EN

Polska Więcej chętnych na biura

Biura i projekty wielofunkcyjne
W III kwartale 2023 roku, zarówno w Warszawie, jak i na rynkach regionalnych popyt na powierzchnie biurowe był największy w tym roku. W regionach 2023 zamknie się wynikiem zbliżonym do rekordowego rezultatu odnotowanego w 2019 roku – podają eksperci Walter Herz.

Na wszystkich rynkach biurowych w kraju najemcy są w 2023 roku bardzo aktywni. Firmy coraz bardziej dążą jednak do optymalizacji powierzchni do pracy. Jednocześnie, jak zauważają analitycy Walter Herz, wydłuża się proces związany z podejmowaniem decyzji o renegocjacji umów i relokacji biur. Na dłuższy okres wynajmowane są także biura typu flex.

W tym roku na warszawskim rynku biurowym zawarta została największa ilość umów najmu od 2019 roku. Wielkość wolumenu transakcyjnego była jednak niższa. W ciągu dziewięciu pierwszych miesięcy 2023 roku zakontraktowane zostało w Warszawie prawie 500 tys. mkw. powierzchni biurowych. Z kwartału na kwartał zapotrzebowanie na warszawskie biura jest coraz większe. Tendencja wzrostowa była wyraźnie widoczna także w trzecim kwartale, w którym wynajęte zostało ponad 170 tys. mkw. powierzchni.

Szczególną popularnością wśród najemców niezmiennie cieszą się lokalizacje centralne. Do łask wraca również Służewiec, który oferuje tańsze biura. Od lipca do września tego roku wynajęta została w jego obrębie jedna piąta powierzchni, która trafiła do najemców w Warszawie. Rosnący udział służewieckiego obszaru biznesowego w wolumenie najmu to efekt dostosowywania przez firmy przestrzeni biurowych do hybrydowego systemu pracy.

Ograniczony wybór ofert na warszawskim rynku biurowym, spowodowany małą ilością oddawanej powierzchni i utrzymującym się na wysokim poziomie popytem sprawia, że wiele firm decyduje się na renegocjacje umów i przedłużenie najmu zajmowanej powierzchni, często na okres kolejnych dwóch-trzech lat. Skłaniają do tego przede wszystkim wysokie koszty aranżacji miejsc pracy. Tendencję tę odzwierciedla duży udział renegocjacji notowany w Warszawie. Najemcy starają się jednocześnie optymalizować warunki najmu i zaoszczędzić. Spółki, które decydują się na zmianę biura, najczęściej poszukują z kolei lepszej jakości biur bliżej centrum. Coraz bardziej zarysowuje się też trend redukcji powierzchni przez najemców – zauważa Michał Porzycki, dyrektor w dziale Reprezentacji Najemcy w Walter Herz.

Eksperci obserwują podobny poziom chłonności rynku w Warszawie i regionach.

Na ośmiu największych rynkach biurowych poza Warszawą w okresie trzech kwartałów tego roku popyt na biura wzrósł o około 20 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Łączny wolumen najmu przekroczył 530 tys. mkw. Spodziewamy się, że tegoroczny wynik w regionach może być zbliżony do rekordowego popytu zarejestrowanego w 2019 roku – ocenia Mateusz Strzelecki, partner i head of Tenant Representation w Walter Herz.

Podobnie jak w Warszawie, na największych rynkach regionalnych w kraju III kwartał był w tym roku najlepszy pod względem wolumenu wynajętej powierzchni biurowej. Od lipca do września podpisane zostały umowy na prawie 200 tys. mkw. biur. Do najemców trafiło o około 20 proc. powierzchni więcej niż w II kwartale tego roku. W porównaniu z 2022 rokiem kwartalny popyt skoczył o 80 proc. Najwięcej biur zakontraktowane zostało w Trójmieście, Krakowie i we Wrocławiu.

W Warszawie najmniej nowych biur od ćwierćwiecza

Jak podkreśla Walter Herz, już od trzech lat w sektorze biurowym w Polsce możemy obserwować spadek wolumenu nowej podaży. Trend jest widoczny na wszystkich rynkach biurowych w kraju. Do realizacji wchodzą nieliczne projekty biurowe. Wyhamowanie tempa realizacji nowych inwestycji spowodowane jest wysokimi kosztami budowy i wykończenia powierzchni oraz finansowania projektów, a także pogorszeniem się warunków gospodarczych w skali globalnej.

W tym roku w Warszawie notowany jest najniższy przyrost podaży biurowej od ćwierćwiecza. Trzy pierwsze kwartały roku przyniosły kilka nowych obiektów, w których oddanych zostało w sumie zaledwie ponad 20 tys. mkw. biur, w tym m.in. The Park z 11 tys. mkw. powierzchni. Jak podaje Walter Herz, w ostatnim kwartale 2023 roku planowane jest ukończenie inwestycji, które przynieść mają jeszcze ponad 50 tys. mkw. powierzchni biurowych. W tym roku deweloperzy zdecydowali się rozpocząć w Warszawie budowę kilku inwestycji, które dostarczą nowe biura dopiero za dwa-trzy lata. Do realizacji wszedł projekt The Bridge z 47 tys. mkw. powierzchni, Upper One z 35 tys. mkw., czy biurowiec Office House w inwestycji Towarowa 22, który przyniesie 31 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni.

W trakcie budowy na warszawskim rynku pozostają również budynki biurowe w kompleksie Lixa z 28 tys. mkw. powierzchni, biurowiec The Form z 26 tys. mkw. czy projekt Vibe z 15 tys. mkw. powierzchni. Na warszawskim rynku w realizacji pozostaje około 260 tys. mkw. powierzchni biurowych, podczas gdy przed pandemią w budowie było około 800 tys. mkw. biur. Nowe projekty inicjowane są głównie w centrum miasta, gdzie wakaty biurowe spadły do poziomu kilku procent. Średnio w Warszawie jest obecnie około 10 proc. wolnych biur.

Regiony ze sporo większym wyborem biur niż Warszawa

Na głównych rynkach regionalnych w Polsce od początku roku do końca września dostarczone zostało łącznie prawie 240 tys. mkw. powierzchni biurowych, z czego połowa w III kwartale. Oddany został m.in. Ocean Office Park B i biurowiec Kreo w Krakowie, Craft w Katowicach, Nowy Rynek E w Poznaniu, a we Wrocławiu zakończyła się rozbudowa Nowej Renomy. W IV kwartale w miastach regionalnych deweloperzy zapowiadają zakończenie realizacji jeszcze około 150 tys. mkw. biur.

Jak oblicza Walter Herz, w trakcie budowy w regionach pozostaje przeszło 480 tys. mkw. powierzchni. Najwięcej nowych biur realizowanych jest we Wrocławiu, Krakowie i Katowicach. Od roku ilość powierzchni w budowie sukcesywnie zmniejsza się.
Nowa podaż wpływa na regularny wzrost współczynnika pustostanów biurowych na głównych rynkach regionalnych w Polsce już od półtora roku. Na najemców czeka poza Warszawą średnio ponad 17 proc. biur. Ilość wolnej powierzchni w ostatnim czasie zmniejszyła się jedynie w Trójmieście i Lublinie. Najwięcej niewynajętych biur jest w Katowicach i Łodzi, po około 23 proc.

Ostatnie nowości

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Mają duże biuro u Cavatiny

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Concentrix, dostawca rozwiązań i technologii z zakresu customer experience, wynajmie prawie 5,2 tys. mkw. brutto powierzchni w należącym do Cavatiny katowickim biurowcu Global Office Park. Umowa jest największą transakcją w Katowicach w 2023 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Vendo Park zaprasza do Lubina

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Trei Real Estate Poland otworzyło w Lubinie swój 37 Vendo Park w Polsce. To trzecia tego typu inwestycja dewelopera w woj. dolnośląskim, po Jaworze i Świdnicy.

Rynek mieszkaniowy

Polska Trzecia inwestycja GH Development w sprzedaży

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by BL

Wystartowała sprzedaż nowej inwestycji mieszkaniowej belgijskiego dewelopera GH Development. Projekt Orzechowa znajduje się przy ulicy o tej samej nazwie we Włochach w Warszawie.

ESG

Polska CPI przechodzi na zielone umowy

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by ANZ

CPI Property Group wprowadza nowy standard w zakresie umów leasingowych – załączniki Green Lease.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska 7R bierze kredyt z mBanku

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

7R uzyskało kredyt inwestycyjny dla projektu 7R City Flex Katowice I. Finansowania w wysokości 15,5 mln euro udzielił mBank.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowy park w Nowej Wsi

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by BL

W Nowej Wsi obok Pruszkowa w nowym parku handlowym o powierzchni ponad 2,5 tys. mkw. zostały otwarte supermarket Biedronka, sklep Maxi Zoo oraz dyskont Pepco.

Materiał partnera

Polska / Świat Transformacja energetyczna uratuje świat

schedule 30 listopada 2023
Eurobuild CEE

Przyszłość jest fikcją, więc powinniśmy budować jutro w sposób zrównoważony, a Polska może czerpać w tej kwestii z doświadczeń Wielkiej Brytanii. O prognozach, zagrożeniach i możliwościach rozwoju opowiedziała znana brytyjska inżynier i architektka, Dame Jo Da Silva w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie. "Eurobuild" był patronem medialnym tego wydarzenia.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Zielony fundusz Empiry

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by JC

Grupa Empira ogłosiła uruchomienie funduszu "Empira Transition to Green Fund SCSp SICAV-RAIF". Produkt inwestycyjny skoncentruje się na zrównoważonej transformacji energetycznej nieruchomości mieszkalnych na terenie Niemiec.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska RTV Euro AGD razy trzy

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by BL

W listopadzie RTV Euro AGD otworzyło nowe sklepy w trzech miastach, w których sieć nie była wcześniej obecna: w Olkuszu, Lubinie i Ostródzie. RTV Euro AGD ma obecnie 331 salonów sprzedaży w ponad 220 miastach w Polsce.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Atrakcyjna Polska magazynowa

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Polski rynek magazynowy jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie. W ciągu roku łączna powierzchnia magazynów w naszym kraju urosła o 12 proc. i wynosi 30,5 mln mkw. – wynika z najnowszych danych CBRE.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Universal Express zadomowił się w Pruszkowie

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by BL

Firma Universal Express przedłużyła na kolejny okres najem obiektu w ramach parku MLP Pruszków II. Spółka jest najemcą centrum logistycznego MLP już prawie 10 lat.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Poznań z największą podażą w budowie

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by ANZ

Eksperci Knight Franka podsumowali aktywność na poznańskim rynku biurowym. Zasoby biurowe w Poznaniu od początku roku powiększyły się o 32,4 tys. mkw. W budowie znajduje się nieco ponad 69 tys. mkw. powierzchni, co jest najwyższym wynikiem spośród rynków regionalnych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pora wezwać posiłki

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by JC

W publikacji pt. „Wspólne jedzenie – wspólne przestrzenie” eksperci Colliersa zarysowują rozwój konceptów gastronomicznych, rolę jedzenia w budowaniu relacji społecznych oraz aktualne trendy w tym obszarze.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kaliska Park po raz trzeci

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by ANZ

Grupa Antczak rozpoczęła sprzedaż III etapu osiedla Kaliska Park w Turku. W dwóch budynkach powstanie łącznie 49 mieszkań.

Rynek mieszkaniowy

Polska Yareal w trybie specustawy na Służewcu

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Yareal realizuje swój pierwszy projekt lex deweloper na warszawskim Służewcu. Deweloper rozpoczął przedsprzedaż ponad 200 mieszkań w budynku Mokopolis.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Castorama numer 100

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Castorama otworzyła swój setny sklep – Castorama Piaseczno w gminie Lesznowola. Nowy obiekt mieści się w powstającym parku handlowym w podwarszawskim Mysiadle.

Hotele

Polska Siódmy Accor w Krakowie

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

W Krakowie powstaje nowy hotel. Będzie to siódmy obiekt grupy AccorInvest / Orbis w stolicy Małopolski pod marką Accoru w segmencie lifestyle. Otwarcie hotelu zaplanowano na II kwartał 2025 roku. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Galeria Tarnovia zmienia właściciela

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Europejska firma inwestycyjna z siedzibą w Londynie sfinalizowała zakup Galerii Tarnovia - to jedna z największych transakcji na polskim rynku nieruchomości handlowych w tym roku. Tarnowska galeria ma około 17 tys. mkw. powierzchni najmu (36,5 tys. mkw. powierzchni całkowitej).

Budownictwo

Polska Miliardy na projekty energetyczno-przemysłowe

schedule 29 listopada 2023
Opr./edited by MR

Od początku 2022 roku obserwowany jest wyraźny wzrost liczby i wartości zapowiadanych inwestycji w obszarze transformacji energetycznej polskiej gospodarki. Aktualna wartość największych realizowanych i planowanych projektów energetycznych sięga już ponad 530 mld zł – podaje Spectis.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zielona Dolina vol. 3

schedule 29 listopada 2023
Opr./edited by ANZ

Ruszyła budowa III etapu osiedla Zielona Dolina, inwestycji mieszkaniowej realizowanej przez TDJ Estate w północnej części Zabrza. W ramach projektu powstaną 172 mieszkania oraz osiem lokali usługowych. Zakończenie prac zaplanowano na maj 2025 roku.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 30 listopada 2023

Mają duże biuro u Cavatiny

Concentrix, dostawca rozwiązań i technologii z zakresu customer experience, wynajmie prawie 5,2 tys. mkw. brutto powierzchni w należącym do Cavatiny katowickim biurowcu Global Office Park. Umowa jest największą transakcją w Katowicach w 2023 roku.

schedule 30 listopada 2023

Poznań z największą podażą w budowie

Eksperci Knight Franka podsumowali aktywność na poznańskim rynku biurowym. Zasoby biurowe w Poznaniu od początku roku powiększyły się o 32,4 tys. mkw. W budowie znajduje się nieco ponad 69 tys. mkw. powierzchni, co jest najwyższym wynikiem spośród rynków regionalnych.

schedule 29 listopada 2023

Wrocław z największą kwartalną podażą

W III kwartale 2023 roku deweloperzy we Wrocławiu oddali do użytku projekty o powierzchni 43,1 tys. mkw., co było najwyższym wynikiem na rynkach regionalnych. Wrocław jest również na pierwszym miejscu pod względem powierzchni obecnie realizowanych inwestycji biurowych.

schedule 28 listopada 2023

Przeprowadzka do Maestro

Firma Principal33 przeniosła swoją główną siedzibę do budynku Maestro Business Center w Kluż-Napoce. Nowe biuro spółki ma 515 mkw. powierzchni.

schedule 28 listopada 2023

Hi Piotrkowska z nowymi najemcami

Firmy Blue Brick i IndieBI, a także Klinika Medycyny Estetycznej Miracki i oddział Alior Banku – to nowi najemcy biurowca Hi Piotrkowska w Łodzi. Obiektem zarządza Master Management Group.

schedule 27 listopada 2023

Łódź czeka na deweloperów

W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku łódzki rynek biurowy powiększył się o zaledwie jeden obiekt. Deweloperzy pozostają jednak stosunkowo aktywni – podają eksperci Knight Franka.

schedule 24 listopada 2023

Cowork by Memos po raz czwarty

W Polsce otwarto czwartą przestrzeń coworkingową zarządzaną przez spółkę Memos. Biura powstały w nowo otwartym biurowcu Mogilska 35 Office. Oferują prawie 800 mkw. elastycznej przestrzeni na parterze i pierwszym piętrze budynku.

schedule 24 listopada 2023

Lineage nad Wisłą

Firma Lineage otworzyła nową siedzibę regionalną w Warszawie. Globalny fundusz REIT specjalizujący się w magazynowaniu w temperaturze kontrolowanej i zintegrowanych rozwiązaniach logistycznych ma biuro w jednym z budynków kompleksu Riverside na Solcu.

schedule 24 listopada 2023

Najwyżej w Szczecinie

Grupa J.W. Construction podpisała umowy z kolejnymi najemcami Hanza Tower w Szczecinie. Łącznie w ramach projektu skomercjalizowane zostało już 9 tys. z ogólnie dostępnych 12 tys. mkw. 

schedule 23 listopada 2023

Inżynierowie w Koronie

Firma Danieli Wean United Engineering Polska wynajęła ponad 800 mkw. powierzchni w budynku biurowym Edison, wchodzącym w skład Korona Office Complex, krakowskiej inwestycji firmy GTC. Przeprowadzka zaplanowana jest na przełom roku.    

schedule 23 listopada 2023

Duże firmy bardziej elastyczne

Z najnowszego raportu Flexmark opracowanego przez platformę Workthere.pl wynika, że większe firmy zatrudniające ponad 101 osób oraz scaleupy (21-100 pracowników) stanowią już 54 proc. klientów korzystających z elastycznych biur na świecie. W 2022 roku ich udział stanowił 42 proc.

schedule 23 listopada 2023

Nie odpuszczamy lunchu

Jak wynika z raportu Colliersa „Zakupy w biurowcu”, oczekiwania pracowników obiektów biurowych względem infrastruktury uzupełniającej, m.in. gastronomii, w czasach pracy hybrydowej nie zmalały, a wręcz wzrosły.

schedule 22 listopada 2023

Popyt na Trójmiasto

Od stycznia do września 2023 roku trójmiejscy najemcy wynajęli najwięcej powierzchni biurowej spośród miast regionalnych. Ich udział w całkowitym wolumenie transakcji stanowił 24 proc. – podaje Knight Frank.

schedule 21 listopada 2023

Kancelaria wprowadzi się do Okrąglaka

W modernistycznym Okrąglaku w Poznaniu zostanie otwarte biuro Wolf Theiss. To druga lokalizacja tej międzynarodowej kancelarii prawnej w Polsce.

schedule 21 listopada 2023

Life Building gotowy na podróż

Aviareps wynajmie przestrzeń w zmodernizowanym biurowcu Life Building. Firma turystyczna zajmie w warszawskim obiekcie około 190 mkw.

schedule 21 listopada 2023

Business Garden Poznań z nowymi najemcami

Vastint Poland wynajął w ostatnich miesiącach prawie 2 tys. mkw. powierzchni biurowej w Business Garden Poznań. Wśród firm, które dołączyły do najemców kompleksu znajdują się: Mersive Poland, Eurowind Energy, HTNS Poland i BA Glass Poland.

schedule 21 listopada 2023

Generalni wykonawcy w Plazie

Globalworth podpisał z LSD Group umowę najmu przestrzeni biurowej w budynku Globalworth Plaza w Bukareszcie. Kontrakt będzie obowiązywał przez kolejne sześć lat.

schedule 20 listopada 2023

Więcej chętnych na biura

W III kwartale 2023 roku, zarówno w Warszawie, jak i na rynkach regionalnych popyt na powierzchnie biurowe był największy w tym roku. W regionach 2023 zamknie się wynikiem zbliżonym do rekordowego rezultatu odnotowanego w 2019 roku – podają eksperci Walter Herz.

schedule 20 listopada 2023

Skromniej w Krakowie

Jak podaje Knight Frank, od początku 2023 roku deweloperzy w Krakowie ukończyli projekty biurowe o powierzchni blisko 66,6 tys. mkw., co stanowiło prawie 28 proc. wolumenu powierzchni oddanej do użytku w miastach regionalnych.

schedule 20 listopada 2023

Logistycy w Studiu B

Platforma logistyczna C.H. Robinson dołącza do grona najemców Studia B. Powierzchnia biurowa w warszawskim budynku jest już wynajęta w całości.

Wydanie 11 (283) listopad 2023

Ostatnie komentarze

Kategorie