EN

Polska Warszawa awansuje w rankingu

Rynek inwestycyjny i finansowy
Warszawa umacnia się na pozycji lidera Europy Środkowej, deklasując Pragę i Budapeszt – wynika z najnowszego raportu PwC i Urban Land Institute, "Emerging Trends in Real Estate Europe 2025".

Pomimo rosnącej niepewności geopolitycznej i obaw o wzrost gospodarczy perspektywy dla europejskiego rynku nieruchomości na 2025 rok są ostrożnie optymistyczne. Londyn, Madryt i Paryż znalazły się w pierwszej trójce miast pod względem potencjału inwestycyjnego i deweloperskiego na rynku nieruchomości. W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się również niemieckie miasta Monachium (miejsce piąte), Frankfurt (ósme) i Hamburg (dziewiąte), a Berlin (miejsce czwarte) utrzymał swoją pozycję.

Tegoroczne badanie pokazuje rosnący poziom zaufania dla niektórych miast Europy Środkowej. W zestawieniu 30 najatrakcyjniejszych miast na kontynencie Warszawa awansowała w ciągu roku o dwa miejsca i na 12. pozycji nadal prowadzi w naszym regionie. Zdaniem ekspertów zachęcające perspektywy gospodarcze Polski przewyższają obawy związane z zawirowaniami spowodowanymi wojną na sąsiedniej Ukrainie.

Warszawa od lat konsekwentnie buduje swoją pozycję jako lider rynku nieruchomości w regionie. Polska i jej stolica stają się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla inwestorów szukających stabilnych i rozwijających się rynków w Europie. W obliczu rosnącej konkurencji oraz wyzwań związanych z ESG, Warszawa jest gotowa, aby sprostać wymaganiom, jakie niesie nowoczesny rynek nieruchomości. Nasze miasto, będące jednym z liderów regionu CEE, zapewnia nie tylko stabilność inwestycyjną, ale również otwartość na innowacyjne rozwiązania, które będą kształtować przyszłość rynku – podkreśla Marcin Juszczyk, przewodniczący ULI Poland.

W tegorocznej edycji badania Praga również zyskała na znaczeniu, przeskakując o dwa miejsca – na 23. Dla kontrastu, perspektywy Budapesztu nie są zbyt optymistyczne ze względu na wewnętrzne ryzyko polityczne. Stolica Węgier spadła więc z i tak nie najlepszej 28. pozycji na miejsce 29. wyprzedzając jedynie Istambuł.

Autorzy raportu podkreślają, że liderzy rynku nieruchomości w Europie czerpią pewien komfort z bardziej łagodnego niż w poprzednich latach środowiska stóp procentowych, ale poprawę nastrojów przyćmiewają kruchy wzrost gospodarczy i wysoka niepewność geopolityczna. Geopolityka odegrała znaczącą rolę w ostatnich edycjach "Emerging Trends in Real Estate Europe", ale nigdy nie była bardziej widoczna niż w tym roku, ponieważ branża rozważa potencjalny wpływ wyborów w Europie i na świecie, a także konfliktów na Ukrainie i Bliskim Wschodzie.

Tegoroczny raport odzwierciedla kondycję branży, która pomimo tak potrzebnego po ostatnich trzech latach optymizmu, nadal stoi w obliczu złożonego i niestabilnego środowiska, w którym oczekuje się, że kruche perspektywy wzrostu i zawirowania geopolityczne będą nadal wpływać na zaufanie biznesu i to, czy gracze będą w stanie wykorzystać pojawiające się możliwości – komentuje Lisette van Doorn, dyrektor generalna ULI Europe.

Ponad 80 proc. respondentów badania spodziewa się, że zaufanie biznesowe i zyski pozostaną takie same lub wzrosną w 2025 roku, a około połowa przewiduje wzrost. Istnieją jednak poważne zastrzeżenia do tego ogólnego optymizmu, a nastroje wśród 1143 respondentów pozostają niejednoznaczne. Oprócz obaw o wzrost gospodarczy, istnieją obawy o rosnącą niepewność geopolityczną, przy czym 85 proc. respondentów wskazało niestabilność polityczną (wzrost z 74 proc. rok wcześniej), a 83 proc. konflikty w Europie i na Bliskim Wschodzie jako źródła znacznej zmienności. Panuje też przekonanie, że na nastroje na europejskim rynku nieruchomości w dużej mierze nadal wpływa polityka stóp procentowych w USA i w Europie oraz zmieniający się klimat polityczny w Azji. Przyjmując perspektywę od trzech do pięciu lat, niektórzy liderzy uważają, że powrót do ożywienia gospodarczego może potrwać dłużej niż przewidywali wcześniej eksperci.

Europejski i globalny wzrost gospodarczy są jednymi z głównych obaw biznesowych w 2025 r., a 77 proc. i 62 proc. respondentów jest „bardzo” lub „nieco zaniepokojonych” tymi czynnikami.

W nowej normalności wyższych stóp procentowych, modnym pojęciem stała się nieruchomość »operacyjna« jako sposób do tworzenia wartości. To sprawia, że ciężar realizacji założeń dotyczących wzrostu spoczywa w dużej mierze na barkach najemców i ich zdolności do utrzymania wzrostu czynszów stanowiących podstawę modeli inwestycyjnych. Może to tłumaczyć zwiększone obawy, jakie zaobserwowaliśmy w tegorocznych badaniach dotyczące wzrostu gospodarczego, konkurencyjności Europy i zmieniającego się popytu ze strony najemców – komentuje Gareth Lewis, dyrektor PwC.

Wraz z niepewnym krajobrazem geopolitycznym i gospodarczym, jako kwestie biznesowe, które nadal hamują rozwój, wymieniane są zwiększone regulacje – 74 proc. respondentów wskazuje je obecnie na pierwszym miejscu wśród obaw związanych z branżą nieruchomości w regionie EMEA. Koszty budowy i dostępność zasobów plasuje się natomiast na drugim miejscu z 70 proc. wskazań.
Raport "Emerging Trends in Real Estate Europe 2025" ujawnia również, że zmniejszony popyt ze strony najemców pozostaje problemem dla 44 proc. respondentów badania, choć odsetek ten spadł z 48 proc. w ubiegłym roku, a 42 proc. respondentów nadal spodziewa się wyzwań dla rynków najemców, nawet po okresie ożywienia, który ma potrwać od trzech do pięciu lat.

Tegoroczna ankieta podkreśla, że ESG pozostaje jednym z najważniejszych wyzwań dla nieruchomości zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej, przy czym ponad 70 proc. respondentów obawia się kwestii środowiskowych w 2025 roku, a 72 proc. wskazuje je jako problem w ciągu najbliższych pięciu lat. Wielu respondentów przyznało, że mają trudności z utrzymaniem kwestii środowiskowych na szczycie agendy, a wywiady ankietowe ujawniły również pewien stopień „oporu” branży w zakresie ESG.

Inne popularne tematy poruszane w opracowaniu obejmują sztuczną inteligencję, przy czym prawie połowa respondentów ankiety lub ich firm korzystała z AI w ciągu ostatniego roku. Zdecydowana większość respondentów spodziewa się, że sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe będą miały wpływ na wszystkie obszary rynku nieruchomości w ciągu najbliższych pięciu lat.

Zagrożenia cyfrowe również stanowią poważny problem dla branży, a 59 proc. respondentów wskazało cyberbezpieczeństwo jako główny problem biznesowy, a transformacja cyfrowa (42 proc.) i sztuczna inteligencja (35 proc.) również znalazły się wśród największych obaw branży. W okresie pięciu lat ryzyko to staje się priorytetem dla 63 proc. respondentów, stając się drugą najważniejszą kwestią biznesową.

Ponieważ branża nieruchomości stoi w obliczu zwiększonego ryzyka związanego z rosnącą częstotliwością i dotkliwością ekstremalnych zjawisk pogodowych wraz z przejściem na zerową emisję netto, ich wpływ na branżę staje się coraz wyraźniejszy pod względem kosztów finansowych i przerw w działalności, a prawie dwie trzecie respondentów spodziewa się wzrostu kosztów ubezpieczenia w ciągu najbliższych pięciu lat. Podczas gdy kwestie związane z ubezpieczeniem i finansowaniem nieruchomości od ryzyka klimatycznego są powszechnie znane, raport wykazał, że obecny poziom świadomości i współpracy w branży nie odzwierciedla skali i pilności wyzwania.

Autorzy raportu podkreślają też, że dostępność kapitału pozostaje kluczowa na rynku nieruchomości, na którym zainteresowanie inwestorów jest ograniczone w związku z globalną niepewnością, rzeczywistością nowej „normalności gospodarczej” i zmieniającymi się potrzebami najemców nieruchomości. Wśród respondentów panuje również przekonanie, że inwestycje w nieruchomości nadal muszą udowodnić swoją wartość obok innych, bardziej bezpiecznych klas aktywów, takich jak obligacje długoterminowe.

Wśród sektorów, które należy obserwować, centra danych zajęły pierwsze miejsce pod względem ogólnych perspektyw inwestycyjnych dla europejskich nieruchomości. Kolejne miejsca zajęły nowa infrastruktura energetyczna, domy studenckie i logistyka. Odzwierciedla to fakt, że inwestorzy nadal koncentrują się na głównych trendach, w tym demografii, cyfryzacji i dekarbonizacji, a branża nieruchomości stara się wyznaczać nowe horyzonty.

Jean-Baptiste Deschryver, lider PwC ds. nieruchomości w regionie EMEA, zauważa, że gdy niepewność geopolityczna i gospodarcza nadal dominują w dyskusjach, zachęcający jest powrót ostrożnego optymizmu na europejski rynek nieruchomości.

Branża musi jednak stawić czoła poważnym wyzwaniom, od ciągłej niestabilności i obciążeń regulacyjnych po wymagania ESG i wzrost ryzyka cyfrowego. Sukces będzie należał do tych, którzy potrafią się dostosować, wprowadzać innowacje i korzystać z nowych technologii i zrównoważonych praktyk – podkreśla Jean-Baptiste Deschryver.

W przygotowaniu najnowszej edycji "Emerging Trends in Real Estate Europe" wzięło udział 1 143 ekspertów rynku nieruchomości poprzez ankiety, wywiady i spotkania.

Ostatnie nowości

ESG

Polska Ogrody Ulricha certyfikowane

schedule 06 listopada 2024
Opr./edited by JC

Trzy budynki wchodzące w skład Ogrodów Ulricha na warszawskiej Woli uzyskały certyfikaty BREEAM.

Materiał partnera

Polska Rewitalizacja zamiast nowej zabudowy – odpowiedzialny rozwój w City Point Targówek

schedule 07 października 2024
Eurobuild CEE

Współczesne miasta stoją przed wyzwaniem dynamicznego rozwoju przy jednoczesnym ograniczaniu presji na środowisko. Rozbudowa infrastruktury często oznacza zajmowanie nowych terenów, co niesie za sobą negatywne konsekwencje dla ekosystemów oraz lokalnych społeczności. Alternatywą dla takiego podejścia jest rewitalizacja już istniejących obszarów miejskich, czego doskonałym przykładem jest inwestycja City Point Targówek realizowana przez Peakside Capital Advisors.

Rynek mieszkaniowy

Polska Atal buduje w Swarzędzu

schedule 06 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Atal rozpoczął sprzedaż 233 mieszkań, które zrealizuje w II etapie inwestycji Atal Idea w Swarzędzu koło Poznania. W ramach projektu powstanie pięciopiętrowy budynek mieszkalny z czterema lokalami usługowymi oraz podziemną halą garażową. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Biuro i magazyn w Wielkopolsce

schedule 06 listopada 2024
Opr./edited by MR

Dekpol Budownictwo zrealizował obiekt usługowo-biurowy dla firmy BIMs Plus w Swadzimiu koło Poznania. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Kuchnie Świata u Segro

schedule 06 listopada 2024
Opr./edited by MR

Kuchnie Świata wybrały Segro Park Wrocław, Bierutowska na lokalizację swojej przestrzeni magazynowej. Firma zajęła około 4 tys. mkw. powierzchni magazynowej i socjalno-biurowej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Rumunia Sprzedawcy mebli wybierają biurowce

schedule 06 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Concept store Insignis, firma zajmująca się sprzedażą mebli, wynajęła powierzchnię na parterze The Bucharest Business Park. Trzy inne sklepy meblarskie wynajęły ostatnio powierzchnie handlowe w biurowcach w północnej części Bukaresztu, o łącznej powierzchni przekraczającej 10 tys. mkw.

ESG

Polska Re:Generacja z Castoramą

schedule 06 listopada 2024
Opr./edited by MR

Castorama dołączyła do grona partnerów programu Re:Generacja, którego celem jest pomoc w odbudowie zniszczonych ekosystemów, ale także ochrona tych, które są nadal w dobrym stanie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Smaczne otwarcia w Porcie Praskim

schedule 06 listopada 2024
Opr./edited by JC

Na terenie Portu Praskiego wynajęto już ponad 6 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowej. Przestrzeń w kompleksie zajmują m.in. restauracje, kawiarnie i salony urody.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Maxi Zoo w poznańskiej Panoramie

schedule 06 listopada 2024
Opr./edited by MR

Do najemców Galerii Panorama w Poznaniu dołącza sieć specjalistycznych produktów dla zwierząt Maxi Zoo. Sklep marki zajął około 300 mkw.

Infrastruktura

Polska Nowy dworzec blisko Łodzi

schedule 06 listopada 2024
Opr./edited by JC

Zakończyła się modernizacja zabytkowego dworca na stacji Gałkówek. W ramach inwestycji przeprowadzono renowację elewacji, a na zewnątrz budynku pojawiły się nowe nasadzenia, parking i wiata rowerowa.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Warszawa awansuje w rankingu

schedule 06 listopada 2024
Opr./edited by MR

Warszawa umacnia się na pozycji lidera Europy Środkowej, deklasując Pragę i Budapeszt – wynika z najnowszego raportu PwC i Urban Land Institute, "Emerging Trends in Real Estate Europe 2025".

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Leroy otwiera się potrójnie

schedule 06 listopada 2024
Opr./edited by JC

Leroy Merlin otwiera trzy nowe placówki: w Tarnobrzegu, Wałbrzychu i Chojnicach. Tym samym w 2025 roku sieć będzie posiadać w Polsce 83 obiekty.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Ruch w sklepach convenience

schedule 06 listopada 2024
Opr./edited by MR

Analiza zachowań ponad 1,5 mln konsumentów w III kwartale 2024 roku wykazała, że w sklepach convenience ruch wzrósł o 9,5 proc. r-d-r, a w hipermarketach o 1,7 proc. Jak podaje Proxi.cloud ruch spadł natomiast spadł w supermarketach – o 10,6 proc., a także w dyskontach – o 7 proc.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Spawanie i lutowanie w DL Prime

schedule 06 listopada 2024
Opr./edited by MR

Castolin Eutectic, firma specjalizująca się w technologiach spawania i lutowania, wynajęła powierzchnię w DL Prime w Gliwicach.

Eurobuild CEE

Polska Listopadowy numer Eurobuildu

schedule 05 listopada 2024
Eurobuild CEE

Już jest listopadowy numer Eurobuildu, a w nim pierwsze podsumowania mijającego roku, liczne rozmowy i relacje z wydarzeń rynkowych: naszych dorocznych konferencji magazynowej i biurowej oraz z Expo Real 2024 w Monachium.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Nowy projekt LemonTree

schedule 05 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

LemonTree kontynuuje współpracę z Nagel-Group. Najnowsza inwestycja, Cool BTS Gdańsk by LemonTree, zostanie zrealizowana w Gdańsku Kowalach i obejmie około 21 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej i powierzchni biurowo-socjalnej. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Skyliner II z mocnym fundamentem

schedule 05 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Skyliner II, siostrzany wieżowiec kompleksu biurowego należącego do Karimpol Polska, ma już mocny fundament. Prace przy realizacji posadowienia obiektu właśnie dobiegły końca. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Nowe przepisy i nowe definicje

schedule 05 listopada 2024
Opr./edited by JC

Wraz z początkiem 2025 roku rynek czekają zmiany w podatku od nieruchomości. Oznacza to wiele zmian dla właścicieli i zarządców obiektów komercyjnych, w związku z czym eksperci Cushman & Wakefield rekomendują jak najszybsze rozpoczęcie audytów.

Rynek mieszkaniowy

Polska Nowe życie stuletniej kamienicy  

schedule 05 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Zeitgeist Asset Management oddał do użytku zrewitalizowaną kamienicę przy ul. Wrzesińskiej na warszawskiej Starej Pradze. Projekt „Wrzesińska 2 – Home by Zeitgeist” oferuje mieszkania na najem długoterminowy.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Primark będzie w Bydgoszczy

schedule 05 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Primark otwiera swój siódmy sklep w Polsce. Kolejna placówka sieci powstanie w bydgoskim centrum handlowym Zielone Arkady. Otwarcie zaplanowano na 27 listopada. Firma zainwestuje w ten projekt 9 mln euro.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 06 listopada 2024

Warszawa awansuje w rankingu

Warszawa umacnia się na pozycji lidera Europy Środkowej, deklasując Pragę i Budapeszt – wynika z najnowszego raportu PwC i Urban Land Institute, "Emerging Trends in Real Estate Europe 2025".

schedule 05 listopada 2024

Nowe przepisy i nowe definicje

Wraz z początkiem 2025 roku rynek czekają zmiany w podatku od nieruchomości. Oznacza to wiele zmian dla właścicieli i zarządców obiektów komercyjnych, w związku z czym eksperci Cushman & Wakefield rekomendują jak najszybsze rozpoczęcie audytów.

schedule 04 listopada 2024

Magazyn w Dunikowie ma finansowanie

Panattoni pozyskał finansowanie na realizację centrum dystrybucyjnego dla firmy z branży handlowej. Kredytu w wysokości 36,5 mln euro udzielił BNP Paribas.

schedule 04 listopada 2024

Zdecydowane ożywienie w inwestycjach

Wraz z 30 sfinalizowanymi transakcjami, III kwartał 2024 roku przyniósł wyraźne ożywienie na polskim rynku. Na koniec września wartość rynku inwestycyjnego osiągnęła 2,7 mld euro, co oznacza wzrost o prawie 60 proc. rok do roku – podaje Avison Young.

schedule 31 października 2024

Warimpex wycofuje się z Rosji

Warimpex Finanz- und Beteiligungs sprzedał swój ostatni projekt w Rosji, Airportcity St. Petersburg. Tym samym firma nie jest już aktywna na rynku rosyjskim.

schedule 30 października 2024

Revetas sprzedaje na warszawskim Służewcu

Grupa Revetas sprzedała kompleks biurowy Trinity One w Warszawie na rzecz Longvilliers. Warunki transakcji nie zostały ujawnione. 

schedule 30 października 2024

Śmiałe spojrzenie w przyszłość

Jak wynika z globalnego raportu “2025 Commercial Real Estate Outlook”, przygotowanego przez Deloitte, po dwóch latach niepewności sektor nieruchomości komercyjnych ponownie przejawia optymizm. 60 proc. menadżerów z branży przewiduje, że wzrost przychodów ich firm przekroczy 5 proc. rocznie.

schedule 30 października 2024

Refinansowanie pod Pruszkowem

Bank BNP Paribas udzielił MLP Group finansowania w łącznej wysokości 21,5 mln euro. Pozyskane środki zostaną wykorzystane na refinansowanie budowy obiektu magazynowego o powierzchni 34,6 tys. m kw., w centrum logistycznym MLP Pruszków II.

schedule 29 października 2024

Stołeczny projekt PRS sprzedany

Cavare, spółka z grupy Cavatina, sprzedała platformie LifeSpot projekt przy ul. Ostrobramskiej w Warszawie. Transakcja opiewa na niemal 59 mln zł.

schedule 28 października 2024

OUP porządkuje portfolio

One United Properties w ciągu ostatnich 18 miesięcy sprzedało nieruchomości o wartości 52,4 mln euro, m.in. budynki biurowe One Herăstrău Office i One North Gate 2. Łączna powierzchnia sprzedanych aktywów wynosi około 21 tys. mkw. 

schedule 28 października 2024

Prawie miliard w biurach

Jak podaje CBRE, wzrost aktywności inwestorów spowodował ożywienie na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Wartość inwestycji od początku tego roku sięgnęła 2,6 mld euro, co jest wynikiem o 25 proc. wyższym niż odnotowany w całym 2023.

schedule 28 października 2024

Orlen stawia na OZE

Należąca do grupy Orlen spółka Orlen Wind 3 sfinalizowała z firmą EDP Renewables Polska zakup dwóch farm fotowoltaicznych w województwach lubuskim i wielkopolskim oraz farmy wiatrowej w województwie łódzkim.

schedule 25 października 2024

Arche będzie budować na wschodzie Polski

W październiku 2024 pokoje w nowo budowanym hotelu Arche w dzielnicy Czyżyny w Krakowie zostały wyprzedane inwestorom Arche w ofercie “off market” w ciągu tygodnia. Deweloper ma plany na kolejne obiekty, m.in. na wschodzie Polski.

schedule 25 października 2024

Atenor sprzedaje Lakeside

Atenor podpisał umowę z międzynarodowym inwestorem na sprzedaż projektu Lakeside w Warszawie. Transakcja, która ma zostać sfinalizowana do końca 2024 roku, stanowi znaczący krok w strategii zmniejszania zadłużenia dewelopera.

schedule 24 października 2024

Niemiecki bank z amerykańskim inwestorem

Globalna firma inwestycyjna Starwood Capital Group i pbb Deutsche Pfandbriefbank ogłaszają strategiczne partnerstwo w zakresie kredytów CRE. 

schedule 22 października 2024

Pożyczka dla Zgierza

Hillwood Polska i mBank zamknęły transakcję finansowania na kwotę ponad 38 mln euro, dotyczącą budowy parku logistycznego Hillwood Zgierz II. To kolejna już współpraca pomiędzy spółkami.

schedule 21 października 2024

Setki milionów euro na The Bridge

Ghelamco pozyskało finansowanie bankowe dla kompleksu biurowego The Bridge w centrum Warszawy. Kredytu budowlano-inwestycyjnego udzielił deweloperowi Santander Bank Polska, który będzie również strategicznym najemcą wieżowca.

schedule 18 października 2024

Plan ratunkowy dla Mennica Legacy Tower

Mennica Polska przystępuje do realizacji założeń projektu ratunkowego dla budynku biurowego Mennica Legacy Tower w Warszawie. 17 października została zawarta umowa pożyczkowa do kwoty 49 mln zł na spłatę zobowiązań spółki celowej zarządzającej inwestycją.

schedule 17 października 2024

Żabka już jest na GPW

Grupa Żabka zadebiutowała na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Kurs otwarcia akcji w dniu debiutu wynosił 23 zł i był o 6,98 proc. wyższy od ceny z pierwszej oferty publicznej, jednak na koniec dnia spadł do 21,50 zł.

schedule 16 października 2024

Ozimska Park sprzedany

Redkom Development sprzedał zlokalizowany w Opolu Ozimska Park. Nabywcą nieruchomości o powierzchni ponad 17 tys. mkw. jest firma Newgate Investment.

Wydanie 11 (293) listopad 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie