EN

Wyzwania i trendy w zatrudnieniu w sektorze magazynowo-produkcyjnym

Sytuacja na rynku pracy wymaga zmian w polityce kadrowej i zwiększonej uwagi pracodawców na potrzeby pracowników. W Raporcie Randstad Polska, przygotowanym na zlecenie Segro, pokazane są wyzwania i trendy w zatrudnieniu. Według danych Randstad Polska więcej niż co drugi pracownik ceni sobie atmosferę w pracy, również co drugi uważa za istotną równowagę między pracą a życiem prywatnym. Są to elementy oferty pracodawcy, na które bezpośredni wpływ ma decyzja o działalności w konkretnym parku logistycznym i o współpracy z danym deweloperem. Decyzja ta wpływa na jakość budynków magazynowych czy produkcyjnych, w których zatrudnienie znajdzie zespół, jak również określa poziom wsparcia dostarczanego na co dzień przez zarządców budynków.

– Firma Segro, w której mam przyjemność pracować, jest właścicielem, deweloperem, ale także zarządcą parków magazynowych. Mamy obecnie 16 parków w całej Polsce w ośmiu lokalizacjach, i w tych parkach pracuje ponad 160 różnych firm. Pracodawcy, czyli te formy, jak większość, przedsiębiorstwa rynku zatrudniających dużą liczbę pracowników, mierzą się obecnie z wyzwaniem, jakim jest dostosowanie swojej oferty pracy do rynku pracy – powiedziała Agnieszka Sabat, specjalista ds. marketingu i komunikacji w Segro.

Segro zwróciło się z prośbą do eksperta w dziedzinie rynku pracy – firmy Randstad – w celu stworzenia wspólnego raportu, który odpowiedziałby na pytania aktualnych i potencjalnych klientów firmy Segro - odnośnie rynku pracy, zasobów ludzkich, odnośnie tego, jak dostosować się do wymogów rynku pracy. – Genezą raportu była nasza bliska współpraca z klientami, tego, że ich słuchamy, a nasi klienci słuchają swoich pracowników i wiedzą, co jest najlepsze dla ich biznesu i chcą być tym dobrym, pozytywnym pracodawcą – powiedziała Agnieszka Sabat.

– Firmy w dużej mierze zmuszone są konkurować wynagrodzeniem, aby przyciągnąć jak najwięcej pracowników. z uwagi na niską stopę bezrobocia, niestety tych pracowników nie można pozyskać już bezpośrednio z rynku, trzeba ich po prostu pozyskać z innych, konkurencyjnych przedsiębiorstw. Nie wszystkie firm y mogą sobie na to pozwolić, ich budżety nie przewidują budżetów na podwyżki, i wtedy borykają się często z masowymi odejściami. Jak można sobie z tym radzić – na to staramy się odpowiedzieć w raporcie, choćby poprzez program "Siedem kroków do serca pracowników". Niektórzy pracodawcy starają się sięgać po pracowników dalej, chociażby do Nepalu czy Indii, Jest to ciekawe rozwiązanie; myślę, że a razie na etapie eksperymentów, ponieważ w przeciwieństwie do pracowników z Ukrainy, w takim przypadku, różnice kulturowe są dość duże, i nie zawsze ci pracownicy są w stanie dopasować się do stylu pracy w Polsce – powiedział Paweł Kopeć z Randstadu.

– Z badania Randstada wynika, że ponad 50 proc. potencjalnych pracowników wskazuje, że najważniejsza dla niech jest atmosfera w miejscu pracy, ale też samo miejsce pracy. I to jest ten aspekt, w którym wydaje się być potrzebna pomoc dewelopera, czyli wybór odpowiedniej lokalizacji, ale też standard budynku, i przygotowanie całej inwestycji. Segro dysponuje wykwalifikowaną kadra pracowników, bardzo doświadczonych, zarówno architektów, jak i projektantów, którzy są w stanie wspomóc każdy proces inwestycyjny dla zarówno nowego, jak i istniejącego naszego klienta, dlatego zwracamy uwagę, jak wyposażone ma być miejsce pracy, jaki charakter pracowników, poszukują nasi klienci. Jeśli chodzi o projektowanie przestrzeni biurowej czy socjalnej, czy jak ma być wyposażona kuchnia, jakie ma być oświetlenie, czy maja być kantyny, czy tez proponujemy pomieszczenia relaksu dla pracowników, poczekalnie, czy tez do ekstremalnych przypadków, jak na przykład tarasy zielone na dachu z hamakami i meblami ogrodowymi – takie projekty również realizujemy. Realizujemy także takie przestrzenie relaksu czy tez wypoczynku na gruncie, czyli tereny zielone przy magazynach. Magazyny ewaluują w kierunku faktycznego polepszenia warunków pracy. Warto wspomnieć o oświetleniu LED, o dodatkowych pasmach świetlnych, czy tez wymianie bram dokowych na całkowicie przeszklone. Są to coraz częściej stosowane wśród klientów rozwiązania – powiedział Waldemar Witcza, dyrektor regionalny w firmie Segro.

Zdjęcia z konferencji dotyczącej raportu znajdą Państwo, klikając w link.

Kategorie