Polska Skanska bez barier
ESGPierwszą polską inwestycją mieszkaniową, która uzyskała certyfikat „Obiekt bez barier”, był Holm House 1. Ostatnio proces certyfikacji pomyślnie przeszedł IV etap tej inwestycji. Prawie całe osiedle wyróżnia minimalna liczba krawężników i schodków. Poruszanie się po obiekcie ułatwiają podjazdy, bezprogowe wejścia i windy, lekkie drzwi, włączniki na odpowiednich wysokościach, system informacji głosowej oraz bardzo dobre kontrasty kolorystyczne w przestrzeniach wspólnych. Ponadto w certyfikowanych etapach inwestycji część mieszkań została dopasowana do potrzeb osób z różnymi stopniami oraz rodzajami niepełnosprawności. W Holm House 4 aż 40 proc. lokali mieszkalnych nie ma barier architektonicznych, takich jak progi przy wejściu na balkon.
Certyfikat „Obiekt bez barier” ma szczególne znaczenie dla naszych klientów z niepełnosprawnościami, ale w praktyce przyjazne dla nich rozwiązania, takie jak odpowiednie podjazdy, uchwyty, drzwi z klamkami ułatwiającymi otwieranie czy ławki z podłokietnikami, są bardzo docenianie także przez innych mieszkańców, np. rodziców z małymi dziećmi czy seniorów o nieco mniejszej mobilności – podkreśla Agnieszka Karwala, senior project manager w Skanska Residential Development Poland.
Na podobne udogodnienia mogą liczyć mieszkańcy I etapu Nu! Warszawa Wola. Osiedle zostało zaprojektowane w sposób umożliwiający bezpieczne i łatwe poruszanie się po jego terenie, a także korzystanie z udogodnień zaaranżowanych w częściach wspólnych. Przykładem może być plac zabaw, gdzie część urządzeń jest przystosowana dla dzieci z niepełnosprawnościami.
W Polsce powstaje coraz więcej obiektów przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – to bardzo pozytywny trend, jednak wciąż pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Tworzenie inkluzywnych przestrzeni miejskich wymaga świadomości i wrażliwości społecznej ustawodawców, architektów, deweloperów oraz inwestorów. Cieszymy się, że w Warszawie powstały kolejne obiekty bez barier – komentuje Kamil Kowalski, dyrektor centrum badawczo-rozwojowego Integracja LAB, działającego w ramach Fundacji Integracja.
Certyfikat „Obiekt bez barier” mogą otrzymać m. in. budynki użyteczności publicznej, nieruchomości biurowe i handlowe, lokale usługowe oraz osiedla mieszkaniowe. Warunkiem jest pozytywny wynik audytu dostępności architektonicznej.
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Walter Herz
W ostatnim czasie znacznie więcej dzieje się na warszawskim rynku biurowym niż na rynkach regionalnych, zarówno jeśli chodzi o popyt, jak i nowe inwestycje. W porównaniu do ubiegłe ...
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Spectis
Jak wynika z raportu Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce 2024-2031”, pomiędzy 2016 a 2024 rokiem wartość rynku budowlanego wzrosła ze 177 mld zł do ponad 3 ...
Najem zwrotny nabiera rozpędu
Najem zwrotny nabiera rozpędu
INWI
Rosnąca stabilnie, lecz niegwałtownie i długo utrzymująca się inflacja przyspiesza rozwój rynku najmu zwrotnego nieruchomości. To jedna z najbezpieczniejszych metod uzyskania finan ...