EN

Polska Inwestorzy nadal wolą parki

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
BNP Paribas Real Estate Poland przygotował raport „Rynek nowoczesnego handlu w Polsce”. W I kwartale 2024 najpopularniejszym oddawanym i budowanym formatem pozostają parki handlowe, a na rynku pojawiają się kolejne debiuty i rozwiązania wykorzystujące AI.

Pierwszy kwartał 2024 został zamknięty z bilansem 16,06 mln mkw. całkowitej nowoczesnej przestrzeni handlowej. W tym okresie dostarczono na rynek 71 tys. mkw. nowej powierzchni, obejmującej zarówno otwarcia nowych obiektów, jak i rozbudowę istniejących. Nadal jest obserwowana dominacja parków handlowych, zarówno w nowej podaży, jak i w budowie. Największym obiektem oddanym do użytku w tym okresie jest Oto Park Koszalin (38 tys. mkw.).

W budowie znajduje się obecnie 303 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej oraz ponad 114 tys. powierzchni handlowej w fazie przebudowy lub rozbudowy, co świadczy o 10-procentowym spadku w porównaniu do poprzedniego kwartału. Do największych inwestycji, których ukończenie planowane jest do końca 2025 roku, należy przebudowa Nowej Sukcesji w Łodzi (46 tys. mkw.) oraz budowa obiektów: Silwana Gorzów Wielkopolski (25 tys. mkw.) i Vendo Park Szczecin (22 tys. mkw.).

Analizując całkowity dostępny wolumen nowoczesnej powierzchni handlowej, obejmującej centra handlowe, centra wyprzedażowe, parki handlowe oraz wolnostojące obiekty handlowe, za największym rynkiem warszawskim (2,2 mln mkw.), plasują się konurbacja katowicka (ponad 1,5 mln mkw.) oraz Trójmiasto (976 tys. mkw.). Zasoby powierzchni handlowej przekładają się na wskaźnik nasycenia powierzchnią handlową, stąd najwyższe wskaźniki obserwuje się od dłuższego czasu w aglomeracjach wrocławskiej i poznańskiej, gdzie kształtują się one na poziomie odpowiednio 1061 i 960 mkw. w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Najmniej nasycone rynki, wśród ośmiu rynków regionalnych poddanych analizie, to konurbacja katowicka oraz aglomeracja łódzka (odpowiednio 711 mkw. i 696 mkw. na tysiąc mieszkańców).

Poddając z kolei analizie rynek inwestycyjny, eksperci zauważyli, że parki handlowe są preferowanym typem aktywów wśród inwestorów. Są one postrzegane jako dość stabilne i bezpieczne pod względem inwestycyjnym, przy czym koszt ich zakupu może być atrakcyjny w porównaniu do innych krajów w regionie, wahając się w przedziale między 5 a 15 mln euro. Właśnie dlatego Polska przyciąga nowych inwestorów szukających tego typu ofert. W I kwartale 2024 zarejestrowano cztery transakcje parków handlowych, z czego największą i najdroższą była sprzedaż Aniołów Parku w Częstochowie. Firma Terg zapłaciła za obiekt o powierzchni 18 tys. mkw. 25 mln euro.

Jak wskazują eksperci BNP Paribas Real Estate Poland, pierwszy kwartał nowego roku to czas debiutów nowych marek w Polsce. Na rynku handlowym pojawiły się m.in. takie marki jak Made by Society, Jack & Jones, Kamalion czy House of Diamonds. Na polski rynek weszła także największa sieć restauracji typu fast food w krajach bałtyckich i Finlandii – Hesburger. Z kolei Biedronka poinformowała o uruchomieniu nowego internetowego sklepu spożywczego w partnerstwie z Glovo. Po trzech latach działalności w Polsce znika z kolei internetowy sklep spożywczy Barbora.pl, należący do litewskiej grupy handlowej Maxima Group. Również sieć HalfPrice poinformowała o zamknięciu swojego sklepu internetowego.

Początek 2024 roku pokazuje stabilizację rynku e-commerce w sprzedaży detalicznej. Rok 2023 był naznaczony pewnymi trudnościami: spadek sprzedaży online w połączeniu z większą liczbą zwrotów produktów doprowadził do problemów finansowych niektórych detalistów internetowych. Sprzedawcy internetowi stoją w obliczu konkurencji ze strony tradycyjnych detalistów, którzy zwiększają wysiłki na rzecz budowy zintegrowanego modelu wielokanałowego. W konsekwencji najemcy ponownie analizują swoje koncepty sprzedaży detalicznej poprzez rightsizing, zamykanie nierentownych punktów czy ponowną ekspansję większej liczby mniejszych sklepów – podkreśla Fabrice Paumelle, dyrektor Działu Powierzchni Handlowych w BNP Paribas Real Estate Poland.

Raport wskazuje również na fakt, że sztuczna inteligencja , wkraczając coraz śmielej do kolejnych stref życia codziennego, nie omija rynku handlowego. Jedną z głównych zalet wykorzystania tej technologii w handlu jest pomoc sprzedawcom i przedsiębiorcom w podejmowaniu szybszych decyzji biznesowych oraz dopasowywaniu oferty do różnych potrzeb klientów na dynamicznie zmieniającym się rynku.

Sztuczna inteligencja pozwala również na oszczędności – z pomocą analiz przedsiębiorcy będą mogli zamawiać tylko to, co sprzedadzą i zminimalizować koszty związane z magazynowaniem, a kolejki do kas będą jedynie wspomnieniem. Przykładem tego ostatniego rozwiązania jest innowacyjny koncept Żabki Nano, pozwalający na szybkie zakupy bez kasjerów, kolejek i gotówki. AI w sklepach stosuje technologie rozpoznawania i przetwarzania obrazów do śledzenia zachowania klientów na swoim terenie, oraz dopisywania do ich rachunku produktów zdjętych z półek. Kiedy klient wychodzi ze sklepu, Żabka automatycznie pobiera opłatę za zakupione towary z karty – podkreśla Klaudia Okoń, starsza konsultantka działu Business Intelligence Hub & Consultancy, BNP Paribas Real Estate Poland.

Zdobycze technologiczne pozwalają także na tworzenie wirtualnych centrów handlowych, które swoją skalą i ofertą są podobne do obiektów stacjonarnych. Takie koncepty raczkują w wielu miejscach na świecie, a powstały już m.in. w Dubaju czy Londynie. Zbudowanie tego typu obiektu jest trudnym przedsięwzięciem i skomplikowanym procesem logistycznym. Problemem przy tego typu inwestycji są także wysokie koszty e-commerce, przy jednocześnie niskiej marży. Dodatkowo, duża grupa najemców centrów handlowych to małe firmy, których nie stać na wdrożenie sprzedaży online, co więcej nie wszystkie marki są na tyle rozwinięte technologicznie. Jak wskazują eksperci BNP Paribas Real Estate Poland, polskie centra handlowe nie są gotowe na takie rozwiązania, biorąc pod uwagę koszty wdrożenia tych procesów, jak i fakt, że nie wszyscy najemcy galerii handlowych mają strategie omnichannelowe.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Francuzi budują na Pradze

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Francuski deweloper Bouygues Immobilier Polska rozpoczyna realizację nowej inwestycji w warszawskiej dzielnicy Praga Południe. Osiedle Neo Praga powstanie przy ul. Drwęckiej, niedaleko planowanej stacji metra Mińska.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wprowadzają się do Famy Jeżyce

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Monday Development, poznański deweloper należący do grupy Unidevelopment, rozpoczął przekazywanie mieszkań w III etapie osiedla Fama Jeżyce. W dwóch siedmiopiętrowych budynkach powstało łącznie około 370 mieszkań oraz 12 lokali usługowych. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Wszystkie zalety Łodzi

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Aglomeracja łódzka to jedna z najbardziej obiecujących lokalizacji dla nearshoringu w Europie – taki obraz regionu rysuje nowy raport „Towards Łódź” przygotowany przez KPMG w partnerstwie z Urzędem Miasta Łodzi.

Rynek mieszkaniowy

Polska Miejskie wille przy plaży

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Atal rozpoczął budowę i sprzedaż inwestycji w nadmorskiej dzielnicy Gdańska, w Stogach. Zawiślańska Wille Miejskie to 16 budynków z łącznie 64 lokalami.

Eurobuild FM

Polska Sebastian Sołtys o planach rozwoju LPP Logistics

schedule 19 czerwca 2024
Magda Rachwald

Najnowszy odcinek Eurobuild FM pachnie słonym wiatrem, jako że nagrywaliśmy go w Pruszczu Gdańskim, zwiedzając największy obiekt LPP Logistics. Ambitne plany, gigantyczny kapitał, nowe powierzchnie magazynowe i setki nowych salonów sprzedaży - szczegóły w najnowszej odsłonie podkastu.

Hotele

Polska Dobry Hotel planuje zagraniczną ekspansję

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Dobry Hotel wprowadza na rynek własną markę dla hoteli i obiektów. Działanie pod nową marką Destigo Hotels jest m.in. elementem planowanej ekspansji zagranicznej firmy. 

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Cushman bierze cały portfel

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Firma Cushman & Wakefield została wybrana na zarządcę trzech warszawskich budynków biurowych należących do Vig Fund. Tym samym zespół agencji będzie zarządzał całym portfelem funduszu w Polsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Tata pod dachem Woli

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Do warszawskiego budynku Wola Center wprowadził się nowy najemca – firma z branży IT, Tata Consultancy Services. Jednocześnie właściciel budynku, fundusz Hines European Value Fund, przedłużył umowę ze spółką FaktorOne.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Skok temperatury w Boosterze

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Nagel-Group, firma zajmująca się logistyką produktów spożywczych, wynajmie jeden z budynków należących do kompleksu Booster Zabrze. Najemca wprowadzi się do obiektu w II kwartale 2025 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Panattoni buduje w Szczecinie

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Panattoni ruszyło z budową nowej inwestycji na Pomorzu Zachodnim. Panattoni Park Szczecin V przy ul. Lubczyńskiej będzie dysponować powierzchnią 30 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Szykują klucze w Neo Natolinie

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Real Management finalizuje budowę I etapu osiedla domów jednorodzinnych Neo Natolin. Przekazywanie lokali pierwszym mieszkańcom rozpocznie się w sierpniu. Inwestycja jest realizowana w warszawskim Wilanowie. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Multibox pod Wołominem

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

W Nowych Lipinach pod Wołominem otwarto park handlowy Multibox. Nowy obiekt oferuje powierzchnię 1,3 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Chorwacja Studenac rośnie niedaleko stolicy

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Studenac, chorwacki detalista spożywczy, zbuduje nowe centrum dystrybucyjne w pobliżu Zagrzebia. Obiekt o powierzchni 36 tys. mkw. ma zostać otwarty w 2025 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska WPIP rozbuduje dla WRI

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Wkopano kamień węgielny pod rozbudowę Chylonia Business Parku w Gdyni. W ramach nowej inwestycji WRI Investment powstanie hala magazynowo-usługowa o powierzchni ponad 3,5 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Ambitne plany LPP

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

LPP Logistics planuje 50 proc. wzrost powierzchni magazynowej do końca 2025 roku. Operator logistyczny przewiduje wydatki na rozwój na poziomie 450 mln zł i wzrost powierzchni magazynowej do 700 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Młynówka się rozkręca

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Rusza budowa osiedla Młynówka w Jeleniej Górze. W ramach I fazy inwestycji Redkom Development i grupa Europlan zrealizują dwa pięciokondygnacyjne budynki.

Rynek mieszkaniowy

Polska Dwadzieścia lat minęło

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

JLL podsumowuje sytuację na polskim rynku mieszkaniowym w ciągu ostatnich dwóch dekad. Jak zauważają eksperci, wejście Polski do UE stanowiło ważny czynnik rozwoju dla branży deweloperskiej, gdyż znacznie zwiększyło skalę napływu zagranicznego kapitału i know-how w tym sektorze.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Vittera wybrała Olivię

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

W gdańskim kompleksie Olivia Centre swoją nową siedzibę otworzyła Viterra, firma z branży handlu roślinami. Spółka zajęła przestrzeń na najwyższym piętrze najnowszego budynku Olivii – Olivia Prime.

ESG

Polska Precertyfikacja dla Saskiego

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Butikowy biurowiec Nowy Saski Crescent z portfolio CA Immo uzyskał precertyfikację WELL. Stanowi to potwierdzenie, że budynek spełnia najwyższe standardy w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia użytkowników, a także minimalnego wpływu obiektu na środowisko naturalne.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Garbe jest bardzo zajęte

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Garbe Industrial Real Estate wynajęło w całości nieruchomość logistyczną położoną w niemieckim Duisburgu. Do obiektu wprowadzi się spółka TST.

Najnowsze w Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

schedule 18 czerwca 2024

Multibox pod Wołominem

W Nowych Lipinach pod Wołominem otwarto park handlowy Multibox. Nowy obiekt oferuje powierzchnię 1,3 tys. mkw.

schedule 17 czerwca 2024

Hebe razy dwa

Sieć drogerii Hebe otworzyła kolejne sklepy w Wielkopolsce. Nowe placówki powstały w Pile i Kaliszu.

schedule 14 czerwca 2024

Sportowe emocje na Powiślu

W hotelu Barceló Warsaw, w kompleksie Elektrowni Powiśle, otwarto Champs Sports Bar, w którym na siedmiu ekranach panoramicznych transmitowane są wszystkie najważniejsze wydarzenia sportowe. Kibice czekający na Euro 2024 zyskali nową przestrzeń do dopingowania Biało-Czerwonych.

schedule 14 czerwca 2024

Złoty Róg ma pozwolenie

Park handlowy Złoty Róg w Krasnymstawie otrzymał pozwolenie na budowę – na terenie inwestycji trwają już prace przygotowawcze.

schedule 14 czerwca 2024

Moda, manga, gry i odżywki

Opolska galeria handlowa Solaris Center w II kwartale wzmocniła tenant-mix o cztery nowe marki: Bytom, Pixel Games, Satori oraz Bio TechUSA. 

schedule 14 czerwca 2024

Fonmix wzmocni segment elektroniki

W warszawskiej Galerii Północnej niebawem zostanie otwarty sklep sieci Fonmix, oferującej smartfony i urządzenia mobilne, urządzenia do nawigacji i monitoringu GPS oraz serwis pogwarancyjny telefonów GSM.

schedule 14 czerwca 2024

Więcej designu pod kasztanami

Katowicki Home Concept Design Park – centrum handlowe z ofertą aranżacji wnętrz – powiększy się o trzeci budynek. Nowa przestrzeń będzie zorientowana na marki z segmentu premium.

schedule 14 czerwca 2024

Luksusowo w Klifie

W warszawskim Klifie otworzył się nowy salon Berg’s, marki powstałej w wyniku rebrandingu dotychczasowego Emanuel Berg Concept Store. Nowy koncept od Emanuela Berga to multibrandowy salon oferujący ekskluzywne marki modowe.

schedule 14 czerwca 2024

Dwa debiuty RTV Euro AGD

W czerwcu RTV Euro AGD otwiera dwa nowe sklepy, w śląskim Jastrzębiu Zdroju i Grójcu na Mazowszu. Tym samym marka ma już 334 salony sprzedaży w 225 miastach w Polsce.

schedule 13 czerwca 2024

Oto Park powstanie w Morągu

Fundusz inwestycyjny Falcon Investment Management zakupił grunt przy ul. Żeromskiego w Morągu. Na działce powstanie nowy projekt handlowy firmy pod marką Oto Park. Prace projektowe trwają, a realizacja obiektu mogą rozpocząć się jeszcze w 2024 roku.

schedule 13 czerwca 2024

Media Expert zostaje na dłużej

Media Expert, sieć elektromarketów RTV/AGD, przedłużyła umowę ze spółką Greenman Poland na najem powierzchni w Parku Handlowym Włocławek. Marka, obecna od lat we włocławskim retail parku, będzie nadal zajmować dotychczasowy lokal.

schedule 13 czerwca 2024

Froo, czyli Żabka po rumuńsku

Grupa Żabka otworzyła pierwsze sklepy w Rumunii. W ciągu ostatniego miesiąca w Bukareszcie powstało pięć placówek pod szyldem Froo.

schedule 13 czerwca 2024

700 nowych sklepów LPP

LPP podtrzymuje plany rozbudowy sieci stacjonarnej na poziomie 700 nowych salonów w skali roku na rynkach Europy Centralnej i Południowej.

schedule 12 czerwca 2024

Karuzela kręci się w Jastrzębiu-Zdroju

Najnowszy park handlowy pod marką Karuzela został już otwarty. Obiekt w Jastrzębiu-Zdroju ma około 12 tys. mkw. powierzchni, na której działa 15 dużych sklepów. 

schedule 12 czerwca 2024

Nowe propozycje w Pasażu Grunwaldzkim

Do najemców należącego do EPP wrocławskiego Pasażu Grunwaldzkiego w ostatnim czasie dołączyło pięć marek: RTV Euro AGD, Chickys’ by Mango Mama, Żabka, Tortownia na Bema oraz LaVantil, zajmując łącznie ponad 930 mkw.

schedule 11 czerwca 2024

Max Burger drugi raz w Krakowie

Szwedzka sieć Max Premium Burgers otworzy w lipcu kolejną restaurację w Krakowie, drugą w tym mieście. Będzie to 25. lokalizacja w Polsce.

schedule 10 czerwca 2024

Na eventy do Fabryki Norblina

Fabryka Norblina zyskała nową przestrzeń do organizacji wydarzeń. Event Hall to 670 mkw. powierzchni urządzonej w industrialnym stylu, przeznaczonej na eventy, które mogą zgromadzić nawet do 500 osób.

schedule 07 czerwca 2024

Molton po raz pierwszy w Gdyni

Do najemców gdyńskiego Centrum Riviera, zarządzanego przez Apsys Polska, dołączyła marka Molton. Pierwszy w Gdyni salon marki zajmuje około 80 mkw.

schedule 07 czerwca 2024

Szczęśliwa trzynastka Aldi

Aldi otwiera 13 sklep w Warszawie, przy ul. Racjonalizacji. Nowy warszawski sklep będzie 318 placówką marki w Polsce.

schedule 07 czerwca 2024

Zaprojektują w Białymstoku

W Alfa Centrum w Białymstoku otwarto Studio planowania i zamówień Ikea. To pierwsze miejsce spotkań marki z klientami w regionie.

Wydanie 6 (289) czerwiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie