Polska Robyg wydaje miliony i planuje skokowy rozwój
Rynek mieszkaniowyTak, jak deklarowaliśmy, zgromadziliśmy duże środki w celu rozwoju banku ziemi i ten cel realizujemy sukcesywnie od 2020 roku – już kupiliśmy grunty za łączną kwotę ponad 700 mln złotych. Planujemy kolejne inwestycje, na które mamy zabezpieczone środki - komentuje Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej grupy Robyg.
Robyg od dwóch lat akumuluje zysk. Akcjonariusz spółki z grupy Goldman Sachs nie pobierał dywidendy, co pozwoliło zgromadzić ponad 400 mln złotych. Do tego firma otrzymała dodatkowe finansowanie od akcjonariusza - Bricks Acquisition Limited z Grupy Goldman Sachs - na kwotę 100 mln złotych i sfinalizowała emisję obligacji o wartości 150 mln złotych.
To wszystko sprawia, że mamy bardzo komfortową sytuację, jeśli chodzi o decyzje inwestycyjne. Nie wykluczamy zainteresowania akwizycjami. Może to być zakup całych podmiotów wraz z nieruchomościami, wydzielonych części przedsiębiorstw czy rozległych terenów poprzemysłowych, ponieważ mamy rozbudowane doświadczenie w rewitalizacji gruntów i przywracaniu dużych fragmentów dzielnic w miastach. Chcemy umacniać swoją pozycję w miastach, w których działamy. Rozważamy także możliwość wejścia do nowego miasta. Będzie to jednak zależało od możliwości nabycia gruntów i skali działalności, jaką moglibyśmy prowadzić w nowej aglomeracji – dodaje Oscar Kazanelson.
W I półroczu 2021 roku grupa Robyg zawarła ponad 2,3 tys. umów rezerwacyjnych netto oraz podpisała około 2,1 tys. umów deweloperskich i przedwstępnych w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Spółka przekazała około 1,1 tys. lokali, co jest dla spółki rekordowym wynikiem. Robyg planuje w 2021 roku podpisać ponad 4 tys. umów rezerwacyjnych oraz przekazać 3 tys. lokali.
W 2021 roku Robyg uruchomił już 14 nowych projektów i zamierza rozpocząć sprzedaż w Poznaniu. W I półroczu 2021 roku firma zainwestowała ponad 365 mln złotych w rozbudowę banku ziemi w Warszawie, Gdańsku i Gdyni. Łącznie daje to potencjał budowlany na około 190 tys. powierzchni użytkowej. Zakupy te uzupełniły grunty zakupione w 2020 roku za ponad 375 mln złotych w Warszawie, Gdańsku, Gdyni i Wrocławiu (ponad 330 tys. powierzchni użytkowej). Łączne zasoby gruntów zapewniają firmie potencjał sprzedażowy około 22 tys. lokali.
Planujemy przeznaczyć na zakup gruntów łącznie ponad 600 mln złotych i realizujemy program skokowego wzrostu biznesu – zapowiada Oscar Kazanelson.
W 2020 roku grupa Robyg zanotowała przychody ze sprzedaży przekraczające 1,11 mld złotych, zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 211 mln złotych – czyli o 18,6 proc. więcej niż w 2019 roku, a EBIT 269 mln złotych – wzrost o 12,4 proc. rok do roku.
Cały czas podwyższamy standard mieszkań w naszych inwestycjach. Nowością są ekologiczne farby elewacyjne, pochłaniające zanieczyszczenia – jedna ze ścian przyjmie postać artystycznego murala. Nasza jakość obejmuje ponadstandardową wysokość mieszkań, balkony, loggie lub tarasy w każdym mieszkaniu, drewniane okna, dźwiękoszczelność, wideofony, instalacje światłowodowe, a także lobby z portierem i oświetlenie LED części wspólnych zasilane przez panele fotowoltaiczne. Na każdym osiedlu projektujemy tereny zielone, ogrody deszczowe, place zabaw, siłownie, stacje rowerowe, monitoring wizyjny HD i ładowarki samochodów elektrycznych. Wszystkie te elementy wpisują się w misję i strategię ESG, jaką realizujemy w Robyg – podkreśla Oscar Kazanelson.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...