EN

Polska Lubimy oszczędności i marki premium

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
Według raportu Trends Radar firmy Cushman & Wakefield, ponad 50 proc. polskich konsumentów spodziewa się, że ich styl życia stanie się skromniejszy. Na trend ten wskazuje już teraz spadający wskaźnik sprzedaży detalicznej, który w 2023 roku ma wynieść około 5 proc.

Według ekspertów Cushman & Wakefield, sytuacja paradoksalnie może być szansą rozwoju dla części rynku handlowego i nie chodzi tutaj tylko o segment value, ale również producentów kosmetyków czy marki modowe. Długofalowo, na znaczeniu mogą zyskiwać koncepty i działania wpisujące się w strategie zrównoważonego rozwoju.

Nieruchomości handlowe są tym sektorem, który w ostatnich kilku latach musiał przynajmniej kilkukrotnie redefiniować sposób działania. Rozkwit parków handlowych, pandemia, boom na zakupy online, bardzo duże zainteresowanie klientów ofertą sklepów z kategorii home & deco oraz DIY, a także rosnące znaczenie trendu eko – te czynniki bardzo wyraźnie przemodelowały strategie biznesowe wielu najemców, deweloperów i właścicieli obiektów handlowych. Obecna sytuacja wynikająca z inflacji, wysokich kosztów kredytów hipotecznych i spadku sprzedaży mieszkań to kolejny impuls, aby przystosować się do pełnej wyzwań rzeczywistości – tłumaczy Ewa Derkatka-Chilewicz, associate director, Consulting & Research, Cushman & Wakefield.

Coraz wyższe koszty życia tymczasowo zmieniają strukturę wydatków konsumentów, którzy mniej pieniędzy przeznaczają na produkty i usługi spoza podstawowego koszyka zakupowego, np. wyjścia do restauracji czy podróże.

W okresie ograniczania wydatków następuje polaryzacja postaw zakupowych i wzrasta popularność marek oferujących artykuły dla mniej zamożnego klienta. To z kolei przekłada się na dalszy rozwój sieci tzw. value retailers, np. Action, Dealz, TEDi czy Pepco, których ekspansja jest dodatkowo wzmacniana dzięki ofensywie parków handlowych. Z drugiej jednak strony, adresaci produktów premium nie ograniczają wydatków, co znajduje potwierdzenie w podpisanych umowach najmu – komentuje Ewa Derkatka-Chilewicz.

Dla przykładu, w 2022 roku Cushman & Wakefield brał udział w procesie negocjowania warunków najmu z brytyjską marką kosmetyczną Lush, która pod koniec lutego tego roku otworzyła w Złotych Tarasach swój pierwszy stacjonarny sklep w Polsce. W Złotych Tarasach umowę najmu przedłużył również Guess, na relokację na większą powierzchnię zdecydował się Levi’s, a swój nowy sklep otworzyła tam marka Local Heroes.

Paradoksalnie czas dekoniunktury może wywołać tzw. efekt czerwonej szminki, kiedy rośnie zainteresowanie luksusowymi kosmetykami czy akcesoriami modowymi. Za tym zjawiskiem stoi między innymi chęć podkreślenia swojego poziomu życia, ale również fakt, że produkty znajdujące się w zasięgu naszej ręki, na przykład kosmetyki to relatywnie łatwa strategia na poprawę samopoczucia – dodaje Ada Budynek, leasing team manager, Cushman & Wakefield.

Sieci budowlane i DIY oraz salony meblowe były bez wątpienia tą kategorią sklepów, która w pandemii nie zmniejszyła tempa rozwoju, a wręcz przeciwnie – notowała wzrosty sprzedaży. Po kilkunastu bardzo intensywnych miesiącach, kiedy wielu Polaków dostosowywało swoje domy do trybu home office, przyszedł jednak czas na stabilizację.

Załamanie na rynku mieszkań może doprowadzić do krótkoterminowych wahań, jeśli chodzi o wskaźniki sprzedaży sieci budowlanych, jednak nie powinno mieć to wpływu na długoterminowe planu rozwoju i ekspansji dużych graczy. Dla przykładu, w ostatnich dniach Black Red White otworzył swój kolejny sklep w Polsce, tym razem decydując się na Homepark Janki. Z kolei w październiku ubiegłego roku w tym samym centrum swój salon uruchomiła marka Dekoria – komentuje Michał Masztakowski, leasing team manager, Cushman & Wakefield.

Pod koniec ubiegłego roku Castorama uruchomiła nowe sklepy w formule Smart w Augustowie i Łomży, niebawem powinna ruszyć budowa Vendo Parku w Szczecinie, gdzie otworzy się m.in. Obi, sieć otworzyła też w połowie roku market w Mysiadle koło Piaseczna. Na początku lutego Leroy Merlin sfinalizował zakup działki w Koszalinie, gdzie powstanie pierwszy sklep marki w tym mieście.

Potwierdza to, że sieci poszukują gruntów pod budowę sklepów w mniejszych lokalizacjach, których atrakcyjność jest dodatkowo napędzana przez dynamicznie rosnący segment parków handlowych. Dodatkowo, sieci wchodzą w nowe segmenty związane z wykończeniem domów i mieszkań, dążąc tym samym do stałego poszerzania oferty – dodaje Michał Masztakowski.

Ubiegły rok potwierdził mocną pozycję centrów handlowych na rynku, ale w ocenie ekspertów długoterminowo niektóre z tych obiektów będą wymagać poważnych zmian, przeformatowania lub korekty funkcji. Wzrost wskaźnika pustostanów może prowadzić też do większej otwartości wynajmujących na najemców o niższym profilu, co przełoży się na zmiany w pozycjonowaniu nieruchomości.

Perspektywicznym kierunkiem dla rozwoju portfela najemców, oprócz marek value, stają się na przykład sklepy z odzieżą z tzw. drugiej ręki. Nic w tym dziwnego – polscy konsumenci są coraz bardziej świadomą kategorią klientów, którzy chcą kupować w sposób zrównoważony. Nie uchodzi to też uwadze dużych rynkowych graczy, jak Levi’s czy COS, którzy otwierają własne sklepy z odzieżą używaną. Długofalowo, strategie związane ze zrównoważonym rozwojem powinny znaleźć odzwierciedlenie w każdym aspekcie funkcjonowania obiektu handlowego – podsumowuje Ada Budynek.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kolejne otwarcia w Sudeckiej

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

Do grona najemców Galerii Sudeckiej w Jeleniej Górze dołączyła kolejna marka z portfolio Grupy CCC. Klienci mogą też zrobić zakupy w nowej drogerii Rossmann.

Materiał partnera

Świeradów-Zdrój Luksusowe Apartamenty Biały Kamień

schedule 08 maja 2023

Apartamenty Biały Kamień to kolejna inwestycja prestiżowego kompleksu hotelowego oraz wielokrotnie nagradzanego Hotelu & Medi-SPA Biały Kamień. Powstaną w odległości 50 m od istniejącego od 2008 r. Hotelu Biały Kamień, który oddalony jest zaledwie kilkaset metrów od centrum uzdrowiska Świeradów-Zdrój i od nowo wybudowanej wieży Sky Walk. Planowany obiekt położony będzie w otulinie góry Biały Kamień, co gwarantuje ciszę, spokój, a przede wszystkim malownicze widoki.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Galaxy za pół ceny

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

Należące do EPP centrum handlowo-rozrywkowe Galaxy wzmacnia swoją ofertę, rozwijając współpracę z HalfPrice. Uruchomiony ponownie salon ma teraz szerszy asortyment i większy metraż.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Elektryki w Jankach

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Homepark Janki powiększa swoją ofertę o nowy sklep z rowerami elektrycznymi marki Engwe. Pierwszy polski salon tej marki zajął powierzchnię 108 mkw.

Architektura i urbanistyka

Polska Klimatyczny kampus we Wrocławiu

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

SRDK Architekci Studio Śródka opracowało konkursową koncepcję kampusu ASP we Wrocławiu odpowiadającą na kryzys klimatyczny. W swoim projekcie uwzględnili m.in. ochronę wnętrz przed przegrzewaniem i retencję wody deszczowej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po obuwie do Galardii

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Niemiecka marka obuwnicza Deichmann dołącza do w grupy najemców centrum handlowego Galardia w Starachowicach.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Biedronka wybiera się do Ciechanowa

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Market spożywczy Biedronka dołącza do najemców centrum MMG Ciechanów, którym zarządza Master Management Group. Sklep o powierzchni 890 mkw. zostanie otwarty w czerwcu tego roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowości w Porcie Łódź

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

Port Łódź wzbogacił swoją ofertę o nowe marki. Sklepy otworzyły sieci Sports Direct i Tedi, a nową odsłonę zaprezentowały koncepty modowe – Mohito i Sinsay.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Lidl znowu w Pruszczu

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Lidl Polska otworzył drugi sklep w Pruszczu Gdańskim przy ul. Grunwaldzkiej. Powierzchnia sali sprzedaży to około 1,4 tys. mkw., przy obiekcie powstał też parking na około 90 miejsc parkingowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Od mody do burgera

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

W warszawskim centrum handlowym Blue City od początku roku otworzyły się dwa nowe sklepy – Molton i Flying Tiger Copenhagen. Klienci mogą też skorzystać z oferty nowej kawiarni Green Cafe Nero i pierwszej w Polsce restauracji sieci Master Burger.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Prologis zaprasza na bezobsługowe zakupy

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by JC

W Prologis Park Chorzów uruchomiono bezobsługowy sklep Żabka Nano czynny całą dobę, siedem dni w tygodniu. To kolejny element inicjatywy PARKlife™ wdrażanej w parkach sieci.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowi najemcy w Magnolii

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Marki Mango i Primark dołączają do grona najemców wrocławskiej galerii handlowej Magnolia Park.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Woolworth zdobył Fort

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Sieć dyskontowa Woolworth otwiera swój pierwszy sklep w Warszawie – w centrum handlowym Fort Wola. Marka zadebiutowała w Polsce w tym roku, nowy sklep to trzecia lokalizacja sieci w Polsce.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Smacznie i międzynarodowo na Powiślu

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

W warszawskiej Elektrowni Powiśle otworzono nowe punkty gastronomiczne. Do oferty dołączyły koncepty kuchni amerykańskiej, francuskiej i gruzińskiej, a także kawiarnia połączona z cukiernią.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Garbe przebuduje Starą Mleczarnię

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Firma Garbe nabyła działkę o powierzchni około 48 tys. mkw. w Gerze, mieście położonym we wschodniej części Turyngii. Planowana jest tam budowa nieruchomości logistyczno-handlowej o łącznej powierzchni 28 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pełniej w Bawełniance

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców centrum handlowego Galeria Bawełnianka dołączyły kolejne marki. Wkrótce swoje salony otworzą Douglas, Deichmann, Home&You, kaes. oraz Vive. Łącznie nowe salony zajmą ponad 2,3 tys. mkw. powierzchni.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Echo konsoliduje z Archicomem

schedule 26 maja 2023
Opr./edited by MR

Trwa konsolidacja biznesu mieszkaniowego Echo Investment i spółki Archicom. W zamian za wniesienie aportem biznesu mieszkaniowego Echo obejmie nowe akcje w kapitale zakładowym Archicomu. Wartość aportu, oszacowana przez niezależnego biegłego, to blisko 830 mln zł.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Rekordowa podaż na rynku magazynowym

schedule 25 maja 2023
Opr./edited by MR

Do końca marca 2023 roku do użytku oddano 1,9 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, co było najwyższą wartością w historii polskiego rynku. Zasoby sektora magazynowego osiągnęły 29,6 mln mkw. Eksperci firmy Colliers szacują, że w kolejnych kwartałach wolumen nowej podaży będzie niższy.

Architektura i urbanistyka

Polska Suwak wystartował

schedule 25 maja 2023
Opr./edited by JC

Rozpoczęła się budowa Parku Linearnego Suwak w Warszawie. Na niezagospodarowanym dotychczas obszarze między blokami, biurowcami, hotelami i linią kolejową na Służewcu powstanie bogaty w zieleń teren rekreacyjny o powierzchni 20 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Granaria na surowo

schedule 25 maja 2023
Opr./edited by MR

Realizacja kolejnego etapu Granarii na Wyspie Spichrzów w Gdańsku osiągnęła stan surowy otwarty. Oddanie wielofunkcyjnej inwestycji do użytkowania planowane jest na połowę 2024 roku. Generalnym wykonawcą jest Doraco.

Najnowsze w Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

schedule 26 maja 2023

Kolejne otwarcia w Sudeckiej

Do grona najemców Galerii Sudeckiej w Jeleniej Górze dołączyła kolejna marka z portfolio Grupy CCC. Klienci mogą też zrobić zakupy w nowej drogerii Rossmann.

schedule 26 maja 2023

Galaxy za pół ceny

Należące do EPP centrum handlowo-rozrywkowe Galaxy wzmacnia swoją ofertę, rozwijając współpracę z HalfPrice. Uruchomiony ponownie salon ma teraz szerszy asortyment i większy metraż.

schedule 26 maja 2023

Elektryki w Jankach

Homepark Janki powiększa swoją ofertę o nowy sklep z rowerami elektrycznymi marki Engwe. Pierwszy polski salon tej marki zajął powierzchnię 108 mkw.

schedule 26 maja 2023

Po obuwie do Galardii

Niemiecka marka obuwnicza Deichmann dołącza do w grupy najemców centrum handlowego Galardia w Starachowicach.

schedule 26 maja 2023

Biedronka wybiera się do Ciechanowa

Market spożywczy Biedronka dołącza do najemców centrum MMG Ciechanów, którym zarządza Master Management Group. Sklep o powierzchni 890 mkw. zostanie otwarty w czerwcu tego roku.

schedule 26 maja 2023

Nowości w Porcie Łódź

Port Łódź wzbogacił swoją ofertę o nowe marki. Sklepy otworzyły sieci Sports Direct i Tedi, a nową odsłonę zaprezentowały koncepty modowe – Mohito i Sinsay.

schedule 26 maja 2023

Lidl znowu w Pruszczu

Lidl Polska otworzył drugi sklep w Pruszczu Gdańskim przy ul. Grunwaldzkiej. Powierzchnia sali sprzedaży to około 1,4 tys. mkw., przy obiekcie powstał też parking na około 90 miejsc parkingowych.

schedule 26 maja 2023

Od mody do burgera

W warszawskim centrum handlowym Blue City od początku roku otworzyły się dwa nowe sklepy – Molton i Flying Tiger Copenhagen. Klienci mogą też skorzystać z oferty nowej kawiarni Green Cafe Nero i pierwszej w Polsce restauracji sieci Master Burger.

schedule 26 maja 2023

Prologis zaprasza na bezobsługowe zakupy

W Prologis Park Chorzów uruchomiono bezobsługowy sklep Żabka Nano czynny całą dobę, siedem dni w tygodniu. To kolejny element inicjatywy PARKlife™ wdrażanej w parkach sieci.

schedule 26 maja 2023

Nowi najemcy w Magnolii

Marki Mango i Primark dołączają do grona najemców wrocławskiej galerii handlowej Magnolia Park.

schedule 26 maja 2023

Woolworth zdobył Fort

Sieć dyskontowa Woolworth otwiera swój pierwszy sklep w Warszawie – w centrum handlowym Fort Wola. Marka zadebiutowała w Polsce w tym roku, nowy sklep to trzecia lokalizacja sieci w Polsce.

schedule 26 maja 2023

Smacznie i międzynarodowo na Powiślu

W warszawskiej Elektrowni Powiśle otworzono nowe punkty gastronomiczne. Do oferty dołączyły koncepty kuchni amerykańskiej, francuskiej i gruzińskiej, a także kawiarnia połączona z cukiernią.

schedule 26 maja 2023

Pełniej w Bawełniance

Do grona najemców centrum handlowego Galeria Bawełnianka dołączyły kolejne marki. Wkrótce swoje salony otworzą Douglas, Deichmann, Home&You, kaes. oraz Vive. Łącznie nowe salony zajmą ponad 2,3 tys. mkw. powierzchni.

schedule 25 maja 2023

Na zakupy przy obwodnicy Namysłowa

Firma Smart Park Poland rozpoczęła realizację nowego projektu w Namysłowie. Park handlowy o powierzchni około 10 tys. mkw. znajdzie się koło planowanej obwodnicy miasta.

schedule 24 maja 2023

Komercjalizują 22 tysiące w Bielsku-Białej

Mallson rozpoczął komercjalizację projektu parku handlowego w Bielsku-Białej. Inwestycja firmy Redkom powstaje na terenie dawnego hipermarketu Tesco i będzie miała około 22 tys. mkw. powierzchni najmu.

schedule 23 maja 2023

Dla domu i ogrodu w Babimoście

Sieć Bricomarché otworzyła nową placówkę w formule "Pod Znak" w Babimoście w województwie lubuskim. To 190 sklep działający pod szyldem Bricomarché w Polsce.

schedule 19 maja 2023

Rogoźno z kompletem najemców

Najemcami nowego parku handlowego w Rogoźnie o powierzchni 1,8 tys. mkw. są Rossmann, Dealz oraz Sinsay. Obiekt jest w 100 proc. skomercjalizowany. Otwarcie jest zaplanowane na wrzesień tego roku.

schedule 19 maja 2023

Hebe razy dwa

Otwarto dwa nowe sklepy Hebe: w Złotowie i w Dzierżoniowie. Są to pierwsze placówki sieci obecne w tych miastach.

schedule 19 maja 2023

Cyfrowe zakupy w Pasażu Grunwaldzkim

Pasaż Grunwaldzki kontynuuje proces odświeżania swojej oferty handlowej, stawiając także na koncepty omnikanałowe. Kolejną marką z Grupy CCC, która wzmacnia segment modowo-obuwniczy obiektu, jest salon eobuwie.pl połączony ze strefą Modivo.

schedule 19 maja 2023

Veneda otwiera i relokuje

Galeria Veneda w Łomży rozszerza swoją ofertę. Centrum handlowe powitało nowych najemców – marki Lee i Wrangler, Quiosque oraz Project Phoenix, Vezzi, Cloudshop i Bubu Bubble Tea.

Kategorie