę otwartą dla mieszkańców, turystów i żeglarzy.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Monnari w Wielkopolsce

schedule 28 września 2021
Opr./edited by MR

W centrach handlowych Auchan w Komornikach i Swadzimiu zaczęły działać sklepy Monnari. Salony polskiej marki zajęły lokale o powierzchni 230 mkw. w Swadzimiu oraz 160 mkw. w Komornikach.

Rynek mieszkaniowy

Polska Można mieszkać w Elektrowni

schedule 28 września 2021
Opr./edited by AKL

W ramach warszawskiego kompleksu Elekrownia Powiśle rozpoczęły działalność Apartamenty Elektrownia przeznaczone na wynajem długo- oraz krótkoterminowy. Apartamentowiec mieści się przy ul. Leszczyńskiej 1A.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Świat Dwutlenek węgla do zera

schedule 28 września 2021
Opr./edited by AKL

CBRE zobowiązało się do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla do 2040 roku. Działania będą obejmowały własną działalność firmy, zarządzane przez nią nieruchomości oraz łańcuch dostaw. To zobowiązanie jest kontynuacją strategii ogłoszonej rok temu, gdy cele CBRE w zakresie klimatu zostały zatwierdzone przez Science Based Targets (SBTi).

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Danfoss rośnie w Grodzisku

schedule 28 września 2021
Opr./edited by AKL

Panattoni realizuje ostatni etap zakładu produkcyjnego dla Danfoss Poland, który powstaje w Grodzisku Mazowieckim, na terenie kampusu firmy. Generalnym wykonawcą jest Dekpol.

Wydarzenia

Polska Przestawmy się na przyszłość

schedule 28 września 2021
Opr./edited by MR

Branża nieruchomości, miasta i społeczeństwa w nowej rzeczywistości - o tym m.in. dyskutować będą eksperci podczas Urban Land Institute Poland Conference: Resetting to the Future. Eurobuild jest patronem medialnym wydarzenia.

Rynek mieszkaniowy

Polska Robyg rekordowo w pierwszym półroczu

schedule 28 września 2021
Opr./edited by MR

W I półroczu 2021 roku grupa Robyg zanotowała przychody ze sprzedaży przekraczające 512 mln złotych. Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 117 mln złotych, czyli o 324 proc. więcej niż w I połowie 2020 roku. EBIT to 147 mln złotych, co oznacza wzrost o 264 proc. rok do roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Mieszko zmienia biurowiec

schedule 28 września 2021
Opr./edited by AKL

Adgar Poland przedłużył umowę najmu powierzchni biurowej z firmą Mieszko. Oddział producenta pralin i czekoladek mieścić się będzie w mokotowskim biurowcu Adgar Bit. Obie firmy współpracują ze sobą od ponad 5 lat.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Większy Specjał u Panattoni

schedule 28 września 2021
Opr./edited by MR

Grupa Kapitałowa Specjał zdecydowała się powiększyć o 1,4 tys. mkw. powierzchnię magazynową warszawskiego oddziału mieszczącego się w parku Panattoni Park Konotopa II. Najemcę reprezentowała firma doradcza Cresa Polska. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Więcej sportu w Iławie

schedule 28 września 2021
Opr./edited by AKL

Do parku handlowego Era Park w Iławie dołączyła polska sieć wielkopowierzchniowych sklepów sportowych Martes Sport. Sklep zajmie około 650 mkw. powierzchni najmu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Coraz pełniej w Siedlcach

schedule 28 września 2021
Opr./edited by AKL

Postępuje komercjalizacja parku handlowego Stalchemia w Siedlcach. Do grona najemców dołączy sieć sklepów zoologicznych. Obiekt o łącznej powierzchni najmu 6,6 tys. mkw. został otwarty w sierpniu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowe punkty na mapie Galerii Mokotów

schedule 27 września 2021
Opr./edited by AKL

Oferta warszawskiej Galerii Mokotów poszerzyła się o pięć nowych salonów. Klienci mogą odwiedzić salon sportowy Nike, oficjalny sklep marki Lego, butiki Patrizia Aryton i Damat Tween oraz salon ze świecami zapachowymi American Candle.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Polska Ponad dwieście słoików miodu

schedule 27 września 2021
Opr./edited by MR

Pasieka miejska na dachu warszawskiego biurowca Saski Crescent zakończyła drugi sezon swojej działalności. W tym roku zebrano łącznie około 55 kg miodu wielokwiatowego.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Polska Łąka kwietna na Woli

schedule 27 września 2021
Opr./edited by AKL

Na warszawskiej Woli powstaje otwarta dla mieszkańców miasta łąka kwietna. Łąka powstaje w miejscu, które w przyszłości przeznaczone będzie pod budowę inwestycji biurowo-handlowej. To kolejny proekologiczny projekt Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zadbają o Fabrykę Norblina

schedule 27 września 2021
Opr./edited by MR

Firma ISS Facility Services przejęła usługi facility management w warszawskiej Fabryce Norblina. ISS będzie odpowiedzialne m. in. za obsługę techniczną, utrzymanie czystości oraz utrzymanie terenów zewnętrznych. 

Rynek mieszkaniowy

Niemcy Victoria Dom buduje w Lipsku

schedule 27 września 2021
Opr./edited by AKL

Do oferty sprzedażowej Victoria Dom wprowadziła kolejny projekt w Lipsku. Inwestycja dostarczy łącznie 122 mieszkania o metrażach od 38 do 149 mkw. powierzchni. W przygotowaniu są kolejne przedsięwzięcia w Lipsku i Berlinie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pierwszy HalfPrice na Podlasiu

schedule 27 września 2021
Opr./edited by MR

W należącej do EPP Galerii Veneda otworzył się salon HalfPrice. To pierwsza i jedyna lokalizacja marki w Łomży i całym regionie. Najemca zajął lokal o powierzchni 1 tys. 311 mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Można kupować Aleje Praskie

schedule 27 września 2021
Opr./edited by AKL

Develia wprowadziła do sprzedaży 110 lokali w ramach I etapu Alei Praskich – nowej inwestycji na warszawskiej Pradze Południe. Deweloper planuje certyfikację I fazy projektu w systemie BREEAM.

Najnowsze w Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

schedule 28 września 2021

Monnari w Wielkopolsce

W centrach handlowych Auchan w Komornikach i Swadzimiu zaczęły działać sklepy Monnari. Salony polskiej marki zajęły lokale o powierzchni 230 mkw. w Swadzimiu oraz 160 mkw. w Komornikach.

schedule 28 września 2021

Więcej sportu w Iławie

Do parku handlowego Era Park w Iławie dołączyła polska sieć wielkopowierzchniowych sklepów sportowych Martes Sport. Sklep zajmie około 650 mkw. powierzchni najmu.

schedule 28 września 2021

Coraz pełniej w Siedlcach

Postępuje komercjalizacja parku handlowego Stalchemia w Siedlcach. Do grona najemców dołączy sieć sklepów zoologicznych. Obiekt o łącznej powierzchni najmu 6,6 tys. mkw. został otwarty w sierpniu.

schedule 27 września 2021

Nowe punkty na mapie Galerii Mokotów

Oferta warszawskiej Galerii Mokotów poszerzyła się o pięć nowych salonów. Klienci mogą odwiedzić salon sportowy Nike, oficjalny sklep marki Lego, butiki Patrizia Aryton i Damat Tween oraz salon ze świecami zapachowymi American Candle.

schedule 27 września 2021

Pierwszy HalfPrice na Podlasiu

W należącej do EPP Galerii Veneda otworzył się salon HalfPrice. To pierwsza i jedyna lokalizacja marki w Łomży i całym regionie. Najemca zajął lokal o powierzchni 1 tys. 311 mkw.

schedule 24 września 2021

Więcej najemców Mozaiki

Action i Neonet dołączają do grona najemców Mozaiki w Krotoszynie. Park handlowy będzie liczyć ponad 6,2 tys. mkw. GLA i pomieści około 16 sklepów. Otwarcie obiektu zaplanowano na I połowę 2022 roku.

schedule 24 września 2021

Era Park z Deichmannem

Firma Mallson Polska pozyskała kolejnego najemcę do powstającego na warszawskim Rembertowie Era Parku. Salon Deichmann zajmie około 500 mkw. powierzchni. Otwarcie obiektu zaplanowane jest na listopad 2021 roku.

schedule 23 września 2021

Fuzja kawy, wina i fotografii

Echo Investment podpisało kolejne umowy najmu powierzchni w rewitalizowanym kompleksie Fuzja w Łodzi.

schedule 23 września 2021

500 Netto nad Wisłą

Netto otworzyło się kolejne sześć placówek pod szyldem duńskiej sieci – tym samym jej zasięg zwiększył się w tym roku o 100 konwertowanych sklepów i wynosi obecnie 500 placówek w całym kraju.

schedule 23 września 2021

LPP rusza do Skopje

Gdańska spółka otworzyła w Skopje pierwszy salon Reserved. Za kilka tygodni uruchomione zostaną sklepy pozostałych marek, powiększając sieć sprzedaży LPP na Bałkanach o  8 tys. mkw.

schedule 23 września 2021

Leroy Merlin zaprasza do Kutna

W Kutnie przy ulicy Tadeusza Kościuszki został otwarty 71. sklep Leroy Merlin w Polsce. Powierzchnia sklepu, przy którym powstał parking na 300 samochodów, to blisko 7,5 tys. mkw.

schedule 23 września 2021

Tescoma debiutuje w Kielcach

Należąca do EPP Galeria Echo powiększyła swoją propozycję w kategorii produktów dla domu – do grona najemców kieleckiego centrum handlowego dołączyła czeska marka Tescoma. To pierwsza lokalizacja w Kielcach. Salon w Galerii Echo zajmuje ponad 90 mkw.

schedule 22 września 2021

Nowości i powroty w galeriach NEPI Rockastle

W czterech centrach handlowych NEPI Rockcastle pojawiły się nowe marki - w Aura Centrum w Olsztynie, Solaris Center w Opolu, krakowskiej Bonarce oraz w galerii Focus Mall Zielona Góra. W tej ostatniej właśnie zakończyła się rozbudowa; z kolei w Bonarce ruszył kolejny etap modernizacji i rozbudowy.

schedule 22 września 2021

Centrum Janki poszerza ofertę

Na terenie podwarszawskiego Centrum Janki otworzyły się Fikołki, kolejna po Liliputkowie strefa dla dzieci. Na liczącej 300 mkw. powierzchni Fikołków najmłodsi mają do dyspozycji m.in. labirynt z przeszkodami i kilka rodzajów zjeżdżalni oraz urodzinowy domek na drzewie.

schedule 22 września 2021

Eperia większa i bardziej rozrywkowa

Centrum handlowe Eperia w Preszowie na Słowacji szykuje się do otwarcia nowej części. W rozbudowanej galerii pojawią się nowe marki, restauracje i wielosalowe kino. Powierzchnia handlowa Eperii wzrośnie o 50 proc.

schedule 22 września 2021

Reduta poszerza ofertę

Do grona modowych najemców warszawskiej galerii Atrium Reduta dołączy polska marka Carry. Salon z ofertą odzieży i dodatków dla kobiet, mężczyzn i dzieci zajmie powierzchnię 930 mkw. We wrześniu portfolio centrum wzbogaciła również piekarnia Skalski, oferująca pieczywo i wyroby cukiernicze.

schedule 22 września 2021

Sklepy Netto otwarte w niedzielę

Większość sieci handlowych w Polsce otworzyła swoje sklepy w niedzielę, korzystając ze statusu placówki pocztowej. We wrześniu 2021 roku do tego grona dołączyły Kaufland i Lidl, a Netto właśnie podjęło decyzję o podpisaniu umowy z operatorem pocztowym. 

schedule 22 września 2021

Sinsay wprowadza się do Oleśnicy

Należący do LCP park handlowy w Oleśnicy pozyskał jako najemcę markę Sinsay. Zgodnie z umową zawartą między grupą LPP a LCP nowy salon zajmie 1 tys. 191 mkw.

schedule 22 września 2021

Do Multikina w Tychach

W Gemini Park powstanie największe kino w Tychach. Centrum będzie będzie pierwszym miejscem na Śląsku, w którym zagości nowy format sieci Multikino.

schedule 21 września 2021

Jest lepiej, ale odrabianie strat trwa

Od początku stycznia do września 2021 roku nieznacznie wzrosła odwiedzalność centrów handlowych w Polsce, ale w porównaniu do roku 2020. Zestawiając z rokiem 2019 spadki sięgają aż -28,2 procent. Podobnie kształtują się wskaźniki sprzedaży. Od maja 2021 roku łączne, skumulowane obroty wszystkich najemców centrów handlowych monitorowanych przez Retail Institute rosną. Jednak porównując wyniki za siedem miesięcy 2021 roku do tego samego okresu 2019 roku widać aż -17,9 proc. spadek obrotów.

Kategorie