EN

BTS pozwala lepiej dobrać lokalizację

Znalezienie pracowników, często o bardzo określonym profilu, to częsty problem firm z sektora przemysłowego. Marzena Tkaczuk, dyrektor ds. rozwoju BTS w Panattoni Development Europe, jakie zalety w tym względzie mają projekty BTS i BTO.
– Jednym z głównych aspektów, który analizujemy z klientem, przygotowując projekt typu BTS, jest lokalizacja. Elementem podstawowym analizowanym w tym kontekście przez klientów jest rynek pracy i możliwości, jakie dana lokalizacja stwarza dla klienta pod kątem znalezienie pracowników, często o bardzo określonym profilu – mówi Marzena Tkaczuk, dyrektor ds. rozwoju BTS w Panattoni Development Europe.

– Warto tutaj zaznaczyć, że w zależności od tego, czy klient działa już na terenie Polski i planuje poszerzenie prowadzonej działalności, czy też dopiero wchodzi na rynek polski, jego ocena lokalizacji może być różna. Jest to bardzo indywidualna kwestia i ważne jest tu, by zrozumieć potrzebę konkretnego klienta. Przykładowo jesteśmy obecnie w trakcie realizacji inwestycji dla firmy Rockwell. Jest to firma, która od lat działa w Polsce i rozpoczęła współpracę z nami, poszukując lokalizacji pod nowa fabrykę. Istotne dla firmy było, aby ta fabryka była jak najbliżej istniejącego zakładu produkcyjnego i żeby klient mógł otrzymać dotychczasowe zatrudnienie. Mając na uwadze te wymogi, wybraliśmy pod inwestycje działkę, która sąsiaduje bezpośrednio z istniejącym zakładem firmy Rockwell – dodaje Marzena Tkaczuk.

– Innym przykładem podejścia do oceny lokalizacji rynki pracy jest firma Ideal, dla której zrealizowaliśmy zakłady produkcyjne w Zielonej Górze i w Świdnicy. Ideal jest firmą niemiecką, przez co przy wyborze lokalizacji istotne było, aby komunikacja z Niemcami była dogodna. Ale też Ideal, oceniając rynek pracy, zwracał uwagę na to, aby być jednym z niewielu inwestorów na rynki i by rynek, na którym zainwestuje był relatywnie nienasycony, żeby był rynkiem, na którym jest relatywnie duża stopa bezrobocia, przez co łatwiej pozyskać jest pracowników. W przypadku realizacji projektów typu build-to-own , główna zaleta przy współpracy z deweloperem jest właśnie kompleksowość tej współpracy, wybór lokalizacji i działki dedykowanej pod projekt na bardzo wstępnym etapie. Właśnie analizujemy wszelkie możliwości, jakie daje nam dana lokalizacja i grunt dedykowany pod konkretna inwestycje, tak żeby w maksymalnie możliwy sposób był on przydatny i optymalny dla planowanej inwestycji – dodaje Marzena Tkaczuk.

Kategorie