EN

Polska Nadzieja w PRS

Rynek inwestycyjny i finansowy
Polski Związek Firm Deweloperskich przeanalizował dane rynkowe, na podstawie których przygotował prognozę dla rynku nieruchomości w Polsce w 2023 roku. Deweloperzy sprzedali w 2022 roku o 38 proc. mniej mieszkań niż rok wcześniej, a liczba transakcji powróciła do poziomów z lat 2013-14.

Zeszłoroczne prognozy PZFD okazały się dużo bardziej wyważone niż rzeczywistość rynkowa. Po rekordowym 2021, w minionym roku oczekiwaliśmy utrzymania trendów wzrostowych na poziomie 7-9 proc., a jednocześnie przekraczającym w nieznacznym stopniu ówczesną jednocyfrową inflację. Dane NBP wskazują, że porównując III kwartał 2022 do tego samego okresu rok wcześniej, dynamika cen nominalnych mieszkań na rynku pierwotnym w 6 największych miastach Polski wyniosła 18,5 proc. (ceny transakcyjne). Centrum Analiz PKO BP wskazuje jednak, że z uwagi na otoczenie rynkowe, dynamika wzrostów uległa w ostatnich miesiącach gwałtownemu wyhamowaniu, a według rynkowego konsensusu, stan ten powinien utrzymać się w 2023 roku.

Analizując zeszły rok, nie możemy nie wspomnieć o załamaniu sprzedaży spowodowanym wysoką inflacją, a także wprowadzeniem zmian w rekomendacji S przez KNF i wzrostem stóp procentowych, które znacznie ograniczyły zdolność kredytową Polaków. Dość powiedzieć, że wyniki sprzedażowe w III kwartale 2022 były porównywalne do tych z okresu intensywnego lockdownu w II kwartale 2020 roku. Miesiącem krytycznym był sierpień, w którym na największych rynkach sprzedanych zostało zaledwie 2,2 tys. lokali – mówi Patryk Kozierkiewicz, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Od tego czasu widoczne jest delikatne odbicie w wynikach. Szczególnie pozytywnie wypadł na tym tle grudzień, w którym – według danych Otodom Analytics – zaobserwowano drugi miesięczny wynik sprzedażowy w całym ubiegłym roku. Niemniej, dopóki nie zostaną rozwiązane problemy na rynku hipotecznym, nie sposób prognozować, że sytuacja ulegnie znacznej poprawie.

Nadzieję daje zapowiadany przez MRiT wprowadzeniu programu mieszkaniowego i programu oszczędnościowego na mieszkania oraz niedawna deklaracja KNF dotycząca poluzowania sposobu obliczania zdolności kredytowej. Czekamy jednak na konkrety, choć te trzy czynniki mogą złagodzić, ale nie wyeliminować dalszy spadek sprzedaży – dodaje Patryk Kozierkiewicz.

Z danych Otodom Analytics wynika, że deweloperzy sprzedali w 2022 roku o 38 proc. mniej mieszkań niż rok wcześniej, a pod względem liczby transakcji wróciliśmy do poziomów z lat 2013-14. Decyzja o wstrzymaniu nowych projektów jest naturalną odpowiedzią inwestorów na obniżone zainteresowanie ze strony kupujących. Uruchamianie nowych inwestycji w obliczu niskiego zainteresowania nabywców, wzrostu kosztów materiałów budowlanych i robocizny, trudności w pozyskiwaniu finansowania oraz ewentualnych wysokich kosztów obsługi długu jest po prostu zbyt ryzykowne. W szczególności dla mniejszych rynkowych graczy. Z tego właśnie powodu, 2022 rok skutkował obniżeniem liczby nowych inwestycji o około 1/3. Oznacza to, że deweloperzy ruszyli z budową 50 tys. mieszkań mniej niż rok wcześniej. 2023 rok będzie jednak pod tym względem jeszcze gorszy. Szacuje się, że skala załamania względem 2021 roku wyniesie nawet ponad 50 proc., co oznacza, że zamiast 166 tys. rozpoczniemy budowę około 70-80 tys. nowych lokali.

Drastyczne ograniczenie dostępności hipotek skutkuje odpływem klientów kredytowych i wzrostem udziału transakcji gotówkowych w rynku. Aby zbliżyć się do poziomów sprzedaży obserwowanych w ubiegłych latach, konieczne będzie poluzowanie polityki kredytowej przez KNF, a także obniżenie wysokości stóp procentowych. W obliczu wysokiej inflacji, w perspektywie 2023 roku, to drugie wydaje się jednak szczególnie nieprawdopodobne. Oznacza to, że trudna sytuacja będzie utrzymywać się prawdopodobnie przez cały 2023 rok. Ożywienie przynieść może uruchomienie rządowego programu „Pierwsze mieszkanie”. Jeśli – jak głoszą zapowiedzi – nastąpi to w lipcu, w drugim kwartale możemy oczekiwać wzrostu liczby wniosków kredytowych oraz umów rezerwacyjnych zawieranych z deweloperami. Wprowadzenie programu może również skłonić deweloperów do zwiększenia podaży nowych inwestycji. Wszystko zależeć będzie jednak od szczegółowych rozwiązań, w tym w zakresie liczby dostępnych preferencyjnych kredytów, cykliczności programu czy sposobu obliczania zdolności kredytowej na jego potrzeby.

O lekkim odbiciu zaważyć może również poluzowanie rekomendacji S przez KNF, czy podjęcie decyzji zakupowych przez osoby, które w ostatnim roku zachowawczo obserwowały sytuację rynkową, wstrzymując się z decyzją zakupową do czasu względnej stabilizacji, np. poziomu stóp procentowych (skumulowany popyt). Jednakże, z uwagi na relatywnie dobry I kwartał 2022 roku, wydaje się, że w tym roku deweloperzy sprzedadzą mniej mieszkań niż w ostatnich dwunastu miesiącach. Powyższa prognoza pozostaje aktualna nawet przy skutecznym wprowadzeniu programu „Pierwsze mieszkanie”. Jedynym czynnikiem, który mógłby odwrócić zdecydowanie trend byłoby rozpoczęcie cyklu obniżenia stóp procentowych, co wydaje się bardzo mało prawdopodobne, chyba że stanie się ono elementem politycznej, przedwyborczej rozgrywki.

Niewątpliwie podtrzymany zostanie trend ostatnich miesięcy związany z ograniczaniem podaży nowych inwestycji. Względem 2021 roku spadek w tym zakresie może wynieść ponad 50 proc. Z ankiety przeprowadzonej przez PZFD wśród części swoich członków wynika, że ograniczyć nowe inwestycje planuje niemal 100 proc. ankietowanych, w tym aż 48 proc. z nich o ponad połowę. Tak radykalne ograniczenie liczby projektów deweloperskich odbije się na całej gospodarce.

W najbliższym czasie inwestorzy będą decydować się na realizację lepiej zlokalizowanych projektów, które z reguły cieszą się większym zainteresowaniem klienta gotówkowego. W razie ewentualnego niepowodzenia sprzedaży, tak umiejscowione inwestycje będą mogły zasilić rynek najmu. Takiej „poduszki bezpieczeństwa” nie będą miały projekty gorzej skomunikowane, położone na obrzeżach, stąd ich realizacja może okazać się zbyt ryzykowna i zostanie odłożona na czas poprawy rynkowej koniunktury – mówi Patryk Kozierkiewicz z PZFD.

Relatywnie stabilnie kształtować będzie się podaż projektów premium, skierowanych właśnie do klientów gotówkowych. Jednak z uwagi na spadek ogólnej liczby inwestycji ich udział w całym rynku mieszkaniowym może podnieść się nawet o kilkanaście procent. Celem utrzymania konkurencyjności swoich projektów i minimalizacji wpływu kosztów materiałów budowlanych, deweloperzy będą ograniczać liczbę kosztochłonnych rozwiązań, szczególnie tych o niskim walorze użytkowym. Efekt ten będzie jednak widoczny najwcześniej w końcówce roku, gdy inwestorzy konsumować będą pierwsze pozwolenia na budowę, o które wnioskowali w czasie dekoniunktury, mając pełny obraz rynkowej sytuacji i świadomość konieczności cięcia kosztów. Trendem będzie również projektowanie większej liczby mieszkań o mniejszej powierzchni, a zarazem większym potencjale sprzedażowym – oczywiście z uwzględnieniem rozwiązań projektowych takich jak minimalna liczba miejsc postojowych.

Większa część projektów, które zostaną oddane do użytkowania w 2023 roku weszła do sprzedaży na przestrzeni dwóch ubiegłych lat i znalazła już swoich nabywców. Jednocześnie deweloperzy w reakcji na osłabienie popytu, znacznie ograniczyli podaż nowych projektów. Presja na wyprzedaż jest więc niewielka i nijak ma się do sytuacji obserwowanej w kryzysie z 2008 roku. Z drugiej strony, wciąż aktualne pozostają problemy związane z wysokimi cenami materiałów budowlanych, czy kosztami pracy – podniesionymi przy okazji wzrostu płacy minimalnej – które rzutują na końcowe ceny budowy. Według danych GUS w 2022 roku zarówno cena wytworzenia budynków jedno-, jak i wielorodzinnych wzrosła o kilkanaście procent w porównaniu do roku 2021. O ile niższa podaż inwestycji mogłaby wyhamować dynamikę wzrostu cen materiałów, należy pamiętać, że przy ich produkcji wykorzystywane są nośniki energii, co znacznie podnosi koszty wytworzenia.

W perspektywie roku PZFD prognozuje stabilizację cen na dotychczasowych poziomach z lekkimi odchyleniami uwzględniającymi specyfikę danego sektora. Naszym zdaniem jest za wcześnie, aby można było mówić o polu do obniżek cen w nowowprowadzanych inwestycjach deweloperskich, przede wszystkim z uwagi na koszty produkcyjne, koszty pracy oraz ewentualnej obsługi długu. Reakcja rynku będzie jednak uzależniona od rodzaju oraz lokalizacji projektu – dodaje Patryk Kozierkiewicz.

Ewentualne wzrosty cen, nieprzekraczające poziomu 5 proc., dotyczyć mogą sektora premium oraz segmentu o średniego. Mowa tu o inwestycjach w popularnych lokalizacjach miasta, które są doceniane zarówno przez nabywców jak i najemców. Ewentualne przeceny, o których głośno dziś w mediach, dotyczyć będą raczej jednostkowych projektów w przeciętnych lokalizacjach, położonych na obrzeżach miast i posiadających słabe połączenia komunikacyjne. Prawdopodobieństwo obniżki będzie też dużo większe w przypadku dużych mieszkań, których sprzedaż jest szczególnie utrudniona w obliczu niskiej zdolności kredytowej Polaków. Naturalnie tańsze mogą okazać się również mieszkania z rynku wtórnego, w starych blokach z czasów PRL czy kamienicach, które okazały się szczególnie podatne na ostatnie wzrosty cen energii – co znajduje swoje odzwierciedlenie w wysokości czynszów.

Segment domów jednorodzinnych ucierpiał zdecydowanie najmocniej. Widać to zarówno po spadkach uzyskiwanych pozwoleń na budowę przez nabywców indywidualnych, jak i wstrzymywaniu przez nich decyzji o rozpoczęciu budowy. Rosnące koszty materiałów budowlanych dotknęły szczególnie Kowalskich, budujących domy metodą gospodarczą. Nagły wzrost cen spowodował, że dokończenie inwestycji po cenie założonej na etapie planowania jest dziś niemożliwe. Przypomnijmy też, że średni czas budowy domu jednorodzinnego wynosi aż 4 lata, co potęguje wspomniany problem. Swój efekt miały również decyzje RPP, która w krótkim okresie zadecydowała o gwałtownym podniesieniu stóp procentowych. Te czynniki, ale i perspektywa przyszłych, horrendalnie wysokich kosztów utrzymania, zmusiły Polaków do sprzedaży domów jeszcze w trakcie budowy, lub na chwilę przed ich zasiedleniem. Wspomniane koszty utrzymania skłaniają również do podjęcia decyzji o powrocie do miasta i sprzedaży domu jednorodzinnego w ramach rynku wtórnego. Dla decyzji o przeprowadzce nie bez znaczenia pozostają także opłaty ponoszone w związku z codziennymi dojazdami z peryferii do miast. Zwiększenia podaży domów z tego tytułu, a także potencjalna – choć trudna do oszacowania - liczba niesprzedanych inwestycji jednorodzinnych położonych daleko od znaczących ośrodków miejskich, może skłaniać do pojawiania się obniżek w tym segmencie.

Jeżeli przyjąć, że w czasie rynkowego prosperity liczba mieszkań oddanych do użytkowania jest proporcjonalna do liczby inwestycji rozpoczynanych około dwa lata wcześniej, w obecnym roku deweloperzy powinni oddać do użytkowania około 150 tys. mieszkań. Oczywiście, należy wziąć poprawkę, że w okresie dekoniunktury część inwestycji jest wstrzymywana, a odnotowane w statystykach rozpoczęcia coraz mocniej odbiegają od faktycznej liczby prowadzonych budów. Nie zmienia to jednak faktu, że rynek PRS w Polsce dopiero raczkuje, a łączna liczba lokali w rękach inwestorów instytucjonalnych – zgodnie z danymi JLL - wynosi 10,8 tys. lokali, natomiast w planach na najbliższe lata inwestorzy zakładali powiększanie zasobu mieszkań o kolejne kilka tysięcy rocznie. JLL wskazuje również, że ok. 4,7 tys. lokali ma zostać oddanych w 202. Oznacza to, że w najbliższych latach na rynek ten trafiać będzie około 3 proc. zasobu mieszkań wybudowanych w danym roku. Odsetek ten będzie jeszcze mniejszy, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że część zasobu PRS powstaje na gruntach usługowych i w świetle prawa nie są to lokale mieszkalne.

Dane te przeczą doniesieniom medialnym, jakoby fundusze inwestycyjne sukcesywnie pozbawiały Polaków dostępu do mieszkań. Przeciwnie, rozwój PRS to większa liczba lokali na rynku najmu, w dobrych lokalizacjach, obsługiwanych przez wyspecjalizowane podmioty i dających gwarancję stabilności, której brakuje na chaotycznym rynku najmu zdominowanym przez inwestorów prywatnych. Ponadto, więcej lokali na rynku najmu przyczynia się do zahamowania wzrostu czynszów w tym sektorze. Jest to szczególnie istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że z uwagi na splot wymienionych wcześniej czynników ekonomicznych, w niektórych miastach urosły one w ubiegłym roku o kilkadziesiąt procent. O zainteresowaniu usługami najmu świadczonymi przez fundusze inwestycyjne świadczy najlepiej poziom wynajęcia lokali dostępnych w PRS-ach, wynoszący około 99 proc.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Fortis chce budować centra danych w Zabrzu

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Fortis Hub, spółka z grupy Fortis, przygotowuje projekt komercyjny, którego realizację planuje w rejonie ulic Hagera i Tarnogórskiej w Zabrzu. Zasadniczą częścią nowej inwestycji mają być nieruchomości przewidziane pod data centers oraz magazyny energii.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Patrizia Aryton w śląskim outlecie

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Patrizia Aryton otwiera jedyny na Śląsku salon outlet w Designer Outlet Sosnowiec. Polska marka oferująca modę premium zajęła około 90 mkw. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska HalfPrice otwiera się w Ostródzie

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

HalfPrice wybrał park handlowy Big Ostróda na swój debiut w tym mieście. Sklep sieci off-price zajął w ostródzkim parku handlowym blisko 1,2 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Luksusowy wellness i fitness

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

W warszawskim Domu Mody Klif na początku 2025 roku otworzy się studio treningowe i jednocześnie showroom EMSO.  To pierwsza lokalizacja marki, która planuje zbudować sieć w oparciu o franczyzę.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kosmetyki, sport, juniorzy i Żabka

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Focus Parku w Rybniku pojawiły się dwie nowe marki, Rituals i 4F Junior. W styczniu w centrum handlowym zacznie działać Żabka.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Unisono w outlecie

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców Designer Outletu Sosnowiec dołączyła sieć Unisono. Marka odzieży damskiej zajmie w obiekcie 115 mkw. powierzchni.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Ruszył kolejny Chilliflex

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by JC

Na dziewiątym piętrze łódzkiej Bramy Miasta otwarto biuro Chilliflex. To siódma lokalizacja sieci w Polsce.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Można robić zakupy w Złotym Rogu

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Park handlowy Złoty Róg w Krasnymstawie przy ul. Okrzei uzyskał pozwolenie na użytkowanie i otwiera się dla klientów.

Zasoby ludzkie

Polska Sztuczna inteligencja dla każdego pracownika

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Rośnie zapotrzebowanie na umiejętności związane z AI, ale jednocześnie dostęp do szkoleń ze sztucznej inteligencji staje się nierówny. Tymczasem sprawiedliwy dostęp do technologii z tego obszaru może pomóc w rozwiązaniu problemu niedoboru talentów – wskazują raport firmy Randstad.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Wzrost i regionalne różnice

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Rynek polskich powierzchni magazynowych w III kwartale 2024 roku wykazał dalszy wzrost, kontynuując trend z poprzednich kwartałów - w swoim raporcie oceniają eksperci grupy Redd.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ewolucja parków handlowych

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Rynek parków handlowych i centrów convenience w Polsce przechodzi znaczącą transformację – wskazują eksperci JLL i Trei Real Estate Poland.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy 7R i EQT Exeter spekulacyjnie pod Pragą

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

7R i EQT Exeter wybudują park logistyczny niedaleko Pragi. Inwestcja o powierzchni 56 tys. mkw. będzie się składać z dwóch budynków zlokalizowanych przy autostradzie D8 obsługującej rejon Wielkiej Pragi.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowa fasada i nowi najemcy

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Do najemców należącego do EPP Pasażu Grunwaldzkiego dołączyło siedem nowych marek, a dwie kolejne przedłużyły współpracę. Łączna powierzchnia objęta umowami najmu to niemal 2,9 tys. mkw. Wrocławskie centrum handlowe zakończyło również modernizację fasady.

ESG

Polska Bardzo dobrze na Morenie

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Budynek mieszkaniowy realizowany przez Unidevelopment na ul. Kusocińskiego na gdańskiej Morenie uzyskał certyfikat BREEAM z oceną Very Good. Analizie poddano m.in. elementy związane z ekologią i wpływem na komfort życia przyszłych mieszkańców. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Stabilizacja i transakcje portfelowe

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Polski rynek nieruchomości przemysłowych i logistycznych w pierwszych trzech kwartałach 2024 roku zachował stabilność – oceniają w swojej analizie eksperci Axi Immo.

Rynek mieszkaniowy

Polska Resi4Rent przy Parku Zachodnim

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Resi4Rent rozbudowuje swoją ofertę mieszkań w abonamencie we Wrocławiu. Dzięki najnowszej inwestycji – Resi4Rent Wrocław Park Zachodni - oferta firmy w mieście zwiększyła się o 20 proc.  

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska MCP wybiera Newtona

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości wprowadzi się do należącego do GTC kompleksu Korona w Krakowie. MCP zajmie ponad 3 tys. mkw. w budynku Newton. 

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Instytut Głuchoniemych rozpoczyna modernizację

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta zawarł umowę na modernizację Instytutu Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego. Prace obejmą zarówno budynek przy placu Trzech Krzyży 4/6, jak i teren wokół niego. Inwestycja pozwoli zapewnić podopiecznym ośrodka nowoczesne, dostosowane do ich potrzeb warunki do nauki i mieszkania.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Polska nasyca się powierzchnią handlową

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Jak wynika z raportu Cushman & Wakefield „Trends Radar. Rynek nieruchomości od stabilizacji do optymizmu”, polski rynek zajął w 2024 roku drugie miejsce w Europie pod względem wielkości oddanej do użytku powierzchni handlowej i ustąpił miejsca jedynie Francji.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Przybyło biur we Wrocławiu

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Nowa podaż na rynku biurowym we Wrocławiu w pierwszych III kwartałach 2024 roku należała do najwyższej spośród głównych miast regionalnych - podaje Knight Frank.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 20 listopada 2024

Patrizia żegna się z Oval Office

Patrizia sprzedała nieruchomość biurową Oval Office w Hamburgu firmie Gold Tree. Biurowiec oferuje około 25 tys. mkw. powierzchni, w tym 23,5 tys. mkw. biur. Strony nie ujawniają kwoty transakcji.

schedule 20 listopada 2024

Park w Sulechowie ma finansowanie

Panattoni uzyskało kredyt w wysokości 75 mln euro od Citibank (London Branch). Środki przeznaczone są na sfinansowanie inwestycji Panattoni Park Sulechów III.

schedule 18 listopada 2024

Czeski fundusz na dużych zakupach

Czeski Fundusz Mieszkaniowy (Fond Českého Bydlení) sfinalizował zakup dwóch budynków mieszkalnych zlokalizowanych w Berounie i Chomutovie. Transakcja powiększyła portfolio spółki o 313 wynajętych lokali.

schedule 18 listopada 2024

Zainwestują więcej w sektor mieszkaniowy

Europejscy inwestorzy planują znacząco zwiększyć swoje zaangażowanie w sektor mieszkaniowy – wynika z nowego raportu opublikowanego przez firmę doradczą Knight Frank.

schedule 14 listopada 2024

Pierwszy taki kredyt

Panattoni uzyskało pionierski zielony kredyt od Berlin Hyp o wartości ponad 74 mln euro. Uzyskane w ten sposób środki będą przeznaczone na realizację centrum logistycznego w Bydgoszczy dla firmy e-commerce.

schedule 13 listopada 2024

Vantage ma 100 milionów euro na inwestycje w Polsce

Polskie spółki zależne Vantage Development uzyskały 100 mln euro pożyczki od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Należący do TAG Immobilien deweloper i operator wykorzysta pozyskane środki na rozwój inwestycji PRS w Polsce.

schedule 06 listopada 2024

Immofinanz pożycza 180 milionów euro

Immofinanz podpisał umowę zielonej pożyczki w wysokości 180 mln euro z bankami Helaba, pbb Deutsche Pfandbriefbank i Berlin Hyp. Kredyt zastępuje wcześniejszą umowę, które wygasała w styczniu 2025 roku. Zabezpieczeniem jest biurowiec myhive Warsaw Spire.

schedule 06 listopada 2024

Warszawa awansuje w rankingu

Warszawa umacnia się na pozycji lidera Europy Środkowej, deklasując Pragę i Budapeszt – wynika z najnowszego raportu PwC i Urban Land Institute, "Emerging Trends in Real Estate Europe 2025".

schedule 05 listopada 2024

Nowe przepisy i nowe definicje

Wraz z początkiem 2025 roku rynek czekają zmiany w podatku od nieruchomości. Oznacza to wiele zmian dla właścicieli i zarządców obiektów komercyjnych, w związku z czym eksperci Cushman & Wakefield rekomendują jak najszybsze rozpoczęcie audytów.

schedule 04 listopada 2024

Magazyn w Dunikowie ma finansowanie

Panattoni pozyskał finansowanie na realizację centrum dystrybucyjnego dla firmy z branży handlowej. Kredytu w wysokości 36,5 mln euro udzielił BNP Paribas.

schedule 04 listopada 2024

Zdecydowane ożywienie w inwestycjach

Wraz z 30 sfinalizowanymi transakcjami, III kwartał 2024 roku przyniósł wyraźne ożywienie na polskim rynku. Na koniec września wartość rynku inwestycyjnego osiągnęła 2,7 mld euro, co oznacza wzrost o prawie 60 proc. rok do roku – podaje Avison Young.

schedule 31 października 2024

Warimpex wycofuje się z Rosji

Warimpex Finanz- und Beteiligungs sprzedał swój ostatni projekt w Rosji, Airportcity St. Petersburg. Tym samym firma nie jest już aktywna na rynku rosyjskim.

schedule 30 października 2024

Revetas sprzedaje na warszawskim Służewcu

Grupa Revetas sprzedała kompleks biurowy Trinity One w Warszawie na rzecz Longvilliers. Warunki transakcji nie zostały ujawnione. 

schedule 30 października 2024

Śmiałe spojrzenie w przyszłość

Jak wynika z globalnego raportu “2025 Commercial Real Estate Outlook”, przygotowanego przez Deloitte, po dwóch latach niepewności sektor nieruchomości komercyjnych ponownie przejawia optymizm. 60 proc. menadżerów z branży przewiduje, że wzrost przychodów ich firm przekroczy 5 proc. rocznie.

schedule 30 października 2024

Refinansowanie pod Pruszkowem

Bank BNP Paribas udzielił MLP Group finansowania w łącznej wysokości 21,5 mln euro. Pozyskane środki zostaną wykorzystane na refinansowanie budowy obiektu magazynowego o powierzchni 34,6 tys. m kw., w centrum logistycznym MLP Pruszków II.

schedule 29 października 2024

Stołeczny projekt PRS sprzedany

Cavare, spółka z grupy Cavatina, sprzedała platformie LifeSpot projekt przy ul. Ostrobramskiej w Warszawie. Transakcja opiewa na niemal 59 mln zł.

schedule 28 października 2024

OUP porządkuje portfolio

One United Properties w ciągu ostatnich 18 miesięcy sprzedało nieruchomości o wartości 52,4 mln euro, m.in. budynki biurowe One Herăstrău Office i One North Gate 2. Łączna powierzchnia sprzedanych aktywów wynosi około 21 tys. mkw. 

schedule 28 października 2024

Prawie miliard w biurach

Jak podaje CBRE, wzrost aktywności inwestorów spowodował ożywienie na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Wartość inwestycji od początku tego roku sięgnęła 2,6 mld euro, co jest wynikiem o 25 proc. wyższym niż odnotowany w całym 2023.

schedule 28 października 2024

Orlen stawia na OZE

Należąca do grupy Orlen spółka Orlen Wind 3 sfinalizowała z firmą EDP Renewables Polska zakup dwóch farm fotowoltaicznych w województwach lubuskim i wielkopolskim oraz farmy wiatrowej w województwie łódzkim.

schedule 25 października 2024

Arche będzie budować na wschodzie Polski

W październiku 2024 pokoje w nowo budowanym hotelu Arche w dzielnicy Czyżyny w Krakowie zostały wyprzedane inwestorom Arche w ofercie “off market” w ciągu tygodnia. Deweloper ma plany na kolejne obiekty, m.in. na wschodzie Polski.

Wydanie 11 (293) listopad 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia