Polska / Wielka Brytania Polsko-brytyjski REIT
Rynek inwestycyjny i finansowyW Polsce nadal brakuje regulacje prawnych, umożliwiających rozwój REIT-ów, ale firmy szukają alternatywnych rozwiązań wykorzystujących potencjał tego modelu. W kwietniu 2024 roku na polskiej giełdzie pojawił się np. polski fundusz, zarządzany przez Mount TFI, umożliwiający inwestowanie w akcje REIT-ów, w których portfelach są nieruchomości zlokalizowane poza Polską.
REIT-y od dekad funkcjonują w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej i Azji, zostały też wprowadzone w niektórych krajach Europy Środkowo-Zachodniej, np. w Czechach.
Wobec braku lokalnych regulacji umożliwiających funkcjonowanie REIT-ów, konieczne stało się poszukiwanie rozwiązań poza granicami kraju. Przeanalizowaliśmy dziesiątki europejskich jurysdykcji i wybraliśmy Wielką Brytanię dla uruchomienia pierwszego na świecie „polskiego REIT-u”. CrowdREIT PLC został wymyślony przez Polaków, jest zarządzany przez polskich menedżerów, będzie inwestował w polskie nieruchomości komercyjne, ma finansowanie polskich przedsiębiorców i będzie skierowany do polskich inwestorów indywidualnych. Inicjatywa otwiera dla nich nowe możliwości, łącząc stabilność brytyjskiego systemu prawnego z potencjałem rynku nieruchomości nie tylko w Polsce, ale też w Wielkiej Brytanii – przekonuje dr Grzegorz Mizerski, pomysłodawca i CEO CrowdREIT PLC.
Do zagranicznych REIT-ów należą w Polsce takie nieruchomości jak Złote Tarasy, Westfield Mokotów, Westfield Arkadia i Sadyba Best Mall, a także mieszkania na wynajem i centra logistyczne. CrowdREIT PLC planuje inwestycje w sektor PRS, parki handlowe oraz inne aktywa nieruchomościowe – w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii, korzystając z atrakcyjnych warunków finansowania bankowego.
Model REIT zdobył popularność na świecie dzięki swojej przejrzystości, stabilności oraz obowiązkowym regularnym wypłatom dywidend. Obecnie tego typu struktury działają w ponad 40 krajach, a dla inwestorów indywidualnych stanowią hybrydowe narzędzie finansowe, które łączy cechy obligacji, a więc stałe wypłaty z zysków, z potencjałem wzrostu wartości akcji w przyszłości. CrowdREIT PLC to dowód na to, że globalne rozwiązania mogą znaleźć skuteczne zastosowanie na polskim rynku. To również szansa na stabilne i zyskowne inwestycje w sektorze nieruchomości, które były zarezerwowane tylko dla zagranicznych graczy – przekonuje Piotr Baran, prezes i współwłaściciel ogólnopolskiego dewelopera PCG, współzałożyciel CrowdREIT PLC.
CrowdREIT PLC, po otrzymaniu statusu UK-REIT-u planuje wejść na londyńską giełdę AIM, a w przyszłości także na polski New Connect. Dual-listing ma na celu zwiększenie płynności akcji i poszerzenie bazy inwestorów z Polski (w tym z IKE i IKZE). Spółka zakłada osiągnięcie w kilka lat portfela nieruchomości pod zarządzaniem o wartości ponad 1 mld zł.
Po miesiącach spokoju rynek biurowy nabiera werwy
Po miesiącach spokoju rynek biurowy nabiera werwy
CBRE
Rynek biurowy jest zbudowany na najemcach. Ich aktywność przez większą część 2024 roku była stabilna, ale niższa niż w poprzednich latach. W ostatnim kwartale ten trend się odwraca ...
Sztuczna inteligencja podkręci nam ogrzewanie
Sztuczna inteligencja podkręci nam ogrzewanie
biuro projektowe PM Projekt
Coraz bardziej zaawansowane technologicznie biurowce, rosnąca rola certyfikatów budynków oraz sztucznej inteligencji w projektowaniu i zarządzaniu systemami wentylacyjno-chłodzącym ...
Polacy muszą podnieść energetyczne kwalifikacje
Polacy muszą podnieść energetyczne kwalifikacje
Eaton
Rok 2025 może przynieść istotne zmiany na polskim rynku energii – od utrzymania zamrożenia cen, przez nowe zasady systemu net-billing, aż po „odświeżone” programy ...