EN

Polska Więcej chętnych na biura

Biura i projekty wielofunkcyjne
W III kwartale 2023 roku, zarówno w Warszawie, jak i na rynkach regionalnych popyt na powierzchnie biurowe był największy w tym roku. W regionach 2023 zamknie się wynikiem zbliżonym do rekordowego rezultatu odnotowanego w 2019 roku – podają eksperci Walter Herz.

Na wszystkich rynkach biurowych w kraju najemcy są w 2023 roku bardzo aktywni. Firmy coraz bardziej dążą jednak do optymalizacji powierzchni do pracy. Jednocześnie, jak zauważają analitycy Walter Herz, wydłuża się proces związany z podejmowaniem decyzji o renegocjacji umów i relokacji biur. Na dłuższy okres wynajmowane są także biura typu flex.

W tym roku na warszawskim rynku biurowym zawarta została największa ilość umów najmu od 2019 roku. Wielkość wolumenu transakcyjnego była jednak niższa. W ciągu dziewięciu pierwszych miesięcy 2023 roku zakontraktowane zostało w Warszawie prawie 500 tys. mkw. powierzchni biurowych. Z kwartału na kwartał zapotrzebowanie na warszawskie biura jest coraz większe. Tendencja wzrostowa była wyraźnie widoczna także w trzecim kwartale, w którym wynajęte zostało ponad 170 tys. mkw. powierzchni.

Szczególną popularnością wśród najemców niezmiennie cieszą się lokalizacje centralne. Do łask wraca również Służewiec, który oferuje tańsze biura. Od lipca do września tego roku wynajęta została w jego obrębie jedna piąta powierzchni, która trafiła do najemców w Warszawie. Rosnący udział służewieckiego obszaru biznesowego w wolumenie najmu to efekt dostosowywania przez firmy przestrzeni biurowych do hybrydowego systemu pracy.

Ograniczony wybór ofert na warszawskim rynku biurowym, spowodowany małą ilością oddawanej powierzchni i utrzymującym się na wysokim poziomie popytem sprawia, że wiele firm decyduje się na renegocjacje umów i przedłużenie najmu zajmowanej powierzchni, często na okres kolejnych dwóch-trzech lat. Skłaniają do tego przede wszystkim wysokie koszty aranżacji miejsc pracy. Tendencję tę odzwierciedla duży udział renegocjacji notowany w Warszawie. Najemcy starają się jednocześnie optymalizować warunki najmu i zaoszczędzić. Spółki, które decydują się na zmianę biura, najczęściej poszukują z kolei lepszej jakości biur bliżej centrum. Coraz bardziej zarysowuje się też trend redukcji powierzchni przez najemców – zauważa Michał Porzycki, dyrektor w dziale Reprezentacji Najemcy w Walter Herz.

Eksperci obserwują podobny poziom chłonności rynku w Warszawie i regionach.

Na ośmiu największych rynkach biurowych poza Warszawą w okresie trzech kwartałów tego roku popyt na biura wzrósł o około 20 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Łączny wolumen najmu przekroczył 530 tys. mkw. Spodziewamy się, że tegoroczny wynik w regionach może być zbliżony do rekordowego popytu zarejestrowanego w 2019 roku – ocenia Mateusz Strzelecki, partner i head of Tenant Representation w Walter Herz.

Podobnie jak w Warszawie, na największych rynkach regionalnych w kraju III kwartał był w tym roku najlepszy pod względem wolumenu wynajętej powierzchni biurowej. Od lipca do września podpisane zostały umowy na prawie 200 tys. mkw. biur. Do najemców trafiło o około 20 proc. powierzchni więcej niż w II kwartale tego roku. W porównaniu z 2022 rokiem kwartalny popyt skoczył o 80 proc. Najwięcej biur zakontraktowane zostało w Trójmieście, Krakowie i we Wrocławiu.

W Warszawie najmniej nowych biur od ćwierćwiecza

Jak podkreśla Walter Herz, już od trzech lat w sektorze biurowym w Polsce możemy obserwować spadek wolumenu nowej podaży. Trend jest widoczny na wszystkich rynkach biurowych w kraju. Do realizacji wchodzą nieliczne projekty biurowe. Wyhamowanie tempa realizacji nowych inwestycji spowodowane jest wysokimi kosztami budowy i wykończenia powierzchni oraz finansowania projektów, a także pogorszeniem się warunków gospodarczych w skali globalnej.

W tym roku w Warszawie notowany jest najniższy przyrost podaży biurowej od ćwierćwiecza. Trzy pierwsze kwartały roku przyniosły kilka nowych obiektów, w których oddanych zostało w sumie zaledwie ponad 20 tys. mkw. biur, w tym m.in. The Park z 11 tys. mkw. powierzchni. Jak podaje Walter Herz, w ostatnim kwartale 2023 roku planowane jest ukończenie inwestycji, które przynieść mają jeszcze ponad 50 tys. mkw. powierzchni biurowych. W tym roku deweloperzy zdecydowali się rozpocząć w Warszawie budowę kilku inwestycji, które dostarczą nowe biura dopiero za dwa-trzy lata. Do realizacji wszedł projekt The Bridge z 47 tys. mkw. powierzchni, Upper One z 35 tys. mkw., czy biurowiec Office House w inwestycji Towarowa 22, który przyniesie 31 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni.

W trakcie budowy na warszawskim rynku pozostają również budynki biurowe w kompleksie Lixa z 28 tys. mkw. powierzchni, biurowiec The Form z 26 tys. mkw. czy projekt Vibe z 15 tys. mkw. powierzchni. Na warszawskim rynku w realizacji pozostaje około 260 tys. mkw. powierzchni biurowych, podczas gdy przed pandemią w budowie było około 800 tys. mkw. biur. Nowe projekty inicjowane są głównie w centrum miasta, gdzie wakaty biurowe spadły do poziomu kilku procent. Średnio w Warszawie jest obecnie około 10 proc. wolnych biur.

Regiony ze sporo większym wyborem biur niż Warszawa

Na głównych rynkach regionalnych w Polsce od początku roku do końca września dostarczone zostało łącznie prawie 240 tys. mkw. powierzchni biurowych, z czego połowa w III kwartale. Oddany został m.in. Ocean Office Park B i biurowiec Kreo w Krakowie, Craft w Katowicach, Nowy Rynek E w Poznaniu, a we Wrocławiu zakończyła się rozbudowa Nowej Renomy. W IV kwartale w miastach regionalnych deweloperzy zapowiadają zakończenie realizacji jeszcze około 150 tys. mkw. biur.

Jak oblicza Walter Herz, w trakcie budowy w regionach pozostaje przeszło 480 tys. mkw. powierzchni. Najwięcej nowych biur realizowanych jest we Wrocławiu, Krakowie i Katowicach. Od roku ilość powierzchni w budowie sukcesywnie zmniejsza się.
Nowa podaż wpływa na regularny wzrost współczynnika pustostanów biurowych na głównych rynkach regionalnych w Polsce już od półtora roku. Na najemców czeka poza Warszawą średnio ponad 17 proc. biur. Ilość wolnej powierzchni w ostatnim czasie zmniejszyła się jedynie w Trójmieście i Lublinie. Najwięcej niewynajętych biur jest w Katowicach i Łodzi, po około 23 proc.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Planują ekspansję na Mazowszu

schedule 27 maja 2024
Opr./edited by MR

Drogeria dm dotrzymuje realizuje zapowiadany na ten rok plan ekspansji w Polsce. W ubiegłym tygodniu sieć otworzyła czwarty sklep w Krakowie, przy ul. Tadeusza Śliwiaka, i pierwszy w Zawierciu, przy ul. Jałowcowej. Kolejne otwarcie zaplanowane jest w Limanowej.

ESG

Polska Dom dla osób z autyzmem

schedule 27 maja 2024
Opr./edited by MR

Pierwszy w Polsce modułowy budynek dla osób dorosłych z autyzmem jest już prawie gotowy. Obiekt w Michałowicach w woj. mazowieckim wybudowała firma Ekoinbud, która jest również autorem projektu budynku.

Wydarzenia

Polska Wbiegli na Varso i pobili rekordy

schedule 27 maja 2024
Opr./edited by MR

Trzecia edycja zawodów Wbiegnij na Varso Tower przyniosła rekordy trasy zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Na 53. piętro biurowca najszybciej wbiegł Japończyk, Ryoji Watanabe. Kobiece podium zdominowały Polki, a najlepsza okazała się Klaudia Krajewska.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Niższy popyt na magazyny

schedule 27 maja 2024
Opr./edited by MR

I kwartał stanął pod znakiem niższego popytu na rynku magazynowym. Jednocześnie, pomimo dwucyfrowej korekty Polska pozostaje jednym z najaktywniejszych sektorów w Europie – oceniają w najnowszym raporcie eksperci Cushman & Wakefield.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Panattoni buduje koło lotniska

schedule 27 maja 2024
Opr./edited by JC

Panattoni rozpoczyna nową inwestycję w województwie pomorskim – Panattoni Park Gdańsk City Airport. Projekt jest realizowany spekulacyjnie i obejmuje budowę dwóch hal dystrybucyjnych o łącznej powierzchni ponad 18,4 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Rumunia Spedycja w One Cotroceni Park

schedule 27 maja 2024
Opr./edited by MR

Operator logistyczny DP World Romania otwiera nowy oddział w Rumunii w One Cotroceni Park. W biurowcu należącym do One United Properties zajmie około 700 mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Metron w nowych rękach

schedule 27 maja 2024
Opr./edited by JC

Alides Polska, spółka zależna belgijskiego dewelopera Alides, oraz Aya Properties Fund ogłosiły wspólną akwizycję biurowca Metron położonego przy Alei Niepodległości na Mokotowie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Regionalna ostrożność

schedule 27 maja 2024
Opr./edited by MR

Podsumowanie wolumenu nowoczesnych zasobów biurowych, nowych obiektów oddanych do użytku, ilości transakcji najmu oraz liczby pustostanów wskazuje na ostrożną aktywność na rynku biurowym w regionach – takie wnioski płyną z raportu BNP Paribas Real Estate Poland.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska BIK buduje dla CAT

schedule 27 maja 2024
Opr./edited by JC

Operator logistyczny CAT LC zajmie 9 tys. mkw. powierzchni w Śląskim Centum Logistycznym Sosnowiec III. Firma należy do międzynarodowego koncernu Groupe CAT.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska BSC ma nową siedzibę w Katowicach

schedule 24 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Firma Business Services Center, organizacja networkingowa zrzeszająca polskich przedsiębiorców pod szyldem BNI, BNI+ oraz Corporate Connections, dołączyła do grona najemców w budynku DL Tower w Katowicach.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kolejni najemcy wybierają Redkom

schedule 24 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Xtreme Fitness Gyms dołącza do grona najemców z sektora usług, którzy podpisali umowę w realizowanym przez Redkom Development parku handlowym w Bielsku-Białej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Katowicka ósemka Aldi

schedule 24 maja 2024
Opr./edited by MR

Aldi otworzył ósmy sklep w Katowicach, przy ul. Bocheńskiego. Market będzie 317 placówką sieci w Polsce.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Głębokie mrożenie w Żninie

schedule 24 maja 2024
Opr./edited by MR

Frigo Logistics, operator logistyczny dla produktów głęboko mrożonych, rozbudował i zmodernizował infrastrukturę chłodniczą w centrum dystrybucyjnym w Żninie. Obiekty zasili instalacja fotowoltaiczna. Za generalne wykonawstwo oraz projekt odpowiada Kajima Poland. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Śpiewać każdy może

schedule 24 maja 2024
Opr./edited by ANZ

W Elektrowni Powiśle otwarto nową przestrzeń rozrywkową. Kakadu karaoke & bar to koncept z azjatyckim podejściem do karaoke. Zamiast jednej sceny, w klubie znajduje się siedem prywatnych pokoi mieszczących grupy do 15 osób.

Rynek mieszkaniowy

Polska Murapol buduje w Toruniu

schedule 24 maja 2024
Opr./edited by ANZ

Grupa Murapol rozpoczyna budowę nowej inwestycji mieszkaniowej w Toruniu. Murapol Helio powstanie przy ul. Heweliusza. W ramach I etapu projektu deweloper odda 134 lokale w dwóch dwupiętrowych budynkach.

Rynek mieszkaniowy

Polska Belgowie wybudują na Żoliborzu

schedule 24 maja 2024
Opr./edited by MR

Firma Matexi Polska zakupiła działkę na warszawskim Żoliborzu, przy ul. Przasnyskiej 6A. Wybuduje na niej budynek mieszkalny, który pomieści około 80 lokali o zróżnicowanych metrażach. 

Rynek mieszkaniowy

Polska Mieszkanie z widokiem

schedule 24 maja 2024
Opr./edited by ANZ

We Wrocławiu powstaje inwestycja The Upper House by Angel, projekt mieszkaniowy grupy Angel Poland. Termin zakończenia budowy to II kwartał 2025 roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Archicom ma plan na Katowice

schedule 24 maja 2024
Opr./edited by MR

Archicom w I kwartale 2024 roku sprzedał 410 lokali, przy przychodach na poziomie 273,6 mln zł. Na początku kwietnia deweloper sfinalizował zakup gruntu w Katowicach i planuje uruchomienie swojego pierwszego projektu w tym mieście jeszcze w tym roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Develia chce się rozwijać

schedule 24 maja 2024
Opr./edited by MR

Develia osiągnęła 84,4 mln zł zysku netto w I kwartale 2024 roku. Grupa dywersyfikuje swoją działalność i stawia na rozwój w sektorze mieszkań na wynajem i prywatnych akademików.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Blue City bez finansowania

schedule 24 maja 2024
Opr./edited by MR

Spółka Blue City złożyła w sądzie wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w wyniku braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania. Zarząd spółki zapewnia, że warszawskie centrum handlowe będzie działać bez zmian.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 27 maja 2024

Spedycja w One Cotroceni Park

Operator logistyczny DP World Romania otwiera nowy oddział w Rumunii w One Cotroceni Park. W biurowcu należącym do One United Properties zajmie około 700 mkw.

schedule 27 maja 2024

Regionalna ostrożność

Podsumowanie wolumenu nowoczesnych zasobów biurowych, nowych obiektów oddanych do użytku, ilości transakcji najmu oraz liczby pustostanów wskazuje na ostrożną aktywność na rynku biurowym w regionach – takie wnioski płyną z raportu BNP Paribas Real Estate Poland.

schedule 24 maja 2024

BSC ma nową siedzibę w Katowicach

Firma Business Services Center, organizacja networkingowa zrzeszająca polskich przedsiębiorców pod szyldem BNI, BNI+ oraz Corporate Connections, dołączyła do grona najemców w budynku DL Tower w Katowicach.

schedule 24 maja 2024

Pustostany i modernizacje w Warszawie

Utrzymujący się na poziomie 11 proc. poziom pustostanów oraz towarzyszący im proces przebudowy i modernizacji biurowców to jedne z głównych trendów podsumowujących I kwartał 2024 roku na warszawskim rynku biurowym – oceniają eksperci Axi Immo.

schedule 23 maja 2024

Wielofunkcyjna Hila w Pradze

Grupa Passerinvest rozpoczęła budowę nowego wielofunkcyjnego budynku Hila w praskiej dzielnicy Brumlovka. W obiekcie powstaną biura, sklepy i mieszkania na wynajem.

schedule 23 maja 2024

Vitrum gotowy jesienią

Dobiega końca budowa Liget Center Vitrum. Budynek stanowi część wielofunkcyjnego projektu Wing Liget Center realizowanego przez Wing w centrum Budapesztu. Nowy biurowiec zostanie oddany do użytku jesienią.

schedule 23 maja 2024

Mniej nowych biur, więcej renowacji

Warszawski rynek biurowy zmienia się – według raportu BNP Paribas Real Estate Poland dostępność nowej powierzchni biurowej względem ostatnich lat znacznie się zmniejsza.

schedule 22 maja 2024

Mała aktywność w Krakowie

Kraków pozostaje liderem wśród rynków regionalnych pod kątem nowoczesnej powierzchni biurowej. Zasoby biurowe miasta stanowią 14 proc. udziału w krajowym wolumenie – podają eksperci firmy Knight Frank.

schedule 22 maja 2024

Mercer zostaje w Nimbusie

Firma Mercer renegocjowała umowę najmu w budynku Nimbus, należącym do warszawskiego kompleksu myhive. Spółka nadal będzie zajmować w obiekcie powierzchnię 7,3 tys. mkw.

schedule 22 maja 2024

Spadki na początek roku

Początek roku 2024 na wiodących rynkach regionalnych rozpoczął się zmniejszeniem zarówno popytu, jak i podaży – podaje JLL.

schedule 22 maja 2024

Grzegórzki dla programistów

SoftServe otworzyła biuro w budynku Lubicz Park na krakowskich Grzegórzkach. Firma programistyczna zajęła około 660 mkw.

schedule 21 maja 2024

Pierwszy kwartał bez zaskoczeń

Cushman & Wakefield podsumował I kwartał w sektorze biurowym w Polsce. Odnotowano wysoki udział renegocjacji umów w regionach i więcej dostępnej powierzchni na rynku, a wolumen całkowitej zajmowanej powierzchni znajduje się na drobnym plusie.

schedule 21 maja 2024

Na Batorym do pełna

Firma ZST (Zintegrowane Systemy Techniczne) powiększyła swoją siedzibę w budynku Batory I o dodatkowy metraż. Wskutek tej ekspansji warszawski biurowiec jest już w całości wynajęty. 

schedule 21 maja 2024

Przeprowadzka do Oxygen Parku

LSI Software, dostawca nowoczesnych systemów informatycznych wspierających działalność operacyjną i zarządzanie przedsiębiorstwem, został najemcą kompleksu biurowego Oxygen Park w Warszawie. Firma wynajęła ponad 400 mkw. powierzchni biurowej.

schedule 20 maja 2024

Nowy dom dla Baskervilla

Baskervill, międzynarodowa firma architektoniczna, inżynieryjna i projektowa, otworzyła w Officynie biuro o powierzchni ponad 200 mkw. Budynek zlokalizowany jest w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz.

schedule 20 maja 2024

Bolero zatrzymało Konsorcjum

Konsorcjum doradczo-szkoleniowe, które jest właścicielem marek House of Skills oraz e-learning.pl, przedłużyło najem powierzchni biurowej w warszawskim Bolero Office Point 1.

schedule 17 maja 2024

Modernizują w Alejach Jerozolimskich

Warszawski budynek biurowy Alfa w kompleksie Eurocentrum przechodzi modernizację systemów technicznych.

schedule 16 maja 2024

UBC II znowu będzie nowoczesny

Atenor, belgijski deweloper odpowiedzialny za inwestycję Lakeside na warszawskim Mokotowie, zamierza odnowić sąsiedni budynek UBC II. W marcu tego roku projekt otrzymał pozwolenie na budowę.

schedule 16 maja 2024

Branża za biurkiem

Branża nieruchomości wróciła do biura po pandemii w 77 proc., a sektor usług wspólnych tylko w 21 proc. – wynika z raportu JLL „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej … czyli jak Polacy wracają do biur?” 

schedule 16 maja 2024

Nowi w wieży

Poznańska Andersia Tower poszerza portfolio najemców. Firma rekrutacyjna Hays Poland zajęła w obiekcie przestrzeń biurową o powierzchni 260 mkw. Agencja Sempire, będąca częścią grupy Shoper, zdecydowała się na wynajem 600 mkw.

Wydanie 5 (288) maj 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie